Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światło na pilota

pawtlo 21 Lis 2004 13:25 6234 8
  • #1 21 Lis 2004 13:25
    pawtlo
    Poziom 9  

witam mam pytanko własnie chce polepszyc sobie komfort życia i chciałem zapytać czy ktoś nie ma schematu układu kórym można by sterowac załączanie i wyłanczanie(jakies sciemniani i rozjasniani sa mi niepotrzebne) światła tylko zasilanie musiałoby byc 230V no i oczywiście pilocik do tego jezeli ktoś ma taki ukłazik to byłbym dzwięczny:P pozdrawiam

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]

• #2 21 Lis 2004 19:01
    konrad85
    Poziom 13  

ja mam swiatło na pilota! Gotowy projek mozna kupić w kazdym sklepie z oswietleniem lub z elektroniką (koszt około 80 zł)!

Według mnie to jest beznadzieja bo czesto reaguje na sygnały z pilota do telewizora i jest uciązliwie denerwujące

• #3 25 Lis 2004 20:29
    pawtlo
    Poziom 9  

HEH no tak to to ja wiem ale nie koniecznie musi byc na podczerwień albo moż emieć swój kod...

• #4 25 Lis 2004 20:59
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

ja robię kumplowi światło na pilota (już od roku, wprawdzie :D, ale leń mi się zapodał :D ).
    Właściwie, to cała część niskonapięciowa jest złożona, został już tylko zasilacz beztransformatorowy (całość będzie w bardzo malutkiej lampce wkładanej do kontaktu) i jakiś element sterujący (przekaźnik/triak)

Sterowanie drogą radiową 433MHz, dwa moduły radiowe po 17 (chyba) zł każdy, w odbiorniku i nadajniku NE567 (w nadajniku jako generator)
    Pilot taki, jak do alarmu/centralnego zamka, w środku miniaturowa bateria 12V (po 3.60 PLN chyba)
    Nadajnik ma możliwość pracy na 2 kanałach, ale na razie chyba tylko jeden będzie wykorzystany.
    Zasięg - co najmiej 100m i oczywiście przez ściany :D Sam układ jest dość prosty i nie wymaga skomplikowanego strojenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany, mogę narysować schemat, ale nie za szybko, bo mam deficyt czasu :?

• #5 25 Lis 2004 21:04
    Qwai
    Poziom 10  

Witam

Ja mam taki ściemniacz ze sklepu. Dziala na podczerwień i na dowolnego pilota, jest to naprawde przydatne!! A co do wzbudzania od przypadkowego sygnalu to mozna dac sobie rade. Trzeba krutko przyciskać guziki na pilocie a nie trzybac palec caly czas i naprawde nie ma zadnego problemu.

• #6 26 Lis 2004 06:51
    pawtlo
    Poziom 9  

witam shg jak możesz to szkicnij mi ten schemat jakbyś był taki dobry to jeszcze napisz jakie dokładnie te moduły maja być da sie je kupic gotowe rozumiem.. no i jeszcze jakbyś dorzucił schemat zasilacza beztransformatorowego to byłbym naprawde wdzięczny nie spiesz się czekam na opd pozdrawiam

• #7 26 Lis 2004 06:53
    pawtlo
    Poziom 9  

jeszcze jedno zapomniałem, bo ja mam światło zaanczane na dwa razy tzn. mam 3 żarówki i raz swiecą dwie a raz jedna albo wszystkie razem, ale skoro jest to moduł dwukanałowy to nie powinno być problemu?? czy dobrze rozumuję??? pozdrawiam

• #8 27 Lis 2004 00:59
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Schemat odbiornika mam, ale ze starej wersji, początkowo układ miał służyć do iluminacji elementów wystroju wnętrza. Układ, ja już pisałem jest dwukanałowy, ten steruje 4 niebieskimi LEDami (Połączonymi po 2 sztuki).

Moduły radiowe są z firmy KG Elektronik, niestety firma chyba padła :( , trudno.
    W każdym razie potrzebne są osobne moduły, jeden nadawczy, drugi odbiorczy (są też produkowane moduły nadajnik/odbiornik, ale te nie są droższe, a i tak nie jest potrzebna transmisja dwukierunkowa).
    Moduł nadawczy ma 3 końcówki: +zasilania, masa i wejście sygnału modulującego (cyfrowe), nadajnik pracuje ze 100% modulacją AM (ale to w sumie nie ważne). Odbiornik jest superreakcyjny (są jeszcze superheterodynowe, mają lepsze parametry, ale cena większa) końcufkuf ma 5 - dwie masy, zasilanie, antena i wyjście sygnału (cyfrowe, jak w module nadawczym).
    Niestety nie jestem w stanie podać typu obu modułów, bo zapodziały mi się opakowania (mam tylko z nadajnika, ale tam nic nie piszą), a strona producenta już nie istnieje.

W pilocie jest cholernie prosty generator - NE567 + rezystor + kondensator (w wersji jednokanałowej) (patrz nota katalogowe NE567)

W odbiorniku zaraz do wyjścia modułu podłączony jest dekoder tonu na NE567 nastrojony na tą samą częstotliwość co w pilocie.
    Dalej - filtr dolnoprzepustowy RC, NE567 nie jest w zasadzie przeznaczony do bezpośrediej współpracy z układami cyfrowymi, bo na jego wyjściu w momencie "zaskoku" pętli PLL pojawiają się oscylacje, filtr ma za zadanie je wytłumić.
    Potem dwa inwertery z przerzutnikami Schmitta (4069), żeby "analogowy" sygnał z filtru zamienić na cyfrowy, który podawany jest następnie na wejście przerzutnika T (zrobiny z przerzutnika J-K (7473), można też zrobić to z przerzutników D (7474)).
    No i na końcu tranzystor sterujący LEDami, ale zamiact nich można na spokojnie wstawić przekaźnik.

W tym dziale nie można dodawać załączników, może poproś moderatora o przeniesienie do innego.

Schemat odbiornika, bez wartości elementów, potrzebowałem tylko, żeby zrobić płytkę, wersja dwukanałowa:
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/swiatlo_odb.gif [GIF 18kB]

Dwie fotki prototypu odbiornika (steruje LEDami, zasilacz jeszcze wtedy transformatorowy):
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/odbiornik1_1.jpg [JPEG 163kB]
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/odbiornik1_2.jpg [JPEG 181kB]

I wnętrzności pilota, obok obudowa:
    http://shogoonn.w.interia.pl/swiatlo/pilot1_1.jpg [JPEG 160kB]

Na razie mam tylko tyle (jest jeszcze płytka do odbiornika), zasilacza beztransformatorowego jeszcze nie projektowałem, ale coś w sieci/na elektrodzie powinno się znaleźć.

• #9 27 Lis 2004 18:11
    Kot
    Poziom 9  

Było coś takiego w kwietniowej EdW 99

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo