Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MS Excel Odwoływanie sie do danej komórki po naciśnieciu przycisku.

yamahav 28 Lip 2011 12:36 2190 8
  • #1 28 Lip 2011 12:36
    yamahav
    Poziom 12  

Witam
    POMOCY!!! Robię sobie zestawienie stropów. Na samej górze wypisałem sobie rodzaje stropów a pod spodem mam szczegółowe opisy do poszczególnych stropów. Chciałbym tak zrobić żeby po naciśnięciu na któryś z rodzai stropu przerzucało mnie do szczegołowego opisu, nie chce przewijać rolka. Lub ewentualnie czy ten opis z góry może buć oknem ruchomym i jeżeli otworze exela i wybiore strop np. 6 pozycję i mnie do niej przerzuci to żeby potem znowu nie przewijać do samej góry tylko żeby bylo okienko ze spisem przy stropie w poz. 6 i jak chciałbym następny wybrać to z tego okienka. Jeżeli coś nie jasnego to załączony plik wszystko wyjaśni i pytania wyjda w dalszych ustaleniach. Z góry dziekuję za pomoc

0 8
  • #2 28 Lip 2011 13:42
    marek003
    Poziom 40  

Tak jak ty chcesz dosłownie to trzeba by było budować makro lub/i "ukształtować" lepiej dane (dać im jakąś systematyczność) np że co 30 wiersz jest nazwa stropu i poniżej opis.

W takich danych jak masz obecnie (na razie bez pisania makr) proponuje dołożyć arkusz który będzie przedstawiał dany strop po jego wybraniu z listy. Jak w załączniku.

Stropy na liście muszą się tak samo nazywać jak w bazie bo inaczej funkcja nie pokaże danych (Masz jeden taki przypadek)

0
  • #3 28 Lip 2011 14:22
    yamahav
    Poziom 12  

tak też może być tylko mam obrazki w stropach i jak potem będę chciał dodać jakiś strop to muszę poprawiać formułkę czy w tym arkuszu pomoc dołoże i w arkuszu automatycznie będzie w takiej formie jak teraz jest ??

Dodano po 1 [minuty]:

zalącznik

0
  • #4 28 Lip 2011 15:33
    yamahav
    Poziom 12  

jakbyś mógł to zrobić na tym ostatnim załączniku pomoc arkusz + wybór poszczególnych stropów dzieki za pomoc i jak z tym dokładaniem nowych stropów

Dodano po 17 [minuty]:

i dodać strop mogę w arkuszu pomoc zmienię tylko zakres spisu stropów tylko jak zrobiłeś że w arkuszu wyniki jest ta rozwijana lista i jak dołożyłem to już stropu dokładanego nie było na liście . Pytanie jak zrobić taka rozwijaną listę w arkuszu wyniki powiązana z arkuszem pomoc? dzięki z góry za opdowiedzi .

0
  • #5 29 Lip 2011 13:10
    marek003
    Poziom 40  

Lista jest z menu formularzy
    MS Excel Odwoływanie sie do danej komórki po naciśnieciu przycisku.
    wstawiasz gdzieś i jest lista

A jej powiązania to:
    Prawoklik myszy na liście rozwijalnej - formatuj formant i w zakresie wejściowym powiększ zakres (możesz go powiększyć "poza" dane - będą wtedy puste miejsca na liście ale jak je wypełnisz w arkuszu pomoc to sie znajdą "automatem" na liście).

Jeżeli podsyłasz plik aby go sprawdzić czy zmodyfikować to dla zasady wyłącz pobieranie opłat za niego (punktów). (możesz to zrobić poprzez zmień)

0
  • #6 01 Sie 2011 08:21
    yamahav
    Poziom 12  

Prośba
    przesyłam plik w którym pokopiowałem formułki przerobiłem na swoim pliku ale nie wiem jak zrobić żeby w tym co ty zrobiłeś pliku w arkuszu wyniki wyskakiwał tylko ten strop który wybiorę i jest jakaś formuła "=jężeli.." ale nie wiem jak to zrobić czy mógłbyś mi to powiedzieć lub zrobić na pliku. I jeszcze jedno Czy jak będę chciał coś dopisać do danego stropu czy dodać rysunek to jak w arkuszu pomoc zrobię wstaw wiersze i dorzyce coś to automatycznie będzie mi się to robiło w wynikach. Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc posziedziałem nad tym praiw sobotę i nie wiem jak to zrobić.

