Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pętla prądowa - podłączenie czujnika, dwie masy: gnd supply i gnd signal

golas17 29 Jul 2011 23:40 3989 12
    golas17
    Level 16  
    Witam,

Mam czujnik z wyjściem prądowym z wyprowadzeniami opisanymi w dokumentacji następująco:

Przed podłączeniem chciałbym się upewnić o co chodzi z gnd supply i gnd signal?
    GND supply to masa zasilania. A gnd signal? Czy łączy się to wyprowadzenie do tej samej masy co zasilanie? Czy ten dodatkowy sygnał ma związek z lepszą ochroną przed zakłóceniami?

Czy tak mogę podłączyć ten czujnik?

Dodam, że przewertowałem stronę producenta i nic więcej nie znalazłem. Wnioskuję, że jest to jakiś typowy sposób podłączenia czujników z wyjściem prądowym.

Dziękuję za każdą odpowiedź
    D214d3k
    Level 39  
    Jeśli to nie tajemnica wojskowa napisz jaki to konkretnie czujnik.
    golas17
    Level 16  
    Jest to inklinometr dwuosiowy Link.
    D214d3k
    Level 39  
    Po polsku
    1 napięcie zasilania.
    2 Wyjście sygnału sensora osi y.
    3 Masa zasilania.
    4 wyjście sygnału sensora osi x.
    5 masa sygnałów czujników.
    Z jakiegoś powodu producent rozdzielił te masy ale niewykluczone, że złączenie ich nie będzie miało negatywnych skutków.
    golas17
    Level 16  
    Trochę to mało przekonująca odpowiedź. Pomimo, że czujnik nie kosztuje majątku, to jednak nie chciałbym go zniszczyć przez niepoprawne podłączenie. Dlatego dalej proszę kogoś o wyjaśnienie dlaczego rozdzielono masę zasilania i masę sygnałową?
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Ravender
    Level 20  
    Poczytaj o czujnikach 2wire i 4wire
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    golas17
    Level 16  
    Znalazłem taki schemat:

Zgodnie z tym i z wypowiedzą dotslash-a pętla prądowa jest odseparowana od zasilania. Czy to oznacza, że pomiędzy pin nr 2 i 5 mogę wpiąć rezystor pomiarowy i mierzyć spadek napięcia na tym rezystorze? I nic nigdzie więcej nie podłączać? Tak to przynajmniej zrozumiałem. Poprawcie mnie jeśli źle wnioskuję.
    User removed account
    User removed account  
    golas17
    Level 16  
    Mam czujnik z wyjściem prądowym. Chcę go podłączyć pod przetwornik ADC. Przetwornik ma wejście różnicowe, więc sytuacja jest idealna - będę mierzył spadek napięcia na rezystorze :)
    Proszę jeszcze o wyjaśnienie jednej rzeczy. Ekranowanie - w przypadku pętli prądowej chyba nie jest konieczne, prawda? W końcu po to stosuje się pętlę prądową, a nie sygnał napięciowy...

Teraz nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: Omawiany czujnik ma dwa sygnały pomiarowe i jedną masę sygnałową. Czy można podłączyć rezystory pomiarowe do obydwu kanałów pomiarowych i do tej wspólnej masy sygnałowej? Tzn. jeden rezystor pomiędzy kanałem 1 i gnd_signal, a drugi rezystor pomiędzy kanałem 2 i gnd_signal?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    golas17
    Level 16  
    Bardzo dziękuję za pomoc. Wszystko w temacie zostało wyjaśnione. Zamykam