Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pobieranie adresu sieciowego przy połączeniu po skrętce (LAN)

28 Jul 2011 10:59 3544 6
  • Level 2  
    Sprzęt:
    1. Modem do kablówki MultiMedia (łacze 6Mb)
    2. Router/AP Wifi TP Link TP-WR543G włączone klonowanie MAC'a
    3. Skrętka UTP kat. 5, długość 20 mb
    4. Zarobiony kabel sprawdzony testerem TL-828-A, TL-828-B

Router skonfigurowany jest tak: na porcie WAN włączone dynamiczne IP.
    Adresy IP i maski na WANie z puli 10.x.x.x.
    Na routerze włączone rozgłaszanie SSID a sieć zabezpieczyłem szyfrowaniem WPA-PSK z kluczem TKIP.
    Przez Wifi laptop łączy się elegancko. Internet jest.
    Także podpięty po skrętce do dowolnego portu po kablu laptop łapie sieć i internet.
    Ale w pomieszczeniu odległym o 20m podciągnięty mam kabel do gniazdka bo dzielą mnie 3 ściany i sygnał wifi jest słaby.
    Po wpięciu do gniazdka naściennego laptopa trwa na zmianę pobieranie adresu i brak dostępności sieci.
    Jaki jest powód? Coś jednak źle ustawione, uszkodzony kabel czy gniazdo?
    Dodam, że kabel to "drut".
  • Level 35  
    Czy ustawienia protokołu TCP/IP na komputerze podłączonym kablowo są ustawiane automatycznie? Jeśli tak to spróbuj przypisać adresy IP statycznie (uwzględniając adres DNS).
  • Moderator of Networks, Internet
    apgar wrote:
    Po wpięciu do gniazdka naściennego laptopa trwa na zmianę pobieranie adresu i brak dostępności sieci.

Obstawiam warstwę fizyczną (kabel)
  • Level 2  
    Adresy IP na laptopie i kom stacjonarnym z DHCP routera. Też obawiam się, że to warstwa fizyczna. Kabel "leci" w ścianie pod płytkami i nad podwieszanym sufitem. Kładł go elektryk przy remoncie mieszkania. A remont już zakończony. Albo uszkodził kabel (choć nie sądzę) albo (co jest bardziej prawdopodobne) położył już uszkodzony :-( Wolałem się upewnić i wykluczyć konfigurację sprzętową.
    Na początek coś powinien powiedzieć prosty tester do kabli i obejrzenie sposobu zarobienia gniazd/wtyków (może któraś para jest rozdzielona), możesz też spróbować zejść w ustawieniach karty laptopa do trybu 10Mbit-HalfDuplex.
  • Level 2  
    Główkuję na tym od wczoraj. Z jednej strony kabel zarobiony wtykiem RJ-45 jako prosty i włączony do portu LAN routera. Na drugim końcu ten sam kabel "zarobiony" w gniazdku naściennym (kolejność żył jak na foto). Wg mojej wiedzy to prawidłowe wykonanie. Jeśli niczego już nie przeoczyłem to uszkodzony jest kabel :-(

Pobieranie adresu sieciowego przy połączeniu po skrętce (LAN)
    Może to jakaś super-hiper-aluminiowo-miedzią powlekana skrętka w promocyjnej cenie 0,20 za metr... Widziałem już takie, których 20-metrowe odcinki nie chciały się na 100Mbps zestawić.