Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Abonament a definicja odbiornika telewizyjnego

lukand 28 Lip 2011 16:42 3924 9
  • #1 28 Lip 2011 16:42
    lukand
    Poziom 9  

Zastanawia mnie pewien wariant interpretacji przepisów związany z definicją odbiornika telewizyjnego. Otóż według zapowiedzi w mediach wkrótce nadejdzie czas wyłączenia transmisji analogowej telewizji naziemnej.
    Czy oznacza to, że odbiorniki analogowe nie będą już wówczas mogły być określane mianem odbiornika telewizyjnego (staną się monitorami)?
    Sprzęt tego typu z przyczyn technicznych nie będzie już w stanie odbierać programów telewizyjnych.
    I tu pytanie: czy nie posiadając odbiornika cyfrowego, gospodarstwo domowe w myśl prawa zobowiązane byłoby nadal do płacenia abonamentu?

0 9
  • #2 28 Lip 2011 17:39
    kondziu jah
    Poziom 33  

Zauważ, że są urządzenia, dzięki którym odbiornik analogowy odbiera TV cyfrową. Mogą to wziąć pod uwagę.

0
  • #3 28 Lip 2011 19:50
    lukand
    Poziom 9  

kondziu jah napisał:
    Zauważ, że są urządzenia, dzięki którym odbiornik analogowy odbiera TV cyfrową. Mogą to wziąć pod uwagę.

A jeżeli się ich nie posiada? Przykładowo odbiornik telewizji satelitarnej opłacany jest w przypadkach platform cyfrowych osobnym abonamentem, chyba że dysponuje się wyłącznie urządzeniem do odbioru kanałów bezpłatnych. W przypadku telewizora sprawa była klarowna: urządzenie to zawierało w sobie tuner i jako taki można zaklasyfikować go do odbiornika telewizyjnego. Z drugiej strony czytałem gdzieś kiedyś, że abonament nie dotyczy kart telewizyjnych w komputerach. A przecież w połączeniu z komputerem zestaw pozwalał na odbiór telewizji. Zatem czy sama karta to odbiornik? Wynikałoby, że nie. Dopiero „pudło” z tunerem i ekranem w jednym stanowiło odbiornik telewizyjny. Albo przepis jest nieprecyzyjny (bez odpowiedniego tunera nie ma odbioru telewizji), albo jest to celowo tak sformułowane.

Na marginesie: nie man nic przeciw abonamentowi jako takiemu, ale do furii doprowadza mnie przepis, który nie ma instrumentów do egzekucji za niepłacenie. To demoralizujące, bo płacą „frajerzy”. A w ogóle: jeżeli opłaty abonamentowe są z jakichś powodów konieczne, to niech ktoś wreszcie powie – telewizja i radio publiczne muszą istnieć i basta, bez względu, czy są dochodowe czy nie. A jeżeli nie, to cóż prostszego jak zakodować wszystko i niech płacą tylko ci, którzy mają na to ochotę a nadawcy niech się gimnastykują jak zwiększyć ilość płacących za dostęp do kanałów.

0
  • #4 28 Lip 2011 20:40
    kkknc
    Poziom 42  

Odbiornik telewizyjny to coś, co odbiera telewizje. Zauważ nawet monitor, do którego podepniesz tuner i oczywiście antenę, bo bez tego ani rusz jest już odbiornikiem. Oglądanie on-line programów tv na monitorze to też itd. Więc zobacz, jaka ta definicja jest uniwersalna kiedyś mówiło się o tym jak to prawo nie nadąża za rozwojem techniki a tu proszę stare prawo a jakie jare.

0
  • #5 28 Lip 2011 23:15
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Brak możliwości odbioru naziemnych stacji cyfrowych zwalnia od obowiązku płacenia abonamentu.
    Tylko pokaż mi w jaki sposób można zrezygnować z płacenia?
    Cześć!

0
  • #6 29 Lip 2011 06:50
    kkknc
    Poziom 42  

Przestajesz płacić i już. Teraz najlepsze zgubiłem książeczkę opłat więc poszedłem na pocztę prosząc o duplikat. Jak się okazało muszę napisać specjalnie podanie prosząc o tą książeczkę, więc olałem sprawę.

0
  • #7 29 Lip 2011 13:54
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

kkknc napisał:
    Przestajesz płacić i już. Teraz najlepsze zgubiłem książeczkę opłat więc poszłem na pocztę prosząc o duplikat. Jak się okazało muszę napisać specjalnie podanie prosząc o tą książeczkę, więc olałem sprawę.

Nie wiem czy to wystarczy. Mogą się upomnieć po kilku latach i zapłacisz z odsetkami :) Najlepiej wyrejestrować odbiornik i po kłopocie.

0
  • #9 29 Lip 2011 15:49
    Piotr Sz.
    Poziom 13  

A telewizor i radio masz?

0
  • #10 29 Lip 2011 16:36
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Jeśli pytasz mnie (nie autora tematu) to radia nie posiadam, a mój TV ma uszkodzone gniazdko antenowe (właściwie nie posiada go już wcale) i niestety nie umożliwia mi to odbioru TV z anteny.
    Na dzień dzisiejszy posiadam dekoder TV kablowej VECTRA i za niego płacę co miesiąc, a to że mam w pakiecie TVP1, TVP2 itp, to niestety już sprawa pomiędzy firmą VECTRA, a TV publiczną, nie moja, a 2 razy za to samo płacić nie zamierzam.

Poza tym zwróć uwagę jak moderator podsumował temat do którego linka podałem...
    Jest ustawa i trzeba płacić, a tajemnicą poliszynela jest, że nikt nie jest w stanie tego wyegzekwować i wszyscy dobrze o tym wiemy.

I żeby nie było - Nikogo do niczego nie namawiam, wyraziłem tylko swoje zdanie, w tym jak i tamtym temacie.

Pozdrawiam.

0