Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System inteligentnego domu Fibaro

Hurrixon 15 Mar 2012 13:16 105319 103
  • #31 15 Mar 2012 13:16
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #32 15 Mar 2012 18:17
    zenek1984
    Poziom 15  

Do podlewania ogródka możesz użyć konweki. Teściowej możesz przywalić z główki wogóle rolety spuszczaj ręcznie a w drzwiach zawieś sobie koc. Po co kogoś z góry kierować ze coś jest bez sensu. Niech idzie do salonów i sam oceni. Jest pewna teoria tzw. zależności. To co tobie się wydaje dobre inni będą postrzegać źle i na odwrót. Widać wiedzę masz dużą ale jesteś strasznie sceptycznie nastawiony na te systemy.

• #33 16 Mar 2012 00:28
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 16 Mar 2012 02:47
    fidme
    Poziom 9  

Dawno mnie tu nie było;)

postaram się więc nadrobić zaległości:)

Na wstępie przypomnę iż jestem związany z fibaro i pracuje bezpośrednio w dziale R&D.

- każda kostka (moduł wykonawczy) fibaro jest repeaterem sygnału tym samym im jest ich więcej tym więcej tras do Home Center. Kostki bowiem routują poprzez siebie i gdy jakaś nie ma zasięgu odpytuje sąsiednie i wyznaczana jest nowa trasa routingu. dzieje się to co ok 8 sekund.
    - wyłączenie urządzeń pracujących w trybie standby można zrealizować na wiele sposobów np: dokładając expander fibaro pracujący na 433Mhz z wkodowanym pilotem obecności wówczas po wyjściu (znalezieniu się poza zasięgiem nadajnika ok 250m) (pilot jest oczywiście kompatybilny z prawie wszystkimi sterownikami bram typu: niece, hormann, itd) cały obiekt może się pozamykać uzbroić alarm, powyłączać wszystko, itd. pilot wyposażony jest dodatkowo w 2 dowolnie konfigurowalne przyciski które można "podpiąć" pod scenę lub urządzenia.
    - odnośnie oszczędnościach w ogrzewaniu najrozsądniejszym rozwiązaniem jest podzielenie budynku na sekcje, pokoje, itd. kontrola za pomocą jednego sterownika ściennego i regulacja piecem nigdy nie da takich korzyści. W przypadku podziału na strefy (najlepiej każde pomieszczenie) piec służy tylko jako źródło ciepła a odcięcie zapewniają nam poszczególne elektrozawory na wymiennikach ciepła (np: grzejnikach). takie elektrozawory podłączone do fibaro prezentowaliśmy na naszym stoisku na targach Cebit w Hannoverze.
    fotki np. w tym linku: (niestety po włosku, ale to pierwszy z brzegu jaki znalazłem na necie;)
    http://www.macitynet.it/macity/articolo/CeBIT...hone-e-iPAd-e-anche-a-voce-con-Z-Wave/aA58308
    - co do podlewania to w HC2 są do takich rozwiązań przygotowane gotowe panele wystarczy podać w jakich godzinach ma być realizowane podlewania i po sprawie w przypadku suszy (dane pobierane z pogody online system automatycznie zwiększy podlewanie o np: 20%)
    tak to mniej więcej wygląda (to statyczna strona z przed kilku miesięcy wiec proszę się nie sugerować treścią):
    http://www.fibaro.com/hc2v2/panelzraszacze.html
    - apropo paneli alarmu: http://www.fibaro.com/hc2v2/panelalarm.html
    sterowanie przez expander np: satela
    wizualizacja, zdalny dostęp i kontrola oczywiście w standardzie z poziomu mobilnej aplikacji natywnej.
    - integracji z domofonem jeszcze nie ma oficjalnie, ale kończymy integracje z Heliosem IP, na chwile obecną jest możliwość zbudowania "wideofurtki" przez panel powiązań łącząc dowolną kamerę IP z elektrozamkiem. w przypadku naciśniecie dzwonka telefon dzwoni, przez push dostajemy komunikat, po jego kliknięciu pojawia się okna z obrazem i przyciskiem "otwórz"
    - jeśli chodzi o sceny to tu fibaro posiada chyba najprostszy interfejs z możliwie dostępnych rozwiązań dający tak duże możliwości. całość oparta na kolorowych bloczkach składanych na zasadzie: " jeżeli to i tamto, to zrób to"
    - powiadomienia sms, push, emali w standardzie.
    - w przypadku braku internetu w telefonie można do domu wysłać smsa z pytanie o stan lub polecenie typu: salon.swiatlo.wlącz. - usługa bezpłatna.

co do kwestii Pana dendydusa to naprawdę nie chciałbym zaśmiecać wątku beznadziejnymi odpowiedziami i bo już na jednym forum nieskutecznie próbowałem go zignorować.
    Powiem tylko że nie można porównywać fibaro do nexwella czy knx'a bowiem tych systemów bez prowadzenia dedykowanej infrastruktury nie da się rozbudować.
    kwestie ceny/możliwości pozostawmy w ocenach klientów.

