Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światło na pilota

pawtlo 21 Lis 2004 13:25 6321 8
  • #1 21 Lis 2004 13:25
    pawtlo
    Poziom 10  

witam mam pytanko własnie chce polepszyc sobie komfort życia i chciałem zapytać czy ktoś nie ma schematu układu kórym można by sterowac załączanie i wyłanczanie(jakies sciemniani i rozjasniani sa mi niepotrzebne) światła tylko zasilanie musiałoby byc 230V no i oczywiście pilocik do tego jezeli ktoś ma taki ukłazik to byłbym dzwięczny:P pozdrawiam

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Lis 2004 19:01
    konrad85
    Poziom 13  

ja mam swiatło na pilota! Gotowy projek mozna kupić w kazdym sklepie z oswietleniem lub z elektroniką (koszt około 80 zł)!

Według mnie to jest beznadzieja bo czesto reaguje na sygnały z pilota do telewizora i jest uciązliwie denerwujące

1
  • #3 25 Lis 2004 20:29
    pawtlo
    Poziom 10  

HEH no tak to to ja wiem ale nie koniecznie musi byc na podczerwień albo moż emieć swój kod...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 25 Lis 2004 20:59
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

ja robię kumplowi światło na pilota (już od roku, wprawdzie :D, ale leń mi się zapodał :D ).
    Właściwie, to cała część niskonapięciowa jest złożona, został już tylko zasilacz beztransformatorowy (całość będzie w bardzo malutkiej lampce wkładanej do kontaktu) i jakiś element sterujący (przekaźnik/triak)

Sterowanie drogą radiową 433MHz, dwa moduły radiowe po 17 (chyba) zł każdy, w odbiorniku i nadajniku NE567 (w nadajniku jako generator)
    Pilot taki, jak do alarmu/centralnego zamka, w środku miniaturowa bateria 12V (po 3.60 PLN chyba)
    Nadajnik ma możliwość pracy na 2 kanałach, ale na razie chyba tylko jeden będzie wykorzystany.
    Zasięg - co najmiej 100m i oczywiście przez ściany :D Sam układ jest dość prosty i nie wymaga skomplikowanego strojenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany, mogę narysować schemat, ale nie za szybko, bo mam deficyt czasu :?

0
  • #5 25 Lis 2004 21:04
    Qwai
    Poziom 10  

Witam

Ja mam taki ściemniacz ze sklepu. Dziala na podczerwień i na dowolnego pilota, jest to naprawde przydatne!! A co do wzbudzania od przypadkowego sygnalu to mozna dac sobie rade. Trzeba krutko przyciskać guziki na pilocie a nie trzybac palec caly czas i naprawde nie ma zadnego problemu.

0
  • #6 26 Lis 2004 06:51
    pawtlo
    Poziom 10  

witam shg jak możesz to szkicnij mi ten schemat jakbyś był taki dobry to jeszcze napisz jakie dokładnie te moduły maja być da sie je kupic gotowe rozumiem.. no i jeszcze jakbyś dorzucił schemat zasilacza beztransformatorowego to byłbym naprawde wdzięczny nie spiesz się czekam na opd pozdrawiam

0
  • #7 26 Lis 2004 06:53
    pawtlo
    Poziom 10  

jeszcze jedno zapomniałem, bo ja mam światło zaanczane na dwa razy tzn. mam 3 żarówki i raz swiecą dwie a raz jedna albo wszystkie razem, ale skoro jest to moduł dwukanałowy to nie powinno być problemu?? czy dobrze rozumuję??? pozdrawiam

0
  • #8 27 Lis 2004 00:59
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Schemat odbiornika mam, ale ze starej wersji, początkowo układ miał służyć do iluminacji elementów wystroju wnętrza. Układ, ja już pisałem jest dwukanałowy, ten steruje 4 niebieskimi LEDami (Połączonymi po 2 sztuki).

Moduły radiowe są z firmy KG Elektronik, niestety firma chyba padła :( , trudno.
    W każdym razie potrzebne są osobne moduły, jeden nadawczy, drugi odbiorczy (są też produkowane moduły nadajnik/odbiornik, ale te nie są droższe, a i tak nie jest potrzebna transmisja dwukierunkowa).
    Moduł nadawczy ma 3 końcówki: +zasilania, masa i wejście sygnału modulującego (cyfrowe), nadajnik pracuje ze 100% modulacją AM (ale to w sumie nie ważne). Odbiornik jest superreakcyjny (są jeszcze superheterodynowe, mają lepsze parametry, ale cena większa) końcufkuf ma 5 - dwie masy, zasilanie, antena i wyjście sygnału (cyfrowe, jak w module nadawczym).
    Niestety nie jestem w stanie podać typu obu modułów, bo zapodziały mi się opakowania (mam tylko z nadajnika, ale tam nic nie piszą), a strona producenta już nie istnieje.

W pilocie jest cholernie prosty generator - NE567 + rezystor + kondensator (w wersji jednokanałowej) (patrz nota katalogowe NE567)

W odbiorniku zaraz do wyjścia modułu podłączony jest dekoder tonu na NE567 nastrojony na tą samą częstotliwość co w pilocie.
    Dalej - filtr dolnoprzepustowy RC, NE567 nie jest w zasadzie przeznaczony do bezpośrediej współpracy z układami cyfrowymi, bo na jego wyjściu w momencie "zaskoku" pętli PLL pojawiają się oscylacje, filtr ma za zadanie je wytłumić.
    Potem dwa inwertery z przerzutnikami Schmitta (4069), żeby "analogowy" sygnał z filtru zamienić na cyfrowy, który podawany jest następnie na wejście przerzutnika T (zrobiny z przerzutnika J-K (7473), można też zrobić to z przerzutników D (7474)).
    No i na końcu tranzystor sterujący LEDami, ale zamiact nich można na spokojnie wstawić przekaźnik.

W tym dziale nie można dodawać załączników, może poproś moderatora o przeniesienie do innego.

Schemat odbiornika, bez wartości elementów, potrzebowałem tylko, żeby zrobić płytkę, wersja dwukanałowa:
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/swiatlo_odb.gif [GIF 18kB]

Dwie fotki prototypu odbiornika (steruje LEDami, zasilacz jeszcze wtedy transformatorowy):
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/odbiornik1_1.jpg [JPEG 163kB]
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/odbiornik1_2.jpg [JPEG 181kB]

I wnętrzności pilota, obok obudowa:
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/pilot1_1.jpg [JPEG 160kB]

Na razie mam tylko tyle (jest jeszcze płytka do odbiornika), zasilacza beztransformatorowego jeszcze nie projektowałem, ale coś w sieci/na elektrodzie powinno się znaleźć.

0
  • #9 27 Lis 2004 18:11
    Kot
    Poziom 10  

Było coś takiego w kwietniowej EdW 99

0