Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała instalacja antenowa-kilka pytań

kola01 28 Lip 2011 21:32 4988 4
  • #1 28 Lip 2011 21:32
    kola01
    Poziom 7  

Witam,
    buduję właśnie małą instalacje antenową 2 anteny + 3 TV i nasuwa mi się w związku z tym kilka pytań. Najpierw naświetlę trochę temat.

Telewizję chcę odbierać z dwóch nadajników:

RTCN Ryki
    Chcę stamtąd odbierać MUX2 nadawany z mocą 100kW na kanale 24 oraz k25-tvp1 200kW, k40-tvp info 6,4kW, k43-tvp2 200kW.
    Poniższe dane pochodzą ze strony http://www.dvbtmap.eu/
    Odległość i profil terenu uwzględniając refrakcję i krzywiznę ziemi :

RTCN Łosice
    Stamtąd będę odbierał Mux3 nadawany mocą 5kW k56 ewentualnie k37-tvp2 300kW i k52-tvp1 300kW
    Poniższe dane pochodzą ze strony http://www.dvbtmap.eu/
    Odległość i profil terenu uwzględniając refrakcję i krzywiznę ziemi :

Mux3 z Łosic sprawdzony na antenie siatkowej u kolegi w deszczową pogodę siła ok.80%
    jakość 40-60%
    Mux2 z Ryk bez problemu siła: 80-100% jakość 90-100%

Schemat planowanej instalacji:

Uwagi do schematu:

Ad.1.Czy te dwie anteny muszą być takie same,a może można je mieszać-lepszą na Łosice a gorszą na Ryki ? Wydaje mi się że dobrze by było gdyby były takie same.Która antena będzie najlepsza do mojej instalacji dipol czy ATX-91

Ad.2.Mam jeszcze kilka metrów starego kabla, którego oznaczenia prezentują się następująco:

Oznaczenia:1240 Kabel Antenowy-TV 75 OHM 0,6/3,7 1A07

Słyszałem że stare kable mogą z czasem tracić swoje właściwości, choć szczerze w to wątpię, ale zawsze lepiej zapytać : Czy mogę użyć jeszcze tego kabla do nowej instalacji czy lepiej kupić nowy kabel ?

Teraz tłumienie

Zakładając na podstawie tego że kabel będzie miał tłumienie na poziomie 0,4 dB/1m to owy kawałek ma tłumienie 0,8dB dwa kawałki razem 1,6dB.

Ad.3
    Korektor antenowy będzie miał tłumienie w paśmie przepustowym 1dB

Ad.4
    Tłumienie kabla 0,5m*0,4m/dB=0,2dB

Ad.5
    Sumator jego tłumienie to 4dB

Ad.6
    Tłumienie kabla 0,5m*0,4m/dB=0,2dB

Więc całkowite tłumienie na drodze: dwie anteny-->Wzmacniacz będzie wynosiło 8,2dB czy to nie za dużo ? Czy trzeba tu wprowadzić jakieś zmiany ? Zamiast wzmacniacza przedwzmacniacze bezpośrednio przy antenach ? A może zastosować Zwrotnicę antenową ZA 8 AMS zamiast korektorów i sumatora, z tym że teraz trudno jest ją dostać.

Ad.7
    A oto i owy wzmacniacz
    a może lepiej zamiast sumatora czy zwrotnicy zamontować ten wzmacniacz z tym że nie wpinać nic w wejścia: FM 88-108 MHz, BIII 174-230 MHz,a w pozostałe wpiąć anteny.

Ad.9
    Czym się różni rozgałęźnik indukcyjny od zwykłego ?
    A może zamiast rozgałęźnika+tłumików dać odgalęźnik? Tylko jaki ?

Ad.13 Owy tłumik

Ad.15 Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

Pozostała jeszcze kwestia montaży anteny na metalowej rurce i jej uziemienia.
    I.Czy maszt również ma być uziemiony.
    II.Jeśli maszt ma być również uziemiony to czy antena musi być odizolowana od masztu(uziemienia).
    II. Czy maszt i piorunochron mogą być uziemione w tym samym punkcie(przy założeniu, że maszt ma być uziemiony) ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za zainteresowanie
    Konrad Adamczyk

Obrazek "kabla" poprawiłem na właściwy format.
    Wartości na czerwono poprawiłem na niebiesko (kolor czerwony zastrzeżony dla moderacji).

[SP5ANJ]

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 30 Lip 2011 00:22
    kreslarz
    Poziom 35  

1. Założenia tłumienia kabla są błędne. Pasmo naziemnej TV kończy się na 862 MHz, więc maksymalne tłumienie wynosi około 18 dB/100m.
    2. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe po wzmacniaczu nie ma sensu. Dajemy je zawsze PRZED elementem aktywnym.
    3. Korektor antenowy założony na antenie "A" musi tłumić częstotliwości pochodzące z anteny "B", natomiast korektor anteny "B" tłumi kanały odbierane przez antenę "A".
    4. Tłumiki antenowe są w tej instalacji zbędne. Jeżeli będzie za dużo sygnału, to można dać jeden regulowany tłumik po wzmacniaczu, lub regulować wzmocnienie pokrętłem we wzmacniaczu..
    5. Maszt uziemiamy do instalacji odgromowej.
    6. Anteny są dokręcone do masztu bezpośrednio i mają również potencjał masy. Nie należy stosować żadnych izolatorów.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Sie 2011 01:16
    kola01
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedź.
    Po przeczytaniu wielu postów użytkownika o nazwie "kondensator" mówiących o rozgałęzianiu sygnału na kilka tv zdecydowałem się na użycie odgałęźnika zamiast rozgałęźnika. A to ze względu na zakłócenia jakie mogą przedostawać się na inne odbiorniki.
    Najmniejsze tłumienie odgalęźnika 3-krotnego jakie znalazłem to 10dB .
    Czy poniższe podłączenie odgałęźnika będzie prawidłowe? (czy jest przejście dla prądu stałego między wejściem IN a wyjściem OUT)

