Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka domu oparta na Integra 64

27 Jul 2011 12:08 16391 39
 • Level 9  
  Witam!
  Przeniosłem się z tematem z działu zabezpieczenia stacjonarne, ponieważ nikt mi nie chciał tam pomóc, nawet spotkałem się z Odpowiedzią:" Za darmo umarło"

  Do rzeczy, mam pytanie do fachowców. Chciałbym wykonać automatykę domu, opartą na Satelu Integra 64 oraz ekspanderach INT-IORS. Przyznam szczerze na tych ekspanderach nigdy nie pracowałem. Mam podstawową wiedzę na temat Satela oraz elektrotechniki. Automatyka ma wyglądać w następujący sposób:

  5 świateł podłączonych pod ekspander gaszenie/zapalanie z wyłącznika na ścianie oraz z manipulatora. Przy alarmie chcę aby wszystkie światła się zapalały i nie można było ich zgasić do puki (dopóki) nie zostanie skasowany alarm.

  Rolet 8. Z roletami ta sama kwestia, załączanie/wyłączanie - manipulator/przycisk przy oknie. Przy alarmie wszystkie rolety spadają w dół i nie da się ich podnieść do puki alarm nie zostanie skasowany.

  Świateł może będzie trochę więcej bo jeszcze ogrodówki, ale to już jest kwestia dokupienia ekspanderów. Problem się pojawia na samym podłączeniu. Z konfiguracją powinienem sobie poradzić.

  Bardzo proszę o jakiś graficzny zarys jak mniej więcej ma wyglądać połączenie rolet i oświetleń.

  Z góry dziękuję.
  Wojciech Urbanowicz

  [retrofood]  ............................................................
  mod:suworow
  Warto przeczytać również:

  Satel Integra -instalacja i konfiguracja systemu - wybrane zagadnienia  Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi i artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń:
  Zabezpieczenia stacjonarne. Systemy alarmowe, Kamery, Domofony, Napędy bram i rolet, Automatyka domowa. Tematy Wyróżnione i poradniki.
  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77.html


  Zachęcam również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum510.html
 • OptexOptex
 • Level 16  
  Tak po krótce - musisz wpiąć się równolegle w obwody załączające światła i rolety
  przekaźnikiem sterowanym z wyjść integry. Oczywiście musisz znać pobory prądowe świateł i rolet. Aby przekaźnik zamykający wspomniane obwody, był w stanie przenieść takie prądy. Skoro masz pojęcie na temat elektrotechniki i satela - to praktycznie wystarcza dwa wyjścia w Integrze, które sterują 2 przekaźnikami ( jeden od śwateł drugi rolety). Natomiast jakie to przekaźniki to już zależy od odbiorów (znaczy sie zapotrzebowaniem ich na prąd). Myślę, że rodzaj i zastosowane zabezpieczenie winno Ci dużo pomóc w doborze przekaźników.
 • Level 9  
  Co do przekaźnika to będę używał INT-IORS. Jest on przeznaczony pod 230V. A może ktoś jakiś prosty szkic graficzny mi zrobić bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić. wystarczy mi np. w Paincie
 • Level 16  
  Chyba przekaźnik na wyjściu tego nie wytrzyma. A schemacic pogladowy w zalaczeniu. Na czerwono układ i styki z przekaźnika z integry. Podobnie z roletami.
  Automatyka domu oparta na Integra 64
 • Helpful post
  Automation specialist
  Drobne moje...trzy grosze ;)
  Przy takim podłączeniu instalacja "manualna" będzie działać tylko w zakresie włącz/wyłącz wszystkie na raz. Aby zrobić to dobrze: musisz każdy niezależny punkt oświetleniowy dawać na oddzielne wyjście z integry. Sprawa rolet jest trudniejsza: musisz przewidzieć odłączanie sygnału manualnego "otwórz" i jednocześnie sterować "zamknij" to samo dotyczy sytuacji kiedy chcesz z integry dać sygnał "otwórz" - wtedy blokować/rozłączać sygnał manualny "zamknij".
 • Helpful post
  Level 21  
  oswietlenie mozna spokojnie zrobić z 1 wyjścia integry, dac przekaźnik, który będzie wyzwalał w kaskadzie kolejne przekażniki (kazdy osobny do osobnego układu oświetlenia aby nie było zwarcia pomiedzy nimi).

