Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System inteligentnego domu Fibaro

Hurrixon 05 Paź 2012 14:10 106990 103
  • #61 05 Paź 2012 14:10
    _pirx_
    Poziom 2  

Zawsze można się zainteresować jakimś alternatywnym systemem jeśli nawet nie chce się tworzyć tego samemu za pomocą sterowników ;) takie podejście ostatnio najbardziej popularne bo pozornie tanie. Niegłupim pomysłem byłoby poczytać na temat systemu Vision. Mam takie cudo i nie mogę narzekać. System pracuje w zasadzie niezauważalnie kiedy się już człowiek przyzwyczai, że o niektórych rzeczach nie musi pamiętać. A możliwości ma spore.

• Napad.pl
  • #62 14 Lis 2012 00:15
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #63 15 Lis 2012 08:14
    cwan
    Poziom 13  

Witam,

Czy ktoś z Szanownych Kolegów wie, gdzie najtaniej można kupić/zamówić kontroler AeonLabs Z-Wave USB Stick?

• #65 10 Gru 2012 21:16
    PiterW
    Poziom 10  

No dobra, to wracając do tematu. Jak połączyć to "dziadostwo" :) z satelem najlepiej bezprzewodowo choćby tylko po to żeby zrealizować funkcję włącz/wyłącz? Bo mi nasuwa się jedna prosta opcja typu sesemes i skonfigurowane w centralce satela reakcje na wiadomości, ale chętnie posłucham innych sugestii.

Przecież taka opcja jak poniżej to jakiś koszmar. Czy to jedyne rozwiązanie?
    "..Nie widzę problemu z integracją systemu FIBARO z dowolnym alarmowym.
    U siebie mam właśnie zamontowany system SATEL-a i aktualnie podłączam pod 2 wyjścia z centralki przekaźniki a do przekaźników moduły 2x1,5kW i w ten sposób w FIBARO będę miał dostępny stan systemu alarmowego:
    1) uzbrojony/rozbrojony
    2) ALARM / brak alarmu.."

• #66 11 Gru 2012 00:57
    richos
    Poziom 8  

Jeżeli chcesz sterować Satelem tzn włączenie/wyłączenie czuwania musisz podłączyć się do wejścia CTL (centralka CA-6 dla innych musisz sprawdzić w dokumentacji programowania) i odpowiednio zaprogramować to wejście przy użyciu funkcji FS125 - opcja 6- załączanie/wyłączanie czuwania.
    Sterowanie wejściem załatwia jakikolwiek Switch Fibaro ale 2X1,5 jest o tyle dobry, że obwód odbiornika może być zasilany innym napięciem niż sam Switch, który wymaga 220V.
    W home Centre ustawiasz ten Switch jako "Moduł sterujący" i powinno zadziałać.
    Przyznaję się, że dopiero to przygotowałem teoretycznie i będę podłączał jak dostanę zamówiony kabel RS232 do programowania Satela z PC bo nie chcę bawić się klawiaturą.
    Dam znać jak wszystko pójdzie…

• #67 11 Gru 2012 19:47
    PiterW
    Poziom 10  

A to nie lepiej podłączyć wewnątrz obudowy alarmu ten ich cały UNIVERSAL BINARY SENSOR?

• #68 11 Gru 2012 21:09
    richos
    Poziom 8  

Sensor możesz wykorzystać na wyjściach Satela do sprawdzenia stanu alarmu, ale nim nie wysterujesz wejścia. Jak nazwa wskazuje jest to tylko sensor i na swoich wyjściach ma tylko co na wejściach.
    W tym tygodniu powinienem to sobie podłączyć i napiszę jak działa. Kabelek już mam ...

• Napad.pl
  • #69 15 Gru 2012 07:52
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #70 16 Gru 2012 19:46
    richos
    Poziom 8  

Jestem po testach łącza z Satelem CA-6.
    Wnoski:
    1. Szkoda że mam tak mało wyjśc z centrali :-(, wykorzystałem obydwa:
    - wy4 - sygnalizacja czuwania - do IN1 UBS
    - wy5 - sygnalizacja naruszenia wejścia - do IN2 UBS
    Podłączyłem je do UBS Fibaro wykorzystując 12V z centrali - generalnie bez problemów, ale trzeba przestawić polaryzację na wyjściu 5.
    W HC trzeba ustawić IN1 na NO a IN2 na NC.

