Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch - zła częstotliwość prądu

Łukasz861230 24 Lip 2011 17:20 2847 2
  • #1 24 Lip 2011 17:20
    Łukasz861230
    Poziom 10  

Witam
    Od pewnego czasu mam problem z pralką Bosch WFL-1200
    Podczas prania, cyka, kręci w tylko jedną stronę lub ma problemy z wirowaniem.
    Każdy spec od pralek który ją obejrzał twierdził że to wina prądu.
    Dodam że nie tylko moja pralka ma problemy z funkcjonowaniem.
    Mieszkam w małej wsi gdzie wiele osób narzeka na pralki.
    Gdy do mojej znajomej która też ma Boscha tyle że nowego, przyjechał serwis, to stwierdzili że napięcie jest dobre ale częstotliwość zła.
    Spotkałem się też z takimi sytuacjami że specjaliści od pralek odmawiali przyjazdu gdy tylko podano im nazwę miejscowości, ponieważ z góry wiedzieli że są problemy z prądem i że onie nic nie poradzą.
    Jeden spec, gdy usłyszał cykanie w mojej pralce odrazu stwierdził że to wina prądu, nawet jej nie rozbierał.
    Chcąc się upewnić że wina faktycznie leży w prądzie, zawiozłem pralkę do mojej babci mieszkającej 20 km dalej. Okazało się że pralka wyprała 6 prań bez nawet jednego charakterystycznego cyknięcia i sprawiała wrażenie jak by była bardziej energiczna a u mnie w domu to tak jak by nie miała siły..
    Przwiozłem ją do siebie i znów kicha.

Wiedząc że to faktycznie wina prądu, zadzwoniłem do elektrowni. Przyjechało dwóch gości, pomierzyli, popatrzyli i stwierdzili że wszystko jest dobrze.

Zadzwoniłem więc do dostawcy prądu, a tam dowiedziałem się że oni wiedzą że są problemy w mojej wsi, ponieważ było dużo zgłoszeń. Co najlepsze, przez przypadek dowiedziałem się też że w mojej gminie jest sporządzona lista osób które mają problemy z prądem, głównie z pralkami, piecami itp. (elektronika)

U dostawcy prądu powiedziano mi że są właśnie prowadzone badania w tym kierunku i że do końca miesiąca usterka napewno bądzie usunięta. Minęły już dwa miesiące a jak było tak jest.
    Znów dzwonię do dostawcy (rozmawiałem z jakimś kierownikiem) i kazał mi dzwonić wyżej i składać podania ponieważ on nic nie poradzi.

Dodam jeszcze że już 3 zasilacze od komputera się spaliły, od czasu do czasu sterownik od pieca wariuje i ostatnio router się spalił.

Proszę Was o jakieś porady, Co robić ?

0 2
  • #3 24 Lip 2011 20:56
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Twoje problemy prawdopodobnie związane są z zmianą napięcia lub wahaniami napięcia.Jest to niestabilność napięcia 230V.
    Zakład Energetyczny powinien zagwarantować dostawę energii elektrycznej zgodnie z normą PN-EN 50160 :2002.
    Norma PN-EN 50160 podaje dopuszczalne zmiany parametrów napięcia zasilającego.

1.Wartość średnia częstotliwości mierzona w czasie 10s nie powinna przekraczać o więcej niż + 1% częstotliwości znamionowej tj. ( 49,5 – 50,5 Hz ) przez 95% tygodnia oraz + 4% i -6% tj. 47 – 52 Hz przez pozostałe 5% tygodnia

2.Średnia wartość skuteczna napięcia mierzona w czasie 10 min. w normalnych warunkach pracy powinna się mieścić w przedziale + 10% napięcia znamionowego przez 95% tygodnia (207V - 253V.

To dotyczy Zakładu Energetycznego ,który zobowiązany jest to przestrzegać.
    Więc jeżeli jest u Ciebie w domu napięcie poniżej 207V (napięcie waha się) to pralka może pracować źle i tu nie można nic zaradzić praktycznie.
    Istnieje możliwość zastosowania stabilizatora napięcia dużej mocy ale w Twoim przypadku jest to nieopłacalne.

Musisz wymusić na Zakładzie Energetycznym usunięcie tego problemu.
    A co do częstotliwości to ona ma mały wpływ na pracę pralki ponieważ:
    1.Moduł (programator) posiada zasilacz napięcia stałego z 230V na niskie napięcia - nie zależy.
    2.Silnik komutatorowy uniwersalny - obroty nie zależą od częstotliwości.
    3.Silnik pompy - obroty zależne od częstotliwości (pomijalne - trochę mniejsza wydajność)
    4.Elektrozawór - nie zależy
    Natomiast od (zmian - wahań napięcia) zleży praktycznie wszystko:
    1.Moduł (może występować reset nastawianego programu)
    2.Silnik komutatorowy - spadną obroty
    3.Silnik pompy - może nie uruchomić się
    Reasumując to jedynie musisz powalczyć z Zakładem Energetycznym.

0