Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran Gigabyte GA-73PVM-S2H (rev. 1.0)

27 Lip 2011 12:31 1968 2
  • Poziom 9  
    Witam. Jakiś miesiąc temu kolega wgrywał mi nowy bios oczywiście po tej operacji komputer się nie włącza. Nie daje sygnału na monitor, speaker nie piszczy, jedynie co chodzi po naciśnięciu przycisku od zasilania to wentylatory. Na stronie głównej producenta wyczytałem że ta płyta obsługuje Virtual Dual Bios. Lecz nigdzie nie mogę znaleźć jak tego się używa. Wiem tylko że w jakiś sposób można wgrać nowy bios i teraz proszę o wytłumaczenie krok po kroku.
    Z góry dziękuje
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Clear CMOS oczywiście zrobiony?

tzok napisał:
    Płyta nie ma Dual BIOS, ma jedynie mechanizm Xpress BIOS Rescue (Virtual Dual BIOS), którego nie udało mi się skłonić do współpracy (trzeba zawczasu wykonać zrzut BIOSu na twardy dysk). Niestety płyty z tym mechanizmem zazwyczaj nie miały klasycznego mechanizmu ratunkowego dla BIOS (z dyskietki).

W takim przypadku zostaje tylko wylutowanie kości i użycie programatora.

Posiadasz FDD? Jeżeli tak to można utworzyć dyskietkę startową, wgrać na nią oprogramowanie flash'ujące i bios - następnie uruchomić z niej komputer.
    Jeżeli bootblock nie jest uszkodzony i umożliwia wykorzystanie mechanizmu ratunkowego to może w taki sposób się uda.
    Potrzebna jest też odpowiednia modyfikacja pliku autoexec.bat

wpis, który należy dodać:

awardflash bios.bin /py/Sb/sn/QI/

Co oznaczają poszczególne elementy opisu:

awardflash - nazwa programatora,
    bios.bin - nazwa pliku z Bios'em,
    py - nakaz automatycznego programowania,
    Sb - nakaz ominięcia programowania obszaru BootBlock,
    Sn - zakaz wykonywania kopii BIOS-u
    QI - wymuszenie programowania (w niektórych przypadkach to ostateczność)
  • Poziom 9  
    FDD posiadam możesz wytłumaczyć mi wytłumaczyć jak zrobić dyskietkę startową?

Dodano po 2 [godziny] 15 [minuty]:

Udało mi się zrobić dyskietkę ale to nic nie pomogło. Nawet nie jej nie czyta