Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY

mateusz77892 27 Lip 2011 13:30 33325 77
  • LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY

Witam wszystkich po raz kolejny :D
    Dziś chciałbym przedstawić mój, jak myślę, najciekawszy do tej pory projekt :D
    Jest nim Efekt Mushroom na diodach CREE Royal blue 3W.

Z początku szukałem jakiegoś fajnego projektu, lecz nic nie znalazłem. Strasznie mi się spodobał efekt Mushroom - to już naprawdę wysoka klasa w oświetleniach dyskotekowych, liczne gobo flowery, itp., to marna jakość efektu.
    Tutaj mamy do czynienia wręcz z ruchomym efektem 3D, a nie jedynie jakieś obrazki na podłodze.
    Niestety nikt przede mną nie zrobił niczego takiego - w internecie nie znalazłem żadnych informacji na ten temat.
    Postanowiłem, że wykonam takie cudo samodzielnie :D
    Strasznie ciężko było uzyskać jakiekolwiek informacje o budowie takiego urządzenia, jednakże po wielu dniach myślenia udało mi się to rozpracować :D
    Ten efekt działa na zasadzie kręcących się dwóch mocnych diod LED, promienie widoczne powstają dzięki soczewkom umieszczonym w przedniej pokrywie.

1.BUDOWA
    Strasznie ciężko było wymyślić, w jaki sposób ma być przekazywany prąd do dwóch diod LED 3W. Myślałem różnie, robiłem różne modele, aż w końcu wpadłem na pewien prosty sposób przekazywania prądu do stale ruchomej części!

2.OBUDOWA
    Jako obudowa (tylna część) posłużyła mi puszka z paluszków "...konik" :D
    Na przednią część jako misa posłużył stary wook.
    Na pokrywę poszła część bębna od pralki (kopułkowaty kształt).

3.SOCZEWKI
    Soczewki, jakich użyłem to soczewki o powiększeniu 10x średnica 5cm. Zostały wyjęte z 14 lup szkolnych :D

4.PRZEDNIA POKRYWA
    W przedniej pokrywie zostało wywiercone 14 otworów o średnicy 15mm
    Soczewki zostały przytwierdzone do pokrywy od wewnątrz za pomocą zwykłego silikonu sanitarnego.

5.DIODY I SYSTEM PRZEKAZYWANIA ZASILANIA
    Diody to ROYAL BLUE CREE - najmocniejsze, jakie mi się udało znaleźć na rynku.
    Przymocowane zostały do trzech radiatorów skręconych w jeden.

Prąd jest przekazywany za pomocą sprężyn, które trą po szynach (obręczach).

6.UKŁAD STEROWANIA
    Wyzwaniem dla mnie był program sterujący tym efektem - to mój pierwszy samodzielny projekt (projektowanie układu, wykonanie i napisanie programu), drugi to wytwornica :D
    Sercem układu jest procesor Atmega8.

Funkcje układu:
    -sterowanie dźwiękiem (w rytm dźwięków poruszają się promienie świetlne w zależności od programu);
    -dostępne 6 różnych programów, np. zmienianie kierunku obrotu na szybszy lub wolniejszy w zależności od rytmu, zatrzymywanie się, poruszanie się co drugi dźwięk, itp.);
    -efekt strobo (czyli podczas zabawy widać klatkowe ruchy osób) - promienie mrugają z pewną częstotliwością.

Za obracanie radiatora z diodami odpowiedzialny jest silnik krokowy z przekładniami (dzięki temu mamy różne możliwości jeśli chodzi o prędkość obrotów i ich kierunek).
    Pomiędzy radiatorem z diodami a silnikiem krokowym z przekładniami zastosowałem kawałek pumeksu - to coś gipsopodobnego, izolator ciepła (pumeks szklany się kruszy pod wpływem temperatury).
    Oprócz izolacji (aby nie stopić przekładni silnika, które są plastikowe [chociaż diody tak mocno się nie grzeją]) użyłem również w celu zwiększenia odległości tak, aby diody chodziły odpowiednio wysoko nad obręczami z zasilaniem.

