Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY

mateusz77892 19 Sie 2011 23:27 33325 77
    nukedman
    Poziom 12  
    A gdzie ja napisałem, że mówimy o liniowym wzroście?

Że już nie wspomnę o tym, że charakterystyka diody o której jest mowa jest PRAWIE liniowa (w zależności od prądu).
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    To jaki współczynnik masz na myśli ;> Jeśli była by jakaś stała k, przez którą by się mnożyło jasność przy x mocy, to by była to właśnie zależność liniowa.
    nukedman
    Poziom 12  
    http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/XLampMC-E.pdf

Na stronie 6 jest wykres zależności relatywnej jasności od prądu. Z tego wykresu można przeczytać, że przy prądzie 700mA współczynnik jasności wynosi około 170% (1,7) prądu katalogowego. Takiż to właśnie współczynnik mam na myśli, i nie ma to nic wspólnego z żadną liniowością, tylko współczynnikiem w danym punkcie.
  • PCBway
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    A to z wykresu. :D W takim razie nie zrozumieliśmy się.
    Mi chodziło, że gdyby nie było wykresu, to nie mógłby być podany zwykły współczynnik przez który można by przemnożyć jasność aby uzyskać prawdziwe dane.
    Jeśli odczytujemy z wykresu, to zgadzam się z tobą w pełni. :)
    mateusz77892
    Poziom 17  
    Co do tej gwiazdki do której będziesz czekał na diody :D to zapewne trzeba będzie dorzucić zasilacz LED ? Jak myślicie? Zazwyczaj można podpiąć 2 diody do takiego zasilacza,do tego może 'multipleksowe' sterowanie zasilaniem?
    Ale czy diody prędzej się zużyją przy multipleksowym sterowaniu? Bo nie wiem w lampkach RGB też chyba jest sterowanie multipleksowe (tak się teraz zastanowiłem)
    kamyk93
    Poziom 9  
    Witam. A można dać soczewki o mniejszym powiększeniu np 5x? Co one właściwie dają? Jaki efekt był by bez nich?
    mateusz77892
    Poziom 17  
    Soczewki wykonują tu bardzo dużą robotę, skupiają promienie świetlne pochodzące od diod, dzięki czemu widzimy smukłe promienie, świetny efekt.
    Jeśli by ich nie było efekt byłby marny, promienie niewyraźne, szerokie, ledwo widoczne, jak przysłonięta dłonią zwykła żarówka :D
    Można dać x5, lecz najlepiej jest sprawdzić doświadczalnie tak jak ja to robiłem, jakieś pudełeczko, do pudełeczka źródło światła jakąś mocną diodę białą, w pudełku o wysokości około 10cm, wycinamy u góry otwór kładziemy szkło powiększające (lupę, soczewkę) test robimy w ciemnym pomieszczeniu, wystarczy zapalić z 5 zapałek zdmuchnąć (utworzy się dym) i oszacować czy promień spełnia nasze oczekiwania.
    Shining Diamond
    Poziom 16  
    cześć mam pytanie do konstruktora tego urządzenie a mianowice z czego jest zrobiony uchwyt do tego efektu gdyż zrobiłem reflektory par i potrzebuje czegos tanszego od profili aluminiowych :)
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Profil aluminiowy kosztuje 6-7zł za metr bieżący. I z 1m, spokojnie robisz 3-4 uchwyty. Nie wiem co kombinujesz, ale jeśli robisz "para" to chyba nie za 4zł całego, jak najtaniej? Żarówki będą lutowane ;D? Przecież same oprawki kosztują 4zł :D
    Shining Diamond
    Poziom 16  
    akrat jedna oprawka ceramiczna kosztuje dokładnie 1,73 zł w castoramie, co do reszty wszystko z odzysku wiec jakies propozycje co do uchwytów gdyz jest to konstrukcja jak najtanszym kosztem :D co do uchwytu własciciela ''maszruma'' bardzo przypadł mi do gustu materiał z którego owa rzecz została wykonana:D

DjDaniel11 napisał:
    Profil aluminiowy kosztuje 6-7zł za metr bieżący. I z 1m, spokojnie robisz 3-4 uchwyty.

z 1 metra można zrobić co najwyżej 2 uchwyty gdyż na jeden potrzeba około 40 cm profilu a przy produkcji 8 takich reflektorów potrzeba 4 profili i nie będzie to już produkcja niskobudżetowa :?

LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Ja bym dalej pozostał przy profilach. A konkretnie płaskowniku aluminiowym 20/3mm. Można go kupić w cenie 15zł za odcinek 4m. A z 4m będziesz miał już swoje 8 uchwytów :) Poszukaj w internecie i popytaj w sklepie, bo nie wiem jakie różnice cenowe są u ciebie na miejscu.
    mateusz77892
    Poziom 17  
    To nie jest z żadnego aluminium :) Jak to w każdym moim projekcie wykorzystuję to co mam, szukam po piwnicach u dziadka w garażu gdzie tylko coś bym mógł znaleźć a ten uchwyt akuratnie wykonałem z części starego monitora którego rozbierałem. pod płytką z elektroniką była taka płyta podpięta do uziemienia. Taki stelaż z płytki metalowej pod płytkę elektroniczną.Wyciąłem paski wygiąłem w kształt Π i skręciłem motylkami dwie takie kształtki Π .
    Są stalowe, zrobisz takie uchwyty z czegokolwiek. Wystarczy chwilę poszukać.
    Kiedyś takie kształtki widziałem w sklepach budowlanych lecz ich nie znalazłem dlatego wykonałem samodzielnie. :D

Dla ciebie może wystarczyła by jedna kształtka Π do jednego twojego efektu? tylko z dłuższymi ramionami, przykręcone do efektu dwoma motylkami ?
    nowakus
    Poziom 19  
    Wiem że trochę nie na temat chociaż trochę jednak tak. Z czego kolego zrobiłeś te twoje PAR-y?? Szukam czegoś odpowiedniego dla mnie ale na razie znalazłem tylko jak ktoś zrobił z rury kanalizacyjnej 110 i pleksi. U ciebie ten kwadrat chyba z sklejki malowanej. Ja chciałem zrobić Moje pary z kawałków rynny <blaszanej> lustra mniejszego od 125p i jakiś halogenowych żarówek na 220V z 150-250W. Chciałem żeby włożyć tam żarówki halogenowe 24V 250W od rzutników pisma ale stwierdziłem że potrzeba by spawarki żeby zasilić z 10-12 sztuk i kabli grubych. Odnośnie płaskownika nie może być stalowy jest tani i mocny??
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Stalowy może być, ale od wielu lat się już takich nie stosuje, bo są za ciężkie. Zauważ ile waży normalny par 56 czy 64 wykonany z aluminium. Tu się liczy też waga.
    nowakus
    Poziom 19  
    Wiem wiem. Ale to najtańsza opcja. A szukał kolega na złomie metali kolorowych. Jak budowałem dymiarkę to tam znalazłem co potrzebne za śmieszne pieniądze.
    Shining Diamond
    Poziom 16  
    Wiec tak moje par-y zbudowałem z grubościennej rury PCV i dwóch kawałków sklejki liściastej 3mm . jedynie co to pozostało mi wykonanie tych ze uchwytów [chyba przejdę się na złom :D] oraz dekielków wentylowanych na tył no i oczywiście kabla zasilającego do tych reflektorów [żarówki 60 bądź 80 watt]
    luki2828
    Poziom 17  
    Witam!
    Przepraszam, że odkopuję stary temat, ale mam jedno pytanie.
    A mianowicie czy żeby zobaczyć promienie z tego Mushroom'a jest konieczne użycie dymu?
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Raczej tak. Czasem lekko widać promienie w bardzo zakurzonym pomieszczeniu :D