Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875)

Rambooster 29 Lip 2011 17:08 2240 1
  • Witam
    Chciałbym zaprezentować swój niedokończony wzmacniacz do gitary.
    Narazie mam zrobiony przedwzmacniacz na ECC85 i końcówkę mocy na LM3875.

Najpierw może rzut oka na:
    -obudowę (sklejka 18mm, wymiary 40x36x27 cm)
    -głośniki (Tonsil GD13/50 Guitar, 30W RMS 16Ω, połączone równolegle)
    -zasilanie (do przedwzmacniacza transformator TS40, prostowanie i filtracja napięcia żarzenia, stabilizowane napięcie anodowe na zenerkach i BD139, a do końcówki transformator toroidalny 2x22V 250W):

Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875)

Obudowa jest podzielona horyzontalnie na 2 części: z głośnikami i zasilaniem i osobno na elektronikę. Jeśli chcecie mogę zamieścić zdjęcia z projektowania, wycinania, klejenia, malowania obudowy :). Na spodzie szuflady z elektroniką wyłożone są płytki z blachy z radia samochodowego, w celu ekranowania. Podłączone są do masy wzmacniacza i do przewodu ochronnego w gnieździe zasilania.

Teraz może rzut oka na bebechy- końcówka mocy to zwykły wzmacniacz nieodwracający na w.w. LM'ie (można dumnie napisać że oparty na GainClone :D) a przedwzmacniacz to coś a'la marshall jcm800, może ciut uboższe- 3 lampy pracujące w trybie wspólnej katody i ostatnia jako wtórnik katodowy. Po wtórniku regulacja barwy dźwięku (Marshallowska, ale chyba spróbuje z Jamesem).
    Rezystory anodowe 20kΩ. Ogólnie rezystory metalizowane, kondensatory MKT i jeden elektrolit. Masa prowadzona w gwiazdę.
    Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875) Niedokończony hybrydowy wzmacniacz gitarowy (2x ECC85 + LM3875)

Ze wzmacniaczem są 2 problemy nad którymi będę pracował w najbliższej przyszłości (proszę również o jakieś sugestie):
    -przydźwięk! Tzn. na zwartym wejściu jest ślicznie, ale jak podłącze gitarę to zaczyna się chaos. Poziom przydźwięku jest co prawda znośny, lecz na pewno lepiej jakby go nie było. Na razie jedyne co wymyśliłem to filtr blokujący 50Hz zaraz na wejściu z gitary. Są jakieś lepsze sposoby? Ew. cyfrowy Noisegate.
    -Gdy się gra, to po silniejszym uderzeniu w struny wzmacniacz dziwnie się zachowuje, tzn. tak jakby się przez pół sekundy podgłaśniał. Zupełnie jak powiedzmy silnik słabego samochodu, gdy mocno depnie mu się na gaz (czyt. uderzy w struny). Na to nie mam kompletnie żadnego pomysłu.

W planach:
    - zlikwidować te problemy
    - Dodać drugi przedwzmacniacz (więcej przesteru :D)
    - dodać efekty cyfrowe (reverb, delay na dsPIC)
    - dodać strojenie gitary, może jakiś oscyloskop z różnych punktów układu (bo będzie wyświetlacz graficzny po prawej stronie :D)
    - metronom, odtwarzanie MIDI z perkusją
    - bezprzewodowa cyfrowa przystawka do gitary

Także co robić mam ;) Mam nadzieje że będzie się podobało, proszę o komentarze.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Rambooster
    Poziom 11  
    Rambooster napisał 63 postów o ocenie 4, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Sanok. Jest z nami od 2004 roku.
  • Tektronix
    dyduś
    Poziom 20  
    Drogi uporządkuj , wzmacniacz nie może wyglądać jak kupa siana . Nie jest to krytyka ,tylko prawda . Wzmacniacz zrobiony niestaranni prawie zawsze ma takie objawy jakie ty podałeś...Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

Zacznij od żarzenia Lamp. ŻARZENIE symetryzujemy dwoma rezystorami 100 Ohm 5 i 4 nóżka lampy 6, 3V....może być potencjometr drutowy 100 Ohm. jeżeli to nie pomaga zasilamy żarzenie
    napięciem stałym.........napisz