Zrobiłem widoczną płytkę z elektroniką, dlatego że puszka była brzydka i wgnieciona, to akuratnie wyciąłem otwór i zrobiłem widoczną płytkę. Do tego nie musiałem kombinować z wyprowadzaniem diod, sweetch-ów, i wyświetlacza.
    Jednym przyciskiem włączamy diody LED, włączamy efekt strobo, wyłączamy LED.
    Drugim przyciskiem zmieniamy programy 1-6.
    Jeśli żaden program nie został wybrany, na wyświetlaczu chodzi taki "wąż świetlny".
    Dioda czerwona sygnalizuje wyłapanie dźwięku przez jednokanałową iluminofonię dźwięku.
    Dioda zielona oznacza pracę układu (działanie).
    Dioda niebieska sygnalizuje pracę diod 3W (świeci wtedy, gdy świecą 3W; mruga, jak jest efekt strobo; nie świeci, jak nie świecą diody 3W).
    Zasilanie LED 3W zrobiłem na L200, obudowa z radiatorem L200 się nie nagrzewa aż tak (jest troszkę ciepła), także jestem zadowolony.

Obudowa uziemiona, bezpiecznik jest :D

Na obudowie jest gniazdo na mikrofon, który zrobiłem ze starych słuchawek komputerowych - dzięki temu możemy dowolnie modelować położenie mikrofonu, zginać go, wykręcać, kierować w stronę głośników.
    Bez mikrofonu układ również działa, lecz losowo, jak chce, z mikrofonem natomiast jedynie w rytm dźwięku.

Co więcej: zasadę działania oraz budowę sami zobaczycie na filmach i zdjęciach:

Niestety filmy nie przekazują 100% efektu, na żywo promienie są wyraźne na całej długości, na filmie wydaje się, że są krótkie, ale w rzeczywistości promienie sięgają gdzie tylko mogą. Jeden film jest nakręcony telefonem, a drugi aparatem (trochę lepiej uchwycił promienie, dźwięku nie).
    Muzyka leci z mojego wzmacniacza "Nowa odsłona Uniampa, wzmacniacz 2x120W 4ohm", słychać tu dobrze basy :D Kawałki z radia.

Link

Link

Link

LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIYLED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIYLED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    fenders
    Poziom 15  
    Wykonanie fajne. Pomysłowe. Projekt podobny do zig-zaka . Tylko dla mnie to się za wolno kręci.. Czy jest szybka muzyka czy nie to jednakowe prawie obroty. Nie zastanawiałeś się nad rgb ?
    mateusz77892
    Poziom 17  
    fenders napisał:
    Wykonanie fajne. Pomysłowe. Projekt podobny do zig-zaka . Tylko dla mnie to się za wolno kręci.. Czy jest szybka muzyka czy nie to jednakowe prawie obroty. Nie zastanawiałeś się nad rgb ?

A przecież pisałem że są różne programy, różne szybkości na programie 1 kręci się na przykład z każdym dźwiękiem w przeciwną stronę ze stałą szybkością, na programie trzecim taki jak na filmiku kręci się raz w jedną raz w drugą potem zwalnia itd... To wszystko zależy od programu. Wszystko jest napisane....

Nad RGB myślałem lecz ciężko by było pogodzić 4 szyny zasilające... w profesjonalnych Mushroomach są bodajże 4 szczotki.
    fenders
    Poziom 15  
    Mi chodzi o to aby się kręciło 2-3 razy szybciej .. Ile Cię to wyniosło?
  • Computer Controls
    FlyBoy
    Poziom 28  
    Fajny projekt, ostatnio znajomy DJ amator pytał mnie o coś w tym rodzaju, ale nie miałem pojęcia o czym mówił, teraz już wiem. :-)

mateusz77892 napisał:
    Nad RGB myślałem lecz ciężko by było pogodzić 4 szyny zasilające... w profesjonalnych Mushroomach są bodajże 4 szczotki.

Jeżeli nadal chciałbyś spróbować zbudować "grzybka" na diodach RGB to mogę Ci przesłać po kosztach przesyłki slip ring, może przenieść do 12 napięć, obciążalność każdego z przewodów 2A i bezgłośna praca. ;)
    guuciek
    Poziom 14  
    Odnośnie przenoszenia napięć na RGB to można też zrobić to tak aby część elektroniki przenieść na śmigło z diodami . I sterować to na przykład przez UART. Na osi dać masę , i dwa pierścienie , jedno zasilanie i jedna linia komunikacji . Przy niskich prędkościach szyny i jakiś sumach kontrolnych myślę że dało by się spokojnie wysłać dane bez zakłóceń . Zresztą na taką odległość to można by było zostawić tylko zasilanie i masę a żeby nie było zakłóceń od drgań styków to przesyłać wszystko przez podczerwień .

