Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)

gavron04 24 Jul 2011 09:20 51138 67
  • Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)

    Witam wszystkich użytkowników Elektrody. Trochę się przedstawię ponieważ to mój pierwszy projekt na forum. Na imię mam Mateusz, mam 17 lat. Ukończyłem 1 LO. Od roku interesuje się elektroniką, od 2 lat komórkami. Mieszkam w Koźminie Wlkp. :D

    Modyfikacje jakie przeprowadziłem :
    • Nowe zwrotnice Alt-18
    • Bass reflex 70mm
    • Nowe wytłumienie
    • Nowe okablowanie
    • Nowe głośniki GDWT 9/100 FP (8ohm)
    • Wzmocnienie obudowy kolumn
    • Zamiana "+" z "-" na głośniku wysokotonowym
    Kosztorys:
    • Za części do 2 zwrotnic z wysyłką zapłaciłem - 336zł
    • Bass reflex - maks 10zł
    • Wytłumienie z wysyłką około 15zł
    • Okablowanie około 60zł
    • Wzmocnienie, 2 kije 8zł
    • 2 Głośniki GDWT 9/100 FP (8ohm) 110zł (jeden za 55zł)
    Razem 539zł


    1. Wstęp
    Na początku chciałbym nawiązać do zawieszeń średnich i niskotonowych głośników. Kolumny były nieużywane przez około 10lat. Przez ten czas pianka z zawieszeń po prostu się rozsypała. Po jakimś czasie udało mi się namówić tatę, by wykonać renowację. Po kilkudniowych szukaniach, które to zawieszenie jest lepsze (pianka/guma) wybór padł na gumę. Jednak bardzo możliwe, że wrócę do oryginału (czekam na odpowiedź od firmy „Umifon”)

    2. Wykonanie nowych zwrotnic Link

    Przeszukując internet znalazłem temat z pozbieranymi modyfikacjami Altusów, w tym Altus 110. Były tam wymienione 2 zwrotnice. Pierwsza to zwrotnica od Altona/Mildtona 80, a druga to Alt-18 . Postanowiłem nie iść na łatwiznę. Uzbierałem pieniądze, trochę to potrwało i zabrałem się do roboty. Od razu wielkie podziękowania dla autora zwrotnicy, za wszelaką pomoc, dodatkowe materiały, za poświęcony czas oraz za cierpliwość . Autor projektował swoją zwrotnicę pod głośnik wysokotonowy o impedancji 6ohm. Jak wiadomo, głośniki, które ja kupiłem mają 8ohm. Po rozmowach z autorem wyszło na usunięcie kondensatorów C14,C15 oraz wstawienie tłumika 6dB. O właściwościach zwrotnicy nie będę się rozpisywał, autor wszystko zamieścił na swojej stronie.

    Laminat – nie był cięty pod płytkę. Specjalnie zostawiłem więcej laminatu, by nie bawić się z wkrętami. Wycięty jest tak, by bezproblemowo można było włożyć i wyłożyć płytkę z kolumny, a przy tym by nie ruszała się podczas drgań, przenoszenia. Po prostu nie rusza się, trzeba użyć siły by ją wyjąć, oczywiście niewielkiej.

    Termotransfer (jest to moja pierwsza płytka, którą robiłem) przeprowadzałem przerobioną, znaną laminarką Lervia KH 4410. Płytkę wystarczyło przepuścić 5razy. (Laminarka osiąga temp. (wg. Miernika) 180st między rolkami).
    Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)
    Po termotransferze przyszedł czas na wytrawianie.

    Wytrawianie, niestety nie ukończyłem mojej wytrawiarki. Trawiłem w akwarium (wymiary: 45wys x 30szer x 6 szer wew. Cm). Do tego kamień napowietrzający na całej szerokości + grzałka 300W. Temp. 45*C utrzymywała się bez problemu przez cały proces trawienia. Grzałkę włączyłem raz by nagrzać wodę do 50*C.

    Wiercenie bez większych problemów. Wierciłem ręcznie Proxxonem FBS 240/E.