2. Można sterować wejściem sterującym CTL za pomocą Switcha Fibaro.
    Jest tylko jeden kłopot bo CTL przełącza czuwanie zał/wył krótkim zwarciem do masy - natomiast Switch jest albo ON albo OFF… Mozna oczywiście ustawić auto off po np 1s w parametrach ale wówczas pokazuje po chwili, że Switch jest wyłączony.
    Zastanawiam się jeszcze jak to zgrabnie załatwić bez używania dodatkowych przekaźników lub budowania scen. Jak cos wymyślę to dam znać.
    3. Już samo podłączenie UBS daje mi mozliwość sterowania scenami zależnie od stanu czuwania lub naruszenia czujek (nawet nie uzbrojonych).
    4. Nie jest to rozwiązanie typu plug and play ale poradzi sobie z nim osoba z bardzo podstawową wiedzą nt oprogramowania i elektroniki :-)

Ciekaw jestem tej nowej integracji z Satelem ale podejrzewam, że będzie to możliwe tylko poprzez ETHM co oznacza tylko najnowsze centrale i ekstra koszt modułu sieciowego. Na pewno znacznie ułatwi to integrację z systemami Satela typu Integra.
    Wolę nie instalować póki co wersji Beta bo nie chcę jeszcze ryzykować niestabilności całego systemu. Bardzo interesuje mnie w nim szybsza komunikacja i zastosowanie LUA ...

• #72 17 Gru 2012 23:52
    richos
    Poziom 8  

Jest rozwiązanie z wejściem CTL ale wygląda na to, że tylko z użyciem scen.
    Trzeba wykorzystać jeden przekaźnik z FGS221 jako "sterujący" w panelu alarmu a poprzez proste 2 sceny (uzbrojenie/rozbrojenie) włączać drugi przekaźnik na 1s.
    Działa dobrze i można w pełni sterować alarmem zarówno z komputera, iPhona lub innych scen albo przez asocjacje :-)
    Tylko uważać, żeby przypadkiem nie odpalić tego 2 przekaźnika bo alarm uzbroi się bez ostrzeżenia …

Okazało się, że wystarczy to zrobić na 1 przekaźniku z ustawieniem parametru Auto Off na 1 s bez dodatkowych scen...

• #73 19 Gru 2012 15:38
    didotom
    Poziom 16  

K.Kaminski napisał:
    Również prosiłbym o opinię na temat systemu Fibaro. Jestem w trakcie budowy domu i mocno zastanawiam się właśnie nad tym rozwiązaniem. Z tego co wiem, to system jest bezprzewodowy, steruje się za pomocą telefonu komórkowego lub laptopa, bardzo wygodne wg mnie. Zależy mi jednak też na oszczędności, a system posiada funkcję mierzenia zużycia gazu i wody, bardzo przydatna funkcja. Co o tym myślicie?

Zamiast tego proponuję Ci pociągnać do wszystkiego co chcesz mieć sterowanie i mierzone po prostu skrętkę, a później będziesz miał większe pole manewru i podobne systemu zrobisz znacznie taniej sobie na sterowniku PCL czy Integrze z satela czy wielu innych.

przykładowo przekaźnik to koszt 12zł 12V zasilany z centralki czy sterownika PCL.

Dodano po 5 [minuty]:

Cytat:
    Wyszła beat firmweru do fibaro. Ma wsparcie dla integry satela po LAN

Czy możesz mi napisać jakie możliwość da mi połaczenie fibaro z integrą przez ETHM1?

jak narazie
    Sterowanie roletami mam o okreslonych godzinach ustawione na integrze, jak i mozliwosc sterowania z telefonu przez wygodne menu na makrach
    Sterowanie podlewaiem, światłem, symulacja użytkowników w domu.

co prawda nie ma integra narazie mozliwosci odczytu pomiarów temperatury czego mi brakuje, choć zapewniali ze pracują nad jakas wersją mobile kpd hd, która w połączeniu z jakims modłuem da taką możliwość.

ale chętnie poczytam o przewadzie fibaro na integrą oraz na zaletach połączenia obu systemów

• #74 19 Gru 2012 19:50
    richos
    Poziom 8  

Tu jest dobry post pokazujący mozliwości integracji Fibaro z Satel po ETHM1.
    Bardzo ciekawe rozwiązanie ale tylko do najnowszych centralek. Mimo wszystko poczekam aż Beta zamieni się na Final.

http://forum.fibaro.com/viewtopic.php?t=1155&postdays=0&postorder=asc&highlight=beta&start=60

Jeżeli chodzi o Fibaro to przede wszystkim mają ciekawszy interfejs zarówno na PC jak i Smartfony oraz obsługa z-wave i coraz więcej urządzeń w tym standardzie. Ponadto w najnowszej wersji będzie obsługa języka programowania LUA więc hulaj dusza. No i jeszcze jeden argument NAJWAŻNIEJSZY, moja żona nie zgodzi się na żadne dodatkowe kable a szczególnie rycie ścian ;-)

Tym niemniej w wielu zastosowaniach sama Integra pewnie zupełnie wystarczy.

• #75 20 Gru 2012 07:25
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #76 20 Gru 2012 09:20
    didotom
    Poziom 16  

Cytat:
    didotom napisał:

Wyszła beat firmweru do fibaro. Ma wsparcie dla integry satela po LAN

Czy możesz mi napisać jakie możliwość da mi połaczenie fibaro z integrą przez ETHM1?

Może zacznij od przyswojenia definicji inteligentnego domu
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligentny_dom

Cytat:

ale chętnie poczytam o przewadzie fibaro na integrą

Integra nie ma:
    -ściemniaczy
    -pomiaru temperatury
    -nie potrafi sterować żaluzjami.

Żaden z systemów nie potrafi poprawnie sterować ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewaniem podłogowym chcesz sterować? masz w domu ogrzewanie podłogowe? wiesz jak to działa? jaka jest bezwładność podłogówki?

do ogrzewania sterownik pogodowy musi być aby poprawnie dało się tym sterować do tego auratony wystarczą zamykające każdy obwód z osobna, ale ze względu na bezwładność sterowanie podłogówką słabo się sprawdza, teraz już nie kupowałbym tyg gadżetów drugi raz jeśli chodzi o podłogówkę, a integrą równiez mogę każdy z obwodów wyłączyć po osiągnięciu zadanej temeratury.
    więc ten argument odpada chyba, że coś więcej masz na myśli to rozwiń proszę.

Żaluzjami potrafi sterowac i to wyśmienice, osobiscie mam silniki NICE, i był problem, z sterowanie, ale w związku z w zasadzie nieograniczonymi mozliwościami integry go rozwiązałwem

Problem był taki, ze sterować dało się tylko na zwarcie, tzn, ze do 3s zwarcie otwiera powyżej 10s zwarcie zamyka, na integrze konfiguracja tych wyjsc nie stanowiła problemu, w zasadzie dowolnosc konfiguracji. Ze z automatu działają tylko po zazbrojeniu alarmu, jak i równiez sterowanie z manipulatorów oraz pilota czy tez telefonu nie stanowi problemu.

Temparatury ok, narazie nie da się, ale już niedługo będzie taka możliwość pracują nad tym w satelu, co do ściemniaczy, to nie znany mi temat, ale jestem pewnien, ze też jest to możliwe z integrą.

• #77 20 Gru 2012 09:45
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #78 20 Gru 2012 11:13
    didotom
    Poziom 16  

To jest tylko dowód, że jesteś kompletnym ignorantem w przypadku ogrzewania podłogowego. W innych mam wrażenie, że również.

Niepotrzebnie się unosisz, obserwując twoje inne wypowiedzi często się Ci to zdarza.

