Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875)

Rambooster 29 Jul 2011 17:08 6629 1
 • Witam
  Chciałbym zaprezentować swój niedokończony wzmacniacz do gitary.
  Narazie mam zrobiony przedwzmacniacz na ECC85 i końcówkę mocy na LM3875.

  Najpierw może rzut oka na:
  -obudowę (sklejka 18mm, wymiary 40x36x27 cm)
  -głośniki (Tonsil GD13/50 Guitar, 30W RMS 16Ω, połączone równolegle)
  -zasilanie (do przedwzmacniacza transformator TS40, prostowanie i filtracja napięcia żarzenia, stabilizowane napięcie anodowe na zenerkach i BD139, a do końcówki transformator toroidalny 2x22V 250W):

  Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875)  Obudowa jest podzielona horyzontalnie na 2 części: z głośnikami i zasilaniem i osobno na elektronikę. Jeśli chcecie mogę zamieścić zdjęcia z projektowania, wycinania, klejenia, malowania obudowy :). Na spodzie szuflady z elektroniką wyłożone są płytki z blachy z radia samochodowego, w celu ekranowania. Podłączone są do masy wzmacniacza i do przewodu ochronnego w gnieździe zasilania.

  Teraz może rzut oka na bebechy- końcówka mocy to zwykły wzmacniacz nieodwracający na w.w. LM'ie (można dumnie napisać że oparty na GainClone :D) a przedwzmacniacz to coś a'la marshall jcm800, może ciut uboższe- 3 lampy pracujące w trybie wspólnej katody i ostatnia jako wtórnik katodowy. Po wtórniku regulacja barwy dźwięku (Marshallowska, ale chyba spróbuje z Jamesem).
  Rezystory anodowe 20kΩ. Ogólnie rezystory metalizowane, kondensatory MKT i jeden elektrolit. Masa prowadzona w gwiazdę.
  Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875)

  Ze wzmacniaczem są 2 problemy nad którymi będę pracował w najbliższej przyszłości (proszę również o jakieś sugestie):
  -przydźwięk! Tzn. na zwartym wejściu jest ślicznie, ale jak podłącze gitarę to zaczyna się chaos. Poziom przydźwięku jest co prawda znośny, lecz na pewno lepiej jakby go nie było. Na razie jedyne co wymyśliłem to filtr blokujący 50Hz zaraz na wejściu z gitary. Są jakieś lepsze sposoby? Ew. cyfrowy Noisegate.
  -Gdy się gra, to po silniejszym uderzeniu w struny wzmacniacz dziwnie się zachowuje, tzn. tak jakby się przez pół sekundy podgłaśniał. Zupełnie jak powiedzmy silnik słabego samochodu, gdy mocno depnie mu się na gaz (czyt. uderzy w struny). Na to nie mam kompletnie żadnego pomysłu.

  W planach:
  - zlikwidować te problemy
  - Dodać drugi przedwzmacniacz (więcej przesteru :D)
  - dodać efekty cyfrowe (reverb, delay na dsPIC)
  - dodać strojenie gitary, może jakiś oscyloskop z różnych punktów układu (bo będzie wyświetlacz graficzny po prawej stronie :D)
  - metronom, odtwarzanie MIDI z perkusją
  - bezprzewodowa cyfrowa przystawka do gitary

  Także co robić mam ;) Mam nadzieje że będzie się podobało, proszę o komentarze.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Rambooster
  Level 11  
  Offline 
  Rambooster wrote 63 posts with rating 4, helped 0 times. Live in city Sanok. Been with us since 2004 year.
 • #2
  dyduś
  Level 20  
  Drogi uporządkuj , wzmacniacz nie może wyglądać jak kupa siana . Nie jest to krytyka ,tylko prawda . Wzmacniacz zrobiony niestaranni prawie zawsze ma takie objawy jakie ty podałeś...Pozdrawiam

  Dodano po 8 [minuty]:

  Zacznij od żarzenia Lamp. ŻARZENIE symetryzujemy dwoma rezystorami 100 Ohm 5 i 4 nóżka lampy 6, 3V....może być potencjometr drutowy 100 Ohm. jeżeli to nie pomaga zasilamy żarzenie
  napięciem stałym.........napisz