Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł do domu jednorodzinnego?

jarekm_23 30 Jul 2011 09:26 14249 36
Buderus
  • #1
    jarekm_23
    Level 9  
    Witam,
    stoję właśnie przed wyborem kotła gazowego. Kilka szczegółów:
    w domku będzie mieszkała rodzina czteroosobowa;
    dom dwukondygnacyjny, powierzchnia użytkowa 140m2, ściany porotherm 25 + styropian 18cm;
    w domu będą dwie łazienki, ogrzewanie podłogowe w jednej łazience, w kuchni i korytarzu, dwa grzejniki podłogowe w salonie;
    Mój budżet na piec + zasobnik to 8tys PLN. Projektant zaproponował kocioł Viesmann Vitodens 100 WB1A 24kW + podgrzewacz Vitocel 100-V CVA 160l, natomiast instalator proponuje Immergas Zeus Turbo 24kw, twierdzi że jest tańszy i bardziej oszczędny. Czy możecie doradzić na co w moim przypadku warto się zdecydować, jakie są plusy i minusy obu rozwiązań bądz może lepiej zdecydować się na jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

    pozdrawiam
    Jaro_23
  • Buderus
  • #2
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    jarekm_23 wrote:
    tańszy
    Możliwe, i co z tego ?! No i ile tańszy ? 150 zł ?! Pokazał Ci porównanie cenowe ?

    jarekm_23 wrote:
    i bardziej oszczędny
    Możliwe, ale wątpię. Pokazał Ci jakieś DTR-ki to potwierdzające ?
  • Buderus
  • #3
    szymonjasiu
    Level 20  
    Viesmann bedzie zdecydowanie droższy w obsłudze serwisowej (ceny części,serwisu- wiem co pisze, czasem 40% i więcej za identyczną część jak u konkurencji).Jego zaletą jest to, że jest kotłem kondesacyjnym.

    Pomimo tego , że niewiele będzie tej podłogówki kondesacyjny , lub kondesujacy kocioł sprawdzi sie lepiej niż zwykły turbo, więc odpuść sobie ten model firmy Immergas .Instalator będzie oczywiście namawiał na taki kocioł na którym najwięcej zarobi(pole rabatowe). Powiedz mu , że kupisz przez internet , wtedy szybko zmieni zdanie.

    Inne rozwiazanie dla Ciebie to np:

    1.Termet Ecocondens 25 -kupisz go w super pakiecie z zasobnikiem , lub zasobnik możesz dokupić od innego producenta np. np z dwoma wężownicami -wtedy pojawia się interesująca mozliwość rozbudowy.Brakuje sterownika za ok 0,6 k i dwóch płyt solarnych na dach 2,5 k i tym sposobem w cenie w której chcesz się zmieścić masz ekstra solary.
    Sam kocioł kupisz bez problemu za ok 4k (jak bedziesz miał problem napisz na pw wyśle Ci oferte dobrej cenie).Zasobnik to kwestia wyboru.
    Przy kotle kondesacyjnym (dotyczy również Viesmanna) musisz mieć odpowiednio dobrane grzejniki -stają się one większe i przez to droższe od grzejników dobieranych dla kotła turbo.


    2.BERETTA CONICA SYNTHESI -bardzo dobry kocioł(kondesujący) , grzejniki dobierasz jak do systemu wysokotemperaturowego (są przez to tańsze), kocioł zdecydowanie tańszy w serwisie od tradycyjnych kondesacyjnych , ma on stałą sprawność 97%,kupisz go za ok 3,8 k , dodatkowo współpracuje z dedykowanym sprzegłem z dwoma pompami .Sprzegło to koszt ok 1,8k ale załatwia rozdział twojego układu (nisko i wysokotemperaturowy), rozwiązanie to jest tańsze niz gdyby instalator miał składać układ mieszający osobno.


    3.FERROLI DOMIcondens F24 wszystkie zalety jak w kotle CONICA SYNTHESI, dodatkowa większa sprawność 104% ,i cena która powala konkurencje ok 3,3 k

    Sprawdź dostępność serwisu i wybieraj mądrze. Pamiętaj, że większość części w tej klasie kotłów pochodzi od tych samych kooperantów. Natomist zapakowane do torebki z firmowym logo dla klienta końcowego potrafią zdecydowanie różnić sie ceną .