    Montaż elementów – tutaj był największy problem z kondensatorami. W większości to kondensatory firmy „ Jantzen Audio Denmark " Cross-cap "” i są one większe od tych, które autor montował w swojej zwrotnicy. Małe problemy z umiejscowieniem ich – blisko cewek i innych elementów. Co widać na zdjęciach. Po przylutowaniu cewek zauważyłem, że lekki przechył płytki wprawia je w ruch. Zastosowałem więc opaski zaciskowe. Dzięki temu są bardzo stabilne. Zapewniam, że na płytkach nie ma zimnych lutów, wszystkie są błyszczące. Jedyny problem z lutowaniem miałem przy kilku kondensatorach, nóżki były z innego materiału/składu i gorzej się lutowało.
    Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny) Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny) Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny) Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)

    3. Alt-18 wrażenia odsłuchowe
    Skomentuję krótko, ponieważ Pan KK wszystko napisał to co ja chciałem powiedzieć.

    Basy – Są głębokie, nie brzmią jak z puszki – na czym mi najbardziej zależało. Odczułem znaczną poprawę. Bas zszedł niżej dzięki zastosowaniu rurek bass reflex z PVC o długości 7cm.

    Ogólnie mogę powiedzieć, że dźwięk jest pełny. Porównując do oryginalnej zwrotnicy zastosowanej w Altusach mogę powiedzieć kilka rzeczy. Najpierw to, że główną zaletą Alt-18 jest to, że tłumi 'śmieci'. Od razu można zauważyć różnice w odsłuchu. Tony średnie - nie ma co zarzucić. Wokal, instrumenty strunowe, brzmią idealnie. Czysty dźwięk. Tony wysokie - tutaj zależy od zastosowanego głośnika. Przy moim GDWT 9/100FP, jak większość użytkowników myśli, że GDWK jest dużo lepsza od tego co zastosowałem to mogę stwierdzić tylko jedno, moje obawy zniknęły, jednak dało się wycisnąć z tego GDWT :) Podsumowując wrażenia odsłuchowe, dźwięk mogę porównać do tego, który słyszymy na większych koncertach :)

    Jeszcze raz bardzo dziękuję Panu KK za pomoc.

    4. Bass reflex – są to rurki PVC o średnicy 55mm. Długość każdej rurki wynosi 7cm. Wstawione zostały w oryginalne BR. Jedynie przed włożeniem i zaklejeniem (butaprenem) wyciąłem czarne siatki.
    Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)

    5. Wytłumienie – wyrzuciłem stare. Wstawiłem watolinę o gr. 1cm. Przyklejona została na wszystkie ścianki oprócz przedniej, gdzie są przykręcone głośniki.
    Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny) Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny) Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)

    6. Okablowanie – wewnątrz kolumn jak i kable ze wzmacniacza do kolumn zastosowałem 2 żyłowe o gr. 2,5mm^2. Wewnątrz kable od głośników są ucięte tak by bez problemu można było wyciągnąć zwrotnicę, a głośnik niskotonowy ustawić obok. (Oczywiście nie są tam ‘kilometry’ tego kabla). Od wzmacniacz do kolumn kabel ma długość około 6-7m. Opinie na forum były różne. Jedni mówią, że wymiana kabli coś daje, drudzy, że nie.

    7. Głośniki wysokotonowe – wybór padł na GDWT 9/100 FP 8ohm. Zakupione za 110zł + 2 letnia gwarancja. Na początku miałem GDWT 9/40/5. Jednak dźwięk nie był zadowalający. Czytałem porównania między GDWT, a GDWK. Pewnie większość mnie skrytykuje za wybór .

    8. Wzmocnienie obudowy kolumn - zostały przyklejone 3 usztywnienia wykonane z kii o średnicy 2cm. Jeden łączący boki (poniżej środkowej wysokości kolumny), oraz 2 łączące przód kolumny z tyłem (nad głośnikiem niskotonowym oraz pomiędzy wysoko, a średniotonowym). Przyklejone na klej Vikol (podróbka Wikolu). Problemów z klejeniem nie było. Trzyma się idealnie. Kije były wkładane na lekki wcisk.
    Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny) Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)

    Zaznaczam, że na 2 zdjęciu widać jak wzmocnienie dotyka obudowy od średniotonowego, w rzeczywistości jest tam przerwa około 2cm.


