Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przylutować diody mocy do radiatora/płytki?

slodkie_ciacho 27 Lip 2011 18:36 11427 13
  • #1 27 Lip 2011 18:36
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Witam.
    Szukałem i szukałem ale nie znalazłem. No chyba że źle zadawałem pytanie do wyszukiwarki to proszę tylko o nakierowanie.

Posiadam takie Power LED'y 1W:

Mam pytanko, jak przymocować je do płytek/radiatorów (oczywiście na zdjęciu już z diodą) pod nie przystosowane? Nazywa się to chyba MCPCB?

A dokładnie:
    1. Styki się lutuje normalnie, ale co z tym metalowym "kółkiem" od dołu diody - też lutować czy po prostu posmarować pastą termoprzewodzącą i niech styki dyciskają do radiatora?

2. Jeżeli się lutuje to jak:
    a) pasta lutownicza czy cyna?
    b) jaka lutownica-hot air, kolbowa, tranosformatorowa?
    c) jakaś kolejność co pokryć spoiwem lutowniczym najpierw?
    d) gdzie podgrzewać skoro to właściwie pod diodą - rozgrzać radiator i na niego szybko przyłożyć diodę?
    e) jak długo można lutować taką diodę by się nie przegrzała?

Kolega powiedział by zrobić to jakimś klejem termoprzewodzącym

Te jednak wyjdą troszkę drożej niż lutowanie no i klej chyba mniej pewny...

Lutowanie mam raczej opanowane tylko nigdy nie miałem do czynienia z takimi elementami.

Chciałbym zrobić lampkę z 3-4 takich diod, mam dwa radiatory:
    4x4x1,1cm
    5x5x1,5cm
    Który z nich wystarczy (najlepiej ten mniejszy bo wygląda estetyczniej) do odprowadzenia ciepła z 4, a jak nie to z 3 diod?

Sorki jeżeli nie ten dział bo nie jestem pewien, ale są to diody więc dałem do optoelektronika.

Pozdrawiam

0 13
  • #3 28 Lip 2011 01:12
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Hmm co do pasty (pkt "a" ) wszyscy mi tu piszą że ona tylko ułatwia lutowanie czyli jak kalafonia, nie łączy elementów. Natomiast z tego co poczytałem na elektrodzie to są dwa rodzaje-ze sproszkowanym metalem i bez. Jak to w końcu jest?
    Np [url=http://allegro.pl/pftufgjdu[/url] będzie ok? Kieruję się tym że Ag to srebro czyli metal. Nigdy pastą nie robiłem dlatego się nie znam.

Pkt c-chodziło mi o to czy najpierw trzeba pokryć któreś elementy np cyną-np pokrywam te kółko na diodzie cyną i później przykładam do rozgrzanego radiatora-chyba bielenie elementów się to nazywa. Ale w sumie na to odpowie pkt a...

Twoja odp. na pkt d-znaczy nie wiesz czy jest dokładnie tak jak napisałem?

Moderowany przez Błażej:

Nie będzie ok. Regulamin:
    3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lip 2011 09:41
    Calineczka*
    Poziom 31  

Jakiej mocy masz te diody?
    Moim zdaniem wystarczy zamiast kleju czy cyny dobra pasta termoprzewodząca pod diodę. Wyprowadzenia diody, zanim zaczniesz ją lutować, wygnij odrobinę w górę, tzn. w kierunku soczewki. Po dolutowaniu będą one delikatnie sprężynowały dociskając diodę do pada termicznego płytki MCPCB

0
  • Pomocny post
    #5 28 Lip 2011 11:44
    lekto
    Poziom 35  

pokrywasz to kółko na diodzie pastą termoprzewodzącą i przylutowujesz końcówki do gwiazdki. Jak chcesz przymocować do radiatora to smarujesz gwiazdkę pastą termoprzewodzącą i przymocowujesz do płaskiej strony radiatora.

0
  • #6 29 Lip 2011 02:22
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Calineczka* napisał:

Pisze w pierwszym poście-1W :)

Czyli jednak się nie lutuje tego kółka do MCPCB. Trochę się nie dogadaliśmy.

Jak jest w fabrycznych takich diodach-lutowane czy na paście termoprzewodzącej?

To równie dobrze zamiast tej płytki MCPCB chyba mogę w zwykłym laminacie wywiercić dziury tak by dioda dotykała bezpośrednio radiatora, a styki do laminatu przylutować, laminat przykręcić do radiatora.

0
  • Pomocny post
    #7 29 Lip 2011 12:20
    lekto
    Poziom 35  

slodkie_ciacho napisał:
    Calineczka* napisał:

Pisze w pierwszym poście-1W :)

*jest napisane

slodkie_ciacho napisał:

Czyli jednak się nie lutuje tego kółka do MCPCB. Trochę się nie dogadaliśmy.

Smaruje się pasta by lepiej ciepło przewodziło.

slodkie_ciacho napisał:

Jak jest w fabrycznych takich diodach-lutowane czy na paście termoprzewodzącej?

Na paście.

slodkie_ciacho napisał:

To równie dobrze zamiast tej płytki MCPCB chyba mogę w zwykłym laminacie wywiercić dziury tak by dioda dotykała bezpośrednio radiatora, a styki do laminatu przylutować, laminat przykręcić do radiatora.