Główny sterownik - ir --> sterownik RGB z elementami wykonawczymi (tranzystory) ----- diody RGB
    KJ
    Poziom 31  
    Bardzo fajny efekt jak na tak proste urządzenie. Aż kusi żeby zrobić RGB i to jeszcze w taki sposób aby każda z dwóch a może nawet czterech diod była sterowana niezależnie dałoby to różnobarwne promienie pod różnymi kątami
    r47bseba
    Poziom 11  
    Projekt bardzo fajny, wszystko bo błyszczy i miga, mi się podoba

mateusz77892 napisał:
    A przecież pisałem że są różne programy, różne szybkości na programie 1 kręci się na przykład z każdym dźwiękiem w przeciwną stronę ze stałą szybkością, na programie trzecim taki jak na filmiku kręci się raz w jedną raz w drugą potem zwalnia itd... To wszystko zależy od programu. Wszystko jest napisane....

Pisałeś bo czytałem, ale pokazane na filmiku byłoby bardziej czytelne....
    Ten stroboskop bym chciał zobaczyć,
    i chciałbym zobaczyć filmik nakręcony zza "LED Mushroom", czyli wizja na ścianach, jak to wygląda. Zrobisz filmiki:?::?:
    arek59
    Poziom 29  
    Efekt super, zasada działania jest bardzo podobna do zig-zag zg-20 tyle że tu zamiast halogenów mamy ledy i procesor :)
    Myślę że nawet zigzaka by sie dało tak przerobić.

Ja bym proponował posrebrzyć lustrzanką środek bębna tam gdzie są ledy, polepszyło by to odbijanie się światła i jasność punktów świetlnych.
    Tak zrobiłem w zig-zaku i zauważyłem poprawę.

Kiedyś przeglądałem allegro to widziałem takie ledowe światełka podobne do zig-zaka.

A i mam pytanie, czy w wyniku iskszenia się styków lub chwilowych skoków napięcia na zasilaniu diody led 3W nie ulegną uszkodzeniu?
    zgierzman
    Poziom 20  
    indianka napisał:
    Zasilanie diod można by zrobić na okrągłej pcb wklejonej do woka z wytrawionymi okręgami-ścieżkami.

Warstwa miedzi na laminacie ma 0,035 mm grubości. Jak długo wytrzyma ślizgające się po niej szczotki ze stalowych sprężyn? Pół godziny? Godzinę? Pewnie nie dłużej...
    KRYNIN
    Poziom 14  
    super efekt i super wykonanie
    można by było prosić o schemacik i wsad do procka?
    od dawna szukałem właśnie DIY tego efektu lecz nigdy nie było okazji żeby zajrzeć do wnętrza i zobaczyć jak to działa
    indianka
    Poziom 13  
    35um ma warstwa miedzi najtańszego laminatu powiedzmu klasy budżetowej, 70um troche lepszej klasy, ale są i laminaty o grubszej warstwie miedzi ponad 100um - wystarczy przejrzeć oferty w internecie. Myślałem jednak, że wtedy częścią ruchomą mogłby być także element miedziany - na przykład gruby przewód wielodrutowy średnicy kilku milimetrów z częściowo zdjętą izolacją i zakończeniem w tzw. pędzel. Myślę, że sprawdzałoby się to nie najgorzej. A poza tym to gratuluje projektu autorowi!
    nukedman
    Poziom 12  
    indianka napisał:
    częścią ruchomą mogłby być także element miedziany - na przykład gruby przewód wielodrutowy średnicy kilku milimetrów z częściowo zdjętą izolacją i zakończeniem w tzw. pędzel.

