Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kiedy wymieniać kondensatory? Jakie są objawy zużycia?

28 Lip 2011 12:13 6533 6
 • Poziom 36  
  Witam,

  niejasnym tematem jest kwestia wymiany kondensatorów elektrolitycznych we wzmacniaczach - w zasilaczu i nie tylko.

  Niektórzy piszą że nawet po 20-30 latach kondensatory - rzadko noszą ślady zużycia, wobec czego nie ma sensu ich wymieniać.

  Mówimy o sprzęcie klasy popularnej, - Jaki więc jest mniej więcej wiek po którym przeciętnie - np. polskie kondensatory z Elwy, mogą tracić pojemność wyraźnie pogarszając właściwości wzmacniacza? Zakładając przebywanie w warunkach pokojowych, nie wilgotnej piwnicy.

  Mam kilka starych wzmacniaczy, estradowych, jeden z połowy lat 90tych, drugi z połowy lat 80-tych i zastanawiam się czy wymiana kondensatorów coś przyniesie, czy będzie tylko stratą czasu? Jakie sa typowe objawy?
 • Poziom 35  
  Dużo zależy też od tego czy znajdują się obok źródeł ciepła czyli od budowy wzmacniacza.
 • Poziom 31  
  Mam kondensatory Elwy z lat 60-tych, które wciąż mają pojemność większą od zadeklarowanej. Leżały w zatęchłym, podziemnym magazynku. O dobrze przechowywanym sprzęcie z lat 90-tych można w ciemno powiedzieć, że kondensatory są dobre. O tym z lat 80-tych zwykle też.

  Kiedy wymieniać? Wtedy, gdy się popsują :-). Masowa wymiana kondensatorów, to zwykła obsesja, nic więcej.
 • Poziom 36  
  A Objawy wyschniętych / przyschniętych kondensatorów w zasilaczu? Zniekształcenia, brak mocy, przydźwięk ?

  Cytat:
  Dużo zależy też od tego czy znajdują się obok źródeł ciepła czyli od budowy wzmacniacza.


  rozumiem że znalezienie się blisko źródła ciepła zwiększa zużycie kondensatorów. Wzmacniacze estradowe często osiągają znacznie wyższe temperatury, grają często na maksa. W domu raczej słucha się rzadko na dużych głośnościach, więc i wzmacniacze mniej się grzeją. Więc może w estradowych wzmacniaczach jednak trzeba je wymieniać jednak częściej?
 • Poziom 31  
  SzokalML napisał:
  A Objawy wyschniętych / przyschniętych kondensatorów w zasilaczu?
  Chyba tylko dwa: albo nienaturalnie duże tętnienia napięć (widoczne na oscyloskopie), albo zauważalne "rozdęcie" kondensatora. Ten drugi przypadek nie koniecznie musi iść w parze ze zmniejszeniem pojemności, ale jest niepokojący.

  Cytat:
  Więc może w estradowych wzmacniaczach jednak trzeba je wymieniać jednak częściej?
  Moja praktyka jest następująca: jeśli wzmacniacz osiąga swoją moc wyjściową, to jego zasilacz jest sprawny. Jeśli jej nie osiąga, to można zacząć się martwić - albo producent naciągał dane, albo faktycznie istnieje usterka. Czasami zdarzało się, że już kilkuletnie kondensatory spuchły, ale tylko wtedy, gdy były bezpośrednio obok radiatorów.
 • Poziom 36  
  Czyli zmniejszenie pojemności nie musi skutkować wizualnymi efektami na kondensatorze.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Ano nie musi. Można powiedzieć, że wizualne uszkodzenie zwykle wiąże się z pogorszeniem parametrów, ale pogorszenie parametrów nie koniecznie wiąże się z uszkodzeniami wizualnymi. Możliwy jest jeszcze wyciek, ale rzadko się zdarza i bywa mylony z klejem - czasami producenci sprzętu przyklejają duże kondensatory do płytki, żeby nie wyrywały się z powodu drgań.