Nie próbowałem tak ale powinno działać, jak chcesz tak zrobić to upewnij się że to kółko nie jest połączone z którymś z wyprowadzeń.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Lip 2011 22:08
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

a) pasta lutownicza (a nie do lutowania) no clean, cyna też może być
    b) piec ale pewnie nie masz więc żelazko
    c) MCPCB
    d) od dołu (patrz punkt b)
    e) nie znam tych LEDów (omijam no-name'y) ale jak mają jakąś dokumentacje to profil lutowania jest pewnie zerżnięty z innej i pokrywa się z JEDEC J-STD-020C

Nie polecam żadnych lutownic ani przykładanie takich LEDów do rozgrzanej powierzchni - bardzo gwałtowny wzrost temperatury w chwili zetknięcia może narobić szkód (typu utrata jednolitości przez silikon).

zajrzyj sobie tutaj, wszystko wyjaśnione
    http://www.cree.com/products/pdf/XLampSolderingandHandling.pdf

Najbezpieczniej dla diody będzie użycie kleju termoprzewodzącego (slug <-> mcpcb)

0
  • #9 30 Lip 2011 03:01
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Jak na razie zrobię tak jak pisałem z tym laminatem i pastą termoprzewodzącą, najwyżej jeszcze je lekko docisnę czymś cienkim z góry.

WojtasJD dzięki za info, może spróbuję jedną na próbę przylutować choć chyba nie ma sensu jeżeli z laminatem wyjdzie.

Jak myślicie-wystarczy ten radiator 40x40x11mm na 4 takie diody?
    Na Allegro widzę 37x29x12mm więc ciut mniejszy na LED'a 3W.

Pozdrawiam

0
  • #10 07 Sie 2011 22:10
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Witam po przerwie.
    Poskładałem tak jak mówiłem, wyszło tak:
    Jak przylutować diody mocy do radiatora/płytki? Jak przylutować diody mocy do radiatora/płytki? Jak przylutować diody mocy do radiatora/płytki?

Testowane na LM317, 300mA.
    Problem w tym że po jakiś 30min pracy radiator był gorący, palił po palcach ale dopiero przy silnym ściśnięciu go, tak więc jest gdzieś na skraju temperatury jaką można utrzymać.
    Stąd moje pytanie do jakiej temperatury mogą się nagrzewać takie diody? Pogrzebałem w internecie i znalazłem np tu że mogą pracować do 80°C, zakładam że moje będą tak samo bo to wszystko chyba podobne.
    Przy tych powiedzmy 70°C żywotność spadnie znacznie czy dopiero powyżej tej temperatury?
    Mogę zmienić na ten większy radiator ale nie jest on wiele większy więc spodziewam się takiego samego efektu, a wentylatorka wolałbym uniknąć (ewentualnie na wolnych obrotach ale lepiej by było bez).
    Jak przylutować diody mocy do radiatora/płytki? Jak przylutować diody mocy do radiatora/płytki?

Lampka będzie chyba oświetlać akwarium kilku litrowe czyli jakieś 12h na dobę.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #11 07 Sie 2011 23:48
    Joker.
    Poziom 30  

slodkie_ciacho napisał:
    Przy tych powiedzmy 70°C żywotność spadnie znacznie czy dopiero powyżej tej temperatury?

W prawdzie wysoka temperatura skraca żywotność leda, po jakimś czasie zacznie spadać jasność. Ten czas to tysiące godzin. Ale im niższa temperatura tym lepiej.
    Wyszukaj pod nazwą "led lifetime", znajdziesz różne testy.
    Konkretnie to musiałbyś sprawdzić z dokumentacji technicznej producenta. Znajdziesz wykresy jasności w zależności od temperatury, dopuszczalny prąd zależny od temperatury.

A jak się za bardzo grzeje to (bez zmiany radiatora) zmniejsz prąd.

0
  • #12 23 Kwi 2012 19:45
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Witam
    Dawno tu nie zaglądałem, no ale się wkurzyłem jak się spaliło 5 diod, tym samym zrezygnowałem z tego akwarium...
    Wszystko już ładnie złożone, podłączam do zasilacza i po kolei przestają świecić... Okazało się że dostają ponad 1A, nie wiem czemu niestety. Może to być wina zasilacza? Jakiś impulsowy 12V 1,2A, podłączyłem pod niego żaróweczkę i okazało się że pulsuje, może to w połączeniu z LM317 jakoś zwiększyło prąd? Drugi zasilacz działa normalnie-na próbach chyba z niego korzystałem.

Teraz zacząłem robić znowu...

Jak zapobiec takiemu przepaleniu? Bezpiecznik topikowy to chyba trochę mało. Jeżeli wystarczy to gdzie go dać-szeregowo z diodami czy przed LM317?
    LM317 też lepiej wymienić? Cztery diody są zasilane z dwóch stabilizatorów LM317 po dwie szeregowo, więc chyba mało możliwe że oba stabilizatory padły.

Chyba że napięcie zasilania też ma wpływ jakiś -diody są 3,2-3,6V, dwie szeregowo co daje do 7,2V, ok 3V na spadek na LM317 to jakieś 10,2V -zasilacz 12V to za dużo?

Pozdrawiam

0
  • #14 24 Kwi 2012 12:16
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Cytat:
    LED-y zasila się prądem a nie napięciem.

Nigdzie temu nie zaprzeczam... Tylko nie rozumiem zbytnio po co tak to producenci podają też napięcie...

Cytat:
    Stabilizator prądu np. na LM317, a nie napięcia.

Nigdzie nie napisałem że napięcia...

Ok interesuje mnie tylko czemu prąd tak skoczył mimo że był ustawiony na chyba 315mA. A dokładnie czy pulsacyjne działanie zasilacza mogło mieć na to wpływ?
    I czy bezpiecznik wystarczy (gdzie go dać) by zabezpieczyć diody?

Podłączę pod sprawny zasilacz ale wolałbym jakoś uniknąć uszkodzenia diod w przyszłości w razie jego awarii...

Stabilizatory jednak też padły, dają ciągle 0,5A niezależnie od rezystora regulującego prąd-czy to 10Ω czy 100Ω

0