Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to poprawny schemat oświetlenia z czujnikiem ruchu?

karski 26 Lip 2011 11:17 16128 17
  • #1 26 Lip 2011 11:17
    karski
    Poziom 7  

Witam serdecznie,

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i rady do załączonego schematu:

W domowej instalacji elektrycznej zaplanowałem schemat oświetlenia z uwzględnieniem czujnika ruchu (JQ-30), tak aby:

Za pomocą włącznika podwójnego (świecznikowego):
    1. przełączenie prawego, (bądź obydwu przełączników) włączało obydwie żarówki,
    2. lewy przełącznik włączał tylko działanie czujki ruchu tak, żeby działała tylko jedna żarówka aktywowana czujką ruchu.

Czy schemat, który załączam jest poprawnym rozwiązaniem tego problemu?
    Może ktoś zaproponuje lepsze, lub prostsze rozwiązanie?

Dziękuję bardzo z góry za wszelkie sugestie.

• #2 26 Lip 2011 13:44
    kindlar
    Poziom 36  

Po podaniu zasilania na czujkę prawdopodobnie zapali ona żarówkę na chwile w celu adaptacji do otoczenia. To schematyczne oznaczenie czujki które przedstawiłeś to rozumiem sam jej przekaźnik? Czy zasilanie całej czujki?
    Pytam bo możliwe że aby uniknąć tego migania żarówki przy załączaniu czujki trzeba będzie poprowadzić do jej przekaźnik dodatkowy przewód od szeregowo z wyłącznikiem.

• #3 26 Lip 2011 14:52
    karski
    Poziom 7  

Cenna uwaga. Po podaniu zasilania na czujkę faktycznie kalibruje się przez chwilkę, jednak to jest dla mnie jak najbardziej w porządku. Lewy przycisk powinien pracować jako "włączający czujkę", która później jak się już ustawi steruje jedną z żarówek.

Zależy mi na tym, żeby włączać obydwie żarówki na "stałe" prawym oraz obydwoma przyciskami włącznika świecznikowego, natomiast przy załączeniu jedynie lewego przycisku, żeby świeciła się tylko jedna żarówka uruchamiana z tej czujki.

Schematyczne (może troszeczkę nieudolne) oznaczenie czujki reprezentuje całe urządzenie - czujkę JQ-30, które ma u mnie 3 kable (faza, przewód neutralny i wyjście)

Pozdrawiam serdecznie.

• #5 26 Lip 2011 19:00
    karski
    Poziom 7  

kkas12 napisał:
    Skoro oprawy połączone są równolegle to na pewno czujka nie uruchomi tylko jednej z opraw.

Nie mogę się z tym zgodzić. Myślę że przy tylko "lewym" klawiszu (przełączniku) załączonym uruchomi tylko jedną, bo jeżeli klawisz (przełącznik) "prawy" będzie załączony to znaczy że właśnie chcemy zaświecić 2 żarówki. Jeżeli "prawy" będzie rozłączony to czujka zgodnie z planem zaświeci tylko jedną żarówkę. Prawda?

kkas12 napisał:

Ponadto czujka powinna mieć stałe zasilanie.

Zgoda. Na nowym schemacie czujka ruchu ma stałe zasilanie. I został teraz jeden przełącznik (dawniej klawisz "prawy").

• #6 26 Lip 2011 19:23
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

karski napisał:

Zgoda. Na nowym schemacie czujka ruchu ma stałe zasilanie. I został teraz jeden przełącznik (dawniej klawisz "prawy").

Tylko górna żarówka nie ma doprowadzonego N. A dolna ma 3 dojścia. To jakaś hybryda dwuwłóknowa?

• #7 26 Lip 2011 19:29
    karski
    Poziom 7  

Słusznie retrofood. Już poprawiam tą żarówkę.

• #9 26 Lip 2011 20:54
    zbich70
    Specjalista elektryk

Sprecyzuj kolego co chcesz osiągnąć. Wyłącznikiem załączać obie żarówki na pół gwizdka a czujką jedną na cały gwizdek?

• #10 26 Lip 2011 21:15
    pavulon
    Poziom 20  

karski napisał:

Chyba dalej coś nie tym z tym schematem.
    Górna żarówka dalej nie ma N, za to przy załączonym łączniku i wyłączonym czujniku masz szeregowi dwa źródła. Taki jest tego cel ?

• #11 26 Lip 2011 22:10
    karski
    Poziom 7  

pavulon napisał:
    karski napisał:

Chyba dalej coś nie tym z tym schematem.
    Górna żarówka dalej nie ma N, za to przy załączonym łączniku i wyłączonym czujniku masz szeregowi dwa źródła. Taki jest tego cel ?