    9. Zamiana "+" z "-" przy głośniku wysokotonowym - wszyscy stosują i widzą lepsze efekty, tak jak i u mnie :)

    Kolumny napędza wzmacniacz Unitry WS-503 :)


    Zapraszam do komentowania

    Pozdrawiam,

    gavron04

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    gavron04
    Level 21  
    Offline 
    gavron04 wrote 721 posts with rating 134, helped 4 times. Been with us since 2009 year.
  • #2
    Maxell90
    Level 18  
    No Ciekawa modyfikacja.Mam nadzieje,że wysokie nie drą się już tak jak poprzednio.10/10
  • #3
    gavron04
    Level 21  
    Nie ma żadnej mowy o 'darciu' się wysokich ;) Wszystko gra tak jak powinno.
  • #4
    Anonymous
    Anonymous  
  • #5
    gavron04
    Level 21  
    dj-MatyAS wrote:
    gavron04 wrote:
    wewnątrz kolumn jak i kable ze wzmacniacza do kolumn zastosowałem 2 żyłowe o gr. 2,5mm^2.

    Tylko po co?
    W zwrotnicy ścieżki cieniuteńkie jak włos... (policz sobie przekrój ścieżek zakładając, że grubość laminatu/miedzi/ ma 25 mikronów...)

    Tak wiem o co Ci chodzi. Tylko było już za późno. Ale też aż tak cienkie nie są. W przyszłości się poprawię :)
  • #6
    maciex1993
    Level 15  
    Jak już nie przycinałeś laminatu, to chociaż przed wytrawianiem mogłeś zamaskować taśmą te wielkie pola miedzi na krańcach płytki. Dzięki temu wytrawiacz posłuży Ci dłużej.
    Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)
  • #7
    Ścibioor 29
    Level 17  
    Moim zdaniem używając zawieszeń gumowych zmienileś całkowicie charakterystyki tych głośników. Wszedzie na forum piszą, aby regenerować na oryginalnych cześciach więc coś w tym chyba musi być. Ale ogólnie fajnie ci to wyszło i widać, ze lubisz te kolumny skoro tak bardzo je "dofinansowałeś". A radośc napewno większa, gdyż SAM na to zapracowałeś :D
  • #8
    gavron04
    Level 21  
    Tak, też o tym czytałem. Ale ile prawdy w tym jest to nie wiem. Dzięki za pozytywną opinię. Tak, bardzo je lubię, ogólnie klasyki. Dlatego też kupiłem wzmacniacz WS 503 Unitry, wcześniej miałem PW 8010. Ale nie ma co porównywać, spora różnica :) Radość jak i pełna satysfakcja z tego, że działa tak jak powinno :D A prace nad całością zajęły mi około 2 miesięcy ze względu na to, że szkoła + problemy z laminarką. :)

