Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator USBTiny-MkII SLIM

manekinen 27 Aug 2011 12:54 78961 214
Przewód Toplex
 • #61
  User removed account
  User removed account  
 • Przewód Toplex
 • #62
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dałoby się :D Wszystko się da jak napiszesz odpowiednie oprogramowanie (firmware + soft na PC lub kompatybilność firmware z gotowym softem od producenta). ten programator bazuje na projekcie LUFA oraz gotowych kodach firmware dla takiego programatora, o których kol. manekinen pisze na swojej stronie w opisie projektu. Nic nie stoi na przeszkodzie (o ile są odpowiednie umiejętności), żeby samemu takie coś napisać lub poszukać gotowca - może w sieci są jakieś programatory CLPD oparte na projekcie LUFA.
 • #63
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Cóż, programator od paru dni złożony i działa świetnie. Nie miałem żadnych problemów z uruchomieniem i pierwszym wgraniem wsadu, później sterowniki pod AVR Studio też się bez problemu zainstalowały (WIN7 x64).
  Co do samej pracy jak na razie testowałem tylko ISP i żądnych zastrzeżeń co do działania - zupełnie jak AVR Dragon - zero problemów.

  No może poza jednym malutkim, że w 80% przypadków, gdy nie zostanie nawiązane połączenie z targetem (procesor nie podłączony/błędne połączenia/ czasem zbyt wysokie SCK) programator się zawiesza i trzeba go zresetować/odłączyć do USB. Przy zbyt wysokim SCK sytuacja ta miała miejsce tylko raz (na kilkanaście testów), a w przypadku braku lub błędnych połączeń niestety jedynie sporadycznie programator nie zawieszał się - ale moim zdaniem to żaden problem w porównaniu do wszystkich zalet.

  Za to w porównaniu z innymi klonami (np. popularny STK500), które przy odpinaniu/podłączaniu kabla się zawieszają, to tu ani razu taka sytuacja miejsca nie miała - kabel można wkładać i wyjmować i cały czas stabilnie działa, bez zawieszania się.
 • Przewód Toplex
 • #64
  manekinen
  Level 29  
  No niestety, taka cecha klonów że nie zawsze są w pełni kompatybilne. Zapewne zostanie to poprawione w kolejnej wersji. Ale zwiecha występuje jedynie gdy programator w ogóle nie nawiąże kontaktu z targetem, a jeśli po nawiązaniu kontaktu wystąpi jakiś inny błąd to już nic się nie zawiesza i programator pracuje poprawnie. Ale o ile dobrze pamiętam to ten problem nie występował z avrdude - czy może ktoś sprawdzić? Nie mam teraz jak. Tak więc to problem czysto softowy, albo programator nie rozumie jednej komendy z avrstudio albo odwrotnie.

  Tak więc programator w wersji z GTL został przetestowany przez 3 osoby i ma się świetnie. Przy ISP sprawuje się bardzo dobrze, nie straszne mu nawet najdziwniejsze pullupy/pulldowny których nawet zwykle się na płytkę nie daje. Linia reset i/lub zegarowa też jest bardzo odporna. Jedynie dwukierunkowa linia DATA jest podatna, ale myślę że to nie jest problem - z resztą jeśli zaprojektujemy płytkę zgodnie z wytycznymi atmela dotyczącymi linii programowania to będzie ok.

  ///dodano

  Obym zapomniał... projekt płytki 1.1 dla GTLa - oczywiście należy używać go z oryginalnym softem - zmodyfikowany może źle działać, choć nie sprawdzałem.

  Zmieniłem jeszcze gniazdo mini-usb i jakieś drobiazgi ale to bez znaczenia, po prostu poprzednie biblioteki nie nadawały się do wygenerowania gerberów bo nie miały osobnej warstwy tDocu.
 • #65
  Mariojas
  Level 17  
  A ja mam jeszcze pytanie. Czy programator umożliwia odczyt napięcia układu docelowego? Jest takie pole w AVR Studio.
 • #66
  manekinen
  Level 29  
  W to pole jest na stałe wpisane 5V niezależnie jakie jest napięcie. Nie wnikałem dokładnie w to, ale jest to raczej zrobione na zasadzie że programator mówi "avrstudio, masz tu swoje 5v i się odczep".
 • #67
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tak, napięcie jest na stałe wpisane, ale jak się wgryzę w firmware to są wolne kanały adc, więc może dodam opcję pomiaru.
 • #68
  Mariojas
  Level 17  
  Trochę za późno bo płytka już chyba gotowa?
 • #69
  manekinen
  Level 29  
  Nic nie szkodzi, sprzętowo nie będzie problemu bo na spodniej stronie płytki są wyprowadzone wszystkie wolne piny - wystarczy dodać zworkę do vcc targeta i już będzie można mierzyć napięcie. Trudniejsza sprawa to wysłanie tego napięcia dla avrstudio gdy o nie prosi.
 • #70
  Mariojas
  Level 17  
  Akurat AT90USB162 chyba nie ma ADC więc problem "rozwiązany".
 • #72
  Mariojas
  Level 17  
  W końcu dotarły do mnie wszystkie części :)