chętnie zobaczę środowisko knx w podobnej cenie do fibaro z opcją sterowania głosem, pozycjonowania gps członków rodziny, czy choćby możliwości dogrywania własnych ikon do pomieszczeń, itd.

tu przykład (innego systemu sprzedawanego w USA) sterowania głosem za pośrednictwem SIRI:
    http://www.youtube.com/watch?v=NKR-rHqq6iY

a tu rozwiązanie fibaro - LILI (niestety jedyny filmik jaki znalazłem na necie). Przy okazji zaznaczę bo nie dla wszystkich to może być oczywiste że "parsowanie" języka polskiego w porównaniu do angielskiego to masakra.
    LiLi oczywiście pracuje też w języku angielskim a niebawem w dziewięciu innych.
    http://www.youtube.com/watch?v=mCFrJXXFTSw

Co do prykających przekaźników to proponuje koledze dendytusowi podłączyć choć jedną kostkę fibaro wówczas zrozumie że samo kliknięcie klawisza jest o wiele głośniejsze niż dźwięk z miniaturowego przekaźniczka w module.

Dodano po 34 [minuty]:

nie doczytałem posta zendenman'a,

Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia oco chodzi z tymi kwotami za instalacje:(

apropos:
    - multiroomu - to mega obszerny temat i nie bardzo wiem czego dokładnie dotyczy pytanie, jeżeli rozmawiamy o integracji przez peryferyjne sterowniki podczerwieni czy kontrole A/V przez rs czy eth to zapewniam że już nie długo będzie full API a w aktualnej wersji HC2 są już wirtualne urządzenia umożliwiające zasadniczą kontrole TV, wzmacniaczy, itd.
    - voice control - już jest najnowsza aplikacja powinna być dostępna do zassania z appstora, na bete trzeba się zapisać, wówczas nowinki są dostępne wcześniej.
    - podłączenie tv do centrali - nie wiem o co chodzi. Na razie nie ma takiej możliwości i w najbliższym czasie nie będzie. Chyba że mówimy o podłączeniu jej jako NAS, to jest to właśnie przygotowywane.
    - urządzenie do integracji czujników - mowa zapewne o słynnym "pimpusiu" ;) Oficjalna premiera odbyła się na CEBICIE, przed targami dotarły do poznania wafle pcb i jest aktualnie produkowany w wersji nie bateryjnej. Kiedy handlówka go puści na rynek, nie wiem ale pewnie w najbliższych dniach.

gdzieś się jeszcze przewinął post dot. trudnej konfiguracji. Myślę że ten filmik zamyka całkowicie kwestie jej skomplikowania:
    http://www.youtube.com/watch?v=4UXKrjTGHig

• #35 18 Mar 2012 13:24
    dipol
    Poziom 33  

Miałem możliwość testowania i konfigurowania na gorąco systemu Fibaro wczoraj (pierwszy raz z tym systemem miałem styczność).
    Montaż wszystkich modułów inteligentnych nie stanowi dla człowieka związanego z serwisem większego problemu jak i aktywacji dimerów.
    Więcej jest problemu z zainicjowaniem scen.Mam już siwy włos na głowie więc dla tych urodzonych z komputerem powinno być proste jak wszelkie gry komputerowe. Ale to także jest do przeskoczenia bo program jest w centralce i po przez sieć wchodzimy i konfigurujemy i przypisujemy urządzenia i konfigurujemy sceny .Jest to system który umożliwia cały czas rozbudowę i następne dodawanie modułów Dimmerów i tworzenie nowych scen.
    Nie potrzeba kłaść kilometrów kabli szafy sterowniczej itd przy innych systemach.
    Odezwały się głosy o wpływie pól elektromagnetycznych-też mit-mam radiostację w domu i w czasie nadawania nie było sensacji w czasie nadawania mojego nadajnika-moc 250W.
    Więcej uwag zamieszczę jak więcej doświadczenia zbiorę .Po jednym dniu za wiele nie można powiedzieć .
    73!!

• #36 18 Mar 2012 19:30
    wieczus
    Poziom 14  

fidme napisał:
    Dawno mnie tu nie było;)
    postaram się więc nadrobić zaległości:)
    Na wstępie przypomnę iż jestem związany z fibaro i pracuje bezpośrednio w dziale R&D.
    - urządzenie do integracji czujników - mowa zapewne o słynnym "pimpusiu" ;) Oficjalna premiera odbyła się na CEBICIE, przed targami dotarły do poznania wafle pcb i jest aktualnie produkowany w wersji nie bateryjnej. Kiedy handlówka go puści na rynek, nie wiem ale pewnie w najbliższych dniach.

