Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie elementy kupić na początek?

osioł123 23 Sie 2011 16:25 9453 74
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    Wymienione miałem, TDS320 to trochę prosty oscyloskop choć wart swoich pieniędzy, dosyć powolny, mało odświeżeń na sekundę. TDS420 jest pod tym względem szybszy, ma też więcej pamięci, ale za to próbkowanie niskie. Ten pierwszy wart swej ceny, za 420 zdecydowanie za drogo. 54502A to całkiem przyzwoity oscyloskop, choć trochę powolny, no i tylko 6bit przetwornik. Zdecydowanie za drogo 700zł to dobra cena za niego. 1000zł z sondami.
    Ogólnie wszystkie mają taką przypadłość, że sinusoida składa się z widocznych dość mocno pixeli, co może przeszkadzać. Ale dobrze sobie radzą w większości zastosowań, bo przynajmniej działają szybciej i sprawniej niż chińczyki..
    LightOfWinter
    Poziom 29  
    Witaj ciasteczkowypotwor :)

Proszę podaj jeśli możesz dokładnie jaki masz oscyloskop - "stara cyfra". Marka i model ?

Taka informacja jest cenna na przyszłość. W tej chwili nie będę zmieniał, ale w przysżłości kto wie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    osioł123
    Poziom 18  
    Dzięki Kzyho! Ale u mnie jest ten dylemat, że już coś tam dziabam, zrobiłem kilka multiwibratorów, nawet sterownik do oświetlenia sieciowego na jego bazie. Ale cóż... Chwilami poznaje pierwszy raz dane urządzenie, a tu masz 2 godziny na jego naprawienie... Szału chwilami dostaję, ale pocieszam się że kiedyś będzie gorzej :D Na poważnie mam też jakiś mikser, zasilacz, jakiś mały wzmag, J-73 i coś jeszcze... a termostat J-15 czy jak mu tam...
    Właśnie u mnie ze sklepem jest drobny kłopot: mam do niego 20 km, a nie mam jeszcze prawka...:D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    osioł123
    Poziom 18  
    Chwilami trzeba... Kiedyś z roboty o 3 wróciłem, ale... kieszonkowe zainkasowałem :D A odnośnie kitów AVT czy one się zamawia przez konto, czy jak? Bo chciałbym sobie stacje nareszcie jakąś skołować, odsysacz polski, bo mam ale metalowy(chyba czeski), kupę cyny i laminatu i cóż... się bawimy dalej. Oscyloskop narazie odpada, bo brak funduszu, ale kopsnę sobie chyba jakiś analogowy z alledrogo. Dzięki za odpowiedzi raz jeszcze! Ale moglibyście się podzielić np. sposobami na "hodowanie" elementów bo 100 za 60 szufladek... trochę przesada :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    LightOfWinter
    Poziom 29  
    osioł123 napisał:
    Chwilami trzeba... Kiedyś z roboty o 3 wróciłem, ale... kieszonkowe zainkasowałem :D A odnośnie kitów AVT czy one się zamawia przez konto, czy jak? Bo chciałbym sobie stacje nareszcie jakąś skołować, odsysacz polski, bo mam ale metalowy(chyba czeski), kupę cyny i laminatu i cóż... się bawimy dalej. Oscyloskop narazie odpada, bo brak funduszu, ale kopsnę sobie chyba jakiś analogowy z alledrogo. Dzięki za odpowiedzi raz jeszcze! Ale moglibyście się podzielić np. sposobami na "hodowanie" elementów bo 100 za 60 szufladek... trochę przesada :D

Witam :)
    Ja używam pudełek firmy Patrol - 7 PLN są w różnych kolorach, w supermarketach, tych z wytłoczeniami przy szufladkach - dzięki temu elementy nie przelatują z jednej przegródki do drugiej.