To chyba byłby nienajlepszy pomysł w tym przypadku - takie coś mogłoby ewentualnie zdać egzamin gdyby obiekt obracał się tylko w jedną stronę. Jeśli weźmiemy pod uwagę obroty w dwie strony, to ten "pędzel" będzie się wyginać raz w jedną, raz w drugą aż w końcu zmęczenie materiału zrobi swoje. W dodatku sprężyna cały czas utrzymuje kontakt z podstawą, a taki miedziany przewód jak się odegnie to ten kontakt straci. Nie wspominam nawet o utlenianiu się miedzi, co spowoduje pogorszenie styku.
    markovip
    Poziom 34  
    Diody LED z takim zasilaniem powinieneś zabezpieczyć odwrotnie spolaryzowaną diodą, i stabilizować kondensatorem.
    Jest pasta termo-przewodząca pod star`ami?

Dla lepszego efektu na samych emiterach mógłbyś zastosować soczewki ~90*. Sporo strumienia światła pochłaniają boczne ścianki.
    zgierzman
    Poziom 20  
    indianka napisał:
    częścią ruchomą mogłby być także element miedziany - na przykład gruby przewód wielodrutowy średnicy kilku milimetrów z częściowo zdjętą izolacją i zakończeniem w tzw. pędzel.

Raczej widziałbym tu pierścienie wycięte z miedzianej blachy, powiedzmy 1mm, wypolerowane i ślizgające się po nich szczotki węglowe od jakiegoś elektronarzędzia. Styk byłby pewny, przenoszone prądy duże, a całość cicha...
    drobny81
    Poziom 2  
    zgierzman napisał:
    indianka napisał:

Raczej widziałbym tu pierścienie wycięte z miedzianej blachy, powiedzmy 1mm, wypolerowane i ślizgające się po nich szczotki węglowe od jakiegoś elektronarzędzia. Styk byłby pewny, przenoszone prądy duże, a całość cicha...

Szczotki będą pylić, raczej zastosowałbym jakieś rolki np. od starych wyłączników krańcowych.
    zgierzman
    Poziom 20  
    drobny81 napisał:
    Szczotki będą pylić, raczej zastosowałbym jakieś rolki np. od starych wyłączników krańcowych.

Racja, dlatego pisałem o polerowaniu powierzchni miedzi. Mocno pyli na komutatorach przy przejściu z jednego pola na kolejne, ale np. w silnikach pierścieniowych, gdzie szczotki przesuwają się po jednolitej i dobrze przygotowanej powierzchni pylenie jest znacznie mniejsze. A prędkości liniowe dochodzą do 40 m/s, czyli 140 km/h (0,5 m średnicy pierścienia, 1500 obr/min). Więc o ten pył nie obawiałbym się tak bardzo.
    mateusz77892
    Poziom 17  
    Niestety efektu strobo nie uchwyca ani komórka ani aparat. a szkoda bo jest naprawdę rewelacyjny. Wszystko wina tego że nie mam czym nagrać, jak bym miał dobrą kamerę, albo jak by zobaczyć na żywo to ten efekt naprawdę zapiera dech w piersiach.
    Srebrzanką czy czymś podobnym wnętrza raczej nie pomaluję, bo ten efekt opiera się na 2 mocnych źródłach światła (Ledach 3W) dlatego obracając się widzimy z każdej soczewki 2 promienie, gdyby światło odbijało się od posrebrzonego wnętrza promienie nie byłyby wyraźne a podejrzewam rozmyte i ich więcej.
    W zig zakach z halogenami mogło poprawić efekt. :D
    Jest pod diodami zwykła pasta typu H :D
    Nie występują żadne skoki napięcia, napięcie jest stałe, iskrzenia też nie ma bo sprężyny cały czas stykają się z obręczami zasilającymi.

W związku z licznymi zapytaniami "czy jest to cacko na sprzedaż" (co mnie ucieszyło :D widocznie sie podoba) odpowiadam że niestety nie,
    A ile mnie to wyszło też pytacie to ciężko powiedzieć bo praktycznie wszystko miałem, tylko musiałem kupić diody (z wysyłką 40 ileś złotych) no i tylko do płytki układu drobnica, procek miałem :D Lupy na alle... po 1,20/szt

A nad soczewkami ~90° myślałem i jeszcze pomyślę, bo to rzeczywiście może się sprawdzić. Przednia pokrywa przykręcana na 3 śrubkach także mogę w każdej chwili dołożyć soczewki ;] (pomiędzy pokrywą a wookiem jako uszczelnienie aby światło nie wydostawało się jest silikon sanitarny abo dobrze go dopasować najpierw skleiłem wooka z pokrywą potem rozciąłem nożem i powstała dobra uszczelka światła)

