Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego nie wychodzi mi wykonanie PCB?

Jeżyk-1 28 Jul 2011 18:01 4960 6
phoenixcontact
 • #1
  Jeżyk-1
  Level 25  
  Witam. Mam problem z tworzeniem swojej pytki. Nie wiem co źle robię. Ale problem polega na tym że nie chce mi się odkleić papierek od płytki.
  Zacznę od początku jak ja robię:
  Mam gotowy projekt w programie Eagler.
  Drukuje go na papierze kredowanym tak by były ładne czarne kreski drukarką laserową Brother DCP-7030
  Przygotowuje płytkę: matowię ją papierem ściernym P800 następnie gąbką kuchenną z płynem ją czyszczę i wycieram ręcznikiem papierowym.
  Następnie żelazkiem ustawioną na max temperaturę przytrzymuje 10 min. Oczywiście najpierw laminat, papier kredowany z wydrukiem do strony miedzianej dwie warstwy ręcznika papieroweko i żelazko.
  Jak skończę ją prasować to wrzucam ją do świeżo przegotowanej wody z płynem do naczyń, wcześniej próbowałem w proszku. Ale efekt ten sam papierek nie chce sam odpaść a jak odpadnie po godzinie to ścieżki się zmazują.
  Ktoś do radzi co źle robię bo ten sposób znalazłem na youtubie.com jak ktoś robił takie PCB i mu wychodziło :(
 • phoenixcontact
 • #2
  arkwyl
  Level 22  
  Czy podgrzewasz do odpowiedniej temeratury laminat? Skąd masz ten papier kredowy? A i ten program to Eagle a nie Eagler.

  Dodano po 5 [minuty]:

  A i zapomniałem jak dociskasz papier po nagrzaniu? Łożysko, szmatka? Czy prasujesz papier na płytce za pomocą żelazka czy też rozgrzewasz płytkę na żelazku i prasujesz łożyskiem np?

  Dodano po 8 [minuty]:

  Czy sposób w jaki ty tworzyłeś płytkę bardzo różnił się od procesu tu opisywanego?
  twingo.ict.pwr.wroc.pl/~konar/uploads/download/pdf/trawienie.pdf
  www.cyfronika.com.pl/dokument/um656.5.pdf
  Jeśli tak to czym?
 • phoenixcontact
 • #4
  Suchy
  Level 17  
  Witam, jak robiłem płytki termo-transferem to czekałem aż płytka trochę ostygną i później do nie za gorącej wody z płynem do mycia naczyń papier ładnie nasiąkał i odchodził zazwyczaj sam bez przesadnego zdzierania. Może powinieneś poczekać aż płytka lekko ostygnie. Moja rada to:

  - spróbuj prasować bez ręczników i nie na max temp. (musisz wyczuć)
  - poczekaj chwilę po wyprasowaniu aż ostygnie trochę.
  - zmień papier kredowy na cieńszy ja robiłem na takim wiotkim :)

  PS. Prasuj tak długo aż zobaczysz lekko zżółkły papier oraz lekko wypukłe odbicie ścieżek.

  Poza tym od czasu kiedy wykonałem swoją pierwszą płytkę metodą naświetlania już nigdy nie pomyślałem nawet o termo-transferze, polecam abyś się zastanowił nad rozpoczęciem wykonywania płytek tą metodą, możesz robić płytki dwustronne o zadziwiająco cienkich ścieżkach bez obawy, że coś się odklei przy odmaczaniu.


  Pozdrawiam.
  Michał (suchy).
 • #5
  gayetan
  Level 18  
  A mógłbyś się kolego pochwalić jak robisz to metodą naświetlania? albo jakiś link? Bo też o tym myślałem, przeczytałem posta i jeśli to nie był by problem - napisz kilka słów.

  Pzdr
 • #6
  Suchy
  Level 17  
  Metoda naświetlania opiera się na stosowaniu folii zamiast papieru kredowego i z początku jest trochę bardziej kosztowna niż termo-transfer ze względu na to, że potrzebujesz trochę więcej sprzętu a mianowicie:

  - żarówka ultra fioletowa najlepiej typu T5 mogą być dwie 8W lub jakaś kompaktowa. To będzie twoja naświetlarka, możesz budować samemu lub kupić ale na pewno taniej będzie zbudować to w domu.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic585229.html

  - Płytka pokryta warstwą środka światłoczułego (laminat pokryty positivem)
  http://uk.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=141301

  - Odczynnik do wywoływania (możesz kombinować z rozpuszczaniem kreta w wodzie albo kupić już gotową miksturę w sklepie elektronicznym - developer)
  http://uk.farnell.com/mega/3204996/pcb-developer-1l/dp/3204996

  - Wytrawiacz który już i tak używasz.

  Proces wykonywania płytek metodą naświetlania przebiega następująco:

  - Drukujesz na przeźroczystej folii mozaikę twojej płytki PCB na laserze

  - Przykładasz wydruk do płytki pokrytej emulsją światłoczuła w ten sam sposób jak w przypadku papieru kredowego czyli wydrukiem do miedzi-farby

  - Naświetlasz w zależności od lamp 6-10 minut (to co jest odkryte straci właściwości chroniące czyli ścieżki zostaną twarde wszystko inne zmięknie)

  - Wrzucasz naświetloną płytkę do wywoływacza który usuwa farbę z miejsc które były wystawione na światło UV.

  - Po chwili (20-50 sekund) masz już same ścieżki pokryte farbą reszta odsłonięta czyli taki sam efekt jak przy żelazku lecz bez jego użycia i ze znacznie większą precyzją.

  - Na końcu oczywiście wytrawiasz i wuala... Piękna płytka gotowa.

  Moje rady to:

  - Musisz mieć ładny czarny wydruk żeby światło UV nie przechodziło przez kalkę
  - Nie naświetlaj przy użyciu jednej mocnej żarówki, lepiej użyj 2 słabsze i naświetlaj dłużej (ja naświetlam 12 minut dwoma żarówkami T5 8W.) w ten sposób unikniesz podtrawień i pończochy na ścieżkach.
  - Uważnie obserwuj płytkę podczas wywoływania bo farba nie jest nie zniszczalna i w końcu zacznie zmywać też nienaświetloną warstwę.

  To wszystko. Aha próbowałem samemu nakładać positiv na płytki ale ta metoda do mnie nie przemówiła, drogo brudno i długo bo schnie jakieś 24 godziny, więc ja kupuje już gotowe płytki z farnella i wiem że zawsze równo mi się naświetli.

  Jak masz jakieś pytania to chętnie odpowiem i podzielę się moim skromnym doświadczeniem.

  Pozdrawiam,
  Michał.(suchy)
 • #7
  gayetan
  Level 18  
  Wielkie dzięki - o to mi chodziło z porad chętnie skorzystam. Kiedyś robił to kolega. Używał lampy xenonowej ale spróbuję z ultrafioletami. Jeszcze raz pozdrawiam.