Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik zmierzchowy - odwrotne działanie

feniks-1994 30 Lip 2011 10:20 4360 14
  • #1 30 Lip 2011 10:20
    feniks-1994
    Poziom 8  

Witam, zrobiłem układ wyłącznika zmierzchowego wg. schematu: http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-012.pdf , ale chciałbym żeby układ działał odwrotnie tzn. żeby prąd płynął,gdy jest dzień, a zanikał w nocy. Jak przerobić ten układ?

0 14
  • Relpol
  • #2 30 Lip 2011 10:34
    arkwyl
    Poziom 22  

Jeśli sie nie mylę to zamiana tranzystora T1 NPN na PNP o tych samych parametrach może pomóc.

Moderowany przez Artur k.:

Nie dość, że Kolega sam ma niewiele pojęcia, to jeszcze udziela porad tym, którzy mają mniejsze pojęcie.

Regulamin p. 3.1.11.

Ostrzeżenie!

0
  • #3 30 Lip 2011 10:36
    Dacomos
    Poziom 33  

feniks-1994 napisał:
    Witam, zrobiłem układ wyłącznika zmierzchowego wg. schematu: http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-012.pdf , ale chciałbym żeby układ działał odwrotnie tzn. żeby prąd płynął,gdy jest dzień, a zanikał w nocy. Jak przerobić ten układ?

Moim zdaniem prostsze jest podłączenie w miejsce odbioru przekaznika i
    masz wtedy wybór jak ma pracować :-)

-1
  • Relpol
  • Pomocny post
    #4 30 Lip 2011 10:43
    Maxim212
    Poziom 10  

Sądzę, że wyjściem będzie zmiana samego układu wyjściowego. To znaczy w miejsce żarówki wskazanej na schemacie dać przekaźnik (na 220V prądu zmiennego) ze stykami przełącznymi. Odpowiedni styk (rozwierny) włączyć w szereg ze stycznikiem, który będzie włączał obwód obciążenia gdy jest jasno.

0
  • #5 30 Lip 2011 10:58
    feniks-1994
    Poziom 8  

Dzięki wielkie wszystkim, a czy mógłbym podłączyć ten układ pod np. komputer, czy listwe?

0
  • #6 30 Lip 2011 14:19
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przekaźnik podłączony zamiast żarówki najprawdopodobniej nie będzie działał, będzie ciągle załączony. Zamiast tyrystora trzeba wstawić tranzystor NPN i dopiero w obwód jego kolektora - przekaźnik. Całość oczywiście musi być zasilana z 12V, po diodzie Zenera, a nie z 230V, tak jak tyrystor.
    Ogólnie układ można trochę przerobić - udoskonalić.

0
  • #7 30 Lip 2011 14:28
    snnaap
    Poziom 25  

Zamienić miejscami R1 (rezystor) z R2 (fotorezystorem).

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    Dzięki wielkie wszystkim, a czy mógłbym podłączyć ten układ pod np. komputer, czy listwe?

Rozwiń tę myśl.

zasilać z niego listwę i komputer czy zasilać ten układ z listwy?

0
  • #8 30 Lip 2011 16:52
    Maxim212
    Poziom 10  

Artur k. napisał:
    Przekaźnik podłączony zamiast żarówki najprawdopodobniej nie będzie działał, będzie ciągle załączony. Zamiast tyrystora trzeba wstawić tranzystor NPN i dopiero w obwód jego kolektora - przekaźnik. Całość oczywiście musi być zasilana z 12V, po diodzie Zenera, a nie z 230V, tak jak tyrystor.

Ten cały układ ja, raczej, najpierw oddzieliłbym galwanicznie od sieci. Przez transformator z prostownikiem. Potem, oczywiście, można eksperymentować z tranzystorem wyjściowym włączającym przekaźnik. Tyrystor czy triak (takie rozwiązanie proponowane jest w opisie części niezbyt lubi przeciążenia i efekty stanów nieustalonych. Ale to tylko taka akademicka myśl. Przepraszam za o.t...

0
  • #9 30 Lip 2011 17:18
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Maxim212 napisał:
    Artur k. napisał:

Ten cały układ ja, raczej, najpierw oddzieliłbym galwanicznie od sieci. Przez transformator z prostownikiem. Potem, oczywiście, można eksperymentować z tranzystorem wyjściowym włączającym przekaźnik. Tyrystor czy triak (takie rozwiązanie proponowane jest w opisie części niezbyt lubi przeciążenia i efekty stanów nieustalonych. Ale to tylko taka akademicka myśl. Przepraszam za o.t...