Pracowniku R&D, PCB zamawia sie w panelach. Wafle to albo krzemowe albo waniliowe :)

• #37 20 Mar 2012 02:48
    Piotrek_gda
    Poziom 14  

Witam,

ciężko było przebrnąć do końca ....
    rozbawił mnie ten temat.
    Przez długie lata pracowałem u jednego z producentów systemów zabezpieczeń zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych i nikt mnie nie przekona że bezprzewodowy jest równie niezawodny od przewodowego. Dodatkowo że jego systemu nie da się zagłuszyć nawet jeśli pracuje w technologi Z-Wave czy jakiejkolwiek innej. Niektóre systemy mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci zmiany częstotliwości po wykryciu zagłuszania i to pomaga ale nie zabezpiecza przed zagłuszeniem. Nie polemizowałbym na miejscu przedstawiciela Fibaro na temat czy lepszy jest Mercedes czy Ferrari. Trzeba po prostu stanąć, spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie że mam Ferrari i to auto zostało stworzone do innych celów i dla innego klienta niż Mercedes. Czy Fibaro to Ferrari nie wiem ale jedno jest pewne nie będę instalował tego systemu bo marketing jaki tworzy firma mknie w stronę edukacji klienta jak sam może zainstalować sobie ten system, po co więc ja instalator miałbym komuś innemu poza sobą robić dobrze - sprzedając lojalnie jego produkt a nie mogąc liczyć na jego lojalne wsparcie w przyszłości.

Jednego mogę szczerze pogratulować, takim wprowadzeniem na rynek produktów Fibaro nie może poszczycić się żaden inny producent, byle tylko nie ucichło o systemie tak samo szybko jak szybko się o nim głośno zrobiło.
    Ponadto dwa lata (od pomysłu do sprzedaży w tysiącach) na wyprodukowanie produktu bez wad to byłoby wielkie szczęście porównywalne z wygraniem w Lotto. Ale w sumie możliwe w końcu ktoś przynajmniej dwa razy w tygodniu w Lotto wygrywa.

Mimo wszystko życzę sukcesów i jeszcze większej sprzedaży.

Pozdrawiam
    Piotr

• #38 20 Mar 2012 22:00
    zenek1984
    Poziom 15  

Zakupiłem system Fibaro jakiś tydzień temu i jak na razie wszystko na plus. Ściemniacze nie wydają charakterystycznych dźwięków przy wyłączaniu( jak ktoś sugerował wcześniej). Nie rozumiem dlaczego dyndrusowi "leci piana z ust " przy każdym poście dotyczącym Fibaro. Skoro jesteś taki kozak w IB i ID i Fibaro jest takie złe i padnie za pół roku i jesteś tego pewien to spokojnie czekaj bo wszyscy zawiedzeni klienci przyjdą później do Ciebie. Przecież skoro wiesz wszystko na ten temat najlepiej będziesz bił fortune na poprawianiu instalacji. Chyba że to jak się zachowujesz ma jakieś inne podłoże.... ?

• #39 20 Mar 2012 22:38
    chodki
    Poziom 11  

Osobiście podchodzę do tematu neutralnie (w temacie inteligentnego domu wybrałem zupełnie inne rozwiązanie) i z mojego punktu widzenia argumenty przytoczone przez fidme jako przedstawiciela firmy fibaro są żenujące, osobiście coś wiem na temat sieci bezprzewodowych...

Dzięki Bogu, że jest elektroda i można coś wiecej dowiedzieć się o konkretnej firmie jeszcze przed zakupem...

Doceniam ludzi takich jak Kolega którzy rzucają konkretne argumenty, a co za tym idzie wykazują słabości innych..
    Fajnie, że ktoś reaguje gdy ktoś wciska ciemnote tym "niedoinformowanym"!

Dzięki

Pozdr.

• #40 20 Mar 2012 22:39
    jestam
    Specjalista Automatyk

zenek1984 napisał:
    Zakupiłem system Fibaro jakiś tydzień temu [...] dlaczego Koledze "leci piana z ust " przy każdym poście dotyczącym Fibaro. Skoro jesteś taki kozak [...]

Miło, że jest kolega zadowolony z zakupu. Ale to nie pudelek, pewne formy obowiązują.
    Wątpliwości kolegi czekają na wyjaśnienie - któż może je rozwiać lepiej niż inżynier R&D producenta?

• #41 20 Mar 2012 23:15
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 21 Mar 2012 08:46
    zenek1984
    Poziom 15  

Nie musze ci udowadniać panie "nadumany expert" co zrobiłem. Ja nie puszczam klientom bajek że Fibaro wyprasuje im skarpetki tylko mówie jak jest. Nie chwale się rzeczmi ,które są w powijakach i później nie mają do mnie pretensji.
    A odnośnie filmu, który pokazałes to dokładnie jak piszesz nie ta liga. Nie pcham się w takie prace, zostawiam je firmom zajmującym się strikte IB ID. WIększość jednak stanowią ludzie którzy mają już domy postawione i chcieliby na jednym panelu wyłączyć/włączyć alarm, otworzyć zamknąc bramę/ furtkę, zapalać światło, ściemniac , sterować roletami , piece itp. Myślę że twoja frustracja jest kierowana właśnie w to, że ludzie źle interpretują informacje dotyczącą systemu.
    To jest taka sama sytacja jak z samochodami. Fiat nie może równac się z mercedesem ale jako marka jest potrzebna bo wielu z nas musiało by jeździć rowerem gdyby nie ten Fiat.