Opis elementów :
    0. Odgałęźnik TV 3-krotny O-3-10dB (5-1000MHz) Signal
    1.Zasilacz wzmacniaczy antenowych ZS 12V 100mA z regulacją
    2.Przejście wtyk F - gniazdo antenowe
    3.Przejście gniazdo F - gniazdo F
    4.Rezystor obciążeniowy 75 Om we wtyku F

WAŻNE

Nie wiem czy użyć powyższego rezystora, czy takiego z blokadą DC : Rezystor obciążeniowy (F) blokada DC, 75 om
    Wydaje mi się, że należy zastosować ten rezystor z blokadą DC ale nie jestem pewien.

WAŻNE

Jak oblicza się tłumienie po użyciu takiego odgałeźnika ? Jeśli tak jak mi się wydaję to znaczy, że tłumienie na samym rozgałęźniku osiągnie poziom 30 dB więc poniższy wzmacniacz nie poradzi sobie z taką instalacją ?

Wzmacniacz AFP-0160/30 kanały 1-60 przelotowy 30dB

Pozdrawiam
    Konrad Adamczyk

PS: Przepraszam za "fahofy" schemat ale chciałem obrazowo przedstawić o co mi chodzi.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Sie 2011 11:07
    kreslarz
    Poziom 35  

Nie rozumiem dlaczego taka konfiguracja? To nie bardzo ma sens.
    Pokazany na zdjęciu "zasilacz wzmacniaczy antenowych" nie jest zasilaczem, tylko wtyczką realizującą oddzielenie składowej stałej od zmiennej. Na końcówce tej wtyczki nie ma już składowej stałej! Logiczne byłoby przeniesienie tej wtyczki przed wejście "IN" odgałęźnika.
    Wtedy na układ rozdzielczy dochodzi tylko składowa zmienna niosąca sygnał TV.
    Odgałęźniki stosuje się w dużych instalacjach. Tutaj - również ze względu na znacznie mniejsze tłumienie proponuję rozgałęźnik np. taki: Link. Zyskuje się znacznie na poziomie sygnału na wyjściach (odgałęźnik strata 10 dB, rozgałęźnik strata 5,2 dB!). Tłumienie podane jest od wejścia do wyjścia i na każdym wyjściu wynosi np 10 dB. Czyli wzmacniacz pokryje straty z nawiązką. Tłumienie "widziane" przez każdy telewizor to nie 30 dB, tylko 10 dB i tłumienia te się nie sumują.

Jeżeli z jakichś przyczyn narysowana przez Ciebie konfiguracja jest uwarunkowana rozkładem mieszkania i nie da się przenieść wtyczki z zasilaniem przed rozdzielacz, to w celu zminimalizowania strat należy zmienić schemat na taki:
    przewód antenowy z dachu wpinamy do rozgałęźnika indukcyjnego Link. Do jego wyjścia o tłumieniu 3,9 dB wpinamy wtyczkę (nr 1 na Twoim rysunku). Tędy może być przeniesiona składowa stała, czyli zasilanie wzmacniacza. Następnie dopinamy do wtyczki element nr 2 i nr 3 (beczka). Stamtąd (w tym miejscu jest najwięcej sygnału) prowadzimy kabel do najbardziej oddalonego telewizora . Do wyjść indukcyjnych rozgałęźnika podłączamy odbiorniki TV odległe o 7 metrów i o 0,5 metra.

0
  • #5 02 Sie 2011 17:41
    kola01
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedź.

kreslarz napisał:
    Odgałęźniki stosuje się w dużych instalacjach. Tutaj - również ze względu na znacznie mniejsze tłumienie proponuję rozgałęźnik np. taki: Link

Po przeczytaniu poniższych tekstów:

Wypowiedź na forum
    dipol.com.pl
    dipol.com.pl

Stwierdziłem, że o wiele lepiej byłoby zastosować odgałęźnik niż rozgałęźnik. Szczególnie ze względów zakłóceń jakie mogłyby powstać przy rozdzielaniu rozgałęźnikiem. A te 5dB różnicy między rozgałęźnikiem a odgałęźnikiem można odzyskać odpowiednio ustawiając ten wzmacniacz. Chyba nie powinien się przesterować bo sygnał z anteny nie będzie aż taki duży.

Poprawiony schemat do którego doszedłem poprzez sugestie użytkowników:

Uwagi do schematu :

1.Antena dipola ustawiona na Ryki oraz UHF ATX-91 ustawiona na Łosice.
    3.Zwrotnica antenowa ZA 8
    5.Wzmacniacz
    7.Separator zasilania
    7.1.Zasilacz stabilizowany 12 V
    9.Odgałęźnik TV 3-krotny O-3-10dB
    9.1.Rezystor obciążeniowy 75 Om we wtyku F
    9.2. Podobno owe odgałęźniki posiadają specjalny zacisk o uziemienia, ja uziemię odgałęźnik wykorzystując uziemienie w gniazdku.
    13.Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe umieściłem za za zwrotnicą, ponieważ nie chciałem montować dwóch zabezpieczeń przed zwrotnicą(najwyżej tylko zwrotnica się spali). Zabezpieczenia bezpośrednio przy TV są "na wszelki wypadek" oraz chronią przez prądem, którym ewentualnie mógłby się wyindukować na kablach.

Czy powyższy schemat jest prawidłowy ?

Mile widziane wszelkie sugestie i komentarze odnośnie powyższego schematu.

Z góry dziękuję za zainteresowanie
    Konrad Adamczyk

0