Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ ściemniający i rozjaśniający oświetlenie

piroman7 25 Jul 2011 13:53 1358 1
    piroman7
    Level 11  
    Witam. Mam nadzieję, że wybrałem dobry dział ;) Otóż: potrzebuję układ, który był by w stanie płynnie rozpalać żarówkę, a następnie - tez płynnie ją przygaszać, i tak w kółko. Moc żarówki to max 100W, ponadto zależało by mi, aby układ składał się z elementów analogowych.
    Zastanawiam się nad tym już 3 dzień, znalazłem sporo rozmaitych schematów, ale żaden z nich nie spełniałby swojego zadania. Jedyne, co wymyśliłem to generator sinusoidy, którego sygnał wyjściowy był by wzmacniany i to on by sterował ową żarówką, jednakże takie rozwiązanie chyba nie jest idealne ;/ Wydaje mi się, że lepszy byłby jakiś układzik, który by sterował napięciem podawanym na tą żarówkę, ale za bardzo nie wiem nawet, jaki element mógłby realizować tą funkcje ;/ Jak myślicie, pomysł z generatorem i wzmacniaczem będzie dobry? Prosiłbym o jakieś porady, może ewentualnie gotowy schemacik ;) Zależy mi na tym ;)

Dziękuję i pozdrawiam.
    DamianSemczyszyn
    Level 13  
    Są do kupienia takie małe urządzenia, kiedyś bardzo modne. Koszt na bazarze to około 15zł, włącznik i potencjometr. Jedyna wada to widoczne miganie żarówki przy mniejszej jasności. Poszukaj w necie pod hasłem "dimmer 100W"