Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitodens 200 WB2A -Błąd F5 usterka - jak naprawić

26 Lip 2011 01:28 21829 1
  • Poziom 9  
    Błąd F5 jaki pojawił się na wyświetlaczu mojego pieca sygnalizuje problem ze zbyt małą ilością powietrza z wentylatora. Wertowałem fora w Polsce z nadzieją, że problem był już szeroko omówiony i normalny, rozsądny, inteligenty Polak z piecem po gwarancji nie będzie musiał wywalać ciężko zarobione pieniądze panom za przeproszeniem serwisantom z bożej łaski.
    Przy tej okazji chciałbym więc opisać jak samodzielnie sobie poradziłem z usterką F5.
    Dodatkową motywacją był oczywiście telefon do serwisu viessmanna i na infolinię. Serwis wycenił usunięcie usterki na 220zł przegląd pieca + jak to określił serwisant wymiana gumy za 178zł każda rozpoczęta godzina 90 zł. Pan z infolinii wycenił 20% drożej uprzedził że pojawienie się błędu może być skutkiem opadów i wilgoci w kominie, może będzie się trzeba liczyć z wymianą wentylatora cena 720zł netto. Serwis Viessmanna Zis technika w Krakowie orzekł nawet, że niezależnie od tego błędu ze względu na brak zgłaszanego przeglądu może to być np okładzina izolacyjna komory spalania która jakoś tam wpływa na pracę wentylatora PARANOJA.
    Do rzeczy. Powodem błędu faktycznie jest płytka z tworzywa, która przy starcie pieca jest podnoszona przez wentylator.
    Wykaz narzędzi potrzebnych do naprawy.
    Śrubokręt krzyżakowy PH2,
    Klucz imbusowy 4mm
    Klucz imbusowy 5mm
    Klucz typu Żabka.
    Ostry nożyk lub inne cienkie metalowe narzędzie do podważenia.
    Delikatny pędzelek do czyszczenie z kurzu
    Dwie ręce
    Jedna głowa
    1) Odłączamy zasilanie Pieca 230V
    2) Ściągamy białą obudowę z góry pieca(bez narzędzi)
    3) Odkręcamy dwie imbusowe śrubki u dołu ocynkowanej obudowy palnika i ściągamy ją z zawiesi górnych
    4) Ściągamy obudowę ocynkowaną z pinów górnych czarnych
    5) przekręcamy dwa blokujące automatykę piny czerwone po bokach modułu. Moduł obniżamy delikatnie pociągając za jego górę w naszym kierunku. Następnie
    6) WAŻNE!! Blokujemy dopływ Gazu widoczny po ściągnięciu obudowy i przekręceniu automatyki żółty zawór odcinający, przekręcić go tak żeby był prostopadle do rury.
    7) Odpinamy dwa przewody z powietrzem do presostatu
    8) Odpinamy przewody elektryczne wentylatora (dwie wiązki zasilanie i sterowanie)
    9) Odkręcamy śrubkę i wyciągamy czarną wtyczkę
    10) Żabką odkręcamy dużą nakrętkę uważając żeby przy jej odkręcaniu nie wypadła uszczelka gazu. Nakrętkę po odkręceniu przesuwamy w lewo na rurociąg.
    11) Przytrzymując od dołu moduł wentylatora odkręcamy 2 imbusy 5mm.
    12) Ściągamy i odstawiamy moduł na bok.
    13) Pod Aluminiową osłoną tam gdzie imbusy 5mm jest cel naszych czynności czyli Klapka Wentylatora. Czy też jak nazywa to Viessmann przepustnica.
    14) Przy pomocy ostrego nożyka podważamy delikatnie z czterech stron wyciągając w dół przepustnicę.
    15) Po wyciągnięciu musimy ją dokładnie wyczyścić przy pomocy pędzelka. Delikatnie poruszać. Można dodatkowo przetrzeć komorę którą osłania przepustnica. Kiedy będziemy pewni że przepustnica jest czysta montujemy wszystko z powrotem w odwrotnej kolejności.
    16) Po zmontowaniu włączamy piec.

Mam nadzieję że pomogłem wszystkim tym, którzy chcieliby ale trochę się boją samemu naprawiać piec po gwarancji. Wszystkim tym, którzy mają dość pseudo serwisantów, specjalistów, którzy za 30min pracy krzyczą 500zł pod przykrywką tego że kupiliśmy rzekomo Mercedesa, który w rzeczywistości psuje się tak samo często jak polonez.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ingerowanie w kotły bez stosownych uprawnień i kwalifikacji jest niebezpieczne.(!)