Zawracanie głowy, przekaźnik 220VAC będzie działał, jak najbardziej i wtedy odwrócenie funkcji układu można zrealizować w dwójnasub : Albo (koledzy pisali) zamienić fotorezystor z R1 miejscami, albo wykorzystać styki NC przekaźnika.

0
  • #10 30 Lip 2011 18:15
    Artur k.
    Admin grupy audio

Maxim212 napisał:
    Ten cały układ ja, raczej, najpierw oddzieliłbym galwanicznie od sieci.

Układ z założenia jest przeznaczony jest do pracy w obudowie, umieszczonej gdzieś wysoko, więc separacja galwaniczna nie jest konieczna i nawet fabryczne urządzenia tego typu jej nie mają.
    Oczywiście można dodać transformator, prostownik i diodę zenera albo stabilizator scalony, jednak jak pisałem - w założeniu nie jest to konieczne.

:arrow: Krzysztof Kamienski
    Tyrystor, czy triak niekoniecznie będzie działał obciążony przekaźnikiem. Zależy jaki triak i jaki przekaźnik.

0
  • #11 31 Lip 2011 10:25
    feniks-1994
    Poziom 8  

Spróbowałem zamienić miejscami RPP z R1 i żarówka świeci cały czas bez względu na to czy jest ciemno czy jasno, z przekaźnika narazie nici, ponieważ muszę go dopiero kupić, chcę zasilać tym układem m.in. router (nie chcę żeby był włączony w nocy). Czy nie bedzie problemów z jego dzialaniem?

0
  • #12 31 Lip 2011 11:05
    sp3ots
    Poziom 35  

Witam !
    Zamieniając miejscami RPP z R1 mogłeś już uszkodzić tranzystor T1 ( sprawdź to ).
    Proponuję: w miejsce RPP dać rezystor np. 100k, a w miejsce R1 dać foto rezystor szeregowo z potencjometrem montażowym np. 100k
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #13 31 Lip 2011 14:14
    Artur k.
    Admin grupy audio

feniks-1994 napisał:
    chcę zasilać tym układem m.in. router (nie chcę żeby był włączony w nocy). Czy nie bedzie problemów z jego dzialaniem?

Odradzam.
    Powód jest prosty - takie czujniki bardzo często reagują także na zachmurzenie. Poza tym zimą dzień jest krótszy, ciemno jest już ok 16.
    Zainstalowanie w domu i oświetlanie światłem np. żyrandola czy lampki również mija się z celem - zmienisz rodzaj światła i czujnik zareaguje odcinając albo uruchamiając niepotrzebnie urządzenie.
    Rozwiązania problemu są dwa - kupić zegar elektroniczny (taki do kontaktu) za ok. 50zł, wtedy ustawisz sobie godziny w których na pewno śpisz i nie korzystasz z komputera, albo prościej - kupić przekaźnik z cewką 12V i zasilanie brać z wtyczki molex w komputerze. Włączasz komputer, pojawia się 12V z zasilacza, załącza przekaźnik i uruchamia router.

0
  • #14 01 Sie 2011 14:08
    feniks-1994
    Poziom 8  

Artur k. napisał:
    kupić zegar elektroniczny (taki do kontaktu) za ok. 50zł, wtedy ustawisz sobie godziny w których na pewno śpisz i nie korzystasz z komputera, albo prościej - kupić przekaźnik z cewką 12V i zasilanie brać z wtyczki molex w komputerze. Włączasz komputer, pojawia się 12V z zasilacza, załącza przekaźnik i uruchamia router.

Świetny i prosty do zrealizowania pomysł, nie wpadłem na to. Układ mimo wszystko sprzyda się do oświetlenia podwórka wieczorem, a i zawsze to doświadczenie wieksze ;). Tylko jest jeden problem laptop nie bedzie miał dostępu do internetu, gdy nie włącze komputera.Najlepszym wyjściem w tym przypadku będzie chyba kupno zegara elektronicznego.

0
  • #15 01 Sie 2011 15:20
    Artur k.
    Admin grupy audio

Pierwszy lepszy z googli:
    http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?user_id=1689
    Są też cyfrowe, które możesz zaprogramować na cały tydzień w różnych godzinach:
    http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=426

Gotowe urządzenia - nic nie musisz robić, tylko wetknąć do gniazdka, podłączyć do tego router i zaprogramować godziny.
    Kupisz w pierwszym lepszym sklepie elektrycznym w porównywalnej cenie do tej z linków.

0