Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Indesit ca 55 nie chłodzi

krzysiek_nba 25 Lip 2011 15:34 7675 10
  • #1 25 Lip 2011 15:34
    krzysiek_nba
    Poziom 9  

Witam
    Posiadam lodówkę Indesit model: CA 55 niestety nie działa ona jak należy. Po włączeniu jej do prądu działa normalnie lecz po jakimś czasie przestaje chłodzić (rurki z tyłu są zimne), agregat działa cały czas a wewnątrz robi się ciepło. Wezwałem do tego fachowca, wymienił on termostat lecz lodówka zachowuje się nadal tak samo. Należy wyłączyć ją z prądu na jakiś czas i włączyć żeby przez chwilę pochodziła normalnie. Wezwałem gościa drugi raz i tym razem powiedział mi, że to zepsuty agregat i jego wymiana będzie kosztowała 400zł 8-O Jednak jak agregat może być zepsuty, skoro na początku działa? Poczytałem inne tematy dotyczące podobnych problemów i wpadłem na to, że może to być wina tzw. startera znajdującego się tuż obok agregatu. Jednak w sklepach powiedzieli mi że nie są one dostępne pojedynczo, tylko wraz z agregatami. Model agregatu to HMK95AA. Czy ktoś wie co może być zepsute i czy idę w dobrym kierunku podejrzewając, że może to być wina tego startera?

0 10
  • #2 25 Lip 2011 19:40
    jannaszek
    Poziom 39  

To nie był fachowiec.
    Wymiana termostatu, to zwykłe naciągactwo, jeśli kompresor pracuje i lodówka nie chłodzi, jest tylko jedna przyczyna: brak gazu za elementem rozprężnym, przyczyną może być przytykanie kapilary, inna, to rozszczelnienie instalacji.
    Wtedy jednak nie chłodziłaby raczej nawet na początku włączenia.

0
  • #4 25 Lip 2011 20:35
    krzysiek_nba
    Poziom 9  

Ale pisałem, że lodówka chłodzi po włączeniu jej do prądu. Jednak po jakimś czasie czynnik chłodzący przestaje krążyć ponieważ skraplacz i żebra chłodzące są zimne, w lodówce robi się ciepło a silnik mimo to działa cały czas i się nie wyłącza. Czynnik nie krąży do momentu wyłączenia lodówki z prądu na jakiś czas i ponownego jej włączenia.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Lip 2011 20:41
    jannaszek
    Poziom 39  

Wiemy co pisałeś, wspomniana wilgoć w instalacji tym się własnie objawia-woda marznie w kapilarze i czopuje obieg, po wyłączeniu i uplywie czasu rozmarza i ponownie cykl się powtarza.
    Można wymienić filterek dehydratyzator.

0
  • Pomocny post
    #6 25 Lip 2011 20:44
    lopp
    Poziom 19  

Właśnie wilgoć zawarta w instalacji daje takie objawy. Lodówka pracuje dobrze do momentu aż na wyjściu kapilary do parownika zamarznie kropelka wody. To powoduje ustanie przepływu czynnika. Po wyłączeniu i ogrzaniu parownika lód się stopi (wewnątrz instalacji) i wilgoć zaczyna krążyć w układzie aż do następnego "wymrożenia". Tak czy inaczej konieczna wymiana filtra i czynnika ( z wytworzeniem próżni przed napełnieniem).

0
  • #7 25 Lip 2011 20:57
    krzysiek_nba
    Poziom 9  

Zapomniałem jeszcze dodać, że lodówka podczas pracy wydawała odgłosy jakby bulgotania, teraz tak nie robi. Czy to też objaw tego o czym pisaliście wyżej?

0
  • #8 25 Lip 2011 22:06
    jannaszek
    Poziom 39  

Instalację trzeba otworzyć i zrobić próbę szczelności, ew. płukanie pod "prąd" potem co zostało już napisane: próżnia, filtr, czynnik.
    Na tym temat uważam powinien się zakończyć.

1
  • #9 26 Lip 2011 12:54
    krzysiek_nba
    Poziom 9  

Dzięki wielkie za pomoc. Teraz tylko znaleźć magika, który nie zedrze ze mnie 4 stów. :D

1
  • Pomocny post
    #10 29 Lip 2011 16:57
    smokitoki87
    Poziom 11  

witam,powinien wziąść za taki zabieg góra 2 stówki!

1
  • #11 09 Sie 2011 14:09
    krzysiek_nba
    Poziom 9  

Naprawa kosztowała 150zł więc spoko. Tylko teraz lodówka trochę częściej się włącza ale działa ok, dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc.

0