Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR] zwarcie pinu do masy - konsekwencje

24 Lip 2011 11:51 3249 12
  • Poziom 20  
    W jednej z książek do uC wyczytałem, że do realizacji zadań związanych z przyciskiem wystarczy ustawić dany pin jako wyjście i dać mu stan wysoki. Po zwarciu do masy teoretycznie nic się nie powinno dziać, bo przy stanie wysokim załączany jest jakiś rezystor wewnątrz uC (wie ktoś ile to konkretnie Ω ?). Czy faktycznie tak jest? Jakie macie doświadczenia w tej kwestii?
  • Poziom 42  
    miszczo997 napisał:
    Pin ustawiasz jako wejście, a nie wyjście. Podciągasz wewnętrznie do VCC albo do GND i stanem przeciwnym aktywujesz.

Dokładnie - jako WEJŚCIE ;) a nie wyjście - coś źle panie autor doczytałeś - a wartość rezystora znajdziesz w każdej nocie PDF procka AVR. Takie podciąganie wewnętrzne w zupełności wystarcza. A jeśli nie to zawsze możesz sobie dołożyć zewnętrzny rezystor podciągający wejście do VCC.

Jak sobie tak w ogóle wyobrażałeś po przeczytaniu tego i zrozumieniu że to ma być wyjście - badanie stanu switcha ??? Toż to jest operacja wejściowa.

No ale znając pseudo jakość różnych opisów w internecie to możliwe także, że ty źle nie przeczytałeś a po prostu ktoś takie głupoty napisał ;)
  • Moderator na urlopie...
    Rodzina AVR (poza XMegaAVR) nie ma poza tym "podciągania" do masy.
    Przy pinie skonfigurowanym jako WEJŚCIE dajesz stan wysoki na rejestr wyjściowy (co załącza wewnętrzny pull-up do VCC) lub stan niski (pin nie ma pull-upa - jeśli nie jest zwarty ani do vcc, ani do gnd ani nie ma zewnętrznego pullup/down to wisi w powietrzu).
  • Poziom 20  
    mirekk36 napisał:
    Jak sobie tak w ogóle wyobrażałeś po przeczytaniu tego i zrozumieniu że to ma być wyjście - badanie stanu switcha ??? Toż to jest operacja wejściowa.

Właśnie dlatego powstał ten temat :D
  • Moderator na urlopie...
    To w takim razie gdzieś znalazłeś nieprawdziwe informacje. Jeśli byś zrobił słowo w słowo jak napisałeś w pierwszym poście to byś upalił zapewne pin procesora, jak nie cały port lub nawet unieszkodliwiłbyś całą kostkę (kwestia przypadku i modelu procesora) ;)
  • Poziom 20  
    Po prostu źle doczytałem :oops: I właśnie z powodu o którym wspominał Kolega wyżej wolałem się upewnić. Znalazłem w sieci info, że te rezystory mają podobno 20 k Ω. Możliwe? W 19 stronicowym datasheet'cie nie znalazłem info na temat konkretnej wartości.
  • Poziom 42  
    twardypt91 napisał:
    Po prostu źle doczytałem :oops: I właśnie z powodu o którym wspominał Kolega wyżej wolałem się upewnić. Znalazłem w sieci info, że te rezystory mają podobno 20 k Ω. Możliwe? W 19 stronicowym datasheet'cie nie znalazłem info na temat konkretnej wartości.

A powiedz mi skąd ty bierzesz takie 19 stronicowe PDF'y ???? bo normalnie nie mogę uwierzyć - żeby ciężko było znaleźć normalnego pełnego PDF'a prosto od producenta i to praktycznie dowolnej części elektronicznej.

Toż po wpisaniu w googla "Atmega8 pdf" na pierwszym miejscu masz odpowiedniego PDF'a i to nie żadnego tam 5-stronicowego.

Nie wspomnę już o tym, że takich wypadkach sięga się do strony producenta np. atmel.com gdzie znajdziesz najświeższe PDF'y

Więc te swoje kilku-stronicowe wykasuj, wyrzuć i zapomnij a pobierz te normalne.

A normalnym PDF'ie - jeszcze raz podkreślam do każdego procka AVR masz w tabelkach podane zakresy wartości Kohm'ach zarówno wewn. rezystora podciągającego pin reset ale też Rpu dla każdego innego pinu.

Specjalnie ci tutaj nie podam tej wartości - bo lepiej będzie jak sobie zassiesz właściwą notę PDF i sam zobaczysz ;) ok?
  • Poziom 20  
    mirekk36 napisał:
    powiedz mi skąd ty bierzesz takie 19 stronicowe PDF'y ???? bo normalnie nie mogę uwierzyć - żeby ciężko było znaleźć normalnego pełnego PDF'a prosto od producenta i to praktycznie dowolnej części elektronicznej.

http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=44950
  • Poziom 43  
    Bo tam jest datasheet podsumowujący najważniejsze parametry (wartość rezystorów podciągających nie jest najważniejsza :D) a nie pełny datasheet.
  • Poziom 42  
    twardypt91 napisał:
    mirekk36 napisał:
    powiedz mi skąd ty bierzesz takie 19 stronicowe PDF'y ???? bo normalnie nie mogę uwierzyć - żeby ciężko było znaleźć normalnego pełnego PDF'a prosto od producenta i to praktycznie dowolnej części elektronicznej.

http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=44950

No dziękuję, że mi powiedziałeś - ale mam nadzieję, że teraz już będziesz wiedział skąd brać pełne noty PDF ;) i że zawsze trzeba się na nich opierać a nie na takich "summary informations"
  • Poziom 20  
    Konkretnej wartości oporu nie znalazłem, jedynie tabelkę wg. której przy napięciu 5 V nie płynie prąd. Ale to mi wystarczy.
  • Poziom 36  
    twardypt91 napisał:
    Konkretnej wartości oporu nie znalazłem, jedynie tabelkę wg. której przy napięciu 5 V nie płynie prąd. Ale to mi wystarczy.

Patrz datasheet ->rozdział "Electrical Characteristics" -> 'DC Characteristics';
    w tabeli znajdziesz oddzielnie wartości dla:

Reset Pull-up Resistor - 30 do 60 [kOm]
    I/O Pin Pull-up Resistor - 20 do 50 [kOm]

Technologia i zoptymalizowany koszt wykonania tych obwodów w masowej produkcji processorów gwarantuje tylko taką dokładność, co wystarcza że spełniają swoje zadanie.
    Jeżeli przeszkadza ci tak duży rozrzut wartości, to daj swój własny rezystor podciągający - (zewnętrzny).

e marcus