Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zenwalk Live Linux na USB oraz zapisywanie ustawień

30 Lip 2011 11:54 2000 4
  • Poziom 21  
    Sprawa wygląda tak:
    System umieszczony na USB jako livelinux, dystrybucja to ZenWalk 7.0 LiveCD. Pozwala na zapisywanie ustawień sesji przez podanie cheatcode "changes=...." podczas bootowania.
    Na stronie oficjalnej zenwalk.org, umieszczone manuale traktują o plikach save128.zip, save256.zip, save512.zip oraz magicznym zenlive.xfs.

Problem pojawia się, ponieważ nie jestem w stanie odnaleźć plików saveXXX.zip w żadnej lokalizacji po odpaleniu systemu.
    Plik zenlive.xfs - to plik LOOP z systemem plików XFS, utworzyłem przez "dd if=/dev/zero..." oraz mkfs.xfs, umieściłem na tym samym pendrive co obraz systemu.

Chcę aby każdy posiadacz swojego systemu, mógł spersonalizować ustawienia (pulpit, ustawienia sieci, zakładki WWW, punkty montowania, itp.) i po ponownym uruchomieniu systemu miał odtworzone swoje ustawienia.

Obecnie system uruchamia się z opcjami:
    Code:
    append initrd=/boot/initrd.gz max_loop=256 vga=791 locale=pl_PL.UTF-8 keymap=pl splash=silent sli=yes useswap=yes copy2ram=no rootpw=jakieshaslo

Gdy dodaję wpis:
    Code:
    changes=zenlive.xfs

ustawienia się nie zapisują. Nie wiem jak się za to zabrać. Próbowałem również określać jako "/live/media/zenlive.xfs" - bez zmian.

Czy potrzeba stworzyć specjalną strukturę katalogów?
    W uruchomionym systemie znalazłem, że w katalogu /live/changes zapisują się pliki ze zmienionymi wartościami. Te właśnie pliki chciałbym zapisać do następnego uruchomienia.

Jakieś sugestie i porady?
  • PCBwayPCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 21  
    Kolego, nie pisałbym na forum gdybym nie przeczytał FAQ ze strony oficjalnej.

Informacje tam zawarte nie dość, że są nie spójne to jeszcze mocno nie sprecyzowane, a odnalezienie plików tam opisanych - niewykonalne....

Może ktoś to zrobił kiedyś? Bo teorie to już znam...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Rozumiem, że należy podchodzić do autorów z dystansem wiedzowym ;)

Poszperałem wczoraj więcej, bo chcę to mieć zrobione na prawdę dobrze i potrzebuje tych informacji.
    Znalazłem inne wpisy niż dotychczas a mianowicie:
    Code:
    Supported boot parameters for ZenLive 7.0 are:

- copy2ram=yes (to copy live-environment into the RAM and run from there)
    - exclude=MODULE_NAME.lzm (to exclude a non optional module from beeing
    loaded)
    - home=PATH_TO_STORAGE (to store persistent changes onto a local drive or
    file)
    - include=nvidia-new-driver.lzm (to load optional nvidia-driver module)
    - keymap=xx (to use this keyboard layout)
    - locale=xx.UTF-8 (to use this language)
    - rootpw=PASSWORD (to set individual root password and enabling root
    access)
    - runlevel=x (to boot into Runlevel x instead of standard RL4 with Xorg)
    - sli=yes|no (to have the installer script available/unavailable during
    the live session)
    - useswap=yes|no (to enable or disable the usage of local swap
    partition/file if found on the system)

z czego wynika, iż wpis changes=FILE należy zastąpić wpisem home=FILE. Jedną jak i drugą informację można jednak znaleźć na stronie domowej, co mnie nieco dziwi. Lekkie wprowadzanie w błąd.

[edit]
    Lecz nie mam pewności czy ustawienia samego systemu zostaną również zachowane. Takie jak /etc/route czy /etc/passwd również chciałbym zachowywać na stałe.

Dziś wypalę nową wersję i dam znać jakie są efekty i problemy.

[edit 27.10.2011]
    - Aby można korzystać z katalogu "home", na pamięci USB, należy utworzyć tablicę ext2/3 i podaj jako paramert home=/nasz_katalog_na_pendrive. W tym wypadku pamiętać trzeba o uprawnieniach do katalogu i właścicielu tegoż katalogu.

- Aby zapisywać pliki użytkownika na partycji z vfat na pendrivie, należy utworzyć plik z systemem plików linuxowych za pomocą dd oraz mkfs. W parametrze "home" podczas bootowania systemu, podajemy jako parametr home=/plik.xfs=100 - gdzie 100 oznacza pojemność wyrażoną w MB.