• #43 21 Mar 2012 13:13
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 21 Mar 2012 20:14
    zenek1984
    Poziom 15  

Mam dom 90 metrów po podłodze. Oświetlenie podwórka 3 lampy i brama wjazdowa na pilota. 3 piece akumulacyjne załączają się jak otwiera się brama. Zanim wejde temperatura się podnosi. W domu wszystkie lampy na ściemniaczach. Załączanie wyłączanie alarmu wypuszczanie psa z kojca. Pierwszy ściemniacz 15 minut reszta nie przekraczałą 10 min. Najwięcej zabawy ze scenami.

• #45 22 Mar 2012 07:49
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #46 22 Mar 2012 15:14
    zenek1984
    Poziom 15  

Nie zamierzam bardziej integrować satela z fibaro ( nie jest mi to potrzebne zbyt mały system ). Kiedy powstaną te moduły to niemam zielonego pojęcia oni w Fibaro pewnie też nie wiedzą. Tak jak pisałem wyżej nie jest to system do tak zaawansowanych instalacji jakie pokazałeś w filmach. Spełnia natomiast moje oczekiwania jeśli chodzi o podstawowe funkcje ID idzie to również w parze z ceną ponieważ FIbaro był najkorzystniejszy cenowo z trzech firm które brałem pod uwagę.

• #47 01 Kwi 2012 10:21
    dipol
    Poziom 33  

Kolego - o radiu się lepiej nie wypowiadaj. Jak na 28Mhz nie zakłóca to i nie będzie zakłócało.
    Bo ile się nakombinowałem żeby wyeliminować zakłócenia z 28Mhz u siebie sterowniki do pieca,u sąsiadów,wszelkie duperele elektroniczne i odbiorniki przez zakłócenia właśnie na 28Mhz. Ćwiczymy sprawdzamy a potem coś piszemy.
    Temat rzeka ale to inna bajka. Zintegrowanie Fibaro z istniejącą elektroniką w domu to tu są schody to połączenie więcej niż trzech przewodów i wniknięcie w układy elektroniczne- w ich sterowanie rozrysowanie schematów.
    Nie jestem elektrykiem ale jak zobaczyłem jak są wykonane instalacje elektryczne ,niechlujnie to mało powiedziane, BEZPIECZEŃSTWO,kto odbierał te instalacje i podpisywał się pod protokółem odbioru itd........
    Jak wykonane sterowania do bram ,domofony
    sieci internetowe ale przy pierwszym piorunie w okolicy kara będzie skuteczna i bolesna.
    Ale tak się dzisiaj to robi aby szybciej taniej kasa i w nogi.Im droższy dom tym gorzej to wykonane. I tak to zrobione żeby klienta uwiązać na stałe bo jak ktoś przyjdzie z zewnątrz i zaczyna rozwikływać zagadki to prędzej i szybciej wykonać od nowa. Żaden fachowiec nie zostawia po swojej pracy jakiejkolwiek dokumentacji-schematu.
    Z tym się spotkałem- może u innych jest lepiej.
    Sami elektrycy już mówią że pod kątem Fibaro trzeba podejść do instalacji, inaczej to trzeba wykonać.
    Problem fazy w gniazdku u każdego inaczej albo z prawej albo z lewej strony chyba jest jakaś norma a nie dowolność.
    Kolega z Fibaro który się wypowiada na tym forum macie chyba laboratorium -biuro konstrukcyjne i polecam poćwiczyć sterowanie zasilaczami impulsowymi zasilającymi ledy.
    Jak startuje zasilacz impulsowy i co dalej.
    Mam pytanie co jest elementem wykonawczym w modułach chyba triak w triakach co się spotkałem przy sterowaniu w systemach telekomunikacyjnych jest stan że się otworzy i tak wisi. Bajpas przy zasilaczach impulsowych się nie sprawdził otwiera zasilacz impulsowy,przy samym module minimalny prąd przez niego płynący ładuje elektrolit zasilacza impulsowego,jak naładuje przetwornica wystartuje i zgaśnie mamy miganie led.. Przy wyłączeniu generuje świerszczenie moduł i następuje jego grzanie Następnie ma okres niestabilności-nasycenie ??? i nie mamy modułu do wyrzucenia i destabilizuje system sterowania przez generacje w sieć Fibaro co ????-macie myślę analizatory stanów i prześledzicie ten problem.
    To co proponujecie zasilacze do led to nie jest do końca tak jak piszecie.Klient ma sterownik RGB z ściemnianiem i też chce mieć to aktywne - .Jedynie poprawnie to włącz i wyłącz za pomocą przekaźnika a instalacja 2 przewodowa.Gdy jest możliwość doprowadzenia z gniazdka sieciowego obok fazy i zera mamy problem rozwiązany przekaźnik.
    To uwagi po dwu dniach pomocy przy uruchamianiu Fibaro
    pozdrawiam 73!

