Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prądu a regulacja napięcia

nero_pat 26 Lip 2011 20:26 1718 1
  • #1 26 Lip 2011 20:26
    nero_pat
    Poziom 9  

Witam,
    Szukam po internecie, szukam po elektrodzie i już głupieję, nie wiem co myśleć bo znajduję sprzeczne odpowiedzi.

Uczę się dopiero i próbuję zrobić prostownik z regulacją prądu. Nie chcę żadnego schematu, bo lutować potrafię^^
    Chodzi mi tylko o jedną rzecz:
    Ładowanie akumlatora wymaga konkretnego napięcia i konkretnego prądu. I tutaj moje pytanie - Czy regulacja prądu nie powoduje również zmiany napięcia?
    Bo nie rozumiem jak można ustalić osobno napięcie na akumlatorze na np 14,5 V i prąd na np 5 A?

Proszę o pomoc, a administrację o wyrozumiałość, myślę że takie jasne udzielenie odpowiedzi przyda się nie tylko mi :)

0 1
  • Pomocny post
    #2 26 Lip 2011 20:42
    tos18
    Poziom 37  

Poszukaj informacji o metodach ładowania akumulatorów.
    W zależności od typu akumulatora używasz metody stałonapięciowej lub stałoprądowej (lub ich kombinacji) .

W stałoprądowej stabilizujesz prąd ładowania i pilnujesz by napięcie na zaciskach akumulatora nie przekroczyło wartości maksymalnej dla akumulatora.

W stałonapięciowej utrzymujesz stałe napięcie na zaciskach akumulatora a prąd ustala się sam - pilnujesz tylko by nie przekroczył wartości maksymalnej dla danego typu akumulatora(ogranicznik prądowy).

To w skrócie - doczytaj.

1
  Szukaj w 5mln produktów