  Rolety też by można wsumie, dać 2 przekaźniki główne (open / close) które wyzwalają kolejne (podobnie jak przy oświetleniu), ale tak jak kolega pafciowaw wspomniał trzeba wziąć pod uwage przeciwne sygnały z manuala, można je podpiąć pod zanegowane (NC) styki przekaźnika sterujące, aby zasilanie do manualnego docierało tylko gdy przekaźnik sterujący z integry nie jest wyzwolony.
 • OptexOptex
 • Helpful post
  Automation specialist
  Oczywiście - można jednym wyjściem integry załatwić sprawę typu ALARM (zamykanie rolet oraz zapalanie światła w całym domu i ogrodzie) dając odpowiedni zastaw przekaźników dublujących sygnał sterujący (odpowiednio duża ilość styków NO dla zasilenia oświetlenia/rolet i styków NC do odłączania sygnałów "manualnych", ale...
  Skoro inwestor angażuje integrę do sterowania/alarmowania to aż się prosi o "powieszenie" konkretnego punktu świetlnego, rolet i innych "wodotrysków" pod oddzielne wyjścia tak by można w przyszłości korzystać ze scen świetlnych lub symulacji obecności domowników; możliwości wyłączenia wszystkich przypadkowo zapomnianych (a włączonych manualnie) punktów świetlnych z chwilą opuszczenia domku i uzbrojenia alarmu - dla bezpieczeństwa i oszczędności.
  Dołożenie kolejnych 8 wyjść to koszt ~300PLN ale uzyskujemy w/w możliwości sterowana indywidualnie odbiornikami prądu.
 • Level 9  
  Witam! Koszt systemu nie wchodzi w grę. No oczywiście są jakieś granice ale tak myślałem że przynajmniej 3 ekspandery INT-IORS dołożę. Wydaje mi się że rozwiązuje to zastosowanie oddzielnych przekaźników. Chcę mieć oddzielnie tak ok. 8 wypustów oświetleniowych oraz 8 na rolety. Wszystko oddzielnie. Tak właśnie myślałem nad symulacją uzytkownika itp. Również podoba mi się pomysł wyłączania zapalonych świateł. Zastanawiam się nad automatyką okien ale to już raczej dalsza przyszłość. Również chcę wykonać coś takiego że w czasie alarmu cały teren zostaje zabezpieczony tzn. że jeśli była by brama otwarta , w czasie alarmu zostaje zamknięta i to samo z uliczką. Mam w planach zastosować napędy do bram i uliczki.

  Jeśli bym zastosował INT-iORS jak to podłączyć aby właśnie tak jak wspomniałem blokował się ścienny włącznik. Wiem że system integra to system który oferuje naprawdę bardzo duże możliwości i chciałbym je wykorzystać jak najbardziej.

  Do pomocy wezmę prawdopodobnie instalatora, jednak chciałbym wiedzieć jak to zrobić i spróbować to wykonać samemu.
  Jeśli ktoś ma czas to proszę o jakiś prosty szkic i opis.
 • Helpful post
  Level 21  
  no to jak koszt expanderów nie jest problemem, to tym bardziej na osobnych wyjsciach.
  w module INT_iORS masz wyprowadzone zarówno NC jak i NO, normalny 'manualny' uklad podpinasz do wyjscia NC (normalnie zamkniete) a spod NO (normalnie otwarte) ciągniesz równoległe połączenie.

  Automatyka domu oparta na Integra 64

  Gdy system działa normalnie, zasilanie jest podawane przez SATELa na NC -> do sterowania manualnego
  Gdy system w trybie alarmowym, zasilanie bedzie podane na NO -> zwarcie obwodu i oswietlenie swieci (zaluzja opada etc)
 • Helpful post
  Automation specialist
  Przy takim schemacie podłączeń nie będzie możliwe wygaszenie punktu świetlnego zapalonego manualnie -(
 • Level 9  
  Dziękuję acid12 trochę mi to pomogło. Ale tak jak powiedział kolega pafciowaw nie ma możliwości wygaszania. Jeśłi możesz pafciowaw podeślij swoją koncepcje w formie graficzne.

