Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie płyty indukcyjnej, brak uziemienia

dispellscroll 25 Lip 2011 12:28 10400 12
  • #1 25 Lip 2011 12:28
    dispellscroll
    Poziom 9  

Witam!

Mam do podłączenia płytę indukcyjną. Dużo jest tematów o podłączeniu takiej kuchni, ale nie znalazłem pełnej jak dla mnie podpowiedzi. Z kuchenki wychodzi obecnie połączony czarny z brązowym, połączone niebieski z białym i żółto zielony.

Natomiast do mieszkania mam doprowadzone tylko 3 fazy i 0. Nie mam uziemienia. Czy jak podłącze czarny do 1 fazy, brązowy do drugiej a do 0 podłącze wszystkie 3 przewody (biały, niebieski i zielono żółty) to będzie w porządku? Wiem, że niby się mostkuje uziemienie do 0, i nawet jak widziałem tak mam zrobione w niektórych gniazdkach, ale czy to będzie bezpieczne dla tej kuchenki?

W szafce mam bezpieczniki nadprądowe, różnicowych nie posiadam.

Pozdrawiam.

• #2 25 Lip 2011 12:38
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Wrzuć jakąś fotkę

• #3 25 Lip 2011 12:55
    MCB
    Poziom 27  

Przeczytaj sobie warunki gwarancji.
    W większości zastrzeżone jest podłączenie urządzenia przez fachowca z uprawnieniami.
    Jak w karcie gwarancyjnej nie będziesz miał wpisu instalatora, to możesz zapomnieć o gwarancji.

pozdrawiam

• #4 25 Lip 2011 13:13
    dispellscroll
    Poziom 9  

Załączam rysunek z instrukcji. Zasadniczo jest to dla mnie jasne, nie wiem tylko co z tym uziemieniem.

Mam zamiar kogoś takiego wezwać, ale chcę się rozeznać w temacie bo jak poczytałem na forach to podobno nawet elektryk potrafi źle podłączyć kuchenkę.

Pozdrawiam!

Zasady dodawania zdjęć są tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1491634.html
    [retrofood]

• #5 25 Lip 2011 15:16
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Elektryk, którego zaprosisz do podłączenia kuchenki powinien wiedzieć, że trzeba to połączyć jak na rysunku 3 – L1 do zacisku 1, L2 do zacisku 2, a reszta zależy od układu sieci. Jeżeli to jest TN-C, to zaciski 3, 4 i 5 należy połączyć razem i w to miejsce podpiąć przewód PEN. W instalacji TT nie obędzie się bez uziemienia bo tzw. „zero” nie może być wykorzystane do celów ochrony.

• #6 25 Lip 2011 17:09
    Miniax
    Poziom 30  

jarecki 86 napisał:
    Elektryk, którego zaprosisz do podłączenia kuchenki powinien wiedzieć, że trzeba to połączyć jak na rysunku 3 .

Kolega chyba miał na myśli rysunek numer dwa, bo ten trzeci to coś nie bardzo w Polsce.

Co do tematu, to najważniejsze pytanie:
    Jaki jest układ sieci?

• #7 25 Lip 2011 17:15
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Rysunek 2 tym różni się od nr 3, że tu założona jest zworka na N, to wszystko.
    Instalacja elektryczna wewnątrz kuchni jest bez zmian.

• #8 25 Lip 2011 23:07
    dispellscroll
    Poziom 9  

Prawdę mówiąc to nie wiem jaki to jest rodzaj sieci, ale mam nadzieję, że nie wywaliłem pieniędzy na płytę, której nie będę mógł użyć. Mogę jakoś to sprawdzić?

To jest stary budynek poniemiecki jeszcze. Samą instalację w mieszkaniu mam raczej dobrą(z lat 80) bo miałem dotychczas wszystko na prąd. Podgrzewacz wody i grzejniki elektryczne w całym domu i wszystko dawało radę. Podgrzewacz był 3-fazowy siemensa i działał, ale nie wiem czy on potrzebował uziemienia.

• #9 25 Lip 2011 23:16
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

To czy będziesz mógł użyć płyty nie będzie zależało od tego jak podłączyć uziemienie, tylko jaką moc możesz zasilić ze swojej instalacji w domu. Proszę sobie policzyć że na każdy kilowat mocy potrzebne jest 5 amper z sieci.
    Pozdrawiam Jerzy

• #10 26 Lip 2011 08:21
    dispellscroll
    Poziom 9  

O to czy da się zasilić to się nie boję, bo jestem w trakcie wymiany ogrzewania na gazowe, czyli już wywaliłem podgrzewacz wody przepływowy (9kW/18kW) na rzecz gazowego, teraz będę się pozbywał elektrycznych grzejników z każdego pokoju, każdy po ponad 2kW na rzecz zwykłych kaloryferów. Zatem myślę, że jak to wszystko działało to tak kuchenka bez problemów będzie też działać, tylko nie wiem co z tym uziemieniem, bo tego kabla mi w ścianie brakuje.