    Pozdrawiam
  • #4
    Brencik
    Level 26  
    140m2 i kocioł 24kW? Chyba ktos upadł na głowę. Spokojnie wystarczy 14kW albo i mniejszy, chyba że zakładasz temperaturę na zewnątrz -30st.C cała zimę a jesienią i wiosną -10st.C
    szymonjasiu wrote:
    Przy kotle kondensacyjnym (dotyczy również Viesmanna) musisz mieć odpowiednio dobrane grzejniki -stają się one większe i przez to droższe od grzejników dobieranych dla kotła turbo.
    Bez przesady. Temat juz wyjaśniany niejednokrotnie na forum. Nie trzeba przewymiarowywać grzejników żeby zastosować kocioł kondensacyjny.
  • #5
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Dla mnie kupowanie viesmanna to jak kupowanie VW w Polsce. Przereklamowane i przeciętne jak inne marki. Tylko cena nieprzeciętna , bo panuje wciąż opinia "bo to dobra firma".
    Kup markowy kocioł i jak najtańszy ( trzeba powyciskać upusty, albo na alledrogo) z przyzwoitym serwisem na miejscu. Nie ma sensu "pchać kasy" w jakieś przekombinowane wynalazki z super sterownikami, pogodówkami itd. do zwykłego , dobrze ocieplonego budynku. Pamiętaj, ze Polska to nie laboratorium producenta w Niemczech...i licytowanie , który jest bardziej oszczędny głównie zależy od instalacji i sposobu sterowania, niz od samego kotła.
    Nie dawno montowałem jakiegoś buderusa wraz zasobnikiem u znajomego ( ok 21-24 kW) kondensat za ok 6 tys. a można kupić taniej... Za pozostałe 2 tys pojedź z rodziną na tydzień na wczasy...
  • #6
    szymonjasiu
    Level 20  
    Niestety musze Ciebie zmartwić. Aby kocioł kondesacyjny pracował w zakresie wysokiej sprawności (istotny cel jego zakupu) nie nalezy przekraczać 58 stopni na zasilaniu, a w zasadzie im mniej tym lepiej. I tak powinny byc dobrane grzejniki! Więc dobór grzejników na temp. zasilania 70 stopni (lub więcej)
    przy kotle kondesacyjnym jest błedny.

    Sprawa druga-do ogrzania budynku napewno starczy 14 kW, moze nawet 12.
    Lecz ogrzewanie budynku to nie jedyny powód zakupu kotła.Priorytetem jest grzanie CWU, więc polecanie 14 kW dla budynku z dwiema łazienkami sam wiesz jak nazwać.Uruchamiałem kotły 50 kW w budynkach 160 m2.Ty pewnie powiesz głupota, ale do napuszczenia np. 300l wanny z hydromasażem potrzeba duzej mocy i wydajnosci kotłowni. Chetnie poczytam konstruktywne wnioski dotyczące głównego tematu, mam nadzieje , że nie będziesz mnie łapał za słówka i prowokował do pyskówek.Bez urazy .
    Pozdrawiam
  • #7
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolego Brencik, twoja logika mnie powaliła... Proponuję nie zabierać głosu w kwestiach o których nie masz pojęcia.
  • #8
    Samuraj
    Level 35  
    Brencik wrote:

    ....
    Nie trzeba przewymiarowywać grzejników żeby zastosować kocioł kondensacyjny.


    Jak to nie, aby kocioł kondensował to temperatura zasilania powinna być jak najniższa (chyba nie więcej jak 57 stopni), a jak temperatura zasilania niska to nie ogrzejesz pomieszczenia. Chyba że nawiesza się grzejników gdzie się da. Więc zamiast zwiększać ilość grzejników chyba lepiej przewymiarować.
    Z drugiej strony kupić kocioł kondensacyjny i grzać nim jak dwufunkcyjnym to lekka przesada.
  • #9
    Brencik
    Level 26  
    Samuraj wrote:
    aby kocioł kondensował to temperatura zasilania powinna być jak najniższa (chyba nie więcej jak 57 stopni)

    Nie zasilania tylko powrotu....
  • #10
    jarekm_23
    Level 9  
    Andrzej,
    "Kup markowy kocioł i jak najtańszy"
    jakie kotły według Ciebie to markowe, które warto rozważać? Buderus.. coś jeszcze?

