Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tanie nagłośnienie do altanki ogrodowej.

mckolt 24 Jul 2011 13:46 5252 14
 • #1
  mckolt
  Level 10  
  Witam
  W pierwszej kolejności chciałbym zaznaczyć ze jestem lakiem jeśli chodzi o sprzęty audio. Potrzebuję wybrać jakiś tani zestaw wieża + 4 głośniki do nagłośnienia mojej altanki około 16m2. Chciałbym, żeby był jak najtańszy, ze względu na to, że każdy złodziej będzie mógł się dobrać do niego w nocy ;] Zależy mi też na estetyce - w miarę małe głośniczki. Zastanawiam się nad tymi z allegro http://allegro.pl/.html i do tego jakaś wieża, z tym że nie wiem czy da się do nich podpiąć wieżę .. Mam w domu unitry tonsil'e z tym że są troche duże. Nie jestem pewien czy taki zestaw Creative byłby wystarczający np. przy małej imprezce. Z góry dziękuję za porady ;)


  3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  (dj-MatyAS)
 • #2
  wojtek0995
  Level 27  
  Jeżeli ma to tylko grać gdzieś tam w tle, to te głośniczki wystarczą, chociaż nie wiem jak z wilgocioodpornością. Nie musisz kupować wieży, wystarczy zwykła mp3 czy discman.
 • #3
  mckolt
  Level 10  
  Wiem że mp3 player wystarczy ale wolałbym żeby to było na stałe i możliwość odbioru radia. Do zestawu będzie czasem podczepiany laptop z projektorem, telewizor z odbiornikiem satelitarnym, no i muzyczka do małych "imprez" żeby można było posłuchać/zatańczyć przy muzyce. Mam taki zestaw creative cambridge tylko, że 5+1 w domu to spisują się rewelacyjnie (jak dla mnie czysty dźwięk i dość głośne ) z tym że nie wiem jak by to się miało przy otwartej przestrzeni.. Pewnie każda wieża by się tu nadała z wyjściem i wejściem audio. Zastanawiam się czy do wieży takie głośniki bez problemu podepnę i nie będą kolidowały w jakiś sposób z wieżą ? Czy wystarczy np uciąć mini jacki i wsadzić kable do wyjść na głośniki i będzie to dobrze grało łącznie z sobwooferem? Może macie coś do poradzenia z używanych wież 100-200 zł ?
 • #5
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  Zależy jaką głośność chcesz uzyskać.
  Chcesz, aby to była wieża z CDplayerem, czy może to być sam wzmacniacz bądź amplituner ?
  Ta altanka, to taki działkowy "domek" czy daszek bez ścian ?
  Czemu akurat 4 głośniki ?
 • #6
  mckolt
  Level 10  
  Mógłby być sam amplituner/wzmacniacz byle by radio było i możliwość podłączenia dźwięku z komputera. Altanka jest bez ścian, będzie posiadała jedną, bardziej w celach ozdobnych niż mającą wpływ na cokolwiek i kawałek przesłaniać będzie wędzarnią ale to też nie powinno mieć żadnego wpływu na akustykę. 4 głośniczki dlatego, że biorąc takie małe, myślę że 2 to by było zdecydowanie za mało (zbyt cicho i dźwięk rozchodziłby się punktowo z jednej strony altanki). Na projektorze czasem będą puszczane filmy, na tv mecze więc nie chciałbym też żeby to grało jakoś bardzo źle. Te głośniczki creative'a moim zdaniem niepozornie wyglądają a wydają naprawdę ładny i czysty dźwięk, albo mam tylko takie wrażenie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  zestaw 5.1 też by mógł być ale 4.1 ładniej by się komponował ;)
 • #7
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  mckolt wrote:
  myślę że 2 to by było zdecydowanie za mało (zbyt cicho i dźwięk rozchodziłby się punktowo z jednej strony altanki)

  Jeśli zastosujesz więcej głośników, to nie będzie głośniej. Wzmacniacz, będzie musiał wysterować 4 głośniki, więc gdy powiedzmy ma 30 W na kanał, to na jedną kolumnę, przypadnie wtedy po 15W.
  Jeśli zastosujesz 4 kolumny, to stracisz stereofonię. Otrzymasz bezkształtną masę dźwięku, pojawią się efekty interferencyjne.
  Muzyka zapisana jest w systemie stereo. Systemy wielokanałowe, stosowane są do odbioru filmów.