  Tak jeszcze myślę co do rolet . chcę by system podnośił i opuszczał rolety. Czyli co będę musiał użyć 2 wyjść na każdą roletę? bo mówię chcę wszystko oddzielnie.

  Satysfakcjonują mnie szkice nawet w paincie .
 • Helpful post
  Automation specialist
  Automatyka domu oparta na Integra 64
  Wyjścia Integry R 01, R 02, ...,R XX to bezpośrednie do każdego punktu świetlnego;
  Wyjście R Auto jest wykorzystywane jeżeli Integra przejmuje sterowanie oświetleniem.
  Wyjście Auto może (powinno być) zdublowane przekaźnikiem z mocniejszymi stykami oraz z taką ilością styków by obsłużyć obwody oświetlenia w domku (zakładam, że jest kilka obwodów oświetleniowych/ kilka bezpieczników typu "S")
  Zalety takiego sterowania?:
  Integra bez zasilania/pracy - przekaźniki w stanie spoczynku jak na rysunku - możliwość włączania/wyłączania oświetlenia tak jak w klasycznych układach.
  Po wysterowaniu z Integry R Auto jest możliwość zapalenia (i zgaszenia) dowolnego punktu świetlnego.
 • Level 9  
  Witam! Bardzo fajny schemat, ale wejście auto musiałbym zdublować tyle razy ile jest wypustów lampowych. Więc myślę że zastosuję wszystko co rozpisałeś tylko bez R auto .

  A co do rolet to jak mam to rozwiązać ? Muszę wykorzystać 2 wyjścia ? 1-"w górę" 2-"w dół" ?
 • Automation specialist
  Automatyka domu oparta na Integra 64
  Witam
  Wyjście R Auto powinno być użyte aby móc w pełni wykorzystać instalacją (w "auto" móc zgasić i zapalić dowolny punkt świetlny lub żaluzję)
  Co do żaluzji:
  Zastosowanie dwóch wyjść integry - możliwość zamykania i otwierania dowolnej żaluzji.
  Do celu wysterowania w momencie powstania alarmu wystarczy tylko przekaźnik opuszczający żaluzję. Po ustąpieniu alarmu żaluzje pozostaną w pozycji zamknięte ale sterowanie ręczne stanie się dostępne (według wstępnych założeń w poście).
  Pozdrawiam życząc owocnych przemyśleń.
 • Level 11  
  Kolego,
  Widać, że masz coraz większy apetyt na inteligentny dom. Zaraz zaczniesz zastanawiać się nad pomiarami i regulacją. Jak się robi automatykę domu, to pomiarów choćby temperatury, wilgotności, zużycia mediów, nasłonecznienia, wiatru.... może być bardzo dużo. Proponuję przyjrzeć się na bardzo ciekawy sterownik, który spełnia najwyższe wymagania stawiane tego typu systemom, a do tego można bez problemów obsługiwać nim dom przez Internet, IPoda, IPada, IPhone.... itp. Struktura takiego systemu dostępna jest pod linkiem http://emeagateway.eu/emea/pl/cat/239, sterowniki znajdziesz pod linkiem http://emeagateway.eu/emea/pl/cat/198, a opisy potrzebnych komponentów w całym portalu http://emeagateway.eu.
 • Level 9  
  Witam!
  Co do pomiarów itp, to myślę, że aż takiej automatyki nie będe robił, ze względu na koszty, pneumatyka, komuter pieca itp itd.

  Wyjście auto muszę przemyśleć i przedyskutować z inwestorem bo na samo oświetlenie wejdą mi dwa ekspandery, a gdzie jeszcze ogród i rolety.
  No ale schematy mi się podobaja, bardzo czytelne i przejżyste .

  Wyjście auto dlatego tak mnie "boli" ponieważ musze mieć wszystko pod oddzielnym zabezpieczeniem. Nie moge mieć wszystkiego w kupie.
 • Level 9  
  Witam!
  Tak sobie jeszcze myślałem, czy da sie coś takiego zrobić aby np wchodząc do domu zapali mi sie w korytarzu i salonie światło i będę mógł je zgasić manualem. Coś na zasadzie wyłącznika schodowego .