Co do "gromadzenia" bazy elementów, to szereg rezystorów kupiłem - AVT.
    Reszta systematycznie wyciągana z uszkodzonych zasilaczy impulsowych. Wcześniej mierzę czy element jest dobry czy uszkodzony. Tańszego źródła nie znalazłem.
    McMonster
    Poziom 32  
    LightOfWinter napisał:

Ja używam pudełek firmy Patrol - 7 PLN są w różnych kolorach, w supermarketach

Można wiedzieć, gdzie dokładniej? Szukałem po supermarketach i różnych sklepach, ale ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za moduł takich szufladek.
    LightOfWinter
    Poziom 29  
    McMonster napisał:
    LightOfWinter napisał:

Ja używam pudełek firmy Patrol - 7 PLN są w różnych kolorach, w supermarketach

Można wiedzieć, gdzie dokładniej? Szukałem po supermarketach i różnych sklepach, ale ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za moduł takich szufladek.

Witam :D
    Ja kupuje w Castoramie.
    Dokładna nazwa to: Patrol Domino 25.

Tak to wygląda:

poniżej link:
    http://organizery.eu/pl/patrol-domino-25-organizer-pojemnik-250x200x44-p85.html

Sądzę że warto, za taką cenę trudno dostać cokolwiek lepszego. Przynajmniej mi się nie udało. Inną opcją są za ok 17PLN Euro box w TME
    osioł123
    Poziom 18  
    Patrol Domino 25 mam, ale mam w nich koszulki termokurczliwe, jakieś "łebki" na kable, śrubki 3 czy 4 i wkręty. Dzierżę to na współkę, więc wywalić wspólnika to to troszku nie bardzo... :D
    Obecnie mam też takie:
    http://patrolgroup.com/index.php?products=product&prod_id=26 - tylko śrubki i nakrętki, troszkę wkrętów, więc bardziej mechanicznie i częściej do domu, bo aż tyle układów jeszcze samemu nie robię :D
    Patrol Domino 36 Black x2... Mam w nich poupychane elementy, ale mniej więcej tak: w jednej kieszeni kondensatory elektrolity, obok ceramiki, tu rezystory do 1k, obok powyżej 1k do 1M a dalej więcej niż 1 M, trochę drutu nawojowego, tu cewka, tam cewka(bo mieści się tylko jedna...)
    Ostatnio muślałem nad tym: http://allegro.pl/regalik-szufladki-varioplus-60-szufladek-461700-i1767804884.html
    ale... :D Nie chce mi się potem tego numerować, drukować, excelować i takie tam, żeby wiadomo było co gdzie i żeby to troszku wyglądało :D Organizery to dobra rzecz, ale nie mam "tyle placu" żeby je upchać. Dlatego narazie skłaniam się do szufladek, by je na ścianie wisnąć, ale ostatnio w DIY widziałem "książkę" z płyty wirowej. Fajnie to wygląda... Może macie jeszcze jakieś inne patenty, jak np. kolekcjonować gotowe/naprawione układy?
    atmeg
    Poziom 14  
    Witaj osioł wypowiem się na temat składowania drobnych części elektronicznych.Oczywiście jest to jedynie moje subiektywne doświadczenie i tak należy traktować wypowiedz. Osobiście nie używam w żadnej formie "zestawów typu szufladkowego ".Kiedyś z 12 lat temu zaopatrzyłem sie w taki firmowy regalik z x razy szufladki i po 1.5 roku użytkowania wywaliłem to.Około 10 lat temu znalazłem w miejscowym supermarkecie zwykłe tanie pudełka na drobiazgi do warsztatu , były one w dwóch rozmiarach , rozmiar pierwszy około 12cm x 20cm x2,5cm i rozmiar drugi dokładnie 2 razy większe.Wykonane z niełamiącego sie tworzywa z trwałym sposobem zamykania , z przegrodami dobrze separowanymi.Okazało się iż te pojemniki bardzo fajnie pasują do skrzynek narzędziowych , no i ważne - były tanie coś 2,5zł za mniejsze i 4 zł za większe . Zakupiłem 20 szt mniejszych i 10 większych.
