Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z transmisją po RS232

21 Lis 2004 15:28 1847 6
 • Poziom 2  
  Witam. Moj problem dotyczy transmisji pomiedzy komputerem a aukładem mikroprocka 89c51, ponieważ jeśli mikroprocesor jest taktowany rezonatorkiem kwarcowym 12MHz transmisja działa bez zastrzeżeń lecz gdy podłącze zewnętrzny generator 4Mhz to na wyświetlaczu pojawiają się krzaki.O co chodzi, jak dobrać prędkość transmisji jeśli mikroprocek jest taktowany takim generatorem.Jaka jest zależność pomiędzy prędkością transmisji a taktowaniem mikroprocka przez rezonator a jaka jeśli jest taktowany przez zewn. generator?. Procek zaprogramowany jest w baskomie. Jakie nastawienia należy poczynić by szła transmisja?.
 • Poziom 25  
  Dla uP nie ma znaczenia czy ma zewnętrzny kwarc czy generator, we wcześniejszym poście Wisiena Ci to tłumaczył. Ważne jest natomiast jeśli zmieniasz częstotliwość taktowania z 12 na 4 Mhz abyś to uwzględnił w programie. Następna sprawa to jaka jest Twoja prędkoś na R-ie. Przy kwarcu 4 Mhz może być taka, że nie pasuje z tym kwarcem, czyli z dzielenia zostaje reszta i nie można (przy danym kwarcu) uzyskać zamierzonej częstotliwości. Masz niżej skan jak to się liczy.
  W następnym pytaniu z tego tematu podaj prędkoć transmisji po RS-ie.
 • Poziom 27  
  Witam
  krzyzak.p odpisalem juz Tobie na maila co i jak, moj przedmowca wyjasnil Tobie dokladnie tak samo. Zastosuj rezonator 7,3728 MHz lub ustaw na taka czestotliwosc generator zewnetrzny i nie bedziesz mial problemu z ustawieniem zadnej predkosci dla rs
  Aaaaa no i nie zapomnij zmienic $crystal w bascomie
  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Witam.

  te uP najładniej pracuja na kwarcach 11.059200 MHz - zawsze takich używam (przy predkości np. 19200,9600 bod) (wogóle na tym kwarcu żadnych problemów z dzielnikami nie ma !! :) )

  Pozdrawiam.
 • Poziom 20  
  A może podejść od drugiej strony. Nigdzie nie jest powiedziane, że trzeba stosować standardowe szybkości transmisji. Ja programując połączenie mikroprocków z PC-tem wybieram szykość, jaka wynika z zastosowanego kwarcu. W PC-cie można zmieniać szybkość transmisji w dość znacznych granicach. Szybkość transmisji:

  S=1,1931(6)MHZ/(8*N)
  gdzie N - dowolna liczba 16-bitowa

  w nowych płytach wartość 8 w dzielniku może być zmieniana, stąd możliwość pracy COM-a z prędkościami większymi niż 115kbodów
 • Poziom 13  
  jeżeli ustawiamy szybkość RS to po stronie uP nie musi być aż taka bardzo dokładna wartość (wartość błędu zależy od założonej szybkości transmisji) im mniejsza szybkość tym bląd może być większy ale to troche ryzykowne. Jak zmenią się warunki tranasmisji (np. dlugość kabla) to mogą być małe zakłucenia!!


  tu masz wzór, jak policzyć częstotliwość transmisji w up ATMEL serii '51 w trybach pracy portu szeregowego : 1,3 taktowanych licznikiem T1 w trybie 2 - z automatycznym ładowaniem wartośći początkowej!!

  fxtal/12*SMOD*(256-TH1)

  fxtal - częstotliwość kwarcu (w Hz !!)
  SMOD - 32 dla bitu smod=0 i 16 dla smod=1
  TH1 - wartość początkowa licznika T1 (wpisywana automatycznie z komórki TH1 licznika)

  powyższym wzorkiem (po przekształceniu) obliczysz także wartość jaką wpisać do T1

  jak wyżej napisalem dla kwarcu 11.0592MHz wychodzą bardzo ładne wartość dla innych musisz brać wartości najbardziej zbliżone