• #48 04 Maj 2012 23:47
    FBRrd
    Poziom 2  

dipol napisał:

Jak startuje zasilacz impulsowy i co dalej.
    Mam pytanie co jest elementem wykonawczym w modułach chyba triak w triakach co się spotkałem przy sterowaniu w systemach telekomunikacyjnych jest stan że się otworzy i tak wisi. Bajpas przy zasilaczach impulsowych się nie sprawdził otwiera zasilacz impulsowy

Kolego Dipol, masz rację, ten element to triak ale w instalacji domowej nie ma szans na jego "zawieszenie" jezeli pracuje w warunkach jakie przewidział producent.
    Bypass od Fibaro jest sztucznym obciażeniem które ma zapewnić zasilanie dla ściemniacza w instalacji 2-przewodowej w przypadku niekonwencjonalnego obciążenia, np. LED. W normalnym przypadku sam "bypass" jako obciążenie wystarczy do zasilenia modułu. Sprawdź to u siebie, jeżeli tak nie jest to znaczy, że coś jest nie tak i zasilacz impulsowy ma prawo wystartować na chwile tak jak to opisujesz. Korzystałeś ze schematów które daje Fibaro?
    Jeżeli masz w puszce przewód N to możesz użyć łącznika przekaznikowego zamiast ściemniacza.

• #49 10 Sie 2012 12:29
    micholas
    Poziom 2  

Witam. Pytanie kieruję do Pana Fidme.

Mógłby Pan szerzej opisać integrację Fibaro z alarmami Satela? W showroomie powiedziano mi, że jeżeli chodzi o alarmy to można tylko i wyłącznie ją włączać i wyłączać, bez możliwości wchodzenia w funkcje alarmu. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Kolego - poziom Twojej retoryki (opartej na agresji) może zjednać jedynie wyborców PiS. Rozważam zakup ID, chcę dowiedzieć się KONKRETÓW nt różnych systemów. Ucieszyłem się że na forach ten temat jest poruszany, napałałem się nadzieją poszerzenie wiedzy a za Twoją sprawą wątki o ID przerodziły się w salę sejmową albo inny cyrk.

Szanuj proszę czytelników tego forum. Z Twoich postów nie wyczytałem prawie żadnych ciekawych konkretów odnośnie instalowanego przez Pana systemu (KNX i innych). A nawet jak jakieś były to zginęły w potoku ataków i oczerniania. Jeżeli wszystkie fora tak zaśmieciłeś to jestem bardzo zawiedziony i skonsternowany.

• #50 10 Sie 2012 19:29
    kubai
    Poziom 14  

fidme napisał:
    - każda kostka (moduł wykonawczy) fibaro jest repeaterem sygnału tym samym im jest ich więcej tym więcej...
    ... płacimy za energię elektryczną, ponieważ każdy repeater trzeba zasilić.
    fidme napisał:

Kostki bowiem routują poprzez siebie i gdy jakaś nie ma zasięgu odpytuje sąsiednie i wyznaczana jest nowa trasa routingu. dzieje się to co ok 8 sekund.

Gorzej jak sygnał zakłócający obejmie cały dom.
    fidme napisał:

- wyłączenie urządzeń pracujących w trybie standby można zrealizować na wiele sposobów np: dokładając expander fibaro pracujący na 433Mhz z wkodowanym pilotem obecności wówczas po wyjściu (znalezieniu się poza zasięgiem nadajnika ok 250m) (pilot jest oczywiście kompatybilny z prawie wszystkimi sterownikami bram typu: niece, hormann, itd)

Można to też zrealizować za pomocą jednego wyjścia cyfrowego, które wysteruje odpowiedni stycznik lub styczniki.
    fidme napisał:

cały obiekt może się pozamykać uzbroić alarm, powyłączać wszystko, itd. pilot wyposażony jest dodatkowo w 2 dowolnie konfigurowalne przyciski które można "podpiąć" pod scenę lub urządzenia.

Takie działanie nie świadczy o wyższości żadnego systemu, ponieważ zrobić logikę dla jednego przycisku, którego naciśnięcie (czy to na panelu, czy gdziekolwiek) uruchamia wiele procedur można zrealizować w każdym systemie.

fidme napisał:

- odnośnie oszczędnościach w ogrzewaniu najrozsądniejszym rozwiązaniem jest podzielenie budynku na sekcje, pokoje, itd. kontrola za pomocą jednego sterownika ściennego i regulacja piecem nigdy nie da takich korzyści. W przypadku podziału na strefy (najlepiej każde pomieszczenie) piec służy tylko jako źródło ciepła a odcięcie zapewniają nam poszczególne elektrozawory na wymiennikach ciepła (np: grzejnikach). takie elektrozawory podłączone do fibaro prezentowaliśmy na naszym stoisku na targach Cebit w Hannoverze.
    fotki np. w tym linku: (niestety po włosku, ale to pierwszy z brzegu jaki znalazłem na necie;)
    http://www.macitynet.it/macity/articolo/CeBIT...hone-e-iPAd-e-anche-a-voce-con-Z-Wave/aA58308

Nie jest do końca prawdą, ponieważ taniej jest utrzymywać stałą temperaturę CT, czy WL niż dogrzewać lub schładzać ją "skokowo." O oszczędności w tym segmencie decyduje głównie zastosowana technologia, a nie automatyka.
    fidme napisał:

