Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwertor Telwin 125 -jakie diody zamiennie zastosować?

Amlera 26 Jul 2011 15:32 3523 13
Tespol
    Amlera
    Level 10  
    Witam i zwracam się z pytaniem o mozliwość kupna dwóch części do mini spawarki inwertorowej firmy Telwin Force 125. Chodzi o dwie diody: ta większa przykręcona do radiatora, oznaczenia jakie na niej widnieją to: ST
    STTH6003CW
    CCD3L VU
    MAR 817

Druga mniejsza jest nitowana do płyty i widoczne są na niej symbole 1J43AR
    RHR30120

W sobotę po wypaleniu trzech elektrod spawarka zaczęła dziwnie terkotać i przestała spawać. Zawiozłem ją do kolegi który zajmuje się elektroniką wszelakiej maści i stwierdził, że te dwa elementy są uszkodzone. Nie wiem gdzie i czy można kupić takie diody, w sklepie z tego typu rzeczami nie mają takich elementów. Dzwoniłem też do serwisu, ale uzyskałem infotmację, że oni te urządzenia odsyłają do Włoch. Moja spawarka jest po gwarancji, więc pozostaje naprawa we własnym zakresie.
    Może ktoś się spotkał z podobnym problemem, może można te elementy czymś zastąpić i gdzie to kupić ? Bedę wdzięczny za odpowiedź.
  • Tespol
  • Tespol
    Amlera
    Level 10  
    Dzięki, zaraz wysmaruję do nich maila.
    ttszamot
    Level 2  
    Daj znać ,co załatwiłeś
    Amlera
    Level 10  
    Po kontakcie z z P. Jackiem z Hazwerk Polska dowiedziałem się, że jedna z diód jest osiągalna, ale druga niestety jest dedykowana do tej spawarki i trzeba by ją sprowadzić z Włoch (podejrzewam, że tą większą z napisem Mar). Poza tym prawdobodonie uszkodzeniu mogła ulec też płytka co czyni naprawę niestety nieopłacalną. Pozostaje mi zakup nowej spawareczki, na otarcie łez zaproponowano mi rabat na nowe urządzenie.
    lechoo
    Level 39  
    Wszystko da się naprawić, trzeba tylko chcieć...
    Rozejrzyj się za zamiennikami - jako STTH6003CW może być dowolna szybka dioda 2x30A 200..400V. Druga dioda RHR30120 ma parametry 30A 1200V - dziwne, że została użyta tam dioda na aż tak wysokie napięcie, jeśli jest to dioda zwrotna po stronie pierwotnej, na radiatorze przy tranzystorach IGBT, to wystarczające są tam szybkie diody 10..15A 600V.
    Przed podaniem pełnego napięcia zasilającego należy przetestować pracę sterownika spawarki obserwując przebiegi oscyloskopem przy zasilaniu z zewnętrznego zasilacza.
    mosfetkiler
    Level 21  
    Można też użyć diod zamiennie:
    DSEP29-12A - 1200V/30A/40ns. (za RHR30120)
    DSEP60-06A - 600V/60A/35ns. (za STTH6003CW).
    Mają je tutaj:
    http://mse.beep.pl/listtest.php?grupa=DIO19 (zakup w jednym miejscu)
    STTH6003CW oferuje kilka sklepów internetowych po dwadzieściakilka PLN/szt.
    - wystarczy wpisać nazwę w GOOGLE...
    Amlera
    Level 10  
    Bardzo dziekuję za informację, po zamówieniu elementów będziemy podejmować próbę reanimowania spawarki. Dam znać co i jak.
    wola
    Level 26  
    Witam.
    Quote:
    Druga dioda RHR30120 ma parametry 30A 1200V - dziwne, że została użyta tam dioda na aż tak wysokie napięcie, jeśli jest to dioda zwrotna po stronie pierwotnej, na radiatorze przy tranzystorach IGBT, to wystarczające są tam szybkie diody 10..15A 600V.

W tej spawarce został zastosowany 1 tranzystor SGW25n120 (jest na 1200V)
    więc i diodę zostawiłbym na 1200V.
    Bardziej mnie zastanawia, czy ten tranzystor "przeżył".
    Amlera
    Level 10  
    Po przygodach z telwinem i jednak fizycznym brakiem diody (tej większej) w sklepach wczoraj kupiłem zwykłą transformatorową besterkę 1400. Myślałem, że po przejściu z inwertera będzie przepaść, ale jestem mile zaskoczony. Po kilku elektrodach 1,6 - 2,5 i jednej 3,2 tak na szybko różnice to: ciut łatwiej było zajarzyć łuk w telwinie na elektrodach 1,6 ale myślę, że to kwestia wprawy i więcej żużla w spawie wykonanym transformatorem. Dla mnie amatora który bedzie używał tego urządzenia do okazjonalnych i drobnych prac przydomowych nie ma to jednak znaczenia.
    Inwerter z wylutowanymi diodami został jako pamiątka, może kiedyś pomyślę o jego ponownej reanimacji. Jakby ktoś chciał taką spawarkę za parę złotych do celów poznawczych albo może chce ją naprawić to proszę dać znać.
    Michelson
    Level 25  
    Witam.
    Quote:
    Po przygodach z telwinem i jednak fizycznym brakiem diody....

Tak z ciekawości. Jak długo wytrzymała Tobie ta spawareczka ?
    Amlera
    Level 10  
    Spawarkę miałem 2,5 roku. Przez ten czas wypaliłem max 30 elektrod 2,5 i z pięć sztuk 1,6 wszystkie firmy Rutweld. Używana była okazjonalnie do np. naprawy zamka przy futrce wejsciowej, pospawałem nią także mały stół warsztatowy do garażu i ostatnio częściowo podstawę pod napęd bramy wjazdowej. Obchodziłem się z nią jak z przysłowiowym jajkiem, uważałem na opiłki ze szlifowania, a po skończonej pracy leżała w szufladzie szafki w garażu. Miejmy nadzieję, że transformator wytrzyma dłużej niż te trzydzieści parę elektrod.
    Amlera
    Level 10  
    To, że dioda jest widoczna na stronach sklepu nie oznacza, że jest fizycznie dostępna. Dwie diody zamawiałem na stronie MS Elektronik i po tygodniu przysłali mi tylko jedną z informacją na karteczce, że druga jest niedostępna. Nic mi po jednej więc ją odesłałem i kupiłem nową spawarkę.