    Obecnie trzymam w nich drobnice elektroniczną a same pojemniki z kolei w trzech walizkach narzędziowych. Załączam fotke z netu z podobnie wyglądającym pojemnikiem.
    Nie jest ono dokładnie takie same , różni się rozkładem przegródek oraz wymiarami ale ma identyczny sposób zamykania i prawdopodobnie wykonane z takiego samego tworzywa. Przez te 10 lat użytkowania i wożenia na serwisy nie uszkodziło mi się żadne z zakupionych .
    ...
    Rozwine wypowiedż na temat niezbędnych podzespołów , rezystory małej mocy , typowe małe kondesatory , tranzystory małej mocy i średniej, diody małej mocy kupuje zawsze w ilościach 50-200 sztuk , po prostu inaczej płaci się o wiele drożej , to samo z typowymi układami scalonymi tyle ze po opakowaniu czyli ile zmieści sie w tak zw. "lasce" .
    ....
    Na temat oscyloskopu - jest niezbędny! żadna przystawka za 100-1000zł lecz samodzielne urządzenie , może być stary sprawny analog 2 kanałowy 10-20 mHz za 100 zł .Oczywiście lepiej jak coś lepszego , Rigole są ok.
    osioł123
    Poziom 18  
    Dzięki Ci atmeg za odpowiedź. Też kiedyś spotkałem się z tą opinią, ale... Cóż... Będę musiał trochę warsztat przemeblować i poskładać te stare Unitry to miejsce będzie :D Muszę się wybrać do Patrola i zakupić tak czy inaczej kilka jakiś większych organizerów(jeden na rezystory, drugi kondensatory, trzeci i czwarty na inne pierdoły :D Jakąś skrzynkę narzędziową, jakieś klucze(osobiście polecam Bosha) i walizkę na elektronarzędzia. Myślałem ostatnio nad tymi szufladkami, ale np. na schematy. Tu te co naprawiam z jednej firmy, tam te z drugiej, a tu te moje ;p Tylko dylemat mam, jak przechowywać układy po naprawie, a mam ich troszku. Na razie wkładam je w "dilerki" i wieszam na drucie(tym z wiązanek) nawiniętym paroma zwojami na rurze od centralnego ogrzewania :D
    atmeg
    Poziom 14  
    Wszyscy to wiedzą że prowizorki są zadziwiająco trwałe .
    ...
    Odradzam typowe organizery (pojemniki) oferowane dla elektronikow , są drogie i zajmują sporo miejsca , np. nie mieszczą sie w typowych skrzynkach narzędziowych .Właśnie dlatego wybrałem nie profesjonalny organizer lecz zwykłe tanie pojemniki .
    Ale tak jak wcześniej napisałem kieruje się własnymi doświadczeniami .
    ...
    Większe elementy z automatyki składuje w skrzynkach tego typu poukładanych jedna na drugiej , na regale 2 m szerokości z półkami co 30 cm .
    osioł123
    Poziom 18  
    W tym trzymam pierdoły typu wyłączniki różnicowo-prądowe, termiki czy termostaty... Mam tego 2 sztuki. Osobiście polecam również, ale jak napisałem, miejsca mam jeszcze mało... :D Mieszkam na wsi, więc dostanie tego typu osprzętu wymaga pofatygowania się na drugi koniec wsi. Gościu ma sad i czasem można u niego kupić "zniszczone" skrzynki nawet za mniej niż 10 zł. Oczywiście zniszczenia polegają na pęknięciu kilku "patyków" tworzących 4 ściany :D Dzięki Ci atmeg raz jeszcze, bo na śmierć zapomniałem o tych "regałach", a na gotowe układy, czy nawet te do remontu jak w morde strzelił ;p Na poważnie na górnych półkach można zarzucić organizery z elementami albo z elektronarzędzia, jak komu pasuje. Mi bardzo, więc dziękuje jeszcze raz!
    LightOfWinter
    Poziom 29  
    remek002 napisał:

Kolego ten wybór jest wg. mnie ZŁY.
    ponieważ elementy w takim czymś będą "podróżować" między przegródkami.
    po za tym przesyłka jest droga.
    osioł123
    Poziom 18  
    Ja ostatnio spotkałem takie: http://allegro.pl/organizer-maly-skrzynka-pomarancz-promo-pg-0057-i1785073743.html
    Przy zamówieniu większej ilości się opłaci. Są po 3.70. Mają 6 przegródek - akurat. Z kitów, które mi dzisiaj przyszedły do domu np. 10, 1k, 10k, 100k, 1M i mam wolne jeszcze 2 na np. LED czy tranzystory. Kolejny organizer - kolejna "wartość" i dawka półprzewodników. W te duże moim skromnym zdaniem można dać te o innej mocy, czyjakieś ine pierdoły. Narazie się to wszystko odkłada w czasie bo jest szkoła... Ale są pozytywy - jest koniec wakacji, jest gotówka :D więc można śmiało ruszyć po takie rzeczy. Nie wiem jednak nadal, jaki dokupić sprzęt... Czy Rigola, czy analog np. http://ndn.com.pl/katalog/ndn/pdf/DF4321.pdf Podaje link, bo narazie jestem na niego "napalony ;D Jednak problem jest też z lapkiem. O ile pudełka to sprawa 200 zł, a mam sporo więcej (koło 3k), więc obok HP 625 stoi ostatnio Toshiba L670... Ale, żeby same takie problemy! Co do warsztatu tymczasowo mam to w myśl "folijka w pudełku". Trochę mię to irytuje bo lubię żeby wygląd był ;p Problem kolejny obok oscyoczu to multioczy - jakiś fajny miernik. Mam ustrojstwo Unit UT33A - fajny sprzęt, ale nie ma on indukcyjności i pojemności...

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

McMonster
    Poziom 32  
    W Tesco identyczne organizery są chyba po 2 lub 3 zł. Mam taki jeden, ale ma strasznie małe te przegródki, jak się kupuje np. hurtem rezystory po 30-50 sztuk z wartości, to są zupełnie do niczego, ja w tym trzymam mniejsze i ważniejsze (droższe) scalaki.

Indukcyjność i pojemność to fajna rzecz, gdy się ma dla nich zastosowanie, odkąd mam UT70A to pojemność zmierzyłem chyba aż dwa razy, a indukcyjności używałem tylko do rozróżniania induktorów leżakujących luzem. Teraz poluję na jakiś lepszy miernik, np. jakiegoś Brymena lub SANWA.
    osioł123
    Poziom 18  
    Ostatnio przypomniało mi się, że chyba w jakiś sposób da się sprawdzić cewkę na oscyloskopie. Więc jakby udało mi się sfinalizować operację to tylko się uczyć :p Ostatnio wpadłem na pomysł, a żeby fajnie to wyglądało, że wezmę sobie dotne kawałki kartki, tak, aby pasowała w kieszonkę organizera, i zrobił przekładaniec - rezystory i kartka z napisaną wartością i rezystory i kartka i etc. Jednak nie wiem, czy starczy mi tego na wysokość :D Do Tesco musy tak cyz inaczej iść, bo jeszcze laminator by się przydał, w wiadomych celach. Wytrawiarkę mam w trakcie realizacji(do szklarza po odbiór) więc tylko to mi potrzebne. Fajny ten UT70a, ale ciekawy jest też PC5000a, ale aż taki nie jest mi narazie potrzebny :D
    McMonster
    Poziom 32  
    Oscyloskopem można mierzyć bardzo dużo rzeczy, polecam książkę "Pomiary oscyloskopowe" Jerzego Rydzewskiego.
    osioł123
    Poziom 18  
    A gdzie można dostać generatory? Polecacie coś konkretnego? W podręczniku Rydzewskiego jest schemat i potrzebny jest generator prostokąta.... Zapomniałem na śmierć o tym przyrządzie...