0
  • #7 01 Sie 2011 10:11
    marek003
    Poziom 40  

Nie no... tak to się nie da.
    Aby zrobić mniej więcej to co chcesz trzeba jednak zaprząść jakieś makro.
    Poza tym trzeba by było zrobić jakaś systematykę w danych.
    Chodzi o to że opis jednego stropu masz w ok 50 wierszach a w innym przypadku wystarczy 10.
    Poza tym fotki.

Tu trzeba inaczej podejść do problemu.

Jak znajdę chwilę to może coś wymyślę (ale zaznaczam że bez makra się nie obejdzie)

Czy każdy strop może być w innym arkuszu (nazwa arkusza ta sama jak nazwa stropu)?

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Tak na szybko bo nie mam za dużo czasu.
    Prościutkie makro podpięte pod pole wyboru:

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

A poniżej twój przykład
    Nie robiłem "wróć" bo "menu" wyboru stropów masz zawsze widoczne więc wg mnie nie jest to potrzebne ale jak będziesz chciał to się dołoży.

Po przez wstawianie wierszy możesz dodawać nowe stropy.
    Zasada jest taka że nazwa wyszukiwanego stropu musi być w kolumnie B, musi być identyczna jak nazwa stropu w arkuszu "pomoc" (bo pokaże puste komórki) i musi być unikatowa czyli ma być jedna nie może się powtarzać bo excel w takim przypadku zawsze będzie wskazywał pierwszą znalezioną.

0
  • #8 01 Sie 2011 13:42
    yamahav
    Poziom 12  

Wielkie dzięki tak jest ok jak sprawdzałem mogę przy danym stropie wstawić wiersze i dopisać to co akurat jeszcze się przyda. Tylko jak dopisałem strop XXX w arkuszu pomoc i zwiększyłem zakres to a arkuszu strop nie pojawiał mi się ten strop XXX. tylko na to jakbyś mi odpowiedział i już nie męcze. Fajnie zrobione dla mnie makra to czarna bajka. Jeszcze raz dzięki tylko jeszcze jak z tym dokładaniem stropu o innej nazwie?

0
  • #9 01 Sie 2011 21:04
    marek003
    Poziom 40  

yamahav napisał:
    Tylko jak dopisałem strop XXX w arkuszu pomoc i zwiększyłem zakres to w arkuszu strop nie pojawiał mi się ten strop XXX. tylko na to jakbyś mi odpowiedział i już nie męcze

Niestety, nie zwiększyłeś zakresu rozwijalnego pola wyboru.
    Zrób tak jak opisałem wcześniej:

"Prawoklik myszy na liście rozwijalnej (liście wyboru) - formatuj formant i w "zakresie wejściowym" powiększ zakres (możesz go powiększyć "poza" dane - będą wtedy puste miejsca na liście ale jak je wypełnisz w arkuszu pomoc to sie znajdą "automatem" na liście)."
    Dodam jeszcze bo dla mnie to było oczywiste po powyższym naciśnij OK.

W załączeniu masz zakres danych w polu wyboru ustawiony na wielkość ramki (obramowanie) w arkuszu pomoc (z pustymi miejscami).
    Proponuję porównać wersję (właściwości pola wyboru) w obu skoroszytach żebyś wiedział (i zrozumiał) na czym to polega. To na prawdę nie jest takie trudne (to jeszcze nie makra).

Excel jest wbrew pozorom prościutki jak ... polskie autostrady - wystarczy tylko troszeczkę się zastanowić.

0
  Szukaj w 5mln produktów