- co do podlewania to w HC2 są do takich rozwiązań przygotowane gotowe panele wystarczy podać w jakich godzinach ma być realizowane podlewania i po sprawie w przypadku suszy (dane pobierane z pogody online system automatycznie zwiększy podlewanie o np: 20%)
    tak to mniej więcej wygląda (to statyczna strona z przed kilku miesięcy wiec proszę się nie sugerować treścią):
    http://www.fibaro.com/hc2v2/panelzraszacze.html

Tego typu rozwiązanie jest tylko pozornie zautomatyzowane. Policzmy czynności, które musimy wykonać bez tej "automatyki":
    1. Raz dziennie nacisnąć przycisk, który załącza przekaźnik czasowy, który wysteruje zraszacze
    Teraz wersja Fibaro:
    - co jakiś czas trzeba zmieniać nastawy harmonogramów czasowych z uwagi na fakt, że słońce ma taki kaprys nie zachodzić cały czas o tej samej godzinie
    Rozwiązanie Fibaro rzeczywiście jest mniej czasochłonne, ponieważ harmonogram będziemy zmieniać co kilkanaście dni. W zamian za to otrzymujemy podlewanie ogrodu w czasie deszczu, lub po ulewach gdzie stoi nam woda w ogrodzie.
    Wersja dla elektryków:
    Kupujemy zegar astronomiczny lub zmierzchówkę, przekaźnik czasowy i higrostat, a przy okazji zapominamy o temacie podlewania ogrodu.

Łatwo sobie porównać i wybrać najwygodniejsze rozwiązanie.
    fidme napisał:

- apropo paneli alarmu: http://www.fibaro.com/hc2v2/panelalarm.html
    sterowanie przez expander np: satela
    wizualizacja, zdalny dostęp i kontrola oczywiście w standardzie z poziomu mobilnej aplikacji natywnej.

A my głupi na dużych obiektach wykorzystujemy bramki do komunikacji z systemami SWiN i poza bramką nic nie dokupujemy...
    fidme napisał:

- jeśli chodzi o sceny to tu fibaro posiada chyba najprostszy interfejs z możliwie dostępnych rozwiązań dający tak duże możliwości. całość oparta na kolorowych bloczkach składanych na zasadzie: " jeżeli to i tamto, to zrób to"
    - powiadomienia sms, push, emali w standardzie.

Takie rozwiązania są dostarczane przez KAŻDEGO producenta automatyki.
    fidme napisał:

- w przypadku braku internetu w telefonie można do domu wysłać smsa z pytanie o stan lub polecenie typu: salon.swiatlo.wlącz. - usługa bezpłatna.

Pierwsze słyszę, żeby SMS-y były bezpłatne. Przecież za sms wysłany z telefonu na sterownik/moduł GSM trzeba zapłacić.
    fidme napisał:

Powiem tylko że nie można porównywać fibaro do nexwella czy knx'a bowiem tych systemów bez prowadzenia dedykowanej infrastruktury nie da się rozbudować.
    kwestie ceny/możliwości pozostawmy w ocenach klientów.

Systemy po to są, żeby je porównywać i w zależności od wymagań zamawiającego i ceny, która głównie wynika ze specyfiki obiektu się dokonuje wyboru. Dlatego jeden obiekt realizuje na Siemensie, inny na TAC-u, a jeszcze inny na Beckhoffie, czy Wago.
    fidme napisał:

chętnie zobaczę środowisko knx w podobnej cenie do fibaro z opcją sterowania głosem, pozycjonowania gps członków rodziny, czy choćby możliwości dogrywania własnych ikon do pomieszczeń, itd.

A ja chętnie zobaczę użytkownika, który choćby raz z jednej z tych opcji skorzysta. Mało tego na tak małym obszarze jaki zajmuje dom jednorodzinny zakres błędu położenia GPS jest większy niż powierzchnia przez niego zajmowana, co z założenia podważa sens stosowania tej funkcjonalności.

Podsumowując, prosiłbym o wyszczególnienie elementów, które wyróżniają ten system od konkurencji, bo dopiero wtedy można mówić o porównaniu i wyborze.

Póki co zauważyłem trzy bardzo poważne wady:
    1) automatyka Fibaro jest bezprzewodowa - to zawsze jest wadą systemu
    2) elementy monitorujące stany są "prądożerne," z uwagi na fakt, że są urządzęniami sieciowymi, które trzeba nieustannie zasilać
    3) w przypadku zużycia się przekaźnika w module najprawdopodobniej trzeba wymienić cały moduł za bodajże 250 złotych, zamiast przekaźnika za 7 złotych

W moim odczuciu "system" ten jest marną kopią EnOcean, który dla elementów pomiarowych wykorzystuje energię słoneczną, a w przypadku przycisków energia mechaniczna jest zamieniana na impuls elektryczny (wykorzystano piezoelektryk). Powstała w ten sposób energia elektryczna na tą chwilę zasila moduł, który to z kolei wysyła informację do sterownika, że dany przycisk został naciśnięty.

• #51 11 Sie 2012 00:14
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #52 12 Sie 2012 20:45
    micholas
    Poziom 2  

Cytat:
    micholas napisał:

To pewnie dlatego, że są one kierowane do innego typu odbiorców, niż ty.
    A to, że nic nie rozumiesz, to twój problem nie mój.
    Jakimś dziwnym trafem nikt nie usuwa większości moich postów, więc jakąś informację niosą, a jak ci się nie POdobają, to możesz ja PO prostu pomijać. Czytanie moich postów nie jest obowiązkowe.

