Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System inteligentnego domu Fibaro

Hurrixon 24 Mar 2013 00:03 109534 103
    twiktor
    Level 1  
    Witam,

Kubai napisał
    Quote:
    Przy zadaniach jakie się obecnie stawia automatyce budynkowej (integracje z KD, SSWiN, CCTV, A/V) magistrale RS-owe (a taką z punktu widzenia elektrycznego jest KNX) to przeżytek, co nie znaczy, że na małych obiektach (np. domek jednorodzinny) to nie wystarczy.

Jakie twoim zdaniem magistrale należy rozważyć?
  • MetalWorkMetalWork
    homelogic.pl
    Level 9  
    Dokładnie, sam jestem ciekaw jaka jest alternatywa. Instalacja oparta o magistralę KNX jest zgodna z normą ISO (ISO/IEC 14543-3) oraz normami EN 50090, EN 13321-1 i EN 13321-2.
    kubai
    Level 14  
    twiktor wrote:

Jakie twoim zdaniem magistrale należy rozważyć?

Witam,

Z mojego punktu widzenia w obecnych czasach duże systemy BMS-owe należy budować w oparciu o magistrale Ethernetowe tj. Modbus TCP/IP, BacNet IP, LonTalk. Jak wygląda polska rzeczywistość, każdy wie. Buduje się obiekty głównie oparte na BacNet MSTP, czy LonWorks i szczerze działa to dosyć wolno. System w którym jest 100 sterowników opartych na magistrali LonWorks (ponad 6 000 punktów I/O) potrafi w pełni wstawać po zaniku napięcia przez pół godziny, bo magistrala jest w tym momencie zapchana na warstwie RS-owej. Wygląda to tak, że serwer odpytuje routery LonTalk->LonWorks i na warstwie LonWorks się to zapycha. Naturalnie sterowania działają, bo router w pierwszej kolejności puszcza komunikację pomiędzy sterownikami, ale jak dla mnie to na XXI-szy wiek przy tak dobrze najczęściej skonstruowanym na każdym obiekcie OS-ie, aż się prosi wydzielić WLAN dla BMS-u i tam puścić ruch.

Niestety obawiam się, że taka sytuacja w naszym kraju potrwa dość długo bo lobby Siemensa, Schneidera, czy Honeywella jest ogromne, a umówmy się, że ich rozwiązania na budynki były dobre 15-20 lat temu.
    uri
    Level 15  
    Mój znajomy ma Inteligentny dom wydał około 120tys ( AMX )najwyższa półka , multiroomy i inne pierdoły i powiem wam że na połowę tych funkcji szkoda keszu na pewno na multiroom to są jego słowa a te panele dotykowe to jakaś porażka nie dosyć że to ciężkie bateria trzyma tyle co kot napłakał .W dzisiejszych czasach i w przyszłości sterowanie będzie odbywało się za pomocą smarfona a dlatego bo za chwile każdy będzie go posiadał i każdy go nosi przy dupie a nie jakiś dziwny panel dotykowy.Teraz byle AV jest sterowany ze smartfona nawet Blue-ray .
    Osobiście sam zastanawiam się nad Fibaro pomimo że jestem na etapie kładzenia kabli w domu .
  • MetalWorkMetalWork
    zmarnur
    Level 1  
    Chcę kupić system Fibaro do sterowania / zarządzania mojego domu. Większość elementów mam już zdefiniowanych (oświetlenie, drzwi, tem.).
    Potrzebuję waszej porady w następujących tematach:
    - Jak powiązać system fibaro z czujnikiem do pomiaru poziomu cieczy (szambo). Potrzebuję informację z systemu Fibaru w momencie napełnienia się zbiornika do pewnego max. Poziomu.
    - Jakie kamery IP zalecacie do współpracy z systemem Fibaro. Kamery zewnętrzne z możliwości widzenia w nocy.
    - Potrzebuję również miernik zużycia wody. Miernik montowany na rurze z wodą do monitorowania ilości zużytej wody
    Ro123
    Level 9  
    uri wrote:
    Mój znajomy ma Inteligentny dom wydał około 120tys ( AMX )najwyższa półka , multiroomy i inne pierdoły i powiem wam że na połowę tych funkcji szkoda keszu na pewno na multiroom to są jego słowa a te panele dotykowe to jakaś porażka nie dosyć że to ciężkie bateria trzyma tyle co kot napłakał .W dzisiejszych czasach i w przyszłości sterowanie będzie odbywało się za pomocą smarfona a dlatego bo za chwile każdy będzie go posiadał i każdy go nosi przy dupie a nie jakiś dziwny panel dotykowy.Teraz byle AV jest sterowany ze smartfona nawet Blue-ray .
    Osobiście sam zastanawiam się nad Fibaro pomimo że jestem na etapie kładzenia kabli w domu .