    maciex1993 wrote:
    Jak już nie przycinałeś laminatu, to chociaż przed wytrawianiem mogłeś zamaskować taśmą te wielkie pola miedzi na krańcach płytki. Dzięki temu wytrawiacz posłuży Ci dłużej.
    Altus 110 kilka modyfikacji (Alt-18,BR, GDWT 9/100FP, usztywnienie kolumny)
    Tak jak mówiłem. Pierwszy raz robiłem płytkę (termotransfer, wytrawianie), ale zapamiętam Twoją uwagę :)
  • #9
    mreq
    Level 21  
    Możesz trochę poprawić sytuację z płytką przylutuj wzdłuż ścieżek srebrzankę.
  • #10
    gavron04
    Level 21  
    Na razie nie widzę takiej potrzeby, może w przyszłości :)
  • #11
    gondoljerzy
    Level 23  
    Do kompletu modyfikacji brakuje jedynie usztywnienia/wzmocnienia obudowy. Pudła w Altusach są zdecydowanie za cienkie.
  • #12
    gavron04
    Level 21  
    Mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź?
  • #13
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    gavron04
    Level 21  
    dj-MatyAS wrote:
    Pozwolę sobie wyręczyć Kol.gondoljerzy...
    Ścianki w tak dużych obudowach jak w Twoim wypadku są dość mocno obciążane mechanicznie przez drgania, a raczej zmiany ciśnienia, generowane przez głośnik. Jeśli będą zbyt cienkie (a takie bez wątpienia są w tych obudowach) będą drgały "w rytm" basu. Nie jest to korzystne - raz ze względu na to, że część mocy jest bezużytecznie tracona na mechaniczne odkształcenia obudowy, zamiast na dźwięk, a dwa - każda masa (w tym wypadku masa ścianek) ma swój określony (większy, lub mniejszy, ale zawsze obecny) rezonans. W sumie może się okazać, że dla pewnych częstotliwości "gra obudowa", a nie głośnik. A to wysoce niepożądane zjawisko...
    Kilka poprzecznych listew trwale łączących ze sobą przeciwległe ścianki zdecydowanie poprawiają brzmienie na korzyść. Zasada - im większy wymiar ścianki tym więcej wzmocnień. W Twoim wypadku przede wszystkim należałoby związać ze sobą ścianę przednią z tyłem - przednia dodatkowo jest osłabiona przez wycięte otwory na głośniki i BR...
    O ile masz taką możliwość na ścianę przednią (połączoną z tylną) wystarczy max.2 szt usztywnień, a na boczne wystarczy jedno.
    Mógłbyś mniejwięcej narysować w paintcie jak to miało by wyglądać? Głównie chodzi mi o to co napisałeś pod koniec posta, z czego wykonać, jakiej grubości itp. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

    Przy okazji usztywnienia kolumn powiększyłbym puszki od GDM o około 100mm
  • #15
    gavron04
    Level 21  
    A co myślicie o kątownikach metalowych? Tylko zapomniałem jak się nazywa ten przedmiot, który ma z dwóch stron zagięcie.
  • #16
    Anonymous
    Anonymous  
  • #17
    gavron04
    Level 21  
    dj-MatyAS wrote:
    gavron04 wrote:
    czego wykonać, jakiej grubości

    Poszukaj - było już o tym w innych tematach...
    gavron04 wrote:
    powiększyłbym puszki od GDM o około 100mm

    100mm = czego? Pojemności, średnicy...?
    Zwracam uwagę, że wpłynie to na objętość kolumny, a więc i na strojenie BR.
    gavron04 wrote:
    A co myślicie o kątownikach metalowych? Tylko zapomniałem jak się nazywa ten przedmiot, który ma z dwóch stron zagięcie.

    To kolumny domowe. Zakładając narożniki zwiększysz prawdopodobieństwo porysowania podłogi/mebli. Poza tym - nie upiększy, i wbrew pozorom nie wzmocni. Wręcz przeciwnie.


    Znalazłem, wiem o co chodzi. 100mm długości. Ale to już wiem jak zrobię, puszka będzie wykonana z drewna, pociągnięta będzie do końca tylnej ścianki kolumny.

    Kątowniki metalowe, mi chodziło o takie, które łączysz prostopadle dwie deski. A o tym co Ty myślałeś już mam zrobione w oryginale z gumek. Tzn nóżki z gumy.

    Wsporniki będą wykonane z drewna, nie tak jak pisałem wcześniej z metalu
  • #18
    Anonymous
    Anonymous  
  • #19
    gavron04
    Level 21  
    Wg. autora zwrotnicy przydałaby się większa pojemność.