Ogrzewania raz ustawione nie dotykam u siebie w domu,bo i nie potrzeby obniżać temperatur, raz ustawione działa jak należy, w w domach gdzie są mury akumulacyjne, obniżanie po prostu się nie kalkuluje na kilka godzin zupełnie jak i np.: na weekend podczas wyjazdu, po powrocie jak będziesz chciał nadgonić kilka stopni to zużyjesz tyle energii, ze na pewno nie wyjdzie ci to na korzyść, to po prostu nie ma uzasadnienia ekonomicznego, co innego w domach szkieletowych.

Fibaro nie znam dopiero czytam sobie o tym i zastanawiam się po prostu co więcej by mi dał ten system niz sama integra, jak narazie nie widzę poza odczytem temperatur nic co mogłbym wykorzystać w swojej instalacji.

[/quote]
    Kolejne potwierdzenie, że nie masz bladego pojęcia o sterowaniu żaluzjami.

Cytat:

Co masz na myśli? To co potrzebne to mi działa, symulacja użytkowników na timerach działa, zdalne otwierania rolet działa, brame garażową też zdalnie mogę sobie otworzyć, obsługa na makrach w kpd2 pro jest bardzo wygodna i intuicyjna, a system jest rozwijany jak narazie bardzo intensywnie świadczą min. o tym aktualizacje oprogramowania.

Mam czekać ile? Rok, dwa albo porzucą projekt, bo jest bezsensu.
    Cytat:

PS.
    Jaki ma sens pisanie o możliwościach systemu alarmowego w wątku o bezprzewodowym systemie inteligentnego domu Fibaro.

moje pytanie było pytanie o dodatkowe możliwości jakie daje ten system w połączeniu z integrą, czego nie da się na Integrze zrobić a zrobię na fibaro.
    i jedne z kolegów wyżej odpowiedział a ty się zacząłeś niepotrzebnie unosić, a możliwości jakie opisuję, które wykorzystuję w integrze jak najbardziej się sprawdzają więc co masz na myśli pisząc o bredzeniu?

• #79 20 Gru 2012 13:30
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #80 20 Gru 2012 13:54
    didotom
    Poziom 16  

[/quote]
    Nie Integrze, a CA6. Różnica między nimi jest taka, jak między Trabant Limusine, a limuzyną S8[/quote]

Tylko ja piszę o swoim systemie Integra dokładnie model 64, CA6 to bardzo prosta centralka alarmowa to fakt.

Rozumię, ze wykonujesz takie instalacje, ja nie, choć mam sporo jeszcze pomysłów co do integry 64. Ponadto nieraz można zobaczyć reklamy integry jako inteligentnych instalacji, niemniej jednak jak zabraknie możliwości tej centralki to moze spróbuje fibaro, nie ukrywam jest to ciekawe rozwiązanie, ale sama integra daje rownież sporo możliwości niejednemu wystarczająco dużo.

Podstawa jednak to ma być wszystko proste w obsłudze aby rodzina sobie z tym dała radę, najlepiej bezobsługowe i tak to sobie pomału realizuję u siebie no i przydałyby się poza wygoda jakieś oszczędności, a że to wszystko bezprzewodowe, to też pewnie trochę prądu żre, ja jestem zwolennikiem przewodów.

• #81 20 Gru 2012 15:22
    PiterW
    Poziom 10  

Cytat:
    Integracja z alarmem Satel

Ma ktoś bliższe informacje czy komunikacja w oparciu o ethm-1 czy 2? Podejrzewam że ethm-1 ale jestem zwyczajnie ciekaw.

Inna sprawa jeszcze to dobicie się do centralki z pośrednictwem gprs'a, wrl128 generalnie bez ethm'a potrafi skomunikować się ze światem, więc czemu tej opcji nie wykorzystać?

Piotr

• #82 15 Sty 2013 18:40
    houk
    Poziom 10  

Cytat:

Do podlewania ogródka możesz użyć polskiego sterboxa.

Ja zrobiłem prościej. Użyłem polskich sterboxów i połączyłem je z zwave pisząc własny plugin do centralki Vera. Działa wyśmienicie, mam sterowanie ok 64 obwodów świetlnych, 12 gniazdek, 2 pompy co i 9 termometrów i wydałem na to 10% ceny typowego rozwiązania.

