Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie rozdzielnicy w domku jednorodzinnym

30 Lip 2011 19:23 4295 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jestem w trakcie montażu instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym. Wszystko zostało już połączone, oprócz podłączenia przewodów w rozdzielnicy. Sieć 5 przewodowa TN-C-S 5x10 mm^^. Mam zakupione już wyłączniki instalacyjne 3 i 1 biegunowe, RCD, oraz rozłącznik izolacyjny, który posłuży mi jako główny wyłącznik prądu. Zastanawiam się czy RCD podłączyć pod wszystko czy tylko pod gniazdka i czy główne zasilanie powinno być podłączone najpierw pod rozłącznik izolacyjny, potem na RCD i Eski??
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    Cytat:
    Jestem w trakcie montażu instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym.
    Przecież montaż rozdzielnicy jest częścią montażu instalacji elektrycznej, więc nie widzę problemu, by na podstawie wcześniejszych założeń tę "operację" przeprowadzić.
    Cytat:
    Zastanawiam się czy RCD podłączyć pod wszystko czy tylko pod gniazdka i czy główne zasilanie powinno być podłączone najpierw pod rozłącznik izolacyjny, potem na RCD i Eski??
    Nie rozumiem, nad czym się zastanawiać :cry:
    Najpierw Kolega pisze o rozłączniku izolacyjnym, który posłuży jako główny wyłącznik prądu, a później ma wątpliwości, czy główne zasilanie powinno być .... itd.
  • Poziom 18  
    Ale kolega nie wie czy rozłącznik podłączyć przed czy za różnicówką.

Ale oczywiście należałoby podłączyć przed RCD i S-kami. A 1 RCD na całą instalacje to mało wygodne ale jeżeli kolega nie ma innej możliwości to wystarczy pod gniazda. Pod oświetlenie też oczywiście można ale nie trzeba.
  • Poziom 9  
    Jeden RCD na cała instalacje plus może RCD na gniazda w kuchni i łazience? czy takie rozwiązanie jest dobre?
  • Poziom 29  
    Dobrze by było jakbyś kolego narysował schemat (jak to widzisz) tejże rozdzielnicy, ponieważ my nie wiemy jakie masz odbiory, aparaty, przekroje przewodów.
  • Poziom 18  
    spojler15 napisał:
    Jeden RCD na cała instalacje plus może RCD na gniazda w kuchni i łazience? czy takie rozwiązanie jest dobre?

Nie nie jest. Może być RCD na całą instalacje oprócz kuchni i łazienki i 1 RCD tylko na kuchnie i łazienkę. Czy kolega ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie aby to sam wykonać?:D
  • Poziom 9  
    Mam odpowiednią wiedzę, tylko, że nigdy nie instalowałem RCD i nie wiem jak je dobrać pod kontem całej instalacji.

Tak jak pisałem główne zasilanie to 5x10mm². Obwody oświetleniowe są na jednym bezpieczniku B10. Obwody gniazd w kuchni są na bezpieczniku B16. Obwody gniazd w łazience są na bezpieczniku B16. Gniazdo pod które jest podłączony komputer na bezpieczniku B16. Pozostałe gniazda wtykowe są na bezpieczniku B16 . Gniazda siłowe które znajdują się w kotłowni mają osobny bezpiecznik 3-biegunowy C16. Bojler elektryczny ma osobny bezpiecznik 3-biegunowy B16.
    Przekroje przewodów:

1) oświetlenie 1,5 mm²
    2) gniazda wtykowe 1-fazowe 2,5mm²
    3) gniazda na siłę 4mm²
    4) bojler elektryczny 4 mm²

I teraz jak pod kontem całej instalacji dobrać RCD. Proszę o porady.
  • Moderator
    spojler15 napisał:
    Mam odpowiednią wiedzę, tylko, że nigdy nie instalowałem RCD i nie wiem jak je dobrać pod kontem całej instalacji.

To co to za wiedza?

spojler15 napisał:
    Obwody gniazd w kuchni są na bezpieczniku B16.

I co z tego? Co ma być w kuchni? Lodówka będzie? Zmywarka będzie? Piekarnik będzie? Czajnik elektryczny będzie? Kuchenka mikrofalowa będzie? Nawet gdyby nie dziś, ale za dziesięć lat, czy za dwadzieścia. Czy wiesz ile jeszcze urządzeń nie wynaleziono? Podsumowałeś moc tych urządzeń które będą na dziś? A czy wiesz, że do urządzeń pobierających moc 2 kW i więcej, należy instalować obwody dedykowane? Gdzie ta Twoja wiedza?
    spojler15 napisał:

Obwody gniazd w łazience są na bezpieczniku B16.

Jak wyżej. Co jest w łazience? Co będzie kiedyś?
    spojler15 napisał:

I teraz jak pod kontem całej instalacji dobrać RCD. Proszę o porady.

Nie ma uniwersalnych porad. Bo każda instalacja jest inna, tak jak uroda gospodyni, czy też wygląd domu. To trzeba widzieć, znać dokumenty wyjściowe, znać układ instalacji, przydzieloną moc, poznać potrzeby i oczekiwania użytkowników, sporządzić projekt i dopiero potem zabierać się za instalację.
    A Ty zacząłeś od końca... jak każdy partacz. Wybacz, ale nie mam innego słowa na określenie Twojego postępowania.

PS. Nie wspominam już nawet o ochronie przeciwprzepięciowej, połączeniach wyrównawczych, ani o innych sprawach, bo to i tak dla Ciebie będzie czarna magia.
  • Poziom 18  
    spojler15 napisał:
    I teraz jak pod kontem całej instalacji dobrać RCD

mrst napisał:
    spojler15 napisał:

Nie nie jest. Może być RCD na całą instalacje oprócz kuchni i łazienki i 1 RCD tylko na kuchnie i łazienkę.