    "bardziej oszczędny głównie zależy od instalacji i sposobu sterowania"
    czy mógłbyś napisać co więcej, co masz dokładnie na myśli na co zwrócić uwage przy wykonywaniu instaliacji? jaki sposób sterowania wybrać?

    pozdrawiam
    Jaro_23
  • #11
    Anonymous
    Anonymous  
  • #13
    jarekm_23
    Level 9  
    Brencik,
    ten Wolf dość drogi i trochę powyżej mojego budżetu...jakie są główne jego zalety porównując do Viessmann'a Vitodens?

    pozdrawiam
    Jaro_23
  • #14
    Brencik
    Level 26  
    Czy ja wiem czy drogi? Można dostać za 7tys wraz ze sterownikiem. Kupując kocioł innej firmy plus dobry zasobnik zapłacisz tyle samo.
  • #15
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Po prawdzie nie ma niczego, czym by się wyróżniał. A eksploatacyjnie jest chyba nawet droższy. To nadal dość egzotyczna marka na naszym rynku.
  • #16
    adam998
    Level 25  
    Podyskutujcie o Immergasie kotły maja bardzo dobrą opinię 5 lat gwarancji a ceny bardzo konkurencyjne....ja osobiście będę instalował u siebie właśnie kocioł tej firmy....chętnie usłyszę opinię ekspertów.
    Pozdrawiam
  • #17
    Brencik
    Level 26  
    serwisant73 wrote:
    A eksploatacyjnie jest chyba nawet droższy.

    A ska te informacje?
    serwisant73 wrote:
    To nadal dość egzotyczna marka na naszym rynku.

    WOLF egzotyczny? Chyba nie bardziej od Immergasa, Vieśmana czy Brotje.
  • #18
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wiadomości mam z własnych doświadczeń a tezę postawiłem na podstawie własnych, wieloletnich obserwacji. A kolega za punkt honoru postawił sobie reklamowanie Volfa czy może jest przedstawicielem? Na upartego można by uznać to za spam...
  • #19
    Anonymous
    Anonymous  
  • #20
    Brencik
    Level 26  
    Nie wiem czy taki egzotyczny skro ma w kraju ponad setkę autoryzowanych punktów sprzedaży i dwa razy tyle serwisowych.

    PS. nie jestem sprzedawcą, właścicielem itp. firmy WOLF.
  • #21
    Anonymous
    Anonymous  
  • #22
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    I to wyjaśnia kwestię Volfa. Kolego Brencik, czy ja nie sugerowałem aby trzymać się swojej dziedziny? Po co zabierać głos, jeśli brak orientacji.
  • #23
    arkady9
    Level 12  
    Mam podobny dylemat - stoję przed wyborem kotła (do ogrzania mam około 190m2). Czytam, czytam różne opinie i powoli kończy mi się czas, a decyzji brak. :-)
    Kupiłem już zasobnik ACV'a.

    Moja krótka lista modeli/firm:
    - Immergas Victrix 24I - tani (<4k), wymiennik podobno z nierdzewki, ale ma średnie opinie (nie spotkałem złej), mam serwis w okolicy, dobra modulacja mocy (startuje od 3kw), rozmawiałem z serwisantem i mi go polecał (czesci od ręki)
    - ACV Prestige 18 - raczej drogi (>6,5k) czy to może się kiedyś zwrócić?, słabo z serwisem (raczej słyszę od instalatora, że to egzotyka), całość z nierdzewki, b.dobra modulacja mocy (od 2.2)
    - Vaillant VC186, cena umiarkowana-dobra (4,5k), opinia instalatora dobra, na forach też, b. zła modulacja mocy - startuje od ponad 7kW (30% to chyba konstrukcja sprzed dekady :-)), chyba z nierdzewki ma wymmienik
    - Junkers 22C (lub 14C)- niby ok, ale mi go odradzano, wymienik z aluminium, b. dobra dostępność serwisu, modulacja b. zła (od 7kw dla 22 i 3kw dla 14)

    Nie podaję innych firm bo ta lista nie miałaby końca, a ja chcę ją przycinać.
    Chcę kupić taki który ma wymiennik ze stali więc odpada w przedbiegach już Junkers i cała "grupa Bosch'a, DD itp.
    Viessmana nie biorę pod uwagę ze względu na cenę chyba że mi ktoś powie że to ma szansę sie zwrócić.

    Pozostają Immergas, Vaillant lub ACV. Dwa pierwsze w podobnej cenie a ACV droższy o około 50% (też na akceptowalnym poziomie).
    Ceny akcesoriów i automatyki są podobne. Obecnie Vaillant ma ciekawą promocję, ale nie wiem czy się załapię bo nie kupuję zasobnika (za 1 zł sterowanie + podłączenie do komina).
    Czy ktoś może podać jeden-kilka argumentów, które przechylą szalę "zwyciestwa" w jakąkolwiek stronę?

    Czy plastikowe rury Vaillanta do komina to dobry wybór (tańsze od nierdzewki)?