Bo porównując Fibaro i Vera to to samo tylko goście z Micasa umożliwili pisanie włąsnych pluginów łącznie z wirtualnymi urządzeniami które można kojarzyć z urządzeniami sieciowymi tcp/ip.
    Tylko Vera Lite na portalach aukcyjnych po 600 zł chodzi a i tak musiałem iść w zwave ponieważ w innym systemie rolet fakro nie ma.

• #83 21 Sty 2013 18:03
    Darek369
    Poziom 1  

W Fibaro działa jedynie marketing . Reszta nie funkcjonuje jak należy . Centrala HC2 dużo może ale nic nie musi jak się okazało po instalacji. Po szczegóły proszę pisać, teraz nie moment na przekomarzanie się . Jeśli specjaliści Fibrao nie zdołają podnieść mojej trzeciej już centrali udostępnię ją zdalnie każdy kto będzie chciał zobaczy jak zamula "Męska Rzecz Roku" . Jak ktoś ma pomysł jak zaingerować w centralę aby zadziałała proszę o kontakt .

• #84 02 Lut 2013 16:17
    zenek1984
    Poziom 15  

Marketing na poziomie rynsztoku. No ale jak to ma działać poprawnie skoro to nie jest duża firma tylko siec oddziałów na zasadzie każdy ciągnie w swoją stronę. Przykładowo we wrocławiu Pan, który prowadzi oddział fibaro na codzień zajmuje się montowaniem własnie tych urządzeń robiąc konkurencje wszystkim panom elektrykom których tak zachęcali do podpisywania umów.Mało tego nie mają własnego elektryka, który w razie potrzeby pomagałby na infolini. Ale taki stan rzeczy długo nie potrwa bo ludzie nie są idiotami i zanim coś kupią dużo czytają i pytają innych użytkowników systemu. A jak widać coraz więcej opini negatywnych. Niestety byłem bardzo pozytywnie nastawiony do systemu ale sposób w jaki zostałem potraktowany zmienił moje nastawienie o 180 stopni

• #85 10 Lut 2013 20:25
    grid33
    Poziom 12  

przepraszam , ale czy kupując samochód też pytacie w jaką stronę jeździ i czy skręca jak dojeżdżacie do skrzyżowania ? negatywne opinie na temat tego czy innego produktu biorą się stąd że natrafiając na problem człowiek nie stara sie go rozwiązać (głowa znajduje się 1,5 na pupą ) tylko idzie wybeczeć się na forum i pomarudzić razem z innymi userami , i wtedy czują się tacy zasymilowani tacy razem przeciwko tej paskudnej firmie która to im sprzedała , a przecież oni nie chcieli . Tak czy siak żyję 35lat ale nie poznałem doskonałego produktu / usługi tak jak nie ma doskonałych ludzi . Wiem jedno na dojście do 90% zadowolenia klientów trzeba czasu i wsparcia oraz zaangażowanych userów/klientów/instalatorów/dystrybutorów nie zależnie czy jest to fibaro czy inna POLSKA firma .

PS .Sam często o coś pytam na forum tym czy innym ale wynika to bardziej z mojej niewiedzy niż opluwania tego czego nie rozumiem . ktoś mi kiedyś powiedział że w branży IT problemy najczęściej leżą między klawiaturą a krzesłem ....

• #86 10 Lut 2013 20:38
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

grid33 napisał:
    przepraszam , ale czy kupując samochód też pytacie w jaką stronę jeździ i czy skręca jak dojeżdżacie do skrzyżowania ? negatywne opinie na temat tego czy innego produktu biorą się stąd że natrafiając na problem człowiek nie stara sie go rozwiązać (głowa znajduje się 1,5 na pupą ) tylko idzie wybeczeć się na forum i pomarudzić razem z innymi userami , i wtedy czują się tacy zasymilowani tacy razem przeciwko tej paskudnej firmie która to im sprzedała , a przecież oni nie chcieli . Tak czy siak żyję 35lat ale nie poznałem doskonałego produktu / usługi tak jak nie ma doskonałych ludzi . Wiem jedno na dojście do 90% zadowolenia klientów trzeba czasu i wsparcia oraz zaangażowanych userów/klientów/instalatorów/dystrybutorów nie zależnie czy jest to fibaro czy inna POLSKA firma .

