Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka BOSCH WOL 205S - wstawienie innego triaka dla pompki

26 Lip 2011 13:11 5234 8
  • Poziom 15  
    W pralce, którą naprawiam, popsuła się pompka wody - zrobiła zwarcie i przez nią strzelił triak który nią sterował (Z0109), w sklepie takie samego niestety nie ma, dostałem za to triaka BTA16/600, który jest dość popularny. Sprawdziłem miernikiem że bramka sterowana jest napięciem 5V z elementu oznaczonego WTs 19 (tranzystor ?), element ten jest też uszkodzony bo cały czas podaje napięcie 5V(jest na nim zwarcie).
    Na zdjęciu zaznaczyłem miejsce po triaku i rezystorze.
    pralka BOSCH WOL 205S - wstawienie innego triaka dla pompki

Pytanie: jak wstawić tego triaka(BTA16/600) aby pompka poprawnie funkcjonowała. Jak dobrać nowy tranzystor i rezystancje?
    Pralka po za tą pompka działa normalnie, szkoda wydawać pieniądze na nową płytę sterowania, skoro pewne istnieje jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu.
    Czy może jest jakieś inne łatwiejsze rozwiązanie ?
    Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
  • Poziom 37  
    Trzeba poszukać triak z jak najmniejszym prądem bramki a z doświadczenia wychodzi że nawet jak z oznaczenia wychodzi że ma mały prąd to w rzeczywistości ma prąd dużo większy. Często trzeba dobierać metodą prób.
  • Poziom 15  
    Tranzystor muszę ruszyć bo jest przepalony.
  • Poziom 15  
    Znalazłem triaka Z0103, uruchamia pompkę, ale tranzystor(?) jest zepsuty przez co pompka chodzi cały czas, jak ustaliłem pompkę triak załączy przy podaniu na bramkę 5V przez rezystor o wartości 100-200 om, a włączenie jednak odbywa się przy podaniu na jedną z nóżek tranzystora(?) masy(0V) co można wstawić zamiast tego elementu? czy może to być jakiś tranzystor PNP ?
    Uprzedzam z góry że szukałem płytek nowych i używanych, używanych brak, nowe kosztują ponad 950zł co jest całkowicie nie opłacalne, oryginalnych elementów dalej nie mogę znaleźć i prosił bym o podpowiedź: co to za element sterujący triakiem(WTs 19)?
    Ewentualnie czy może ktoś ma pod ręką sprawną lub uszkodzoną płytkę boscha z podobnymi elementami jak na tej płytce.
  • Poziom 39  
    Podpowiem ze to "19" jest nieważne, a resztę znajdziesz na forum.
  • Poziom 20  
    wstaw rezystor 330ohm a triaka ST Z7M , jak walnięty tranzystor to go wymień
  • Specjalista AGD
    Jak kolega nie potrafi odczytać tranzystora to jak go może sprawdić :idea:
  • Użytkownik usunął konto