Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie znaleźć pompkę perystaltyczna o dużej wydajności?

26 Lip 2011 23:33 1860 4
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich!

Jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym się przedstawić. Nazywam się Kuba i mieszkam w okolicach Poznania.
    Tak jak w temacie napisałem, chciałbym zrobić pompkę perystaltyczną do poboru wody. Jeśli chodzi o samo wykonanie mechanizmu pompującego wodę, to nie mam problemu. Natomiast pojawia się u mnie mała zagwozdka jeśli chodzi o napęd oraz źródło energii elektrycznej tegoż mechanizmu. Chciałbym, żeby całość konstrukcji była w miarę małych gabarytów przy jednoczesnej dużej wydajności (marzeniem by było osiągniecie wydajności na poziomie 1 litra na minutę). Sprzęt nie był by używany non stop, myślę, że max 1-1,5h na jedno „odpalenie”, zakładając , że wydajność wyniosła by 1l/min.
    Tutaj pojawiają się moje pytania. Czy w ogóle istnieje możliwość wybudowania takiego urządzenia o podanej przeze mnie wydajności? Jak rozwiązać sprawę z napędem, zasilaniem oraz sterownikiem (on/off)?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc oraz przepraszam za moją niewiedze z dziedziny elektryki;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A czemu akurat perystaltyczna? Jest masa innych rozwiązań. Są małe pompki od spryskiwaczy, są wydajniejsze pompki od spryskiwaczy reflektorów samochodowych. Są pompki akwariowe... Perystaltyczną pompkę miał zamontowaną fiat 125. Ale nie grzeszyła ona trwałością i wydajnością. Gotowe pompki tego typu miałem przy maszynach drukarskich. To były solidne konstrukcje.
    Napęd takiej pompki będzie stanowić pewnie silnik elektryczny o odpowiedniej mocy. Musisz się tylko określić co do parametrów urządzenia, w tym do wartości napięcia zasilania oraz warunków jego pracy, w tym klimatycznych.
  • Poziom 2  
    Dzięki za podrzucenie innych rozwiązań! Pompkę perystaltyczną wybrałem dlatego, że żaden mechanizm pompujący nie ma kontaktu z pompowaną wodą, a jest to dla mnie ważny czynnik, ale to już tłumacze dlaczego;) Jestem studentem hydrobiologii i powyższa pompka ma służyć do poboru wody do badań parametrów fizyczno-chemicznych. Woda ta jest pobierana z każdej metrowej warstwy głębokości zbiornika. W zależności od tego jakie cechy wody chcemy sprawdzić pobieramy różne ilości wody, niekiedy nawet 5 litrów na każdą warstwę, stąd zależy mi na dobrej wydajności. Jako, że cała procedura odbywa się na wodzie, ważne są małe gabaryty urządzenia. Jeśli chodzi o zasilanie to myślałem o jakimś małym akumulatorze, ale jestem totalnie zielony w tych sprawach, dlatego proszę o wyrozumiałość – jestem biologiem;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To ja bym to zrobił jeszcze inaczej. Zastosowałbym pompkę podciśnieniową i za jej pomocą wytwarzał w naczyniu probierczym podciśnienie, które to zasysałoby wodę bezpośrednio do niego. I tu już masz całkiem czysty przepływ. A o pompkę podciśnieniową nietrudno - możliwe, że sprawdzi się pompka od zamka centralnego z auta.
  • Poziom 37  
    kubanczyk88 napisał:
    chciałbym zrobić pompkę perystaltyczną do poboru wody. Jeśli chodzi o samo wykonanie mechanizmu pompującego wodę, to nie mam problemu.

Wykonanie pompki perystaltycznej nie jest takie proste.
    Musiałbyś dysponować niezłym parkiem maszynowym, gdyż w grę wchodzi precyzja wykonania korpusu i rolek tłoczących.
    A i dobór węża też może stanowić pewien problem.

kubanczyk88 napisał:
    Sprzęt nie był by używany non stop, myślę, że max 1-1,5h na jedno „odpalenie”, zakładając , że wydajność wyniosła by 1l/min.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest pokręcić się po "szrocie medycznym".
    Takie pompki są stosowane m.in. w sztucznych nerkach. Taka z wężem np.1/2" swobodnie ten 1litr/min przepompuje. A ponadto możesz prawie dowolnie regulować wydajność przez zmianę obrotów rolek tłoczących. No i przy tym bardzo cicha praca.

Są również i z wężem 1"- a ta to już ma całkiem niezłą wydajność.

Są stosowane również w innych dziedzinach medycyny.
    Ja taką pompkę stosuję do "ruchu cieczy" podczas wytrawiania płytek PCB.