  Polutowałem układ, wgrałem wsad i działa :)

  AVR Studio bez problemu wykrywa programator, odczytuje sygnature procka, wgrywa program, weryfikuje itd ;)

  Wgrałem na próbę prosty kod do mojego najnowszego projektu i działa bez błędnie :)

  Niestety mogę tylko sprawdzić ISP, ale mogę śmiało stwierdzić, że ISP działa jak należy.
 • #73
  manekinen
  Level 29  
  Załączam pełną paczuszkę z nowym firmware 111009, są tam też skompilowane wsady pod avrstudio i avrdude.

  I jeszcze nawiązując do pomiaru napięcia targetu...
  dokumentacja wrote:
  On models without an ADC converter, VTARGET will report a fixed 5V level at all times.

  Więc wszystko jasne :) Jeśli program skompilujemy pod inny kompatybilny procek posiadający ADC, to w avrstudio ujrzymy właściwe napięcie :)

  Następna sprawa:
  dokumentacja wrote:
  In addition, the AVR's OCR1A pin will generate a 4MHz clock, to act as an external rescue device clock.

  Czyli w naszym przypadku sygnał 4MHz będzie na PORTC.6, jest on wyprowadzony po drugiej stronie płytki, o tutaj:
  Programator USBTiny-MkII SLIM

  Jeśli ktoś potrzebuje płytek lub części to zapraszam.

  Na schemacie przy liniach RX i TX widnieją wartości 47ohm - zapomniałem ich zmienić, powinny być 100ohm - ale jeśli ktoś wlutuje 47ohm to też będzie ok, nie wpływa to na działanie układu.
  Attachments:
 • #74
  marlech
  Level 11  
  Witam serdecznie !!!

  Mam pytanie czy ktoś tym programatorem programował µProg mi niestety nie udała się ta operacja nie mogę odczytać sygnatury przy czym sprawdzałem programator na ATtiny 2313 i wszystko jest OK. Bardzo proszę o jakąś poradę co jest nie tak lub co źle robię układ µProg jest zasilany z osobnego źródła działa poprawnie, zworka założona, korzystam z AVR Studio w wersji 4.19.730.

  pozdrawiam marlech
 • #75
  mlassota
  Level 18  
  Kilka pytań:
  Jakie napięcie masz ustawione zworką na MKII?
  Z uwagi na to, że uProg nie ma wyjścia napięcia na wtyczce - musisz wybrać napięcie (3,3V) zworką na MKII

  Jeśli było wybrane napięcie 5V - to najprawdopodobniej zablokowałeś procesor - jest o tym kilka postów przy uProgu... da się go odblokować ale to troszke dłubania...

  Daj niską częstotliwość SCK np 125kHz

  Daj znać czy coś pomogło
 • #76
  szaro
  Level 19  
  Witam,
  jak wygląda spraw zamiany AT90USB162 na np. Atmega32U2, może ktoś już ten temat przerabiał?
 • #77
  marlech
  Level 11  
  Jakie napięcie masz ustawione zworką na MKII?
  Z uwagi na to, że uProg nie ma wyjścia napięcia na wtyczce - musisz wybrać napięcie (3,3V) zworką na MKII[/u]


  Jest bez zworki zasilam go oddzielnie z 3,3 V pisałem o zworce do programowania w uProgu

  jeśli było wybrane napięcie 5v - to najprawdopodobniej zablokowałeś procesor - jest o tym kilka postów przy uprogu... Da się go odblokować ale to troszke dłubania...[/u]

  Poczytam dzieki za informację
 • #79
  marlech
  Level 11  
  mlassota wrote:
  Jeśli było wybrane napięcie 5V - to najprawdopodobniej zablokowałeś procesor - jest o tym kilka postów przy uProgu... da się go odblokować ale to troszke dłubania...


  Chyba tak się stało. Gdzie w poście o uProg-u jest opisane jak odblokować tego procka. dzięki za pomoc
 • #81
  manekinen
  Level 29  
  marlech - chodzi o to aby nie programować układu zasilanego z 3,3V stanami 0-5V. Jeśli jednak masz płytkę w wersji 1.1. lub 1.2 to nic złego się nie powinno stać bo one mają rezystory ograniczające prąd. W wersji 1.0 kilka osób zablokowało w ten sposób układy, no ale to też przez brak podstawowej wiedzy na ten temat ;)

  Jedno zasadnicze pytanie - jak podpiąłeś wtyczkę 6pin do uProga? Mam nadzieję że zajrzałeś na obrazek i wiesz że idzie ona odwrotnie, wcięciem w dół :)
 • #82
  marlech
  Level 11  
  manekinen wrote:
  Jeśli jednak masz płytkę w wersji 1.1. lub 1.2

  Płytka w wersji 1,2
  manekinen wrote:
  Mam nadzieję że zajrzałeś na obrazek i wiesz że idzie ona odwrotnie, wcięciem w dół

  Dokładnie wcięciem w dół. A jest np. możliwe takie uszkodzenie że programator programuje Attiny 2313 natomiast przy programowaniu MEGA328P jest problem.
 • #83
  mlassota
  Level 18  
  Raczej niemożliwe...

