Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator 3f 380V - schemat

28 Lip 2011 12:30 2469 3
 • Poziom 9  
  Witam

  Potrzebuję schemat takiego regulatora o mocy do 200W i napiecie 380V.

  Na internecie znalazłem takie schematy, ale silników dwu fazowych.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Zapewne poszukujesz schematu trójfazowego regulatora mocy.
  Możesz wykorzystać schemat jednofazowego tyrystorowego regulatora wykonując 3 jego egzemplarze: każdy włączony w szereg między wyjściem fazy sieci energetycznej zasilającej urządzenie czy maszynę elektryczną, a tym urządzeniem. Oczywiście jeżeli wymagana jest płynna regulacja potencjometrami: to wszystkie muszą być mechanicznie sprzężone np. umieszczone na wspólnej osi i co najważniejsze dobrze odizolowane od siebie. Napięcie szczytowe między potencjometrami 540V, a przy dołączaniu i odłączaniu obciążania indukcyjnego należy jeszcze dodać wielkość indukowanych przepięć z zależności u=L*(di/dt).
  Najlepiej na każdym pokrętle potencjometru zamocować plastikowe kółko zębate a na wspólnej osce mechanizmu regulacji umieścić kółka współpracujące.
  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Czy kit avt 1007 będzie dobry?
 • Poziom 15  
  Nie wiem czy chcesz regulować moc na obciążeniu rezystancyjnym czy może obroty silnika trójfazowego tak jak w opisie na: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1296809.html dla jednofazowego .
  Tego typu regulatory pozwalają tylko na zmniejszenie prędkości obrotowej poprzez zwiększenie „poślizgu”. Wadą takiego rozwiązania jest silna zależność prędkości obrotowej od obciążenia mechanicznego.
  Jeśli już zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to musisz pamiętać , iż na tyrystorze będzie pojawiać się znacznie wyższe napięcie, a więc nie 220*1,4142 [V] ale 380*1,4142[V] dlatego parametry napięciowe użytych tyrystorów dwukierunkowych /triaków/ powinny być odpowiednio wyższe.
  W tej chwili w najczęściej stosuje się regulację częstotliwościowo-napięciową za pomocą przekształtników częstotliwości /falowników/ .
  Rozważ również czy nie opłacałaby się budowa prostego przekształtnika jednofazowego z regulacją częstotliwości i zastosowanie silnika indukcyjnego jednofazowego. Ceny silników jedno i trójfazowych są zbliżone.
  Najlepiej kupić fabrycznie nowy falownik z gwarancją i nie bawić się w instytut naukowy jeśli nie ma się dotacji na badania nowych i starych rozwiązań. Najdroższy jest czas: a on mija bezpowrotnie.
  Pozdrawiam