Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WILO Star Z15 - pompa "dzwoni"

pawszka 24 Lip 2011 20:11 3705 7
 • #1 24 Lip 2011 20:11
  pawszka
  Poziom 10  

  Witam,
  "fachowcy" odłączali mi wymiennik i chyba zapomnieli wyłączyć pompę obiegową. Teraz jak jest włączona, to od czasu do czasu słychać metaliczne "dzwonienie".
  Chciałbym to sprawdzić, czyli rozkręcić pompę, ale nie wiem jak, żeby jej nie uszkodzić. Czy ktoś dysponuje jakąś instrukcją lub odpowiednim rysunkiem ?
  Będę wdzięczny za ewentualne sugestie.

  0 7
 • #2 24 Lip 2011 20:49
  gayetan
  Poziom 18  

  Odkręć śrubkę na przednim panelu. Zdejmij plastikową obudowę. Zobaczysz trzy zaciski na przewody. Odłącz po kolei przewody. Pompa przestanie działać. Z przewodami uważaj - przynajmniej jeden ( pewnie brązowy ) jest pod napięciem 230V.

  0
 • #3 24 Lip 2011 21:11
  pawszka
  Poziom 10  

  dzięki za szybką odpowiedź. Bardziej jestem zainteresowany jak "dobrać" się do środka pompy i sprawdzić co tam może "dzwonić"?

  0
 • #4 24 Lip 2011 21:22
  gayetan
  Poziom 18  

  Tego nie radzę w przypadku tej pompy. To się nigdy dobrze nie kończy! Generalnie pompa może ci "dzwonić" bo
  1/ ma duże dławienie ( opory po stronie ssawnej lub tłocznej )
  2/ jest źle ustawiona ( "wypoziomowana") - w jakich pozycja można montować te pompy znajdziesz w necie lub lepiej w instrukcji.
  3/ jest uszkodzona - wtedy trzeba ją wymienić. To bolesna operacja bo pompa do najtańszych nie należy.
  4/ przyzwyczaić się i czekać aż sama padnie.

  1
 • #5 24 Lip 2011 21:32
  pawszka
  Poziom 10  

  no to mnie pocieszyłeś !
  Pytanie tylko czy jak dzwoni, to czy może jeszcze coś się z nią stać - np. zagrzeje się i spali?

  0
 • #6 24 Lip 2011 21:40
  gayetan
  Poziom 18  

  nic się z nią nie stanie bo pracuje w wodzie ( jeśli pracuje w wodzie ) - tj. jeśli woda jest w środku pompy. Dla tych pomp największym wrogiem jest powietrze, które się może gromadzić w komorze wirnika pompy ( praca na sucho, ew. tzw. bicie piany ). Jeśli nie jest zapowietrzona, prawidłowo 'wypoziomowana' może sobie pracować aż jej się bądź wytrze łożysko, bądź przetrze simmering. Bądź dobrej myśli - po co ma się psuć ?:D ew. spróbuj wyregulować przepływ, może gdzieś masz dławienie..

  0
 • #7 16 Wrz 2012 13:54
  Bartek eDoradca WILO
  Poziom 11  

  Witam,
  Panie "Pawszka" jeżeli potrzebuje Pan instrukcji obsługi i montażu do pompy Star-Z 15 może ją Pan pobrać na stronie firmy WILO w zakładce DOKUMENTACJA TECHNICZNA.
  Jeżeli chodzi o możliwości naprawy pompy podpisuję się pod informacjami przekazanym przez Pana "Gayetan". Najbardziej domowym i bezinwazyjnych do urządzenia (pompy) sposobem jest odpowietrzenie instalacji. Jeżeli dalej nie będzie poprawy pracy pompy proszę zdjąć pompę i oczyścić przede wszystkim wirnik z osadu który mógł nagromadzić się w instalacji (stąd głośna praca pompy i zacieranie silnika).
  W przypadku gdy operacja "ratowania" pompy nie dadzą odpowiedniego skutku, niestety pompę będzie trzeba wymienić na nową. Istnieje możliwość zakupu elementu silnika z wirnikiem natomiast w porównaniu z kosztem zakupu nowej pompy może się to okazać gorszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.
  Gdyby zdecydował się Pan zakupić nową pompę stanowczo polecam rozważenie zakupy modelu Star-Z Nova C. Jest to pompa charakteryzująca bardzo małym poborem mocy (maks. 4,5 W), a co najważniejsze z wirnik pompy wykonany jest z bardziej odpornej stali nierdzewnej. Zwarta konstrukcja pompy pozwala na bezpieczną dla pompy pracę z wodą o współczynniku twardości do 20 st dH (stopni niemieckich), zastosowanie pompy na powrocie do zasobnika również wpływa na wydłużenie żywotności pompy.

  W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji,
  Pozdrawiam.

  0
 • #8 29 Kwi 2014 22:11
  pawszka
  Poziom 10  

  czasem dzwoni, ale jeszcze pracuje. Na razie nie wymieniam

  2