  Jednak jednocześnie chcę mieć możliwość tak jak wspomniałem blokady manuali w czasie alarmu. Podejrzewam że wiąże się to z większą ilością ekspanderów, ale inwestor zgadza się na większe koszty. Jeśli jest taka możliwość to proszę o schemat bo chciałbym zobaczyć czy ogarnę temat.
 • Automation specialist
  Przy "automatycznym" zapalaniu oświetlenia w wybranych pomieszczeniach i np. czasowym załączaniu innych, należałoby zweryfikować sam pomysł od początku i zastosować:
  Integra jako układ przełączający/główny/alarmowy;
  Włączniki oświetlenia monostabilne(typ "dwonkowy) podłączone do wejść integry;
  Punkty oświetleniowe łączone indywidualnie przekaźnikami Integry.
  Przy takich połączeniach/założeniach można wpływać na realizację programu w taki sposób aby poruszane w poście potrzeby zrealizować.
 • Level 11  
  Witam Panów, podobnie jak wurban chce zautomatyzować nowy dom. Myślę tak samo jak Ty, każde świtało każda roleta itp. myślę także o klimatyzacji sterowanej przez integrę
 • Level 9  
  Witam!
  No oki rozumiem całą kwestię. Wiem jak to podłączyć itp bo już sobie schemat zrobiłem, podoba mi się rozwiązanie z włącznikiem dzwonkowym. Tylko teraz jest kwestia jak to zaprogramować. Bo problem leży w tym iż nie wiem jaki typ reakcji wpisać na np wejście 17 aby wyjście 17 się odpalało. Na wyjściu to wydaję mi się że musi być reakcja "naruszenie wejścia" i podaje wejście 17. Ale co dalej to nie wiem. Bo przecież to jeszcze ma startować w czasie alarmu. Nie za bardzo wiem co mam zrobić. Z roletam zrobie tak jak na powyższych schematach, ale ze światłem chciałbym zrobić tak jak wcześniej pisałem.

  Mógłby mi ktoś w wolnej chwili podesłać konfig. chociażby na jedno wyjscie i wejście żebym miał jako taki pogląd. Ale z taką konfiguracją że w czasie alarmu jest załączane np. wyjscie 17 oraz w czasie wyłączonego czuwania załączanie oświetlenia.

  Czy może po prostu muszę wykorzystać kolejne wyjście na INT-IORS ?
 • Level 11  
  Witam.

  Ja mam podobny problem z tym że chcę sterować kilkoma punktami świetlnymi z jednego wyjścia. No i mam problem z "powracającą" fazą. Otóż instalację od integry zrobiłem tak że faza z jednego wyjścia idzie na wyłącznik (po stronie odbioru) w pokojach w którym ma byś włączanie światłem.
  No ale gdy mam dwa pokoje pod jedno wyjście przekaźnika to w momencie włączenia w jednym z tych pokoi klawiszem naściennym zapala rownież mi się światło w drugim. Po prostu faza wraca sobie przewodem zasilającym od Integry. Próbowałem zastosować jakieś diody ale albo mi dali złe w sklepie albo coś z nimi nie tak bo przewodzą one w obie stony.