  Moja rada ? Kup tanio Unitrowskiego przestrojonego amatora i do niego ZG15c. Gra to dość głośno. Nagłaśniałem tak domówkę w mieszkaniu w kamienicy. Było aż za głośno.
  Jedna sprawa, musiałbyś ochraniać przed wilgocią i wyziębieniem.
  Złodzieje, raczej nie połaszczą się na stare radio i kolumny. No chyba, że to złodzieje kolekcjonerzy.
 • #8
  mckolt
  Level 10  
  Rozumie. W takim razie może wykorzystał bym te tonsile unitry które posiadam. Nie wiem tylko co to jest "Unitrowski przestrojony amator" i czy dało by się pod niego podpiąć głos z kompa ?
 • #9
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  mckolt wrote:
  Nie wiem tylko co to jest "Unitrowski przestrojony amator"

  http://unitra.eu.org/node/767 tylko, aby był przestrojony na nowe pasmo UKF.
  mckolt wrote:
  czy dało by się pod niego podpiąć głos z kompa ?

  Oczywiście, posiada dwa gniazda DIN5, do wpięcia gramofonu i magnetofonu. Komputer, podłączasz do wejścia magnetofonu.
  mckolt wrote:
  może wykorzystał bym te tonsile unitry które posiadam

  A jakie to kolumny ?
 • #10
  mckolt
  Level 10  
  na kolumnach nic nie jest napisane więc nie wiem jaki dokładnie to jest model
  Tu jest ich zdjęcie:
  http://images45.fotosik.pl/[/img]

  Brakuje w nich środkowych głośniczków/membran, będę musiał dokupić.

  Co do wzmacniacza z radiem, po zastanowieniu się jednak wolałbym coś nowszego z możliwością sterowania pilotem.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  wariato
  Level 43  
  mckolt wrote:
  na kolumnach nic nie pisze więc nie wiem jaki dokładnie to jest model

  Te kolumny to prawdopodobnie ZgP-35-8-685 http://unitra.eu.org/node/5655. Jaki problem naprawić/zregenerować te kolumny ? Dokupić tylko jeden głośnik średnio tonowy zapewne GDW 9/15. Jeśli reszta jest sprawna to do altanki będą moim zdaniem jak znalazł.
 • #13
  mckolt
  Level 10  
  Taki właśnie mam zamiar. Początkowo chciałem te creative'y tylko i wyłącznie ze względów estetycznych/gabarytowych ale po odczytaniu waszych uwag jednak skłonie się do wykorzystania tonsil'ów i jakoś je zamaskuję. Jeszcze tylko jakiś amplituner muszę znaleźć na allegro i będzie wszystko ;) Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :) Jeśli mogli byście jeszcze zaproponować coś godnego polecenia z amplitunerów byłbym bardzo wdzięczny. Wymagania : kwota do 200zł , sterowanie pilotem , może być używany.
 • #14
  wariato
  Level 43  
  mckolt wrote:
  Jeśli mogli byście jeszcze zaproponować coś godnego polecenia z amplitunerów byłbym bardzo wdzięczny. Wymagania : kwota do 200zł , sterowanie pilotem , może być używany.


  Szukaj jakiegoś Technicsa, są tanie i z pilotem a do tych kolumn wystarczą w zupełności.
 • #15
  Pablo1964
  Moderator
  W altance ogrodowej często panują warunki zbliżone do pleneru (temperatura, wilgotność itp.). Moim zdaniem lepiej sprawdzi się sprzęt przenośny typu boombox.