Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eletrozaczep - dźwięk przy otwieraniu.

lukpio3 26 Jul 2011 17:08 5096 10
 • #1
  lukpio3
  Level 21  
  Witam.
  Mam taki drobny problem z elektozaczepem. Zawsze jak gdzieś jestem i furtka czy drzwi są na domofon to w momencie gdy po drugiej stronie ktoś nas wpuszcza wciskając guzik na domofonie to w elektrozaczepie jest taki dźwięk, takie bzyczenie. Dzięki niemu wiadomo kiedy pchnąć furtkę. U mnie tego dźwięku nie ma w ogóle przez co zawsze jest problem z wejściem bo nie wiadomo kiedy pchnąć furtkę. Słychać co prawda takie lekkie puknięcie w momencie uruchomienia elektrozaczepu ale nikt nie będzie przecież stał z uchem przy klamce i się wsłuchiwał kiedy otwierać. Efekt jest taki że wiele osób nie wie kiedy ich wpuszczam a kiedy nie i pchają tą furtkę i jak wciskam przycisk to elektozaczep nie może przez to się zwolnić bo osoba stojąca przed furtką napiera na zamek. Mój zaczep wygląda dokładnie tak:
  Eletrozaczep - dźwięk przy otwieraniu.
  Jeśli ktoś wie co może być nie tak ewentualnie jak można to naprawić to będę wdzięczny za pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  kreslarz
  Level 35  
  Zapewne elektrozaczep jest zasilany napięciem stałym (po wyprostowaniu) stąd słychać tylko jak zostanie przyciągnięta zwora do elektromagnesu. Sprawa nie jest w zaczepie, lecz w elektronice, która go steruje. Należałoby zmodyfikować elektronikę tak, by zaczep był zasilany napięciem zmiennym. Jest jeszcze inny prosty sposób: zakupić mały buzzer (około 5 zł) Link 1, Link 2 na napięcie 12V i wpiąć go równolegle do zaczepu. W momencie otrzymania napięcia otwierającego zaczep buzzer zacznie piszczeć i będzie to sygnał do otwarcia furtki (drzwi).
 • #3
  lukpio3
  Level 21  
  Dziękuje za odpowiedź. Elektroniki przerabiał to raczej nie będę bo domofon jeszcze na gwarancji. Dokładnie jak piszesz, jest tylko dźwięk przyciągania zworki do magnesu i tyle. Elektomagnes jest zasilany napięciem 12V (przynajmniej tak jest napisane na domofonie) więc to zapewne przez to. A ewentualnie co należało by zrobić w domofonie żeby napięcie było zmienne? Może wystarczyło by wykonać jakiś prosty układ i wpiąć go na wyjściu z domofonu a z drugiej strony dać kable do elektromagnesu? Dostęp do drukowania płytek mam bo kolega tym się zajmuje więc gdyby zaszła taka potrzeba to nie ma problemu. Jedno jest pewne, muszę koniecznie coś z tym zrobić bo zawsze jest problem z otwieraniem tej furtki. Ludzie nie słyszą żadnego dźwięku, pchają jak jak jeszcze nie otwieram a gdy otwieram to zworka nie może zostać przyciągnięta bo jest blokowana przez napieranie furtki.
 • #4
  kreslarz
  Level 35  
  Można to zrobić tak:
  Zamiast elektrozaczepu przy elektronice wpiąć przekaźnik na 12V. Dołożyć transformator 230/12V (całkiem mały 1A/12V będzie wystarczająco) i tak połączyć, by to napięcie zmienne 12V zasilało elektrozaczep poprzez aktywne (zwarte) styki przekaźnika.
  Nie ma wtedy ingerencji w układ na gwarancji.
 • #5
  Wodnik-W8
  Level 16  
  Witam. Tak jak kolega kreslarz proponuje buzzer, można dołączyć diodę z opornikiem na 12V i dołączyć do cewki elektrozaczepu. Uwaga na biegunowość. Pozdrawiam.
 • #6
  kreslarz
  Level 35  
  Wodnik-W8 wrote:
  można dołączyć diodę z opornikiem na 12V i dołączyć do cewki elektrozaczepu. Uwaga na biegunowość. Pozdrawiam.

  Jakiego efektu się spodziewasz po zastosowaniu Twojego rozwiązania?
  To przecież nie ma sensu! Zaczep nie brzęczy, bo jest zasilany napięciem wyprostowanym, co więc da opornik z diodą??
  I co to jest opornik na 12V??
 • #7
  lukpio3
  Level 21  
  Ok, ok, ten przekaźnik wpinam tuż za domofonem czy mogę np wpiąć go przed elektrozaczepem przy furtce? Bo akurat mam tam trochę miejsca.
 • #8
  oscar2000
  Level 34  
  Temat niedawno poruszany był poszukaj ....
 • #9
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  kreslarz wrote:
  akiego efektu się spodziewasz po zastosowaniu Twojego rozwiązania?
  To przecież nie ma sensu! Zaczep nie brzęczy, bo jest zasilany napięciem wyprostowanym, co więc da opornik z diodą??
  I co to jest opornik na 12V??
  Kolega Wodnik-W8 myślał o diodzie LED umieszczonej w pobliżu elektrozaczepu z odpowiednio dobranym rezystorem roboczym (dla 12V).
  Rzecz w tym, że taki sposób załatwia problem w bramie, korytarzu - wszędzie tam gdzie ową diodę da się zauważyć. Gorzej jest z przestrzenią otwartą.
  Wtedy tylko sygnalizacja akustyczna jak proponuje Kolega kreslarz.
 • #10
  oscar2000
  Level 34  
  Wodnik-W8 wrote:
  Witam. Tak jak kolega kreslarz proponuje buzzer, można dołączyć diodę z opornikiem na 12V i dołączyć do cewki elektrozaczepu. Uwaga na biegunowość. Pozdrawiam.
  a czy ktoś z was przeczytał dokładnie post i nie wyrwał czegoś z kontekstu .. ? przecież jest tu mowa też o buzerze ...
 • #11
  kreslarz
  Level 35  
  Koledzy diody są różne. NIKT nie napisał, że chodzi o diodę LED. Trudno zgadywać co autor miał na myśli. Nie podano również, czy połączenie ma być szeregowe, czy równoległe, a to daje duże pole do domysłów. Oczywiście,jeżeli chodziło o sygnalizację optyczną, to rozwiązanie jest prawidłowe.