Chodzi o to żeby:
    1. Przy wyłączonym łączniku dolna żarówka była zawsze włączana przez czujkę (górna żarówka wtedy musi pozostać zgaszona)
    2. Przy włączonym łączniku obydwie żarówki świecą.

Czy ten schemat sprawdzi się do tego zastosowania?

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #12 26 Lip 2011 22:38
    zbich70
    Specjalista elektryk

karski napisał:

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie co z tym połączeniem w szereg.
    Ale nie ważne, rozwiązanie jest banalne proste - wyłącznik schodowy podwójny i masz full wypas czy to szereg czy równolegle :-)
    P1-A, P2-A --> ciemno w obu wersjach
    P1 > B --> obie żarówki świecą w szeregu na pół mocy, równolegle na maksa
    P2 > B--> jedna Ż (nie opisałem, więc lewa,gotowa na sterowanie czujką, w obu wersjach na maksa.
    Różnica polega że w wer. szereg Ż prawa nie zadziała w tym trybie, a w równoległej nadal można nią sterować P1.

Może to ktoś zweryfikować bo robione na szybko ;-)

• #13 26 Lip 2011 22:41
    retrofood

zbich70 napisał:

Ale nie ważne, rozwiązanie jest banalne proste - wyłącznik schodowy podwójny i masz full wypas czy to szereg czy równolegle :-)

Do tego potrzeba trochę przewodów. To nie dla początkujących.

• #14 26 Lip 2011 22:54
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Do tego potrzeba trochę przewodów. To nie dla początkujących.

Więc już dawno trzeba było odradzić zabawę w te klocki,. Jak co to uprość ;-) W sumie nie wiem nawet czy początkujący czy całkiem laik bo schematy są tragiczne :|

edit: Zresztą niech Autor się wypowie czy kapuje coś z tego ;-)

• Pomocny post
    #15 26 Lip 2011 23:08
    retrofood

zbich70 napisał:
    [
    Więc już dawno trzeba było odradzić zabawę w te klocki

I masz rację, i nie masz. Dalszy ciąg w innym miejscu.

• #16 27 Lip 2011 10:07
    karski
    Poziom 7  

zbich70 napisał:
    karski napisał:

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie co z tym połączeniem w szereg.
    P1-A, P2-A --> ciemno w obu wersjach
    P1 > B --> obie żarówki świecą w szeregu na pół mocy, równolegle na maksa
    P2 > B--> jedna Ż (nie opisałem, więc lewa,gotowa na sterowanie czujką, w obu wersjach na maksa.
    Różnica polega że w wer. szereg Ż prawa nie zadziała w tym trybie, a w równoległej nadal można nią sterować P1.

Może to ktoś zweryfikować bo robione na szybko ;-)

Witaj,

Dziękuję bardzo, to już jest bliskie tego czego potrzebowałem, jednak jest tutaj problem z "lewą" żarówką w ustawieniu P1>B, P2>B ponieważ jest ona wtedy sterowana czujką.

Ja potrzebuję takiego schematu, w którym:
    - P1>B włącza się obydwie żarówki na stałe (równolegle) niezależnie od pracy czujki i ustawienia łącznika P2,
    - natomiast przy ustawieniu P1>A i P2>B pracuje tylko jedna żarówka sterowana czujką.
    - przy P1>A i P2>A powinno być ciemno.

• #17 27 Lip 2011 11:08
    zbich70
    Specjalista elektryk

karski napisał:
    Ja potrzebuję takiego schematu

Nie wykluczone, że Moderator może podciągnąć Cię pod pkt.3.1.17 regulaminu. Trochę więcej wkładu własnego.

A tak w ogóle po co Ci aż takie wymagania?

• #18 27 Lip 2011 11:34
    karski
    Poziom 7  

zbich70 napisał:
    karski napisał:
    Ja potrzebuję takiego schematu

Nie wykluczone, że Moderator może podciągnąć Cię pod pkt.3.1.17 regulaminu. Trochę więcej wkładu własnego.

Źle się wyraziłem. Chciałem napisać jaki układ próbuję narysować.

zbich70 napisał:

A tak w ogóle po co Ci aż takie wymagania?

Powiem prawdę, że czysta ciekawość. Jest mało prawdopodobne żebym realizował ten schemat, bo nie jestem elektrykiem, jednak samo logiczne rozwiązanie tego problemu nie daje mi spokoju. :-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME