Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Producent nawigacji rzucający najmniej kłód pod nogi przy aktualizacji? (Linux)

abcd3082 29 Jul 2011 01:02 2859 4
    abcd3082
    Level 2  
    Cześć,

jestem programistą od lat związanym z opensourcem, który chce teraz sobie kupić nawigację samochodową, głównie do jazdy poza Polską, w tym roku przykładowo interesują mnie szczególnie Bałkany.

Kupno/instalacja Windows jest dla mnie krokiem wstecz, nie wspominając już nawet o instalacji plug-inów, czego najwyraźniej oczekuje Garmin.

Szukam więc producenta, który nie robi wiele hałasu o nic i pozwala po prostu kupować mapy/aktualizacje przy czym użytkownik miałby możliwość przegrania odpowiednich danych przez USB/Bluetooth/czymkolwiek na urządzenie, bez używania niepotrzebnego software'u producenta, który robi dokładnie to samo, czyli kopiuje dane na nośnik, ale przy okazji jest z niejasnych przyczyn napisany w sposób, który wyklucza uruchomienie tego softu poza Windows. Spokojnie mogę przy tym edytować jakiekolwiek pliki konfiguracyjne, jeśli jest taka potrzeba, o ile jest to gdziekolwiek opisane lub można się łatwo zorientować (np. producent nie wymyślił swojego własnego formatu tylko używa INI, XML-a, YAML-a itd.)

Używam Ubuntu Linuxa, ale wspominam o tym głównie dlatego, żeby na przyszłość inni mieli łatwiejsze wyszukiwanie tego tematu.

Czy możecie coś doradzić? Myślę sobie, że producenci nie zmieniają sposobu aktualizacji z modelu na model, więc jeśli w jednym modelu firmy FOO jest prosty sposób aktualizacji to w innych będzie podobnie. Poza tym, po wstępnym namierzeniu wąskiej listy odpowiednich producentów po prostu do nich napiszę i zorientuję się czy nadal tak jest.

Wielkie dzięki za pomoc!
    Odcebul Isiekuli
    Level 12  
    abcd3082 wrote:
    Kupno/instalacja Windows jest dla mnie krokiem wstecz, nie wspominając już nawet o instalacji plug-inów

Hehe, 'zesram się, a nie dam się'... Zrób to, co robią prawdziwi miłośnicy linuksa - zainstaluj se Windowsa na innej partycji i korzystaj z tego czego linuks Ci nie może zapewnić (90% czynności ?).

Moderated By marek216:

Na początek naucz się kultury - masz na to 30 dni. Jak się nauczysz to zapraszamy ponownie. Jak nie to kolejnej szansy nie będzie.

abcd3082
    Level 2  
    mbabelek wrote:
    Myślę, że te strony mogą Ci rozjaśnić sprawę TomTom oraz Garmin

Dzięki mbabelek, ale to niedokładnie o to chodziło. Rozumiałem wcześniej, że sporo urządzeń ma Linuksa jako OS (jak inaczej mogłoby być w sumie), ale wiesz, mi akurat chodzi o to, żeby mieć takie urządzenie, które można z poziomu Linuksa aktualizować pod względem map czy firmware'u.

Od strony technicznej oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby użytkownik sam sobie wgrywał co trzeba; przecież programy do aktualizacji nie robią absolutnie nic innego, po prostu wgrywają jakieś pliki na urządzenie, ewentualnie sprawdzają sumy kontrolne i w jakimś pliku zapisują info jaka jest aktualnie wgrana wersja. Więc jest tylko kwestią słabego managementu średniego szczebla w firmie i/lub niechlujnych praktyk programistycznych, że software jest pisany w sposób wykluczający użycie go poza Windowsem. Zakładam, że sporo forumowiczów elektrody to programiści, więc sami wiedzą, że to już nie jest rok 1992 tylko 2011 i pisanie software'u cross-platformowego nie jest już żadnym wyzwaniem. W Polsce faktycznie króluje Windows, ale na Zachodzie jest też Mac, więc pisanie programów tylko dla Windows jest dość krótkowzroczne

No nic, myślałem, że mój temat będzie w miarę prosty. Popytam w takim razie producentów bezpośrednio. Jeśli tylko będę miał jakieś ciekawe newsy to dam znać.

W każdy razie - dzięki za odzew mbabelek!

@marek216 - dzięki za interwencję :-)
    Pontikos
    Level 38  
    Kolego abcd3082 - przewazajaca wiekszosc -98% programow nawigacyjnych przeznaczonych jest na Windows CE / Mobile - to determinuje wybor platformy.

TomTom i Garmin, a takze Symbian i Android maja nieco podobna organizacje platformy systemowej do 'czystego' linuxa.

Na czystego linuxa spotkalem wylacznie aplikacje Garmina - sa takze mapki, takze GNU/GPL.

Jesli chodzi o soft cross-platform, to sa oczywiscie wszystkie aplikacje JAVA - np. darmowa Sygic Aura (starsza, bo nowa jest platna) , nDrive, mcGuider..

Jesli chodzi o prosta aktualizacje, wielu producentow uproscilo ja maxymalnie - np. mio (XML), tomtom (bif), Navigon (INI) - podlaczasz urzadzenie pod komputer i klikasz 'sciagnij' - dla EndUsera to optimum, kopiowanie reczne plikow to czasy zamierzchle :)

Takze do wiekszosci urzadzen wiodacych firm GPS, a takze znanych programow nawigacyjnych dostepnych na rynku sa dostepne updatery pod Linux / MAC-os.