Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnione wyłączanie radia, jak zrobić klucz?

Szymon Tarnowski 24 Lip 2011 19:17 1347 1
  • #1 24 Lip 2011 19:17
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Nie wiem jak dokładnie nazwać swój problem, ale spróbuję opisać sytuację. Radia samochodowe OEM z reguły mają dwa wejścia zasilania, jedno na stałe, drugi za stacyjką lub przekaźnikiem sterowanym stacyjką. Z reguły ten drugi sygnał jest odcinany w momencie kiedy jest używany rozrusznik (kluczyk w pozycji START). W tym momencie większość radio się wyłącza i po chwili załącza jak kluczyk wraca na pozycję załączonego zapłonu (czasem oznaczane IG1). Bywa to bardzo irytujące jak się słucha radia, np wiadomości. Chciałbym zaprojektować układ który po zaniku napięcia z IG1 podtrzyma je przez około 3-5 sekund wykorzystując zasilanie z drugiej linii zasilającej na stałe. Chciałbym też uniknąć sytuacji kiedy radio będzie zasilane non-stop z tej drugiej linii. Nie można użyć przekaźnika, ponieważ w momencie przełączania styków albo radio jest odłączone od obu (i się wyłącza), albo będzie zwierać oba ze sobą (co może wpłynąć na instalację samochodu). Myślałem też o wykorzystaniu diod (np schotkyego) do odizolowania zasilań, ale:
    1. cały prąd obciążenia by płynął cały czas przez diodę, grzałaby się itp
    2. spadek napięcia na diodzie, może mieć wpływ na radio
    3. układ musiałby być tak skonfigurowany, że większy prąd by płynął z linii odłączanej, a mniejszy z linii stałej, co za tym idzie trzeba by użyć 3 diod, lub 2 w tym jednej o większym napięciu przewodzenia, co by potęgowało problemy 1 i 2

Czy może ktoś ma inne sugestie jak wykonać taki układ (sam klucz przełączający zasilanie), jako alternatywę wymyśliłem układ z diodami i bypassami na przekaźnikach ale nie do końca wydaje mi się pewny.

PS akurat w moim samochodzie obie linie są wykonane tym samym przekrojem i zabezpieczone bezpiecznikiem 10A każda.

0 1
  • #2 25 Lis 2011 01:22
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Jakby ktoś szukał podobnego tematu to znalazłem przypadkiem tutaj gotowe rozwiązanie. http://www.flylab.ovh.org/articles.php?category=hardware&id=radio_timer&lang=pl Oczywiście nie jest to układ tak wymyślny jak chciałem zrobić, po korzysta tylko z jednej linii zasilającej, ale autor twierdzi że działa. Jak znajdę chwilkę to spróbuję iść w tym kierunku, może wystarczy.

0