PS.
    Iloraz inteligencji nie zależy od poparcie jakiejś partii.

Ale jednak jakaś część jest kasowana więc o czymś to świadczy. A spierać się z Tobą nie będą po sądząc po Twoich wypowiedziach kłótnie na forach to Twoje życie więc nie mam szans. Pozdrawiam.

• #53 12 Sie 2012 22:09
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #54 17 Sie 2012 12:08
    m.mro
    Poziom 2  

Witam. Od jakiegoś czasu jestem zainteresowany bezprzewodowym systemem inteligentnego domu (przewody i tynki mam już położone). Moją uwagę przykuł system Fibaro. System chciałbym rozwijać etapami i na początek wybrałem uzbrojenie układu ogrzewania. I tu zaczynają się schody, ponieważ po rozmowach z przedstawicielami mam wrażenie, że się nie słyszymy. A moje pytanie brzmi: czy system Fibaro poza komunikacją z głowicami przy grzejnikach komunikuję się również z piecem. Czy może zastąpić programator pogodowy: ustawienia dotyczące c.w.u i c.o.? Nadmieniam, że piec Vaillant ecoTEC VC plus.
    Może któryś z kolegów zna odpowiedź na to pytanie?
    Pozdrawiam

• #55 19 Sie 2012 22:11
    kubai
    Poziom 14  

m.mro napisał:
    Witam. Od jakiegoś czasu jestem zainteresowany bezprzewodowym systemem inteligentnego domu (przewody i tynki mam już położone). Moją uwagę przykuł system Fibaro. System chciałbym rozwijać etapami i na początek wybrałem uzbrojenie układu ogrzewania. I tu zaczynają się schody, ponieważ po rozmowach z przedstawicielami mam wrażenie, że się nie słyszymy. A moje pytanie brzmi: czy system Fibaro poza komunikacją z głowicami przy grzejnikach komunikuję się również z piecem. Czy może zastąpić programator pogodowy: ustawienia dotyczące c.w.u i c.o.? Nadmieniam, że piec Vaillant ecoTEC VC plus.
    Może któryś z kolegów zna odpowiedź na to pytanie?
    Pozdrawiam

Przejrzałem DTR pieca i jest jeden problem, ponieważ piec nie jest wyposażony w żaden jakiś standardowy protokół komunikacyjny. Piec posiada magistralę eBus, także być może istnieje możliwość dokupienia jakiejś bramki do komunikacji z innym sterownikiem (nadrzędnym). Nie znam systemu Fibaro, ale biorąc pod uwagę, że nie mogą się skomunikować z centralką pożarową Satela (protokół Modbus RTU - jeden z bardziej rozpowszechnionych protokołów w automatyce) nie sądzę, żeby byli w stanie się skomunikować z piecem, do którego być może da się kupić bramkę Modbus RTU, LonWorks albo BacNet.
    Reasumując moją wypowiedź to najprawdopodobniej w automatyce Fibaro się nie da tego zrobić, ale można przejść np. na inny sterownik z webserwerem i opcją Modbus RTU i wtedy by się dało. Tam gdzie trzeba wykorzystać technologię bezprzewodową zrobić to na EnOcean i po temacie. Można to zrobić np. na sterownikach Beckhoffa, Wago, czy Phoenix Contact. Do CPU (są to sterowniki modułowe) się dokupuje interfejs do Modbus RTU i do EnOcean, a potem zostaje już "tylko" integracja.

Edit: Doczytałem, że do Twójego pieca można chyba dokupić moduł do sterowania zdalnego 0..10V, tylko w takim przypadku nie uzyskamy porządanego przez Kolegę efektu, natomiast da to możliwość sterowania wydajnością pieca.

• #56 20 Sie 2012 22:28
    m.mro
    Poziom 2  

Dziekuję za informację. Tak myślałem, że ten system jest jeszcze lekko niedopracowany. Myślę, że skupili się na "bajerach" a trudne rzeczy obchodzą z daleka. Poszperam w obszarze, o którym wspomniałeś. Pozdrawiam.

• #57 20 Sie 2012 22:39
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #58 21 Sie 2012 00:48
    kubai
    Poziom 14  

Cytat:
    m.mro napisał:
    Dziekuję za informację. Tak myślałem, że ten system jest jeszcze lekko niedopracowany. Myślę, że skupili się na "bajerach" a trudne rzeczy obchodzą z daleka. Poszperam w obszarze, o którym wspomniałeś. Pozdrawiam.
    Nie ma sensu. Nic z tym piecem i podobnymi nie zrobisz. Tak po prostu mają.
    Żaden system ID/IB go nie za steruje nawet KNX. Zresztą gra nie warta świeczki.

