Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej w łazience.

krecikkowa 24 Jul 2011 23:11 2541 7
 • #1
  krecikkowa
  Level 2  
  Witam,
  mam zaplanowany remont łazienki.
  Mieszkanie ma około 50 lat. Niestety dzisiaj spaliło mi się gniazdko. Przyjechał Pan i powiedział, że palą się kable w ścianach i że bez wymiany instalacji to się nie obejdzie. Przyjęłam to wszystko, w sumie mam już osoby, które wymienią mi instalację zrobią pomiary i odbiór. Jednak jest małe ale. Najpierw pojawia się ekipa remontowa do łazienki i potem dopiero Panowie do prucia ścian.
  Panowie budowlańcy powiedzieli, że podłączą te nowe kable do starej puszki, tak żeby mieli prąd jak będą remontować łazienkę. Potem to odłączą i będzie dobrze.
  Troszkę mnie to zastanawia. Czy jest to w ogóle możliwe ? Ta stara instalacja ma 2 żyły, a nowa chyba ma 3 ? Czy ewentualnie instalacja to przetrzyma? Nie jest to długo bo remont łazienki ma trwać około 10 dni do 2 września a 3 września zaczyna się wymiana instalacji.
  Jestem w strasznej kropce dlatego proszę o opinie.
  pozdrawiam.
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.
  Quote:
  Panowie budowlańcy powiedzieli, że podłączą te nowe kable do starej puszki, tak żeby mieli prąd jak będą remontować łazienkę. Potem to odłączą i będzie dobrze.
  Panowie budowlańcy niech wsadzą paluchy tam, gdzie ich miejsce, nie do instalacji.
  A druga sprawa - remont wykonuje się w ten sposób, że wymienia się to, co w ścianach, później na ścianach.
  Chociaż ... taka kolejność to tylko w Polsce jest możliwa :cry:
 • #3
  krecikkowa
  Level 2  
  Ci panowie mają niby tam kogoś z uprawnieniami, no i ten ktoś ma wyprowadzić nowe kable do oświetlenia,gniazdka, wentylacji i maty grzewczej pod lustrem. Zostawić zapas dla elektryków i oni resztą mają się zająć. Pozostaje tylko kwestia prądu w łazience podczas remontu :) chyba dlatego chcą podłączyć to wszystko do starej instalacji,żeby nie przytwierdzać sobie do czoła świeczek :) Dlatego zastanawiam się czy tak można, a i co do niby uprawnień jednego z tych panów. Mogę to sprawdzić? jak wygląda taki papier?
  remont w mieszkaniu to zawsze wyzwanie ale tutaj to już w ogóle :)
 • #4
  zbich70
  Level 43  
  Kol. krecikkowa, na moje oko, sądząc po Twoich wpisach i własnych doświadczeniach, to masz do czynienia z typową ekipą "fachowców", "złotych rączek" co to wszystko potrafią zrobić. Zapytaj czy ciążę też usuwają to pewnie usłyszysz "spoko, my ze śwagrem nie takie rzeczy już robili" :-)

  Sory za sarkazm, ale na poważnie to najlepiej będzie jak wynajmiesz porządną firmę, która zrobi wszystko od A do Z, zgodnie ze sztuką i przepisami. Fakt, że zapłacisz więcej. Ale jest dużo bardziej prawdopodobne, że unikniesz późnieszych problemów, które trzeba liczyć nie tyko w złotówkach ale też w straconych nerwach. ;-)
 • #5
  krecikkowa
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedzi, dzisiaj moje mieszkanie odwiedziło 5 przedstawicieli firm zajmujących się wymianą elektryki, wszyscy mieli podobne ceny, więc jeśli chodzi o tą sferę dylematu nie było. Wybrałam firmę, która jest kilka lat na rynku, poodkręcali mi wszystkie gniazdka, zrobili rysunek, zaznaczyli gniazdka. Wstępną wycenę zrobili i robocizny i materiałów.
  Także Panowie remontujący nie będą tykać się elektryki.
  pozdrawiam
 • #6
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  A tych czterech poszło "z kwitkiem" , i po co się angażowali ?
  Po co tracili czas, paliwo, itd ?
 • #7
  zbich70
  Level 43  
  ele_pp wrote:
  A tych czterech poszło "z kwitkiem" , i po co się angażowali ?
  Po co tracili czas, paliwo, itd ?

  Całe szczeście, że wadium nie musieli wpłacić....:-D
 • #8
  krecikkowa
  Level 2  
  ale skąd te komentarze?
  Panowie jest wolny rynek, po wystawieniu zlecenia zgłosiło się 5 firm.
  Ja rozumiem, że grono specjalistów jest wąskie i to klienci powinni 'latać' za fachowcami, ale chyba troszkę to inaczej działa :)
  także chyba nie było to na miejscu.
  pozdrawiam serdecznie.