Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra II G naprawa przetwornicy

andi_68 28 Lip 2011 22:22 11670 0
    andi_68
    Poziom 9  
    Witam

Parę dni temu jakiś czas po wyjechaniu z ręcznej myjni przestała działać lewa lampa, a dokładnej to światła mijania.
    Po wstępnych oględzinach lampy i dostaniu się do skrzyneczki z bezpiecznikami okazało się że przepalił się bezpiecznik 15A. Wymiana bezpiecznika no nowy niestety spowodowała jego ponowne spalenie. Podmiana żarnika i zapłonnika nie przyniosła spodziewanego efektu - znów to samo. Zostałem przez to zmuszony do demontażu lampy i sprawdzenia ostatniej możliwości czyli sprawdzenie przetwornicy która jest przymocowana od spodu lampy. Typ przetwornicy to Hella 5DV 008 290-00

Po rozkręceniu okazało się że wilgoć (woda) przedostała się przez uszczelkę silikonową do środka.
    Samo osuszenie niestety nie pomogło, chociaż nie było widocznych żadnych uszkodzonych elementów

Poniżej sposób podłączenia zasilania do lampy w celach testowych.
    (znaleziony w necie)

Plus zasilania 1 od lewej dolny pin (zdjęcie 2)
    Minus zasilania przetwornicy 2 od lewej dolny pin oraz górny pin.
    Żadnego zwarcia na wejściu nie stwierdziłem.
    Na pierwszy ogień do testów poszedł największy element - czyli mosfet HUF75639 i okazało się że miernik pokazuje rezystancje od ok 20R do prawie 0 przy różnych kombinacjach pomiaru. Po odlutowaniu przypuszczenia jego uszkodzenia potwierdziły się. W zasobach zalazłem mosfet o zbliżonych parametrach (TO-263) SUB75N06.
    Jest to rozwiązanie tymczasowe do momentu zakupu HUF75639 lub zamiennika.
    Przetwornica wróciła do życia.
    Pobór prądu to ok. 3.5A więc chyba wszystko jest ok.

Parę dni temu padła przetwornica drugiej lampy. Tym razem tranzystor HUF75639 po prostu się odkleił od płytki. Stacja lutownicza na gorące powietrze rozwiązała problem, tranzystor przylutowany i przetwornica znowu działa.
    Na podstawie 2 przetwornic wydaje się że jest to częsty problem z tymi przetwornicami i powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić ten tranzystor.

Pozdrawiam i życzę udanych napraw.