Właśnie dlatego KNX wcale nie jest takim dobrym systemem. Jest to system łatwy do przyswojenia dla typowych elektryków i stąd jego rozpowszechnienie w domkach jednorodzinnych. Moim skromnym zdaniem to w kwestii Inwestora a nie Instalatora jest stwierdzenie na podstawie wiedzy o możliwościach i kosztach owych opcji, czy gra jest czy nie jest warta świeczki
    Cytat:

PS.
    kubai napisał:

Reasumując moją wypowiedź to najprawdopodobniej w automatyce Fibaro się nie da tego zrobić, ale można przejść np. na inny sterownik z webserwerem i opcją Modbus RTU i wtedy by się dało.

Oczywiście w życiu tego nie robiłeś ale co tam, można doradzić.
    Ja proponuję zmieszane skrzeku żaby ze śliną nietoperza o północy, przy pełni księżyca na cmentarzu. Efekt będzie dokładnie ten sam, ale za to jakie wrażenia.

A skąd Kolega wie, co ja robiłem, a co nie? Jeżeli chodzi o tego typu intergrację to wykonuję ją na każdym obiekcie, chociażby z uwagi na fakt, że w tego typu protokoły wyposażone są zawsze analizatory parametrów sieci, układy SZR, w 90% przypadków chillery i w około 50% właśnie kotłownie. Jak dla Kolegi jest w dalszym ciągu mało przekonujące to co robię to zapraszam chociażby na nowy terminal do Wrocławia, ale podejrzewam, że tak małe tematy nie zrobią na Koledze wrażenia, bo on się za takie pierdołki nie bierze.
    Cytat:

Cytat:

Tam gdzie trzeba wykorzystać technologię bezprzewodową zrobić to na EnOcean i po temacie. Można to zrobić np. na sterownikach Beckhoffa, Wago, czy Phoenix Contact. Do CPU (są to sterowniki modułowe) się dokupuje interfejs do Modbus RTU i do EnOcean, a potem zostaje już "tylko" integracja.

Bardziej skomplikować to się już chyba nie da.

Tak się składa, że dla automatyka to nie powinien być problem. Ja w przeciwieństwie do Kolegi nie mówię, że się czegoś nie da zrobić (99% tego typu stwierdzeń ze strony Instalatora/Integratora są tylko zatuszowaniem jego niewiedzy), tylko podaje przykładowe rozwiązanie, co w moim odczuciu stanowi większą wartość merytoryczną dla osoby, która pytanie zadaje.

Tak na marginesie to dla odmiany by Kolega w końcu coś zaproponował, zamiast tylko całe życie krytykować innych.

• #59 21 Sie 2012 13:57
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #60 22 Sie 2012 16:08
    kubai
    Poziom 14  

Cytat:
    kubai napisał:
    Moim skromnym zdaniem to w kwestii Inwestora a nie Instalatora jest stwierdzenie na podstawie wiedzy o możliwościach i kosztach owych opcji, czy gra jest czy nie jest warta świeczki

To może powiesz ile będzie kosztować twoja propozycja integracji materiały plus robocizna i co da proponowana przez ciebie integracja. Ja twierdzę, że nic.
    Pomińmy fakt, że nie jesteś w stanie tego zrobić, ale chodzi teoretyczne rozważania.
    Pomińmy też fakt, że tego typu grzebanie, to najlepsza droga do utraty gwarancji.

Niech Kolega się lepiej trochę dokształci w temacie topologii sieci, jak się tego typu integrację wykonuje, zamiast się kompromitować. Swoją drogą to bardziej zabawnej herezji dawno nie słyszałem.
    To, że Kolega czegoś nie umie/nie potrafi nie znaczy, że są to rzeczy jakieś hiper skomplikowane i nikt inny tego też nie potrafi.
    Propos kosztów, to jest to kwestia dokupienia bramki do komunikacji u producenta pieca (najpierw trzeba tylko sprawdzić, czy taka opcja istnieje), koszt przewodu (FTP kat.5e w zupełności wystarczy) od bramki do interfejsu i max 8rh jednego automatyka z wyjazdem na obiekt. Założenie jest takie, że interfejs do komunikacji po protokole Modbus RTU już jest (np. do komunikowania się z zadajnikami naściennymi, czy centralką alarmową), także nie są to jakieś potężne koszta.
    Cytat:

PS
    W kotłowni terminala we Wrocławiu oczywiście zastosowałeś identyczny lub tej samej klasy piec, co w domku jednorodzinnym.

Ale zasada integracji jest taka sama. Nie będę się rozpisywał, bo Kolega zapewne wie i tak lepiej niż wszyscy.
    [quote=]
    PS2
    kubai napisał:
    Tak na marginesie to dla odmiany by Kolega w końcu coś zaproponował, zamiast tylko całe życie krytykować innych.

Przecież zaproponowałem, tańsze a dające ten sam efekt rozwiązanie.[/quote]
    Cytat:
    Nie ma sensu. Nic z tym piecem i podobnymi nie zrobisz. Tak po prostu mają.
    Żaden system ID/IB go nie za steruje nawet KNX. Zresztą gra nie warta świeczki.
    No super tą intergrację Kolega zaproponował, nie ma co :D
    Być może to ja jestem upośledzony i czegoś nie rozumiem, ale rozwiązanie Kolegi nie daje chyba "tego samego efektu," także może mnie Kolega oświeci.