PS .Sam często o coś pytam na forum tym czy innym ale wynika to bardziej z mojej niewiedzy niż opluwania tego czego nie rozumiem . ktoś mi kiedyś powiedział że w branży IT problemy najczęściej leżą między klawiaturą a krzesłem ....

Kolego, wybacz, ale Twoja odpowiedź jest od rzeczy. Nie znamy całej historii i czy jest w poprzednich postach zawarta prawda, jednak kolega wyżej nie "beczy" że czegoś nie idzie zrobić - tylko jasno określił co mu leży na sercu - zawarł to w tych słowach: Niestety byłem bardzo pozytywnie nastawiony do systemu ale sposób w jaki zostałem potraktowany zmienił moje nastawienie o 180 stopni i do tej wypowiedzi należałoby się ustosunkować.
    Pzdr

• #87 18 Lut 2013 14:47
    elektryk84
    Poziom 2  

Witam.
    Każdemu kto zamierza zakupić centralę HC2 od fibaro i zainstalować ją gdzieś komercyjnie, a nie jako zabawkę lub gadżet radzę się porządnie zastanowić. Ja zbudowałem u klienta system sterowania ogrzewanie w październiku i do tej pory mimo wielu interwencji w supporcie nie działa on prawidłowo. Żeby wszystko chodziło jako tako trzeba co kilka godzin robić restart. Centrala systematycznie co kilka godzin gubi komunikację ze switchami.
    Jeśli ktoś jest zainteresowany większą ilością szczegółów zapraszam do korespondencji. Chętnie podzielę się swoja wiedzą i opowiem o nieudolności supportu fibaro.

• #88 21 Lut 2013 14:47
    sbromb
    Poziom 8  

również polecam Ci system przewodowy, który jest znacznie bezpieczniejszy i będzie na pewno działał stabilnie, bez żadnych usterek. bardzo fajnym inteligentnym rozwiązaniem dla domu popisała się ostatnio Farfisa, wypuszczając na rynek inteligentne wideomonitory myLogic. naprawdę warte uwagi.

• #89 11 Mar 2013 11:10
    kraks83
    Poziom 1  

Witam. Od kwietnia ruszam z budowa domu i zastanawiam sie nad jakims przewodowym systemem. Moglby ktos polecic jakas sprawdzona firme lub firmy ktora sie tym zajmuje, najlepiej z okolic slaska. Dzieki i pozdrawiam

• #90 23 Mar 2013 12:54
    kubai
    Poziom 14  

245292 napisał:
    Ciekawy artykuł, niestety po angielsku
    http://www.automatedhome.co.uk/reviews/fibaro-z-wave-home-center-2-mega-review.html

PS
    kubai napisał:

Właśnie dlatego KNX wcale nie jest takim dobrym systemem. Jest to system łatwy do przyswojenia dla typowych elektryków i stąd jego rozpowszechnienie w domkach jednorodzinnych.

Cytat
    Cytat:

More than 11,000 KNX devices went into the construction of Terminal 3 at Beijing Capital International Airport. They regulate the lighting, air-conditioning and heating systems, and transmit error messages.
    Beijing Airport’ Terminal 3, which boasts an area of 986,000 square metres, is the largest airport building in the world. It opened in February 2008.

Fajny domek jednorodzinny.

Urządzenia KNX to nie jest system KNX - z tego co kojarzę to na tym lostnisku jest Desigo Siemensa oparte na BacNecie, także Kolega słaby przykład wybrał. KNX jest tam tylko dlatego, bo Siemens kupił swojego czasu jakąś firmę, co produkuje takie sterowniczki do fancoili właśnie na KNX i widocznie taniej im było wyprodukować bramkę, niż przerabiać te sterowniki na BacNet. Przy zadaniach jakie się obecnie stawia automatyce budynkowej (integracje z KD, SSWiN, CCTV, A/V) magistrale RS-owe (a taką z punktu widzenia elektrycznego jest KNX) to przeżytek, co nie znaczy, że na małych obiektach (np. domek jednorodzinny) to nie wystarczy.