Praca Mushroom'a jest dość cicha, po zamknięciu pokrywy przedniej słabiutko słychać tarcie, ale i tak nawet cicha muzyka zagłusza to tarcie.
    seba_x
    Poziom 31  
    A nie lepiej byłoby kręcić samym "kapeluszem" ? Odpadają kłopoty z przeniesieniem zasilania na ledy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zgierzman
    Poziom 20  
    rezasurmar napisał:
    Do diod RGB mógłbyś wykorzystać "transformatory" z głowic wizyjnych magnetowidów, po lekkiej przeróbce, wsadzeniu w miejsca uzwojeń twojego pomysłu z "prowadnicą" i sprężyną miał byś 4-5 "torów". W magnetowidach 4głowicowych było 4-5 "torów" sygnałowych.

Ale dwie diody 3W biorą znacznie więcej prądu niż może przenieść uzwojenie w głowicy magnetowidu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zgierzman
    Poziom 20  
    A, no to się nie zrozumieliśmy ;-)
    Ja kiedyś robiłem eksperymenty z bezkontaktowym zasilaniem w ten sposób:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=728507
    Inni kombinowali z transformatorami powietrznymi (też jest o tym w tamtym wątku), ale nie nie wiem, czy ktoś testował transformatory z głowic. Ja sam miałem zamiar, wymontowałem nawet głowicę ze starego magnetowidu, ale na chęciach się skończyło.
    mateusz77892
    Poziom 17  
    Drodzy koledzy kolega FlyBoy podsunął świetne rozwiązanie, slip ring
    szukałem czegoś takiego no ale niestety nie wpadłem że coś takiego ktoś nazwał slip ring :) Dlatego zrobiłem tak jak zrobiłem i efekt jest naprawdę rewelacyjny.
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Mateusz, możemy umówić się na mały pokaz? Przy okazji chętnie bym pogadał o takich światełkach, bo sam aktualnie bawię się niebieską diodą 10W :) Które idzie kupić na prawdę w świetnej cenie. Kiedy masz czas? Napisz na pw :)

Możesz jeszcze napisać ile Cię to wyniosło w sumie, bo się cennika nie dopatrzyłem :D

A, i jeszcze jedna uwaga. Uchwyt mocowania zrobiłbym nie na "kloszu" lampy lecz na "komorze" z elektroniką, ponieważ ona jest najcięższa.
    Fazi87
    Poziom 24  
    Co do zasilania ruchomych elementów to wystarczą pierścienie ślizgowe + grafitowe szczotki :) a co do wykonania to bardzo fajna konstrukcja, pierwsze co mi przyszło na myśl to wrzucenie tam diody rgb, z niecierpliwością czekam na kolejne konstrukcje :)
    dreaper
    Poziom 18  
    A nie prościej zasilać elementy stacjonarne a obracać czym innym np. jakąś przesłoną albo reflektorem. Tak jak na rysunku żółty odbija światło, czarny nie odbija światła. A diody siedzą na miejscu i problem z zasilaniem rozwiązuje się sam.
    LED Mushroom - pierwszy na świecie polski projekt DIY
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Cała zaleta urządzenia to to, że właśnie obudowa jest nieruchoma, dzięki czemu nie jest podatna na przypadkowe uszkodzenie. A jedyne poruszające się elementy są "schowane" i zabezpieczone przed przypadkowym zablokowanie, czy dostępem czynników zewnętrznych.
    dreaper
    Poziom 18  
    A co ma piernik do wiatraka? Przecież lustro można, a nawet trzeba umieścić wewnątrz obudowy. W zasadzie to nie wyobrażam sobie innego rozwiązania. Diody najkorzystniej było umieścić na tym czymś z dziurami. Poza tym sterowanie takiego świecącego rondla za pomocą uC to już wolne żarty. Z resztą można by zamknąć obudowę pleksiglasem, a w środek dać obrotowy talerz z dziurami. Efekt był by ten sam. A diody były by podłączone na stałe. Co do tematu "pierwszy na świecie polski projekt DIY" to bym się nie przeceniał, bo pierwszy był Pan A. Słodowy.