Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KME diego - samoczynne przełączanie na pb+dziwne zachowanie

Twizzter 28 Jul 2011 19:52 6537 6
 • #1
  Twizzter
  Level 12  
  Passat B5, 1,6 AHL. Instalacja KME Diego (nie G3) wtryskiwacze matrix.

  Auto zaczęło szwankować nagle - nie dało się jechać na większym otwarciu przepustnicy. Po podłączeniu interfejsu okazało się, że wykres Tg/tb, który jak pamiętam był linią prostą, kompletnie się "pokrzywił". Po przywróceniu nastaw fabrycznych i autokalibracji pozornie wszsytko wróciło do normy. Przy większym (choć dużo bardziej niż na początku) otwarciu przepustnicy sterownik przełącza się na zasilanie benzyną - co ciekawe czasem zdarzy się mu kompletnie wyłączyć (panel z przyciskiem jest wyłączony), a czasem przełącza się w tryb oczekiwania - czerwona kontrolka miga, wskaźnik poziomu świeci, po czasie znów przełączy się na LPG i tak w kółko. 15 km "delikatnej" jazdy, z małym otwarciem przepustnicy, nie spowodowało niepożądanego przełączenia na benzynę.  Dodatkowo:
  -diego w zakladce diagnostyki nie stwierdza żadnych błędów,
  -przejażdżka z podłączonym interfejsem nie mówi mi nic - parametry są stabilne, ale w momencie tajemniczego przełączenia komunikacja na chwilę zatrzymuje się, więc nie jestem w stanie odczytać parametrów takich jak np ciśnienie gazu.

  Mapsensor, a dokładnie jego podciśnieniowa część, jest uszkodzony (przerwany obwód - diego czyta wartość -0.11), nadciśnienie pokazuje prawidłowo, ale było tak odkąd kupiłem auto, a jeździło prawidłowo.

  Pytanie - co mogło spowodować rozjechanie się wykresu zależności czasów wtrysku? Czyżby centralka kończyła żywot? Czy wadliwy mapsensor może wpływać na samoczynną modyfikację Tg/Tb?
 • #2
  leinadzs
  Level 27  
  Tak, mapsensor ma na to wpływ
 • #3
  Twizzter
  Level 12  
  Minęło trochę czasu - doszedłem do kilku wniosków. Może przyda się "potomnym":

  - sterownik nie będzie pokazywał podciśnienia (-0,11), dopóki nie podłączy się czujnika kalibracyjnego. Czyli nie jest to wada sterownika lub mapsensora! Oczywiście mowa w tym wątku o starszej generacji Diego.

  - PS-CC01 oparty jest na Motoroli MPX4250DP. Mierzy ciśnienie gazu względem podciśnienia w kolektorze.

  - Czujnik kalibracyjny konstrukcyjnie tak samo - z tym że mierzy podciśnienie w kolektorze względem ciśnienia atmosferycznego. Być może dałoby się zastosować jakiś czujnik ciśnienia bezwzględnego, ale nie wiem czy odczyty byłyby prawidłowe.

  Dopiero takie zestawienie pozwoli wyłapać mapy benzynowe i LPG.
  Zamówiłem MPXa, 200zł za oryginał PS-CC01 lub 160 za zamiennik to trochę przesada.

  Sekcja zwłok czujnika nie wykazała żadnych fajerwerków - elektrolit+ceramiczny filtruje zasilanie, na wyjściu MPX człon filtrujący złożony z rezystora i kondensatora, praktycznie to samo co w nocie katalogowej, z tym że jest 47k zamiast 51 oraz dodano na wyjściu (do µP) szeregowo rezystor 1k.
  KME diego - samoczynne przełączanie na pb+dziwne zachowanie
 • #4
  Bucek Sierra
  Level 2  
  Witam, czy udało się rozwiązać problem? Mam Takie same objawy i nie mogę sobie poradzić.
 • #5
  Twizzter
  Level 12  
  Niestety, po 200 kilometrach znów mapa się rozsypała. Jestem teraz w terenie, więc nie mam możliwości podłączenia interfejsu. Kończą mi się już pomysły, przyjdzie chyba kupić nowy sterownik LPG.
 • Helpful post
  #6
  Bucek Sierra
  Level 2  
  U mnie problem już rozwiązany, gazownicy wymienili reduktor, filtry, świece, kable WN i nie pomogło. Kupiłem inny sterownik i nadal nic. Przyczyną okazała się uszkodzona jedna z cewek WN, na PB nie było żadnych problemów, komputer benzynowy nie wykrywał żadnych błędów typu wypadanie zapłonów. Pewnie miała jakieś przebicia i siała takie zakłócenia że szalał komp gazowy. Nawet producent sterownika przyznaje że jest czuły na zakłócenia z układu zapłonowego. Polecam pożyczyć od kogoś podzespoły na testy aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów.
 • #7
  Twizzter
  Level 12  
  Dziękuję za podpowiedź, dopiero po Twoim poście przypomniał mi się pewien szczegół: podczas pracy jałowej silnika, na podglądzie parametrów czasu wtrysku (zakładka oscyloskop) dało się zauważyć podejrzane szpilki długości 40-80(!) milisekund w losowych momentach. Bardzo prawdopodobne, że to były właśnie zakłócenia spowodowane układem zapłonowym. Przewody WN wymienię na nowe, jeśli to nie pomoże to podmienię cewkę.

  W moim przypadku winne były przewody WN. Po ich wymianie dolegliwości ustąpiły. Dziękuję koledze Bucek Sierra za pomoc.