  Doprecyzuj jeszcze czy masz ustawioną tą zworkę od zasilania na 3,3V Ona jest bezwzględnie konieczna w tym przypadku. uProg nie ma "wyjścia" napięcia na wtyczce - jeśli nie jest ustawiona zworka zasilania to nie jest zasilany translator napięć i układ programatora nie może działać poprawnie...

  Wiem że sie powtarzam ale jest to bardzo ważne...
 • #84
  marlech
  Level 11  
  mlassota wrote:
  Doprecyzuj jeszcze czy masz ustawioną tą zworkę od zasilania na 3,3V

  Zworka ustawiona na 3,3 V w MKII
  Opisze jak to wszystko podłączam, po podpięciu do USB migają na chwilę 2 diody po czym zapala się dioda D1, w menadżerze urzadzeń jest JUNGO --> AVRISP mkII bez żadnych wykrzykników uruchamiam AVR studio wybieram CON wskazuje AVRISP mkII --> połacz pojawia sie nastepne okno gdzie w zakładce main--> device and signature, wybieram ATmega 328P i obok naciskam Read signature przed nacisnięciem Read signature w dolnej częśći okna jest napisane.
  Detecting on 'USB'...
  AVRISP mkII with serial number 0000A0012825 found.
  Getting isp parameter.. SD=0x06 .. OK
  Po nacisnięciu Read Signatura w dolnym oknie pojawia się
  Entering programming mode.. FAILED!
  Leaving programming mode.. FAILED!
  i w tym momencie tracę kontakt z programatorem musze go odłączyc i podpiąc ponownie.
 • #85
  manekinen
  Level 29  
  To coś masz nie tak. Właśnie sprawdziłem u siebie, MKII tasiemką do uProga, zworka SLFPRG, 2 sekundy i flash siedzi - za pierwszym razem - zero problemów :) Sprawdzałem z ustawieniem 3V3 jak i 5V.

  Nie wiem, szukaj błędów może na płytce gdzieś.

  Zmierzyłem czas programowania z innym koleżką z forum...
  Atmega644 przy 16MHZ - 4kB w 3 sekundy
  Atmega8 przy fabrycznym 1MHZ - 8kB w 1 sekundę

  Jest po prostu MASAKRA :) Usbasp wymięka, tam to programowanie trwało by wieki. W końcu szybkie poprawki i częste wrzucanie kodu nie będzie problemem, na usbasp połowę czasu się traciło na wrzucenie kodu.
 • #86
  marlech
  Level 11  
  manekinen wrote:
  Nie wiem, szukaj błędów może na płytce gdzieś.


  Programator działa, problemem była metalizacja pod oprnikiem R1 na płytce uProg-a a konkretnie jak mierzyłem miernikim przejście to w jakiś sposób to dociskałem i było ok, przy programowaniu brak kontaktu więc srebrzanką zrobiłem metalizację (przejście) i teraz uProg działa ok czyli da sie zaprogramować. Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam

  Jeszcze jedno pytanie jaką czestotliwośc wybrac ISP mode przy programowaniu uProg u mnie działa przy 2MHz przy 4MHz jest błąd.
 • #87
  jajen
  Level 17  
  Zbudowałem programator (a właściwie dwa) i działa bardzo dobrze. Na razie tylko ISP sprawdziłem. Płytkę zrobiłem sam, co potwierdza słowa autora projektu, że można zrobić ją w warunkach domowych. Płytki w wersji z soldermaską i ocynowane bezprądowo. Załączam zdjęcia całości.

  Programator USBTiny-MkII SLIM Programator USBTiny-MkII SLIM Programator USBTiny-MkII SLIM

  Programator USBTiny-MkII SLIM Programator USBTiny-MkII SLIM Programator USBTiny-MkII SLIM
 • #88
  maniek1818
  Level 22  
  Elegancka płytka własnej produkcji. Soldermaska nie zdrapuje się? Jest jakoś utwardzana?
 • #90
  davu
  Level 11  
  Witam, zrobiłem płytkę wg. schematu 1.1 i po podłączeniu do komputera diody zaświecają się , gasną na chwilkę, a potem dalej świecą, z tym że jedna trochę jaśniej. Jednocześnie na komputerze nie wyskakuje żaden komunikat o tym że zostało podłączone nowe urządzenie.
  Wie może ktoś co może być tego przyczyną (procek już kilka razy wymieniany na nowy)?