Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zenwalk Live Linux na USB oraz zapisywanie ustawień

d3zynh 30 Jul 2011 11:54 2138 4
    d3zynh
    Level 21  
    Sprawa wygląda tak:
    System umieszczony na USB jako livelinux, dystrybucja to ZenWalk 7.0 LiveCD. Pozwala na zapisywanie ustawień sesji przez podanie cheatcode "changes=...." podczas bootowania.
    Na stronie oficjalnej zenwalk.org, umieszczone manuale traktują o plikach save128.zip, save256.zip, save512.zip oraz magicznym zenlive.xfs.

Problem pojawia się, ponieważ nie jestem w stanie odnaleźć plików saveXXX.zip w żadnej lokalizacji po odpaleniu systemu.
    Plik zenlive.xfs - to plik LOOP z systemem plików XFS, utworzyłem przez "dd if=/dev/zero..." oraz mkfs.xfs, umieściłem na tym samym pendrive co obraz systemu.

Chcę aby każdy posiadacz swojego systemu, mógł spersonalizować ustawienia (pulpit, ustawienia sieci, zakładki WWW, punkty montowania, itp.) i po ponownym uruchomieniu systemu miał odtworzone swoje ustawienia.

Obecnie system uruchamia się z opcjami:
    Code:
    append initrd=/boot/initrd.gz max_loop=256 vga=791 locale=pl_PL.UTF-8 keymap=pl splash=silent sli=yes useswap=yes copy2ram=no rootpw=jakieshaslo

Gdy dodaję wpis:
    Code:
    changes=zenlive.xfs

ustawienia się nie zapisują. Nie wiem jak się za to zabrać. Próbowałem również określać jako "/live/media/zenlive.xfs" - bez zmian.

Czy potrzeba stworzyć specjalną strukturę katalogów?
    W uruchomionym systemie znalazłem, że w katalogu /live/changes zapisują się pliki ze zmienionymi wartościami. Te właśnie pliki chciałbym zapisać do następnego uruchomienia.

Jakieś sugestie i porady?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    User removed account  
    d3zynh
    Level 21  
    Kolego, nie pisałbym na forum gdybym nie przeczytał FAQ ze strony oficjalnej.

Informacje tam zawarte nie dość, że są nie spójne to jeszcze mocno nie sprecyzowane, a odnalezienie plików tam opisanych - niewykonalne....

Może ktoś to zrobił kiedyś? Bo teorie to już znam...
    User removed account
    User removed account  
    d3zynh
    Level 21  
    Rozumiem, że należy podchodzić do autorów z dystansem wiedzowym ;)

Poszperałem wczoraj więcej, bo chcę to mieć zrobione na prawdę dobrze i potrzebuje tych informacji.
    Znalazłem inne wpisy niż dotychczas a mianowicie:
    Code:
    Supported boot parameters for ZenLive 7.0 are:

- copy2ram=yes (to copy live-environment into the RAM and run from there)
    - exclude=MODULE_NAME.lzm (to exclude a non optional module from beeing
    loaded)
    - home=PATH_TO_STORAGE (to store persistent changes onto a local drive or
    file)
    - include=nvidia-new-driver.lzm (to load optional nvidia-driver module)
    - keymap=xx (to use this keyboard layout)
    - locale=xx.UTF-8 (to use this language)
    - rootpw=PASSWORD (to set individual root password and enabling root
    access)
    - runlevel=x (to boot into Runlevel x instead of standard RL4 with Xorg)
    - sli=yes|no (to have the installer script available/unavailable during
    the live session)
    - useswap=yes|no (to enable or disable the usage of local swap
    partition/file if found on the system)

z czego wynika, iż wpis changes=FILE należy zastąpić wpisem home=FILE. Jedną jak i drugą informację można jednak znaleźć na stronie domowej, co mnie nieco dziwi. Lekkie wprowadzanie w błąd.

[edit]
    Lecz nie mam pewności czy ustawienia samego systemu zostaną również zachowane. Takie jak /etc/route czy /etc/passwd również chciałbym zachowywać na stałe.

Dziś wypalę nową wersję i dam znać jakie są efekty i problemy.

[edit 27.10.2011]
    - Aby można korzystać z katalogu "home", na pamięci USB, należy utworzyć tablicę ext2/3 i podaj jako paramert home=/nasz_katalog_na_pendrive. W tym wypadku pamiętać trzeba o uprawnieniach do katalogu i właścicielu tegoż katalogu.

- Aby zapisywać pliki użytkownika na partycji z vfat na pendrivie, należy utworzyć plik z systemem plików linuxowych za pomocą dd oraz mkfs. W parametrze "home" podczas bootowania systemu, podajemy jako parametr home=/plik.xfs=100 - gdzie 100 oznacza pojemność wyrażoną w MB.