Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł do domu jednorodzinnego?

jarekm_23 19 Sie 2011 23:01 12845 36
  • #31 19 Sie 2011 23:01
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • SterControl
  • #32 20 Sie 2011 08:00
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

O ACV-le nie mam dobrego zdania. Nie ze względów technicznych, bo pomijając dość prymitywną elektronikę, reszta jest ok. Mój osąd wynika z wieloletnich doświadczeń. Trafiłem do czterech takich kotłów i zawsze był problem z częściami a ich cena przyprawiała o zawrót głowy. Z serwisem producenta też jest średnio. Bierze się to z tego, że raczej nie jest to popularna marka. Z praktyki wiem, że kotły psują się w najmniej odpowiednim czasie... Padnie ci w święta i znajdź wtedy serwisanta...

• SterControl
  • #33 20 Sie 2011 23:34
    arkady9
    Poziom 12  

Troche się potłumaczę :-)
    Nie znam się na tym, ale powiedzmy że ogólne pojęcie techniczne mam. :-) Mój domek (190m2) ma w sumie 5 podobnych pokoi (pomijam salon), a rozpiętość zapotrzebowania na ciepło z projektu jest ponad 100% (dla tego samego metrarzu). Projekt gotowy, na którym bazowaliśmy miał całościowo zapotrzebowanie o 50% mniejsze (przy czym dom był gorzej docieplony). Ja sobie jako laik zadaję pytanie gdzie jest problem skoro różnice siegają 100%? Dla mnie różnice rzędu 20-30% są do przyjęcia, ale większe wskazują, że ludzie przygotowujący te szacunki powinni uzypełnić swoją wiedzę (nie wiem oczywiście kto :-)). Zgodzę się są to różne strony świata, ale skąd takie duże róznice? Typowy instalator powie, że piecyk 30kw to dogrzeje, a zasobnik 200l zapewni odpowiednią ilość wody dla nasej rodziny (4 osoby). Zgadzam się, to napewno będzie działać, ale staram się znaleźć optymalne rozwiązanie nie za bardzo przewymairowane stąd szukam podpowiedzi na różnych forach. Rozmawiałem z paroma osobami, ale każdy kończył na założeniu zapotrzebowania na poziomie 30-40W/m3 lub 50-80W/m2.

Dziękuję za pomoc w doborze kotła!
    Tak czy nie, metodą tą czy inną, wybieram piecyk Vaillanta (kondensacyjny, model 186, zakładam że mocy mi wystarczy - ten oferuje max 18kw). Martwi mnie tylko nie najlepsza modulacja mocy na dole. Dokładnie w okresach jesienno-wiosennych o czym wspoinał Walker29, ale z drugiej strony nie dowierzam Włochom (papier przyjmie wszystko :-)) którzy podają że mają ją 2x lepszą. Z innej strony to jeżdzę autkiem zagazowanym po "włosku" i wszystko pracuje b.dobrze.
    Zgadzam się z Walker29 - kupić wszystko 1 firmy to dobry wybór, dodatkowo do końca sierpnia Vaillant premiuje taki zakup dodatkiem w postaci sterownika i przyłacza do komina gratis (warte około 600-800 zł - może się komuś to przyda). Zasobnik kupiłem za namową znajomego w dobrej cenie więc już zostanie (ACV).

Wszystko się kiedyś zepsuje, a Vaillant jest dla mnie bardziej znaną marką. To może brzmi śmiesznie, ale często widzę te urzędzeniam w różnych łazienkach, a ACV'a w realu to nie widziałem nigdy. Oczywiście z tego wprost nie wynika, że np. części są tańsze niż ..., ale to z praktyki potwierdził serwisant73.

ps
    Teraz czeka mnie walka z doborem producenta grzejników. :-) Wszyscy producenci dają 10lat gwarancji (stalowe), a ceny mają bardzo zróżnicowane (praktycznie x2 w skrajnym przypadku).

Tanie kotły nie kondensacyjne mają sprawność o 10-20% niższą, a cena urządzenia jest 2-3 niższa. Zakładając 10 letni okres eksploatacji i zyski rzędu 300-500 zł rocznie to zakup nowoczesnego piecyka kondensacyjnego się nigdy nie zwróci.

• #34 21 Sie 2011 12:28
    Brencik
    Poziom 25  

arkady9 napisał:
    zakup nowoczesnego piecyka kondensacyjnego się nigdy nie zwróci.

Mit i bzdura, już 100 razy na forum było wyjaśniane że tylko kondensat ma dziś sens.

• #35 21 Sie 2011 15:07
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 23 Sie 2011 11:25
    arkady9
    Poziom 12  

Brencik ja patrzę na temat czysto ekonomicznie. Producenci prezentują nam nowoczesne rozwiązania, ekologiczne itp., a podstawowy wspołczynnik - ich trwalość/czas eksploatacji jest coraz krótsza. To nie dotyczy tylko kotłów, ale RTV, AGD, samochdów i całej reszty.
    Nie chcę otwierać nowego temu (też wałkowanego n razy) - z ekonomią solarów jest podobnie (raczej gorzej).

Osobiście wybieram piecyk kondensacyjny, a z solarów czy pompy ciepła rezygnuję.
    Trochę biłem się z myślami czy montować same rury do solarów (może kiedyś ich ekonomia się poprawi), ale też sobie to odpuściłem bo domek mam piętrowy i wyszło mi ponad 1000 zł za kawałek rury w ścianie, który nie wiadomo czy będzie mi potrzebny.

• #37 29 Mar 2012 15:06
    ZbojMadej
    Poziom 9  

Witam, odswieżam temat ponieważ nie ma sensu zakładania nowego, miałem identyczny problem z wyborem pieca i pierwotnie byłem zdecydowany na immergas, ale m.in. lektura tego tematu przekonała mnie do vaillanta. Mój dom ma 170 metrów powierzchni użytkowej i dwa obiegi na dole jest podłogówka, a na piętrze i poddaszu oraz w garażu grzejniki. W związku z tym mam pytanie czy do ecoteca nie będzie problemu z dostaniem osprzętu żeby sterować dwoma obiegami i orientacyjnie jaki będzie tego koszt?? Druga rzecz wierzę się z tym, że gaz będę miał podłaczony dopiero na koniec wakacji, a muszę wygrzewąc podłogówkę przed położeniem podłogi, czyli będę musiał pod kocioł podłaczyć butlę gazową, podobno do tego modelu można to zrobić, ale czy jest to drogi interes. Generalnie piec i zasobnik chce kupić w necie bo ceny katalogowe są kosmiczne, może doradzicie mi jaki regulator do tego dobrać, pozdrawiam.