• #11 26 Lip 2011 09:19
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

dispellscroll napisał:
    ...ale czy to będzie bezpieczne dla tej kuchenki?

Kolego Ty się przejmujesz urządzeniem, a to ma być bezpieczne dla ludzi, nie dla kawałka złomu i kilku elementów elektronicznych i elektrycznych.

dispellscroll napisał:

Mam zamiar kogoś takiego wezwać, ale chcę się rozeznać w temacie bo jak poczytałem na forach to podobno nawet elektryk potrafi źle podłączyć kuchenkę.

"Za to ogry... No tu jest gorzej. Ogry robią sobie rękawiczki z ludzkiej skóry i breloczki z wątroby ..."

Naczytałeś się bajeczek i myślisz, że Ty zrobisz to o wiele lepiej, choć nie masz kompletnie pojęcia na temat instalacji elektrycznych.

dispellscroll napisał:
    O to czy da się zasilić to się nie boję, bo jestem w trakcie wymiany ogrzewania na gazowe, czyli już wywaliłem podgrzewacz wody przepływowy (9kW/18kW) na rzecz gazowego, teraz będę się pozbywał elektrycznych grzejników z każdego pokoju, każdy po ponad 2kW na rzecz zwykłych kaloryferów. Zatem myślę, że jak to wszystko działało to tak kuchenka bez problemów będzie też działać, tylko nie wiem co z tym uziemieniem, bo tego kabla mi w ścianie brakuje.

To, że w pokojach miałeś grzejniki i gdzieś tam ogrzewacz przepływowy nie oznacza, że instalacja w kuchni wytrzyma obciążenie płyty indukcyjnej.
    Bez oględzin stanu instalacji, bez wiedzy jakie są przekroje żył przewodów poprowadzonych od rozdzielni do kuchni, bez wiedzy na temat możliwej do zastosowania ochrony i bez wiedzy na temat uwarunkowań trudno jest cokolwiek doradzić, a wszelkie porady tu na forum to "wróżenie z fusów"
    Najlepszym rozwiązaniem by było doprowadzić stan instalacji do zgodnej z obecnymi normami i sprawić, żeby była ona bezpieczna. W tym celu trzeba by było dołożyć przewód PE, wykonać uziemienie oraz instalację zgodną z TN-C-S lub TT w zależności od wymagań dostawcy energii.
    Z resztą zapewne i tak będzie lepiej jak dla potrzeb tej płyty położysz nowy przewód 5-żyłowy z zasilaniem 3-fazowym i oddzielnymi przewodami N i PE, bo prawdopodobnie jest to płyta, którą można zasilić 2 lub 3 fazami. Wtedy lepiej rozłoży Ci się obciążenie.

• #12 26 Lip 2011 09:46
    dispellscroll
    Poziom 9  

Cytat:
    Kolego Ty się przejmujesz urządzeniem, a to ma być bezpieczne dla ludzi, nie dla kawałka złomu i kilku elementów elektronicznych i elektrycznych.

Tu masz rację.

Cytat:
    Naczytałeś się bajeczek i myślisz, że Ty zrobisz to o wiele lepiej, choć nie masz kompletnie pojęcia na temat instalacji elektrycznych.

Nic nie pisałem, że uważam, że zrobię to lepiej, wręcz przeciwnie, ale to chyba nie są bajki skoro ludzie piszą o błędach instalatorów. Z resztą ogólnie to co moi znajomi, którzy się budują czy remontują opowiadają o "fachowcach" w ogóle to już wystarczy żeby się bać ogrów i smoków. Po prostu boję się, że przyjdzie taki gość, zmostkuje zero z PE, weźmie kasę i tyle. Tyle mogę sam zrobić. Dlatego chciałbym być rozeznany w temacie żeby go ewentualnie ponaciskać trochę. Gdybym po prostu takiego gościa wezwał zanim cokolwiek poczytałem to on by mi mógł każdy bajer wcisnąć.

Co do instalacji w kuchni to chcę tam dociągnąc ten trójfazowy obwód pozostały po podgrzewaczu.

Co do wykonania zgodnej z normami instalacji, to musiałbym jak rozumiem pruć ściany w mieszkaniu żeby dołożyć wszędzie 1 kabel, poza tym ruszyć całą wspólnotę mieszkaniową żeby to samo zrobiła w całym budynku, słabo to widzę.

• #13 26 Lip 2011 10:28
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Temat opisywany wielokrotnie. Zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME