Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp typ "Mesa" problem

21 Lis 2004 15:43 1292 3
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie !

Duzo pytan zadaje na lamach forum elektrody, i dzieki temu "cos" mi wychodzi :-) Dzieki Wam zbudowalem piecyk, ktory spodobal sie znajomym i to bardzo :-) Dziekuje Wam bardzo !
    Lecz pozostaje mi jeszcze jeden "problem", ktorego natury nie znam do konca. Piec bez podpietej gitary nie wydaje najmniejszego szumu, zas po jej podpieciu i odkreceniu na max GAIN i MASTER VOLUME cos "brumi" i szumi.
    W czym moze tkwic problem ? Gitara to Yamaha 121d, ale na innym piecu tez "brumi" ale slabiej. Czy problem moze lezec w samym preampie ? i jak to mozna sprawdzic, bez dostepu do innej gitary ?? Moze ma ktos pomysl, co podpiac pod wejscie aby sprawdzic, czy te szumy&brumy to wina gitary czy samego pieca ? Bardzo prosze o odpowiedz

Z gory dziekuje

Pozdrawiam!
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 13  
    Bardzo często tego typu zjawisko jest wywołane kablem słabej jakości. Możesz zciszyć gitarę i rozkręcić piec na max. Jeśli brum zniknie, tzn masz coś z gitarą (słąbe ekranowanie, badziewne przystawki itd). Możesz także koniec kabla zewrzeć rezystorkiem kilka kΩ. Gniazdo w piecach powinno zwierać wejście do masy, gdy nie jest włożona wtyczka. Jeśli masz takie coś, to włóż samą wtyczkę (jakąś dobrej jakości) i jeśli brum się pojawi po jej włożeniu, tzn że cosik jest źle na wejściu preampa. Sprawdz to, to dalej będziemy myśleć.
  • Poziom 15  
    gdy wejscie jest rozwarte, to slychac brum. Jako ze mam to wszystko rozkrecona, popatrzylem na inne ustawienie kabli od anodowego. hmm zdaje sie, ze tutaj lezy przyczyna tego najglosniejszego "brumu"
    Czy moge prosic o jakies wskazowki dotyczace prowadzenia przewodow ? tzn ktore skrecac, czego unikac itd. Jakie tez powinny byc przewody od anodowego ? Jesli chodzi o zasilanie... do niego nie mozna sie raczej prztczepic, zarzenie jest maksymalnie stabilizowane (pare odsprzegajacych kondensatorkow itd.) na oscyloskopie na najmniejszym zakresie mialem po prostu "linie smierci" ;-) zadnych zaklucen. Anodowe idzie z trafa, przez dlawik (z TV) do kondesatora 470u / 400V z niego przez rezystor ok 800ohm na kondesatory po 47u. Jak mialem oscyloskop to pojawiala mi sie na wysokim PILA :| ale po zastosowanie dlawika i kondenstora znikla.
  • Poziom 13  
    Skoro żarzenie masz stabilizowane, to nie musisz stosować skrętki (pary skręconych przewodów) do żarników, choć na pewno coś takiego nie zaszkodzi. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na położenie kabli idących od lamp do potencjometrów. Nie muszę przypominać chyba, że jeśli chcesz zrobić dobry wzm to stosuj tylko porządne kable ekranowane (o tych po 1zł za metr to nawet nie myśl) do potencjometrów. Szczególną uwagę zwróc na pierwszy stopień wzmacniający, gdyż najmniejszy nawet syf powstający w tej części preampa jest potem cały czas wzmacniany. Mam nadzieję, że zastosowałeś dodatkowe filtry dolnoprzepustowe na zasilaniu preampa, aby uniezależnić go od nieuniknionych wachań napięcia na końcówce. Możesz spróbować założyć na bańkę lampy wejściowej ekran z blachy i połączyć go z masą. Trafo zasilające powinno być jak najdalej od lampy wejściowej. Najlepiej podeślij mi schemat wzm na priva, a wtedy postaram ci się powiedzieć coś więcej.