Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zagadka z kilkoma obwodami LED

Jed-i 25 Jul 2011 00:51 1817 3
    Jed-i
    Level 9  
    NOTKA
    Jeśli na postawione poniżej pytania jest już gdzieś odpowiedź na forum, a ja jej nie znalazłem (mimo tygodnia szukania), to proszę Modów o informację - karnie skasuję temat. Za niefachowy język przepraszam - tak to jest jak ktoś się nie zna fachowo i próbuje coś opisać.

STAN FAKTYCZNY:
    Podłączyłem w mieszkaniu 7 odwodów LED zapiętych na 7 osobnych zestawach przełączników i podpiętych do 3 różnych bezpieczników.
    5 z 7 obwodów LED jest wpiętych w układzie schodowym (z 2 wyłącznikami).
    Z tych 7 układów, 4 są na 230V (1 zwykły i 3 schodowe), a 3 na 12V (1 zwykły i 2 schodowe).
    W układach na 12V zasilacz jest za wyłącznikiem (pomiędzy przełącznikiem a lampą).
    W żadnym z przełączników w całym mieszkaniu nie są używanie tzw. podświetlenia włączników (neonówki).
    Każdy (*&^%$#@! obwód po włączeniu różnicówki, bez konieczności odpalania obwodu, mruga.
    Tzn. jedna z lamp LED w obwodzie (nie zawsze ta sama i nie tylko jedna) raz na X czasu (30-60 sekund) daje flesz. Dodatkowo jeśli włączę obwód i go wyłączę to miganie pojawia się szybciej niż po wyłączeniu i włączeniu różnicówki i oczekiwaniu na pojawianie się fleszy.

SPRAWDZENIE:
    Dla uniknięcia tematu montowania i działania zasilaczy itp, pod lupę wiązłem jeden z obwodów - 230V, włączany schodowo, na który składają się z 3 lampy LED 6x1,5W (10W) każda.
    Przerywanie w obu przełącznikach testowanego obwodu jest na fazie (czysto informacyjnie: na tym samym bezpieczniku jest jeszcze jeden schodowy układ na 230V - dokładnie taki sam i tak samo "fleszuje" na wyłączeniu).

Przy wyłączonych przełącznikach 1 i 2 lampy mrugały (dawały co jakiś czas flesz). Przy wyłączonych przełącznikach i po wyjęciu "żarówki" (6x1,5W) i wpakowaniu do oprawki miernika zmierzyłem 30mA, jak wykręciłem drugą "żarówkę" to wyszło mi 60mA, a jeden LED co został w oprawce miga częściej.

Kable w obu włącznikach: brąz na wejściu, niebieski oraz żółto-zielony na wyjściu z przełącznika (wg mnie oznacza to, że nie zostały one użyte zgodnie ze sztuką, ale jako obwody schodowe).

TEST:
    W przełączniku nr 2 odciąłem kabel żółto-zielony w jednym z włączników (został na przełączniku dochodzący kable brązowy i wychodzący niebieski) tak, że drugi z włączników (Przełącznik 1) stał się jedynym włącznikiem.

Powtórzony pomiar w oprawce wykręconej żarówki, na przełączniku nr 1 w pozycji wyłączony (nie świeciły żarówki), dał znów 30mA.

I teraz najlepsze: z przełącznika nr 1 odciąłem kable niebieski i żółto-zielony.
    Czyli na przełączniku nr 1 jest tylko dochodzący kabel brązowy, a w przełączniku nr 2 jest dochodzący kable brązowy i wychodzący niebieski.
    Ponowny pomiar w oprawce - 30mA, a założone LED migają.
    Jak na przełączniku nr 2 odejmę kabel niebieski to wtedy pomiar wskazuje 0, a LEDy w końcu nie migają.

Nie żebym był zaawansowany w temacie, ale przyznaję się - zgłupiałem.....

Mam jeszcze jeden pomysł, który zrobię jutro - odkręcę lampę i sprawdzę czy na kablach dochodzących w układzie:

z przełącznika nr 1 odcięte kable niebieski i żółto-zielony.
    Na przełączniku nr 1 jest tylko dochodzący kabel brązowy, a w przełączniku nr 2 jest dochodzący kable brązowy i wychodzący niebieski.

sprawdzę czy jest jakiś pomiar na kablach z sufitu (aby wykluczyć problem z lampą, choć nie wiem szczerze co to może być za problem).

Czy ktoś w Was ma może jakieś pomysł co mam zrobić dalej?
    Pomysły mile widziane.......
    Z góry dziękuję Wam za pomoc.
    SP8JZ
    Level 33  
    Indukcja w przewodach + zasilacz bezstransformatorowy w żarówkach.
    Jed-i
    Level 9  
    Brzmi niestety bardzo prawdopodobnie - a jeśli teza się potwierdzi to co mogę zrobić, żeby temu zaradzić?
    Sprawa dotyczy poniższej lampy i żarówek:

Zagadka z kilkoma obwodami LED Zagadka z kilkoma obwodami LED Zagadka z kilkoma obwodami LED
    Jed-i
    Level 9  
    Odkręciłem lampę - na kablach było 30mA. Czyli lampa jest OK.

Ciekawostką jest to, że drugi z obwodów LED zamontowanych na tym samym bezpieczniku przestał migać, gdy lampa została odłączona.

Czy jest jakiś sposób na rozładowanie tego całego prądu bez konieczności prucia ścian?
    Czy możliwe jest, że ten cały galimatias może wynikać z nieprawidłowej konstrukcji tablicy lub jakiegoś źle podpiętego włącznika (mieszkanie jest świeżo po remoncie)?

Z góry dziękuję za pomoc.