    Czy modulacja od małej mocy (15%) ma duże znaczenie? Czy to przełoży się na zyski z eksploatacji w okresie jesieni i wiosny?
  • #24
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeżeli miał bym coś z tej listy polecić, to optował bym za Vaillantem. ACV mimo wszystko może okazać się problemem w przyszłości. Immergas w tym segmencie to średniak.
  • #26
    adam998
    Level 25  
    W mojej okolicy serwisanci polecali Immergasa i właśnie takiego zakupiłem cena w sklepie internetowym 3620zł
  • #27
    arkady9
    Level 12  
    Wolf - zasugerowany nowy gracz w zestawieniu. Na stronach www nigdzie nie chwali się, że potrafi obrabiać stal nierdzewą i kwasoodporną cyli zakładam że wykonuje wymienniki z aluminium. Inna sprawa że wymienniki modulują od 30% czyli technologicznie jest to dekada wstecz. Nie wiem dlaczego teoretycznie wiodące marki szczycą się modulacją mocy od 30%, a włoskie/belgijskie firmy potrafią to zrobić od 10-15%. Ktoś albo oszukuje albo oferuje bardzo nowoczesne rozwiązania, a pozostali tkwią w prehistorii. Za alu (i stronę www na której nie mogę znaleźć konkretnych informacji o kotłach) Wolf lądule w poczekalni (szkoda czasu jeżeli nei potrafią się sprzedać) z grupą Boscha. :-)

    Dziękuję za opinie na temat kotłów, ale proszę o konkrety. Immergas to "średniak" bo ... (lakier jest nie taki), Vaillant to "zwyciężca" bo ... (inwestuje sporo w reklamę). Napewno ktoś to serwisuje i może podać swoje uczciwe typy bazując na łatwości obsługi, cenie części, teoretycznej częstotliwości awarii/piec.

    "ACV mimo wszystko może okazać się problemem w przyszłości" - dlaczego? Czytałem że sam się oczyszcza z kamienia. O jakich problemach jest mowa? (firma istnieje kilkadziesiąt lat)

    Dziękuję i proszę o rzetelne argumenty, a nie obiegowe opinie że wydaje mi się że to jest lepsze od tego. Niestety z tego co obserwuję i mio szczerych chęci to wybiorę ten bo mi sie wizualnie bardziej spodoba (a będzie stał w zaciemnionym miejscu i nie będę go oglądał :-)) lub dzisiaj mam pozytywne nastawienie do świata, czyli stawka jest podona i brak tu liderów.
  • #28
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wszystko kiedyś się psuje. Jednak z tej stawki, statystycznie naj mniej Vaillant. Immergas, z moich doświadczeń, psuje się często. Jednak zaznaczam, że reguły nie ma. Prawda jest taka, że w tej stawce pewniaka obstawić można tylko na podstawie obiegowych opinii i statystyk.
  • #29
    Anonymous
    Anonymous  
  • #30
    arkady9
    Level 12  
    Walker29 podaj mi nazwę firmy (porządnej), która zajmuje się doborem urządzeń.
    W projekcie mam dobrane urządzenia - odpłatnie (projekt jest indywidualny i uważam, że to makulatura). Zakładam, że rozmawiając na forum trafiam na użytkowników, praktyków działających bezinteresownie i takich którzy będą naciągać w kierunku danego producenta.
    Z moich obserwacji wynika, że zazwyczaj dana firma, mniejsza lub większa ma autoryzację na danego producenta i jego rozwiązania/produkty proponuje. W sumie nie widzę w tym niczego nietypowego. Ja staram się wyciągnać z tego jakieś wnioski i szybko się doedukować choć wcale tego nie pragnę (ten temat mnie nie interesuje, a robię to tylko z tego powodu że ja za to finalnie zapłacę).
    Finalnie chciałbym wiedzieć ile mnie to wszystko będzie kosztowało w okresie 10-15 lat eksploatacji, ale na to pytanie będę znał odpowiedź za kilkanaście lat i nigdy nie dowiem sie czy podjąłem dobrą decyzję. :-) Nie ukrywam że całościowo chciałbym wybrać najekonomiczniejsze rozwiązanie, ale to nie znaczy że chcę kupić tani piecyk. Może być 2x droższy o ile warto dokładać.

    Mieszkam w dużym mieście i tu praktycznie mam dostęp do każdego serwisu. Ceny usług są porównywalne, ale części jak piszecie nie.

    Zakładam, że Immergas odpada.

    Pozostają mi 2: Vaillant lub ACV.
    Modulację mocy ma lepszą ACV (od 15% (choć może to fikcja producenta), Vaillant od 30%). Pytałem czy to ma znaczenie ale nikt nie odpowiedział (zakłądam, że teoretycznie powinnien być ekonomiczniejszy, ale na jaką oszczędność może sie to przełożyć rocznie - 50, 100 czy 500 zł).

    Co złego może mnie spotkać w przypadku ACV (pytanie do serwisant73)?