Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełączanie napięcia -5V na +5V

28 Jul 2011 23:40 1595 10
 • Level 9  
  Witam, potrzebuje sobie skonstruować układzik który po przecięciu wiązki światła zmieni mi napięcie na wyjściu 1 albo 2, to zależy która żarówka zgaśnie z -5V na +5V.
  Zrobiłem schemacik w "Crocodile" i wszystko działa w symulatorze, natomiast po złożeniu układu dostaje napięcie na katodę diody D1 3.4 V na anodzie mam -1.11 V za rezystorem R3 -4.7V a tranzystor nie chce mi przełączyć napięcia z -5V na +5V .Tak samo się dzieje z drugą linia czyli na wyjściu 2, tak samo zachowuje się tranzystor T4 nie przepuszcza .
  Może coś źle robię :(.
  Układzik ma mi posłużyć do tego, że jak wpadnie bramka, i przetnie wiązkę na diodzie to na wyjściu 1 z -5V ma mi się pojawić impuls +5V i wrócić do stanu -5V i to będzie znak że wpadła bramka dla gości .Natomiast, jeżeli tak samo się stanie na drugiej wiązce to ma przełączyć mi tak samo z -5V na +5V i wrócić na -5V na wyjściu 2 jak wpadnie bramka dla gospodarzy.
  Układ działa w 100% do wyjścia na bramce logicznej zmienia mi stan z 0V na 3.4 V, a dalej to nie wiem co źle zrobiłem .
  Załączam zdjęcie układu .
  Z góry dziękuję za pomoc ....
  Przełączanie napięcia -5V na +5V
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 9  
  Tak zasilacz jest symetryczny ...
 • Level 28  
  Diody zenera - D1 i D2 - daj na 6,2 albo nawet na 6,8V.
  Możesz też między bazę i emiter każdego z tranzystorów T2 i T4, dać po rezystorze, np. 1k, choć precyzyjniej ich wartość byłaby możliwa do oszacowania, gdybyś podał parametry i sposób wpięcia żarówek.
 • Level 9  
  Dokładniej, to powiem że zamiast żarówek mają być diody ,czyli połączone od +5V przez Rezystor 200 ohm na diodę i do masy, jako odbiornik fotorezystor 2k do 20k. Gdy zakryję palcem fotorezystor to nie przełącza mi T1 a jak poświecę na niego diodą to wtedy T1 przepuszcza mi 5V na bramkę . Za bramką mam -jak świecę 5V a jak wygaszam diodę to 0V co daje że na wyjściu z bramki raz jest 0V raz 3.42 V, i tak samo mam na drugiej bramce, i z tego jestem zadowolony, ale dalsza część nie funkcjonuje .Tzn problem z tym że nie chce mi przełączać tranzystor T2 i T4. Może da się uprościć ten schemacik i zrobić coś prościej . Potrzebuje by układ reagował dość szybko bo próbowałem już na przekaźniku zrobić ale jest za wolny .
 • Level 17  
  Rzeczywiście układ przy diodzie 6,2 V będzie działał pewniej.
  Jeśli nie działa tylko jeden kanał to jest niesprawna dioda 5,1V albo tranzystor wyjściowy, a jeśli oba to popełniłeś błąd w połączeniach na płytce.
  Sprawdź to dokładnie.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Co do szybkości zadziałania:
  Otóż fotorezystory są stosunkowo wolne, proponuję w to miejsce wstawić
  fototranzystor NPN ; najlepiej ze zintegrowaną soczewką. Emiter do masy, kolektor do R1.
  Powodzenia.
 • Level 28  
  Jeżeli to tylko lampki, to po co zasilanie symetryczne?
  Wystarczy dodatnie i podłączenie diod świecących do kolektorów tranzystorów, jak na rysunku.
  Od biedy możesz w ogóle zrezygnować z tranzystorów i sterować LED-y z wyjść 74LS32, czyli podłączyć je tak, jak w czerwonych ramkach.
  Przełączanie napięcia -5V na +5V
 • Level 1  
 • Level 9  
  Ta odpowiedz kierowana jest dla użytkownika "fotonn" .Tu nie chodzi o zaświecenie lampek na wyjściu a podanie sygnału który na wyjściu zmieni swój stan po pojawieniu się przeszkody w wiązce światła (czyli w miejscu gdzie są latarki ).A wyjście potrzebuje podłączyć do RS232 i podłączyć do komputera i program będzie przechwytywał mi tą zmianę .A na RS232 musi być zmiana stanu z -5V na +5V to jest impuls, ewentualnie z +5V na -5V .
  Na dzień dzisiejszy będę próbował rozwiązania użytkownika "nemo07" .
 • Tube devices specialist
  suchyriver wrote:
  .A wyjście potrzebuje podłączyć do RS232 i podłączyć do komputera i program będzie przechwytywał mi tą zmianę .A na RS232 musi być zmiana stanu z -5V na +5V to jest impuls, ewentualnie z +5V na -5V .


  A co to za dziwny RS?
  Zwykle jest albo -12/+12V albo 0/+5V.
 • Level 28  
  Raz tak:
  Quote:
  układzik który po przecięciu wiązki światła zmieni mi napięcie na wyjściu 1 albo 2, to zależy która żarówka zgaśnie z -5V na +5V

  potem:
  Quote:
  Dokładniej, to powiem że zamiast żarówek mają być diody ,czyli połączone od +5V przez Rezystor 200 ohm na diodę i do masy,

  i na koniec (a może i nie):
  Quote:
  A wyjście potrzebuje podłączyć do RS232

  Nastepnym razem, jak założysz temat, sprecyzuj może, ile masz stopni tej "dokładności", dobra?