Dodano po 9 [minuty]:

Uzupełniłem trochę wiedzę, i mam na razie taki pomysł:
    Oscyloskop: http://ndn.com.pl/katalog/ndn/pdf/DF4321.pdf
    Generator: http://ndn.com.pl/katalog/ndn/pdf/DF1410.pdf

Czy to będzie w "kupie" działać? Wybrałem te, nie ze względu na cenę, ale wg. mojej skromnej opinii powinno śmigać. Są dość proste i oscyloskop jest analogowy, a to jak wyżej napisano na początek powinno starczyć...
    osioł123
    Poziom 18  
    Dzięki! Troszku pomogło, a jak temat mamy tu jaki mamy, zapytam też o stację. Nie chcę Hot-Aira, bo słyszałem wersje, że przydają się tylko do technik SMD. Mam troszku tego, ale na tyle co mam obejdę się smakiem(chyba że znowu przyleci gotówka, to zmiana tematu na ten tychmiast :D). Co do stacji upatrzyłem sobie taką: http://allegro.pl/mega-zestaw-stacja-lutownicza-czytaj-opis-i1790354991.html . Nie jest zabujcza - wiem. Ale jak mam spitolić taką ze stacją odsysania, to wolę wziąść kolbę i naprawić tą. Jak już na prawdę skumam jak się nią bawić, to w Inelu mam taką fajną, ze stacją odsysania za bodaj 2.5 stówki. Bardzo podobają mi się stacje z "pokrętłem". Nie ukrywam, że jestem początkujący, może trochę jeszcze głupi ;p ale bardziej podoba mi się technika analogowa. Cyfrowa jest se w komputerze, telewizorze, płytkach, które ostatnio mam do roboty i niech sobie tam będzie. Ja mam u siebie wszystko raczej w analogu, dlatego też myślę nad takim oscyloskopem. Złośliwi twierdzą że ruscy zostali przy starym i mają się dobrze, a ameryka z nowoczesności ociera się o bankructwo... :D
    atmeg
    Poziom 14  
    Nie kupuj tego oscyloskopu . Potem będziesz "pluł sobie w brode".
    McMonster
    Poziom 32  
    atmeg napisał:
    Nie kupuj tego oscyloskopu . Potem będziesz "pluł sobie w brode".

Czy jest w nim coś szczególnie złego poza może trochę wąskim pasmem?
    atmeg
    Poziom 14  
    Tak jest coś złego , stosunek ceny do możliwości pomiarowych.
    McMonster
    Poziom 32  
    W sumie racja, ale to w końcu nowe urządzenie, a nie używany, 20-letni sprzęt z Allegro. Sam kupiłem oscyloskop 50 MHz właśnie na Allegro i nie narzekam.
    atmeg
    Poziom 14  
    Właśnie to mam na myśli co napisałeś McMonster . Ale to nie wyczerpuje tej kwestii.
    Przez wiele lat używałem oscyloskopów analogowych (różnej jakości )
    ale mając troche wolnej gotówki kupiłem w końcu oscyloskop cyfrowy .
    I stwierdzam teraz mając doświadczenie z użytkowania iż można kupić tani używany oscyloskop analogowy ale jeśli kupuje się nowy tandetny oscyloskop analogowy to ..... wiadomo co mam na myśli . Należy dołożyć kasy i kupić cyfrowy.
    osioł123
    Poziom 18  
    Trochę głupie pytanie, ale... Pomocy! :D Czym się różni "obsługa" cyfrowego od analogowego? Odnośnie bebechów zgrubsza wiem - przetworzenie na sygnał cyfrowy i dawaj na ekran. W takim razie co polecacie? Czy jest jakiś analogowy(nie wiem czemu, ale po prostu boję się cyfrowego), który "zrównałby się" np. z tak popularnym u nas Rigolem?