Tak myślę o sterowaniu smartfonem, ale z drugiej strony jak wchodzisz do pomieszczenia i masz np. mokre ręce to lepiej łokciem dotknąć przycisk na ścianie, albo w garażu czy w kuchni też podobnie. Poza tym smartfon jest raz w kieszenia a innym razem w torbie czy w kurtce, a przycisk ma swoje miejsce na ścianie :)
    Fibaro ma przewagę szczególnie dla modernizacji, ale dla przewodowych magistrala DARIN jest chyba najlepsza. Tani materiał skrętka i każdy wie jak załozyć RJ45 na koncu. Piszą, że może być dowolnie położona, czyli nie trzeba kilometrów kabla ciągać.
    memlon
    Level 10  
    A co powiecie na temat takiego Manipulatora INT-TSG Link. Jestem zainteresowany tematem takiego centralnego sterowania zarówno alarmem ale także oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją czy np roletami antywłamaniowymi. Czy ktoś z was coś takiego posiada? Jak się sprawuje?
    sztachu
    Level 12  
    Co do Fibaro i innych radiówek to polecam:

Link

Jak dla mnie to tyle w temacie. Nie szyfrowana, prosta magistrala, dlaczego nie znalazła zastosowania w budynkach użyteczności publicznej? Kto nam daje gwarancje czy za parę lat Z-force nie będzie równie popularny jak Z-Wave. Pamiętamy jak się zakończyła skuteczność zabezpieczeń Wi-Fi typu WEP.

Co do instalacji w domu polecam stare sprawdzone DMX512, kontrolery RGB można kupić za kilkadziesiąt dolarów, można wykorzystać zwykły RS-485 z częstotliwością 250 kHz. Sam zrobiłem kilka instalacji w oparciu o PLC i RS'y (232C do sterowania kinem domowym), co do wizualizacji są sprawdzone rozwiązania z automatyki przemysłowej, które umożliwiają wyświetlenie "wizualizacji" na Ipadzie lub tablecie z Androidem.

Ogólnie co do instalacji wiem, ze w praktyce połowa f-cji oferowanej przez rozbudowane systemy jest później przez klientów nie używana. Dlatego polecam rozsądek w tym co chcemy, systemy ALL-IN-ONE są nieprzyzwoicie drogie. Lepiej "pomieszać" kilka aplikacji np. do audio wykorzystać SONOS'a, oświetlenie, ogrzewanie, stacje pogodowe PLC itd. Android i iOS naprawdę mają spore możliwości, wielu producentów oferuje osprzęt obsługiwany przez te urządzenia.
    homelogic.pl
    Level 9  
    sztachu wrote:
    Co do Fibaro i innych radiówek to polecam:

Link

Wow... Paru znajomych już złożyło zamówienia na ten osprzęt, jak potestujemy to damy znać. Generalnie robi się grubo. Naprawdę podziwiam ludzi którzy wciskają zwave w wieksze tematy typu inwestycje deweloperskie...

Co do reszty radiówek to nie wrzucałbym wszystkich do jednego wora. Niektórzy wiedzą dlaczego ramki należy szyfrować ;)
    sq2hcz
    Level 9  
    Także uważam że wiele tych funkcji inteligentnego domu to tylko gadżet który kosztuje a praktycznie nic nie daje. Tutaj ciekawostka - w zasadzie Fibaro ale taniej i do samodzielnego montażu. DO sterowania ogrzewaniem, roletami oświetleniem wystarczy. Są wideo poradniki jak i co zainstalować więc automatykiem nie trzeba być - SMart 868

Link
    ticket00
    Level 2  
    Dzień dobry, to mój pierwszy post więc nie wiem czy we właściwym miejscu. Zastanawiam się nad kupnem HC2. Na początku system przeznaczony był by do sterowania kablami grzejnymi w ogrzewaniu podłogowym. Moje pytanie brzmi: czy relay switch fibaro 1x3kW jest w stanie podołać temu zadaniu. Chce zrobić kilka stref grzewczych a każda strefa nie przekraczała by 3 kW. Włączanie ogrzewania następowało by na jakiś czas, później pomyśle o termostatach. Czy może to działać?
    sztywniak2000
    Level 10  
    ticket00 wrote:
    Dzień dobry, to mój pierwszy post więc nie wiem czy we właściwym miejscu. Zastanawiam się nad kupnem HC2. Na początku system przeznaczony był by do sterowania kablami grzejnymi w ogrzewaniu podłogowym. Moje pytanie brzmi: czy relay switch fibaro 1x3kW jest w stanie podołać temu zadaniu. Chce zrobić kilka stref grzewczych a każda strefa nie przekraczała by 3 kW.

Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie.
    Quote:

Włączanie ogrzewania następowało by na jakiś czas, później pomyśle o termostatach.

nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Nie boisz się przegrzania podłogi ?
    Quote:

Czy może to działać?

jak sobie napiszesz obsługę w LUA to tak bo w standardzie takiej funkcjonalności nie ma.
    ticket00
    Level 2  
    Problem jest w tym że nie znam możliwości systemu, mam jeszcze trochę czasu więc może uda się poznać go dokładniej. Reasumując założenie jest dobre ale wykonalne z termostatami??
    sztywniak2000
    Level 10  
    ticket00 wrote:
    Problem jest w tym że nie znam możliwości systemu, mam jeszcze trochę czasu więc może uda się poznać go dokładniej. Reasumując założenie jest dobre ale wykonalne z termostatami??

Więc tak :
    1. w standardowym panelu ogrzewania nie obsłużysz jednocześnie termostatu z podłogi i pokojowego.
    2. W scenach możesz sobie wyklikać obsługę 2 termostatów i switch-a ale jest to rozwiązanie bez żadnych wodotrysków. Samo włącz/wyłącz w oparciu o jakiś zakres oczekiwanych temperatur.
    3 Jeżeli chcesz stworzyć bardziej zaawansowane algorytmy to musisz znać/poznać język LUA
    Podejdź sobie gdzieś do salonu. Niech Ci to pokażą.