    "Ta skrzyneczka spowoduje, że bez zwrotnicy GDM przenosiłby pasmo od 200-300 Hz. Jest to ważne, aby odcięcie było determinowane przez sam filtr, a nie dodatkowo przez głośnik."
  • #20
    Anonymous
    Anonymous  
  • #21
    gavron04
    Level 21  
    Dla średniotonowego 1000 - 5500 Hz
    Charakterystyka głośnika (GDN 12/60) Klik

    Co do obudowy GDN i strojeniu BR, w zależności od tego czy będę zmieniał tę puszkę - jeśli o to Ci chodzi.
  • #22
    Anonymous
    Anonymous  
  • #23
    gavron04
    Level 21  
    No masz rację, nie pomyślałem aż tak nad tym. "Zrobisz jak chcesz..." - tak jak mówisz nie ma sensu. Do tego dużo zabawy z robieniem nowej puszki dla GDM'a, później BR.

    Jedyna modyfikacja na najbliższy czas to usztywnienie obudowy. Tylko myślę jak przykręcić.
  • #24
    Anonymous
    Anonymous  
  • #25
    gavron04
    Level 21  
    Ok. Dzięki za informacje i pomoc. Jutro zbiorę materiały i zabieram się do pracy.
  • #26
    pelek99
    Level 11  
    Witam fajne klasyki ,co do wzmocnienia proponuje wykleić je bitumenem od środka kupisz go w każdym składzie budowlanym.POZDRAWIAM efekt murowany .
  • #27
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    pelek99 wrote:
    ,co do wzmocnienia proponuje wykleić je bitumenem od środka

    Możesz wyjaśnić, co masz na myśli, pisząc bitumen ?

    Co do tematu. Jestem absolutnym przeciwnikiem tej zwrotnicy. Już kiedyś pisałem czemu, nie chcę się powtarzać. Chciałbym zobaczyć jak wygląda wykres pomiaru, tych kolumn. Jeśli Kolega byłby w stanie tego dokonać, byłbym, zapewne nie tylko ja, wdzięczny.
    Puszki, na GDMa nie ma sensu powiększać.
  • #28
    pelek99
    Level 11  
    Oczywiście zapewne sztywna mata bitumiczna o grubości ok 2 lub 3 milimetrów z możliwością przyklejenia do powierzchni ,odrywasz folie i kleisz dostępny też na allegro .
  • #29
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Tak więc, co to ma wspólnego ze wzmocnieniem obudowy ?
    To jedynie może służyć, jako wytłumienie, które notabene, autor już wstawił.
    gavron04 wrote:
    Wstawiłem watolinę o gr. 1cm. Przyklejona została na wszystkie ścianki oprócz przedniej

    Poza tym, mata o grubości 2mm, to żadne wytłumienie.
  • #30
    gavron04
    Level 21  
    telecaster1951 wrote:
    pelek99 wrote:
    ,co do wzmocnienia proponuje wykleić je bitumenem od środka

    Możesz wyjaśnić, co masz na myśli, pisząc bitumen ?

    Co do tematu. Jestem absolutnym przeciwnikiem tej zwrotnicy. Już kiedyś pisałem czemu, nie chcę się powtarzać. Chciałbym zobaczyć jak wygląda wykres pomiaru, tych kolumn. Jeśli Kolega byłby w stanie tego dokonać, byłbym, zapewne nie tylko ja, wdzięczny.
    Puszki, na GDMa nie ma sensu powiększać.
    Witam. Pomiaru na razie nie mogę wykonać ponieważ nie mam mikrofonu pomiarowego. Dzisiaj zamówię potrzebne części i w najbliższym czasie postaram się wykonać pomiary i wykres.

    Wracając do Twojej odpowiedzi na mój inny temat o zwrotnicy Alt-18. Powiedziałeś, że autor robił tę zwrotnicę pod nowe inne kolumny. (Były zdjęcia innej kolumny na wstępie, jednak nie doczytałeś "Sam z powodzeniem stosuje je w swoich rozwiązaniach, których przykład zamieszczam na zdjęciach poniżej (zestaw 4-ro drożny z głośnikami basowymi 25 cm w układzie tandemu, który zbudowałem wraz z moim bratem Grzegorzem w ok. 2000 roku)." :)