Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana rozdzielnicy w domku jednorodzinnym - wycena

24 Lip 2011 11:56 2754 10
 • Poziom 17  
  Witam wszystkich serdecznie.

  Bardzo proszę o wycenę kosztu wymiany rozdzielnicy w domku jednorodzinnym. Instalacja 3F około 20-letnia, ale już w miedzi. W tej chwili cała rozdzielnica jest na wkładkach topikowych. Są tan zabezpieczenia przedlicznikowe (3 topiki plombowane), za licznikowe (3 topiki nie plombowane), obwodowe (8 topików). Jest też włącznik pakietowy, który w zasadzie nie wiadomo co robi. Elektryk, który wykonywał instalację już niestety nie żyje, a właściciele też nie bardzo wiedzą.

  Chwilowo zakładam, że ZE nie będzie wymagał przeniesienia licznika na granicę działki. Oczywiście może się to zmienić, jak dostanę odpowiedź z ZE. Pytanie ile policzyć za taką robotę? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Poziom 2  
  moim zdaniem należało by wynieść układ pomiarowy na zewnątrz...bo zapewne prędzej czy później i tak trzeba bedzie to zrobic:) a wymieniając rozdzielnicę i tak musisz rozplombować zabezpieczenia przedlicznikowe i licznik... tylko że koszta niestety wzrosną...ale jak robić to robić już tak jak powinno być:)
 • Specjalista elektryk
  Witam.

  Skoro zabezpieczenie przedlicznikowe jest w jednej rozdzielnicy z zabezpieczeniem zalicznikowym,
  to ... gdzie jest licznik ?
 • Admin Elektroenergetyka
  :arrow: kaszel
  Strzel jakąś fotkę, bo tak to trochę wróżenie z fusów :)

  Przy samej wymianie rozdzielnicy nie mogą wymusić na Tobie wyniesienia układu pomiarowego na zewnątrz.
 • Poziom 2  
  ale jeżeli są tam zabezpieczenia przedlicznikowe...licznik...który raczej trzeba będzie rozplombować i teraz upchać tam nową rozdzielnice... po co ta kombinacja..
 • Admin Elektroenergetyka
  Kolego temat dotyczy wymiany rozdzielnicy a nie przebudowy całego zasilania budynku.
  Oczywiście, że można wynieść pomiar na zewnątrz, pytanie tylko co na to inwestor i czy dysponuje odpowiednią kasą.

  PS. Regulamin pkt 3.1.13. Proszę abyś poprawił pisownię.
 • Specjalista elektryk
  Patryk18 napisał:
  moim zdaniem należało by wynieść układ pomiarowy na zewnątrz...bo zapewne prędzej czy później i tak trzeba bedzie to zrobic:)
  Łukasz-O napisał:
  Kolego temat dotyczy wymiany rozdzielnicy a nie przebudowy całego zasilania budynku.

  Rodzaj i wartość zabezpieczeń przedlicznikowych są określone w warunkach przyłączenia (jak instalacja jest wiekowa, to mogą być nie do odnalezienia. Jeśli zabezpieczenia przedlicznikowe zostaną jako topikowe, to moim zdaniem może to zostać w tym samym miejscu. Natomiast jeśli mają być wymienione na wyłączniki instalacyjne (powinny być selektywne), to należy uzgodnić zabezpieczenia z ZE i uwzględnić ich warunki. Bo mogą tego nie chcieć zaplombować, choć w praktyce ZE mają do tego różne podejście. Więc ja bym się upewnił przed robotą, czy będzie to tylko rozdzielnica, czy też nowe złącze, bo takie wymagania będzie miał ZE. I jeszcze pytanie, jakie jest przyłącze: kablowe, czy napowietrzne?
 • Admin Elektroenergetyka
  Ja wcale nie przeczę, że nie należy tego typu prac uzgadniać z ZE.
  Po za tym na razie trochę mało wiemy na temat tej wymiany :)
 • Poziom 2  
  przydałaby się foteczka aby móc coś doradzić:) a poza tym są ładne rozdzielnice z miejscem na zaplombowane zabezpieczenia przedlicznikowe, zalicznikowe oraz licznik:) możliwości jest kilka:)
  Również przydało by się stosować do zasad pisowni.
  Proszę więc poprawić błędy.[kkas12]
 • Poziom 17  
  Fotką w tej chwili nie dysponuję, ale postaram się opisać jak to wygląda.

  Całość zabudowana jest na płycie rezoteksowej/tekstolitowej o wymiarach 50 x 70 cm. Na tejże płycie zamontowana jest już klasyczna podstawa pod licznik z plombowanymi topikami nad nim. Pod tą podstawą dołożone są kolejne trzy topiki w niezależnej zamykanej obudowie, która można plombować. Zabezpieczenia obwodowe znajdują się obok licznika. Są to klasyczne gniazda tablicowe z wkładkami o zgrozo głównie 20A :\ Nie wiem jaką wartość ma zabezpieczenie przedlicznikowe, ale bazuje to na gniazdach DII więc nie więcej niż 3x 25A.

  Zadaje sobie sprawę, że tam może być konieczna większa przebudowa. Niemniej inwestor oczywiście chciałby możliwie najtaniej. Pytanie na ile to wycenić?

  Zakładam, że w wersji minimalistycznej zostawiamy podstawę pod licznik z topikami przedlicznikowymi natomiast reszta ląduje do przynajmniej 24 modułowej rozdzielnicy. Chciałbym sensownie porozdzielać obwody, teraz nie wygląda to najlepiej. Niestety z tego co zdążyłem się zorientować, większość przewodów jakie widziałem, to 1,5mm2 również na obwodach gniazd ogólnego przeznaczenia zabezpieczonych topikami 20A. Nie wiem czy użytkownicy wymienili sobie zabezpieczenia czy było tak od początku. Stopki w gniazdach są wykruszone, więc można wkręcić co się chce :\
 • Poziom 18  
  Najprościej - zarejestruj się na oferia.pl , dodaj zlecenie, opisz przypadek jako robota do wykonania i pewnie ktoś się do Ciebie odezwie z propozycją cenową. To CI nmniej więcej da pojęcie o stawkach w Twojej okolicy.
  pozdrawiam