  Macie jakieś sprawdzone sposoby aby zablokować fazę w instalacji 230V tak aby płyneła w jedną stronę?  Aha i jeszcze jedno, otóż zaprogramowałem wyjścia w int-ors jednak nie chce to działać. Opcję polaryzacja mam zaznaczoną. Czyli teoretycznie wyjście nie jest zanegowane. Jak odznaczę polaryzację to wszystkie wyjścia się załączają mimo iż nie są spełnione warunki sum i iloczynów innych wyjść od których są zależne ( i to jest chyba prawidłowe zachowanie bo wyjścia są wtedy zanegowane). Mimo prawidłowych nastaw (chyba) wejścia wirtualne sterujące tymi fizycznymi nie "działają" mimo spełnienia warunków im zadanych. Co mogę robić źle bo zakładam że to moja wina?
 • Level 21  
  podlacz pod wyjscie z integry przekaznik z 2 rownoleglymi wyjsciami, zalaczy Ci oba ale beda oddzielone od siebie obwody
 • Level 11  
  Dobra myśl. Ale te przekaźniki musiałbym zmieścić za wyłącznikiem. Puszki osprzętowe mam co prawda głębsze ale i tak mam tam sporo przewodów gdyż w nich robiłem połączenia (nie mam tych dużych łączeniowych pod sufitem).
 • Level 21  
  inaczej fazy nie zablokujesz, tj prad zmienny, on zawsze "leci w dwie strony" dioda tu nie pomoże. mozesz ew przekaźniki zastosowac elektroniczne, albo w ogole na triakach, ważne żebyś miał oddzielone od siebie fizycznie fazy 2 obwodów.
 • Level 11  
  Ok. zastosuje chyba te przekaźniki bo nie mogę znaleść triaka sterowanego napięciem 230V.
 • Level 18  
  Oświetlenie wnętrza po wywołaniu alarmu OKI, ale rolety wówczas w górę .
  Jeżeli ktoś unieszkodliwi sygnalizatory akustyczne to może spokojnie przy zasłoniętych żaluzjach i oświetlonym wnętrzu baraszkować .
 • User removed account  
 • Level 18  
  Sabotaż nie podnosi rolet !!!
  Tylko czy te rolety są antywłamaniowe ???

  Wracając do dyskusji a nie pyskówki , to przy zastosowaniu rolet prosi się o montaż kontaktronów lub czujek roletowych (ekspander ca64-e z oprogramowaniem 2,0 i integra z oprogramowaniem 1,6 lub wyższym ma możliwość podpięcia czujek roletowych). To zabezpiecza rolety przed zniszczeniem. Ustawienie rolet w pozycji "zasunięte" tak by łatwo można było unieść je o 10-15 cm zachęca do ich podniesienia i równocześnie uruchomi się alarm + powiadomienie itp. Czujki te w strefie która nie uaktywnia funkcji "podnieś rolety" !
  Funkcja "podnieśc rolety" jest aktywowana przez alarm w strefie gdzie znajdują się czujki wewnątrz obiektu - one też zapalą światło .
  Zapalanie światła na określony czas mogło by być również przez strefę gdzie są czujki roletowe czy kontaktrony. Podniesienie żaluzji o kilka cm zapala światło na 1-5 minut i załącza alarm.

  Goście od rolet (zwykłych - nie antywłamaniowych) zasugerowali mi właśnie by włączenie alarmu podnosiło rolety a nie opuszczało i w zależności od obiektu różnie można na to patrzeć , ale czasem jest to bardzo dobre rozwiązanie , czasem nie ma dużego znaczenia (brak sąsiadów)

  Dodano po 11 [minuty]:

  Należy jeszcze przemyśleć fakt , że w lecie można uchylić okna , żaluzje (rolety) opuścić by była mikrowentalacja , i załączyć strefę "roletowe". Wówczas zapalanie światła może być dobre , lub niepożądane prze właściciela . Można dodać jeszcze jedno wejście wirtualne do sterowania światłem : Nie włączy światła gdy czuwa tylko strefa "roletowa".
  Opcjie można mnożyć.
 • User removed account  
 • Level 18  
  Chłopcze puknij się w czoło.
  Niestety na tym forum coraz więcej małolatów szukających zaczepki.

  Pisze Ci wyraźnie że opcja "podniesienie rolet" jest realizowana gdy jest zweryfikowany alarm w strefie! Strefa obejmuje czujki wewnątrz obiektu , czyli gość wejdzie do obiektu to podniosą się rolety.
  Można zrealizować strefę w ktorej są czujki roletowe bądź kontaktrony i ta strefa nie podnosi żaluzji a wywołuje alarm. Również sabotaż nie podnosi a wywołuje alarm.

  Poczytaj o programowaniu integry a potem dopiero przyznaj nagrody.
  Jak już dowiesz się po co jest Sabotaż to zrozumiesz jak działa podnoszenie rolet o którym pisze.